Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-04-20

Nauka języka angielskiego w domu - jak uczyć się samemu?

Czy da się nauczyć języka angielskiego samemu?

To nie jest proste pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki jest Twój cel, do czego jest Ci potrzebny angielski i od jakiego poziomu rozpoczynasz samodzielną naukę. Zdecydowanie, nauka angielskiego w domu ma większe szanse powodzenia, jeśli opanowałeś już podstawy i nie zależy Ci konwersacjach. Jeżeli natomiast Twój poziom znajomości języka można opisać jako początkujący lub nigdy się nie uczyłeś, zupełnie samodzielna nauka to naprawdę trudne zadanie.  

Czy warto wybrać naukę angielskiego w domu? - za i przeciw

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Samodzielna nauka angielskiego w domu również. Poniżej omawiamy najważniejsze wady i zalety uczenia się angielskiego zupełnie samemu. 

Zalety nauki angielskiego samemu

Zacznijmy optymistycznie, od pozytywów. Angielski w domu, bez nadzoru lektora ma swoje zalety.

Koszty

Przede wszystkim, odpadają koszty, czyli rachunek za kurs i te związane z dojazdem na zajęcia (koszt paliwa lub biletu komunikacji miejskiej, a często także opłata parkingowa). W zależności od miasta, w jakim mieszkasz, konkretnej szkoły językowej i rodzaju kursu, miesięczne koszty mogą się wahać od 200 do nawet kilkuset złotych. 

Wygoda

Kolejna zaleta samodzielnej nauki w domu to wygoda. Komfort nauki we własnym fotelu, bez konieczności dojazdu i związana z tym oszczędność czasu brzmią kusząco. Uczysz się, kiedy chcesz, nie grozi Ci zmoknięcie lub przemarznięcie w oczekiwaniu na tramwaj, nie cierpisz z powodu ścisku i upału w autobusie w drodze na zajęcia, nie musisz przejmować się korkami.

Uczysz się, czego chcesz

Jeśli uczyłeś się angielskiego w szkole, być może pamiętasz nudne podręczniki, które zniechęcały Cię do nauki. Większość z nich była zaprojektowana tak, aby przygotować Cię do konkretnego egzaminy, np. gimnazjalnego lub maturalnego. Musiałeś uczyć się wielu rzeczy, które nie były dla Ciebie w żaden sposób angażujące ani przydatne. Wybierając samodzielną naukę w domu, decydujesz, czego dokładnie chcesz się uczyć - jakiego zakresu słownictwa, których struktur gramatycznych, itd.

Wady nauki angielskiego samemu w domu - zagrożenia

Niestety, kiedy uczysz się angielskiego sam w domu, musisz być świadom zagrożeń, jakim obciążone jest to rozwiązanie. Ta forma nauki wymaga dużej samodyscypliny, dobrej organizacji czasu, wewnętrznej motywacji i właściwego planowania.

Nie ćwiczysz mówienia

To największa wada samodzielnej nauki. Do ćwiczenia konwersacji potrzebujesz partnera. Co więcej, aby nauczyć się mówić poprawnie, musisz wiedzieć, jakie błędy popełniasz i jak je skorygować. Mówienie to umiejętność praktyczna, której nauczyć można się tylko i wyłącznie poprzez ćwiczenia, czyli konwersacje z drugą osobą. Kiedy uczysz się samemu, jesteś pozbawiony tej możliwości. 

Brak informacji zwrotnej 

Nauka języka polega tak naprawdę na opanowaniu czterech podstawowych umiejętności. Dwóch pasywnych: czytania i słuchania oraz dwóch aktywnych, wiążących się z produkcją języka: pisania i mówienia. Ucząc się każdej z nich, popełniasz błędy - to naturalny element procesu nauki, niezbędny i nieunikniony. Bez pomocy lektora i informacji zwrotnej z jego strony nie wiesz, czy i jakie postępy robisz, czy udaje Ci się eliminować błędy. Bez wiedzy, że robisz coś źle, nie możesz tego poprawić. 

Nuda i spadek motywacji

Zajęcia w szkole językowej mają pewną przewagę nad samodzielną nauką angielskiego w domu. Spotykasz innych Słuchaczy, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia, możesz porównać swoje postępy do tych czynionych przez nich, lekcje w grupie umożliwiają przeprowadzenie interesujących form ćwiczeń - dyskusji, negocjacji, zgadywanek, gier, itd. Kiedy uczysz się sam, może w końcu dopaść Cię nuda i spadek motywacji. Trudniej wtedy zmobilizować się do wysiłku i systematycznej nauki, tak potrzebnej do osiągnięcia dobrych efektów.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Od czego zacząć naukę angielskiego w domu?

Gdy podjąłeś decyzję o tym, że najlepsza będzie dla Ciebie samodzielna nauka, warto dobrze ją zaplanować. Jak uczyć się angielskiego w domu? Przede wszystkim ułóż harmonogram i staraj się go konsekwentnie przestrzegać. Naukę ułatwią Ci także dobre materiały dydaktyczne oraz otoczenie się angielskim

Ułóż swój harmonogram nauki języka obcego

Sekret skutecznej nauki tkwi w systematyczności. Nawet jeśli poświęcasz tylko 15-20 minut dziennie na przyswajanie nowej wiedzy, lecz robisz to regularnie, osiągane przez Ciebie efekty będą o wiele lepsze, niż kiedy robisz sobie długie przerwy, a potem musisz większości rzeczy uczyć się od początku, bo po prostu ich zapomniałeś.

Jeśli zdecydowałeś, że będziesz się uczył sam, zadbaj o szczegółowy harmonogram: kiedy, gdzie i jak będziesz się uczył. W jakie dni? O jakich godzinach? Czy będzie to nauka gramatyki, słuchanie podcastów, a może czytanie po angielsku? Warto opracować też wstępny program, abyś później nie marnował czasu na zastanawianie się, czego właściwie chcesz się w danym dniu uczyć. Następnie umieść harmonogram w widocznym miejscu i zapomnij o wymówkach!

Jak uczyć się gramatyki samodzielnie?

Pierwszym krokiem jest znalezienie dobrych, merytorycznych materiałów, które w jasny, przystępny i wyczerpujący sposób wyjaśniają zawiłości gramatyki angielskiej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym kompendium gramatycznym. Znajdziesz w nim opisy wszystkich zagadnień gramatycznych, z dokładnymi wyjaśnieniami i przykładami zastosowania.

Pamiętaj także o robieniu ćwiczeń, aby umieć zastosować w praktyce poznane struktury. Zaopatrz się w książkę z ćwiczeniami dobrego wydawnictwa (koniecznie z kluczem!), korzystaj też ćwiczeń online, które podają właściwe odpowiedzi.

Jak uczyć się pisać po angielsku?

Jeżeli chodzi o nowe słówka, warto je dla utrwalenia kilkakrotnie przepisać, porównując każdorazowo z oryginałem (np. w słowniku). Większym wyzwaniem jest jednak pisanie całych tekstów, np. e-maili, listów, skarg, wniosków, podań, itd. W tym przypadku możesz poszukać w sieci stron, na których znajdziesz przykłady konkretnych rodzajów form pisemnych (po angielsku nazywają się one templates). Często znajdziesz tam również przydatne zwroty, a nawet całe zdania, które możesz wykorzystać w swoim mailu bądź liście.

Następnie, korzystając ze wzoru i podanego słownictwa, spróbuj samodzielnie coś napisać. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz skutecznie nauczyć się angielskiego?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Jak uczyć się słówek angielskich?

Tu sprawa przedstawia się o wiele łatwiej. Po pierwsze, załóż notatnik, w którym będziesz zapisywać nowo poznane wyrazy. Potem możesz zastosować kilka strategii:

  • czytając tekst, wypisz wszystkie nieznane Ci słówka do notatnika. Sprawdź ich znaczenie w słowniku internetowym, który nie tylko je tłumaczy, ale także podaje właściwą wymowę i przykłady użycia. Zanotuj te zdania i naucz się ich na pamięć. Następnie spróbuj samodzielnie ułożyć zdania z użyciem nowych wyrazów.
  • podobną strategią jest wykorzystywanie filmów/seriali/piosenek/filmów z Youtuba, itd. Oglądaj je z napisami i notuj nowe słówka. Pamiętaj jednak, że jeżeli rozumiesz dane słówko z kontekstu, nie musisz tłumaczyć go na język polski, w ten sposób szybciej przestawisz się na myślenie po angielsku.
  • jeśli chcesz nauczyć się słownictwa z konkretnego zakresu, np. pracy baristy, możesz poszukać listy słówek w internecie, czytać artykuły na ten temat, oglądać programy czy tutoriale w języku angielskim, słuchać podcastów. Pamiętaj o zanotowaniu nowych słów, nauce w kontekście i ułożenia własnych zdań.
  • samą naukę ułatwią Ci fiszki. Możesz wybrać pomiędzy wersją tradycyjną (papierową) a elektroniczną. Kartoniki lub kolorowe karteczki samoprzylepne możesz mieć zawsze przy sobie i uczyć się z nich także w wolnej chwili, wybierając je zamiast przeglądania mediów społecznościowych. Na jednej stronie umieść angielskie słowo i przykład jego zastosowania, a na drugiej - polskie tłumaczenie, angielską definicję lub obrazek. 
  • fiszki elektroniczne możesz tworzyć samodzielnie w aplikacjach mobilnych dedykowanych nauce języków obcych, np. Quizlet lub Kahoot. Mają one wiele ciekawych funkcjonalności umożliwiających szybką naukę nowego słownictwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nauce słówek angleiskich? Sprawdź skuteczne metody nauki słówek angielskich!

Jak uczyć się mówić po angielsku?

To najtrudniejszy element samodzielnej nauki angielskiego. Przede wszystkim - otaczaj się językiem. Dużo słuchaj i oglądaj po angielsku, czytaj na głos. Powtarzaj na głos całe zdania. Oglądając film lub słuchając podcastu, korzystaj z pauzy i staraj się powtórzyć jak najwierniej to, co usłyszałeś. Odgrywaj sam ze sobą scenki. Warto korzystać z materiałów przygotowujących do egzaminu maturalnego, a dokładniej z ćwiczeń na reakcje językowe, które wymagają budowania wypowiedzi w konkretnej sytuacjach, z jakimi możesz spotkać się w prawdziwym życiu. 

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dyktafonu lub kamery w telefonie, żeby się nagrać i odsłuchać. Łatwiej będzie Ci wtedy uświadomić sobie popełniane błędy i zidentyfikować obszary, które wymagają więcej pracy i uwagi.

Pomysły na naukę angielskiego w domu

Oto kilka sprawdzonych pomysłów, jak urozmaicić samodzielną naukę angielskiego w domu.

Subskrybuj ciekawe kanały na YouTube

YouTube to prawdziwy skarbiec fajnych materiałów do nauki angielskiego. Wystarczy, że wpiszesz w pasku wyszukiwania “learning English”, a pojawi Ci się cała lista kanałów, z których naprawdę warto skorzystać. Wybierz te, które wzbudzą Twoje zaciekawienie i po prostu będziesz chciał je oglądać, wybór jest na tyle duży, że nie musisz decydować się na coś, co jest dla Ciebie nudne albo zbyt trudne.

Nie zapominajmy też o “zwykłych” kanałach, nie poświęconych nauce, lecz traktujących o sprawach, które są dla Ciebie ważne i angażujące (np. tematy związane z Twoim hobby lub pracą). Jednym z powodów, dla których osoby przed trzydziestym rokiem życia mają o wiele lepszy akcent niż ludzie starsi, jest to, że w dużej mierze “żyją w Internecie”, także tym anglojęzycznym i są po prostu osłuchani z autentycznym angielskim.  

Śledź blogi poświęcone nauce języka angielskiego

W sieci znajdziesz też wiele ciekawych blogów o nauce angielskiego, prowadzonych przez polskich nauczycieli, pasjonatów angielskiego, a także native speakerów. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych wskazówek, ćwiczeń i ciekawostek dotyczących nie tylko samego angielskiego, ale także kultury i tradycji krajów anglojęzycznych.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz, czytaj

Czytanie to zawsze dobry pomysł. Czytanie po angielsku to pomysł doskonały. Nie namawiamy Cię do tego, abyś od razu sięgał po dzieła Szekspira w oryginale, ale możesz poszukać swoich ulubionych książek w wersjach uproszczonych. Jeśli jesteś na poziomie przynajmniej średniozaawansowanym, śmiało możesz sięgać po swoich ulubionych autorów w wersji angielskiej.

Korzystaj z dobrodziejstw Internetu - czytaj wiadomości, ploteczki czy cokolwiek innego, co jest dla Ciebie interesujące - na anglojęzycznych stronach. Czytanie po angielsku rozwija słownictwo, utrwala gramatykę, “przestawia” mózg na myślenie w obcym języku. Nie wymaga ponoszenia dużych kosztów, a w sieci jest wręcz darmowe. 

Nie zapominaj o gramatyce

Nauka gramatyki to nie opcja, a konieczność, jeśli rzeczywiście zależy Ci na opanowaniu angielskiego na przyzwoitym poziomie. Nie musisz od razu zakopywać się w kserówkach, dawkuj ją sobie rozsądnie, ale nie oszukuj się, że nauczysz się angielskiego, zupełnie pomijając gramatykę. Jeśli zależy Ci jedynie na umiejętności zamówienia drinka na wakacjach all-inclusive, to rzeczywiście, wystarczy, jeśli nauczysz się na pamięć kilku wyrażeń. Jeżeli jednak Twoim celem jest skuteczna komunikacja w tym języku, musisz polubić naukę gramatyki. 

Zaangażuj najbliższych

Zmień samodzielną naukę w przedsięwzięcie rodzinne. To wcale nie jest trudne, szczególnie gdy masz dzieci w wieku szkolnym. Umówcie się, że np. przez pół godziny dziennie staracie się rozmawiać tylko po angielsku. Przekonasz się, jaka to świetna zabawa dla wszystkich.

Nauka w domu to również kursy online

Na koniec mamy dla Ciebie fantastyczną wiadomość. Czy wiesz, że zalety samodzielnej nauki możesz połączyć z korzyściami, płynącymi z kursu w szkole językowej? Kursy angielskiego online oferują wygodę, brak konieczności dojazdu na zajęcia, elastyczność oraz wybór tematyki zajęć, zapewniając jednocześnie opiekę lektora, możliwość poznania innych ludzi, szansę na ćwiczenie konwersacji i stały monitoring postępów.

Jednym z takich kursów jest angielski online w szkole Speak Up. Nowoczesna platforma e-learningowa, możliwość rezerwacji zajęć z lektorem w najdogodniejszym dla Ciebie czasie (między 7.00 a 23.00) i nieograniczone konsultacje w ramach kursu to opcja nie do pogardzenia! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Samodzielna nauka angielskiego w domu staje się coraz popularniejsza. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ brakuje im czasu na dojazdy do szkoły językowej, mieszkają z dala od większego miasta lub ich praca nie pozwala na regularne uczęszczanie na zajęcia. Czy jednak da się uczyć języka samemu i jak to najlepiej robić? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem