ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Zaimki w języku angielskim

Podobnie, jak ma to miejsce w języku polskim, także w angielskim występują części mowy nazywane zaimkami (po angielsku pronouns). Dzięki nim nasze wypowiedzi są ciekawsze, bogatsze i nie zawierają zbędnych powtórzeń.

 

Wprowadzenie do zaimków - angielski

Zaimki zastępują rzeczowniki. Dobra wiadomość jest taka, że w języku angielskim jest to nieodmienna część mowy, dzięki czemu ich nauka nie sprawia większych problemów. Z drugiej strony - mamy do czynienia z kilkoma rodzajami zaimków.

 

Rodzaje zaimków w języku angielskim

W języku angielskim wyróżniamy kilka różnych rodzajów zaimków. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj osobne artykuły na ich temat.

 

Zaimki osobowe w języku angielskim

Zaimki osobowe (po angielsku personal pronouns) pełnią funkcję podmiotu w zdaniu i odpowiadają na pytania kto? co?. Zaimki osobowe w funkcji dopełnienie (objective propnouns) występują po czasowniku.

 

Zaimki dzierżawcze w języku angielskim

Zaimki dzierżawcze w języku angielskim (possessive pronouns) to samodzielne słówka, które zastępują rzeczownik w zdaniu (nie łączymy ich z rzeczownikiem, w przeciwieństwie do przymiotników dzierżawczych).

 

Zaimki zwrotne - angielski

Zaimki zwrotne (reflexive pronouns) przekazują informację, że podmiot wykonuje daną czynność “na sobie”. To odpowiedniki polskiego “się, siebie”. Co ciekawe, to jeden z niewielu przypadków, kiedy język angielski jest nieco bardziej skomplikowany od polskiego - każda osoba gramatyczna ma przypisane swoje “się”. 

 

Zaimki wzajemne w angielskim

Istnieją tylko dwa zaimki wzajemne (reciprocal pronouns) w języku angielskim. Są to each other oraz one another. Służą one do określenia wzajemnej relacji lub wpływu na siebie osób, rzeczy, zjawisk, itd.

 

Zaimki nieokreślone w języku angielskim

Zaimki nieokreślone (indefinite pronouns) to jedne z najbardziej przydatnych słówek w języku angielskim. W tłumaczeniu na polski oznaczają “ktoś, coś, nikt, nic, cokolwiek” itd. Bez użycia zaimków nieokreślonych, trudno byłoby nam wyrazić w pełni swoje myśli w języku angielskim.

 

Zaimki wskazujące - angielski

Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) opisują dystans fizyczny lub psychologiczny pomiędzy rzeczownikiem, który określają a mówiącym. W przypadku wydarzeń określają także oddalenie w czasie wobec teraźniejszości (czy coś jest nam bliskie, czy odległe w czasie).

Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi artykułami dotyczącymi różnych rodzajów zaimków w języku angielskim. Jeśli szukasz informacji na temat innych zagadnień gramatycznych - sprawdź nasz kompendium wiedzy!

 

Lista zaimków w języku angielskim

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.