ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ (22) 125 51 04

Zaimki w języku angielskim

Podobnie, jak ma to miejsce w języku polskim, także w angielskim występują części mowy nazywane zaimkami (ang. pronouns). Dzięki nim nasze wypowiedzi są ciekawsze, bogatsze i nie zawierają zbędnych powtórzeń.

 

Wprowadzenie do zaimków

Zaimki zastępują rzeczowniki. Dobra wiadomość jest taka, że w języku angielskim jest to nieodmienna część mowy, dzięki czemu ich nauka nie sprawia większych problemów. Z drugiej strony - mamy do czynienia z kilkoma rodzajami zaimków.

 

Rodzaje zaimków

W języku angielskim wyróżniamy kilka różnych rodzajów zaimków. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj osobne artykuły na ich temat.

 

Zaimki osobowe

Zaimki osobowe (personal pronouns) pełnią funkcję podmiotu w zdaniu i odpowiadają na pytania kto? co?. Zaimki osobowe w funkcji dopełnienie (objective propnouns) występują po czasowniku.

 

Zaimki dzierżawcze

Zaimki dzierżawcze w języku angielskim (possessive pronouns) to samodzielne słówka, które zastępują rzeczownik w zdaniu (nie łączymy ich z rzeczownikiem, w przeciwieństwie do przymiotników dzierżawczych).

 

Zaimki zwrotne

Zaimki zwrotne (reflexive pronouns) przekazują informację, że podmiot wykonuje daną czynność “na sobie”. To odpowiedniki polskiego “się, siebie”. Co ciekawe, to jeden z niewielu przypadków, kiedy język angielski jest nieco bardziej skomplikowany od polskiego - każda osoba gramatyczna ma przypisane swoje “się”. 

 

Zaimki wzajemne

Istnieją tylko dwa zaimki wzajemne (reciprocal pronouns) w języku angielskim. Są to each other oraz one another. Służą one do określenia wzajemnej relacji lub wpływu na siebie osób, rzeczy, zjawisk, itd.

 

Zaimki nieokreślone

Zaimki nieokreślone (indefinite pronouns) to jedne z najbardziej przydatnych słówek w języku angielskim. W tłumaczeniu na polski oznaczają “ktoś, coś, nikt, nic, cokolwiek” itd. Bez użycia zaimków nieokreślonych, trudno byłoby nam wyrazić w pełni swoje myśli w języku angielskim.

 

Zaimki wskazujące

Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) opisują dystans fizyczny lub psychologiczny pomiędzy rzeczownikiem, który określają a mówiącym. W przypadku wydarzeń określają także oddalenie w czasie wobec teraźniejszości (czy coś jest nam bliskie, czy odległe w czasie).

Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi artykułami dotyczącymi różnych rodzajów zaimków w języku angielskim. Jeśli szukasz informacji na temat innych zagadnień gramatycznych - sprawdź nasz kompendium wiedzy!

 

Lista zaimków w języku angielskim

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.