ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Przyimki w języku angielskim

Przyimki (ang. prepositions) należą do najkrótszych, a jednocześnie najczęściej używanych słówek w języku angielskim. Dzięki nim możemy podawać w zdaniu informacje dotyczące, między innymi czasu, ruchu, miejsca i stanu opisywanych rzeczowników.

 

Wprowadzenie do przyimków

Jako część zdania przymiotniki definiujemy w następujący sposób: to nieodmienna i niesamodzielna część mowy, która łączy się z innymi wyrazami i nadaje im inny sens, np. in December (w grudniu), at the table (przy stole), about something (o czymś), with a pen (długopisem).

Przyimki w języku angielskim nie odmieniają się. Rzeczowniki też, co znacznie ułatwia naukę, ponieważ nie musisz martwić się żadnymi końcówkami czy formami nieregularnymi. Jedyną trudnością, jaką możesz napotkać to mnogość przyimków w języku angielskim oraz fakt, że ich znaczenie i zastosowanie bywają dla Polaków mylące.

 

Rodzaje przyimków angielskich

Przyimki w języku angielskim dzielimy na kilka rodzajów. Niektóre z nich mają kilka znaczeń i mogą pojawić się w więcej niż jednej kategorii, np. in - w, to zarówno przysłówek czasu (in 1856 - w 1856 roku), jak i miejsca (in the house - w domu). Aby dowiedzieć się więcej na temat każdej kategorii, przeczytaj informacje poniżej. 

 

Angielskie przyimki miejsca

Przyimki miejsca (ang. prepositions of place) wskazują na to, gdzie znajduje się opisywany rzeczowniki. Do najczęściej używanych należą: in, on i at, lecz lista wszystkich przyimków miejsca w języku angielskim jest o wiele dłuższa. 

 

Przyimki czasu - angielski

Przyimki czasu (ang. prepositions of time) pozwalają określić, kiedy lub jak długo ma miejsce dana czynność, np. for five weeks (przez pięć tygodni), before noon (przed południem), in the morning (rano), by the end of the year (przed końcem roku). 

 

Angielskie przyimki ruchu

Przyimki ruchu (ang. prepositions of movement) podają informację na temat kierunku przemieszczania się danego obiektu, np. along the beach (wzdłuż plaży), into the cave (do jaskini), up (w górę), towards me ( moim kierunku).

 

Przyimki sposobu w angielskim

Przyimki sposobu (ang. prepositions of agents or things) wskazują na relację pomiędzy rzeczownikiem, a innymi częściami zdania, np. with my sister (z moją siostrą), most of the students (większość uczniów), astory about love (historia o miłości), for everybody (dla wszystkich). 

 

Inne przyimki w języku angielskim

W języku angielskim istnieją przymiotniki, które trudno sklasyfikować ze względu na mnogość ich zastosowań i znaczeń, np. by i to - to Poland (do Polski), by car (samochodem).

 

Wyrażenia przyimkowe - angielski

Wiele angielskich rzeczowników, czasowników i przymiotników wymaga użycia po nich konkretnego przyimka, np. gratitude for (wdzięczność za), contact with (kontakt z), difference between (różnica pomiędzy), belong to (należeć do), concentrate on (koncentrować się na), shout at (krzyczeć na), good at (dobry w czymś), occupied with (zajęty czymś), certain of (pewny czegoś). 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem poszczególnych rodzajów angielskich przyimków. Jeśli szukasz informacji na temat innych zagadnień gramatycznych w języku angielskim, przeczytaj pozostałe artykuły na naszej stronie. Znajdziesz w nich jasne tłumaczenia i przykłady użycia. 

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.