jak opisać człowieka pod względem jego ubioru, charakteru, wieku; jak wyrazić zgodę lub jej
jak wyrażać sugestie i prośby; jak opisać wydarzenia z przeszłości; jak zapytać o informację i radę; jak opisać czynności wykonywane regularnie.
Czy wiesz, co powiedzieć, kiedy ktoś pyta Cię o Twój poziom znajomości języka angielskiego? Czy potrafisz określić go precyzyjnie w swoim cv lub podczas rozmowy o pracę? Zadanie to stanie się o wiele łatwiejsze, kiedy posłużysz się skalą CEFR.
Skala CEFR opisuje stopień znajomości języka obcego w zakresie rozumienia, czyli czytania i słuchania, oraz produkcji języka: mówienia i pisania. Jak dobrze trzeba znać język angielski, aby określić swój poziom jako A2?
Jeśli Twój poziom to A2, rozumiesz wyrażenia i często stosowane słownictwo związane z życiem codziennym i Twoim najbliższym otoczeniem. Potrafisz zrozumieć proste informacje dotyczące Ciebie, Twojej rodziny, pracy i miejsca zamieszkania. Poradzisz sobie też podczas robienia zakupów. Jesteś w stanie zrozumieć główny przekaz prostych, jasnych komunikatów.
Na poziomie A2 potrafisz przeczytać ze zrozumieniem krótkie, nieskomplikowane teksty. Czytając proste, codzienne materiały, takie jak ogłoszenia, ulotki, menu czy rozkład jazdy, znajdujesz konkretne, przewidywalne informacje. Nie masz problemu ze zrozumieniem krótkich, osobistych listów, maili i wiadomości.
Potrafisz porozumieć się w łatwych, rutynowych sytuacjach, wymagających prostej i bezpośredniej wymiany informacji dotyczących tematów i czynności, które są Ci znane. Na poziomie A2 poradzisz też sobie z krótką wymianą zdań w sytuacji towarzyskiej, nawet jeśli Twoje umiejętności nie pozwalają na zrozumienie wszystkiego i podtrzymanie konwersacji.
Umiesz za pomocą nie tylko pojedynczych zwrotów, ale całych zdań, opisać w prostych słowach swoją rodzinę i inne osoby, warunki, w jakich mieszkasz oraz wykształcenie. Umiesz także opowiedzieć o swojej obecnej lub ostatniej pracy.
Jeśli jesteś na poziomie A2, potrafisz stworzyć krótkie, proste notatki i wiadomości dotyczące Twoich najważniejszych, bezpośrednich potrzeb. Komponujesz też bardzo proste osobiste listy i maile, np. z podziękowaniem za coś.
Jak wiadomo, dla większości osób najważniejszą umiejętnością językową jest mówienie, dlatego autorzy skali CEFR zajęli się nią w bardziej szczegółowy sposób. Opis kompetencji obejmuje aż pięć różnych aspektów: zakres słownictwa, prawidłowe stosowanie środków gramatycznych, płynność mówienia, interakcję i spójność.
Osoba na poziomie A2 zna około 1000 słów i zwrotów dotyczących życia codziennego: jedzenia, wyposażenia domu, sportu, wyglądu, czynności, miejsc w mieście, zakupów i wypoczynku. Używa podstawowych, zapamiętanych wzorców zdań i wyrażeń, aby komunikować się w prostych, codziennych sytuacjach.
Na poziomie A2 znasz najważniejsze struktury gramatyczne: czasy Present Simple i Continuous, Past Simple i Continuous, Present Perfect i Present Perfect Continuous, Future Simple, to be going to, stronę bierną, przedimki a/an/the, zerowy i pierwszy okres warunkowy. Pomimo znajomości tych struktur, na poziomie A2 wciąż często popełniasz błędy podczas ich stosowania.
Pomimo pauz i częstych powtórzeń na poziomie A2 potrafisz wyrazić swoje myśli w zrozumiały sposób w krótkich wypowiedziach.
Jeśli Twój poziom to A2, potrafisz odpowiadać na pytania i reagować na proste stwierdzenia. Możesz okazać rozmówcy, że rozumiesz, co mówi, lecz rzadko jesteś w stanie podtrzymać samodzielnie rozmowę.
Na poziomie A2 Twoje wypowiedzi stają się bardziej spójne, potrafisz łączyć grupy słów w dłuższe wypowiedzi za pomocą spójników takich jak: and, but i because.
Poziomy w szkole Speak Up korespondują ze skalą CEFR, dzięki czemu nasi Słuchacze z łatwością mogą określić swoje umiejętności. A2 odpowiadają poziomy Elementary 1 i Elementary 2. Nauka od podstaw do osiągnięcia poziomu A2 trwa przeciętnie 12 – 18 miesięcy.