Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-06-25

Podcasty do nauki angielskiego

Co to jest podcast?

Podcast ma formę zbliżoną do audycji radiowej. Często jest to wywiad lub reportaż na konkretny temat. Od klasycznej audycji różni się tym, że nie jest nadawany w czasie rzeczywistym na antenie stacji radiowej, ale umieszcza się go w internecie w formie pliku audio, który odbiorca może odsłuchać w dowolnym, najdogodniejszym dla siebie czasie.

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

O tym, jak przydatne i pomocne w nauce angielskiego są podcasty, najlepiej świadczy fakt, że oprócz tych tworzonych przez stacje radiowe i niezależnych twórców na każdy możliwy temat, powstaje spora ilość tego typu materiałów przeznaczona dla osób, które uczą się angielskiego.

W internecie można znaleźć podcasty po angielsku dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Niezależnie, więc od tego, na jakim poziomie jest Twój angielski, słuchanie podcastów to doskonały pomysł! 

Dzięki słuchaniu angielskiego szybciej go opanujesz

Każda forma kontaktu z językiem przyspiesza jego opanowanie. Audycje po angielsku pozwalają Ci oswoić się z językiem, a jeśli będziesz słuchał ich regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu, bez trudu zauważysz, jak mocno zyskuje na tym Twoja znajomość angielskiego. Podcasty angielskie doskonale wpisują się w metodę immersji językowej, czyli “zanurzenia” w języku, którego się uczymy. Ta forma nauki uznawana jest za najszybszą i najskuteczniejszą.

Poprawiasz rozumienie ze słuchu

Kiedy uczysz się jedynie z podręcznika, ćwiczenia na rozumienie ze słuchu stanowią niewielki procent całego procesu nauki. Tymczasem w prawdziwym życiu to właśnie rozumienie ze słuchu jest jednym z najważniejszych aspektów posługiwania się angielskim. Musisz przecież zrozumieć, co mówi do Ciebie Twój rozmówca, komunikaty na dworcu lub lotnisku, wypowiedzi w radiu, telewizji, czy nawet te w filmach i serialach.

Najlepszym sposobem na rozwinięcie umiejętności rozumienia ze słuchu jest jak najczęstsze ćwiczenie jej w praktycem, czyli po prostu - słuchanie. Podcasty angielskie świetnie się do tego nadają.

Poznajesz kulturę angielską i zdobywasz wiedzę

Podcasty, czyli angielskie teksty do słuchania, muszą być o czymś, dotyczyć konkretnego tematu. Słuchanie ich ma tę dodatkową zaletę, że poszerzasz swoją wiedzę ogólną, a bardzo często poznajesz lepiej kulturę krajów anglojęzycznych. Ilość dostępnych podcastów pozwala na swobodne wybieranie tematów, bez problemu znajdziesz takie, które będą dla Ciebie naprawdę interesujące. 

Poznajesz nowe słownictwo

Czy słyszałeś o nauce słownictwa z kontekstu? Ma ona miejsce wtedy, gdy nie sprawdzasz znaczenia nowego słówka w słowniku, ale rozumiesz go dzięki kontekstowi. To zdecydowanie najbardziej efektywna metoda poszerzania zakresu słownictwa, która pozwala wyeliminować użycie języka polskiego z procesu nauki i prowadzi do myślenia po angielsku.

Podcastów możesz słuchać w dowolnym czasie

Kolejną zaletą podcastów jest fakt, że możesz słuchać ich w dowolnym momencie - podczas jazdy samochodem, podróży autobusem, w kolejce, sprzątając, biegając, na spacerze z psem, w łóżku przed snem...Nie musisz poświęcać na to wiele czasu, ustalać konkretnych godzin czy dopasowywać się do narzuconego z góry grafiku. Słuchanie podcastów po angielsku to całkowicie elastyczna i bardzo wygodna forma doskonalenia umiejętności językowych. 

Możesz słuchać i śledzić tekst jednocześnie (transkrypty)

Podcasty po angielsku pozwalają na łączenie słuchania z czytaniem. Większość z nich ma dołączony transkrypt, dzięki czemu możesz jednocześnie słuchać i śledzić wzrokiem tekst. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób początkujących, ale także te na wyższym stopniu zaawansowania skorzystają na tym rozwiązaniu. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego za każdym razem. Zadbaj także o ćwiczenie rozumienia ze słuchu bez pomocy tekstu.

Podcasty są darmowe

Last but not least, czyli ostatnia zaleta i wcale nie najmniej ważna - podcastów po angielsku możesz słuchać zupełnie za darmo. Znajdziesz je w internecie, na stronach radia BBC, British Council, a nawet w serwisie Spotify. Doskonałe źródło nauki całkiem bezpłatnie - to bardzo dobra wiadomość, prawda?

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Jak należy uczyć się angielskiego z podcastów?

Wiesz już, czym są angielskie podcasty i dlaczego warto z nich korzystać. Pora na wskazanie konkretnych źródeł i opisu polecanych audycji po angielsku. 

Podcasty do nauki angielskiego dla początkujących

Wbrew pozorom, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz naukę angielskiego, możesz skorzystać z podcastów po angielsku dla początkujących. Dla ułatwienia korzystaj z opcji śledzenia wzrokiem transkryptu. Oto kilka pozycji, które polecają nasi lektorzy.

LearnEnglish 

Seria podcastów przygotowanych przez British Council z myślą o osobach początkujących. Znajdziesz w niej transkrypt, nagrania dialogów, przydatnych zwrotów, a nawet żartów. Po odsłuchania nagrania możesz wykonać serię interaktywnych ćwiczeń utrwalających. Podcasty znajdziesz pod tym linkiem. 

Voice of America: Learning English

Świetna strona do samodzielnej nauki języka angielskiego i to od poziomu zero. Znajdziesz tutaj kilkuminutowe filmy video z transkrypcją. Nagrania, w formacie mp3 możesz pobrać na telefon lub komputer i odsłuchiwać ich w dowolnej chwili w trybie offline. Elementem lekcji jest też ćwiczenie wymowy i test ze słuchu utrwalający wiedzę. Link do strony znajdziesz tutaj

AgendaWeb

To strona, na której znajdziesz zbiór podcastów z różnych źródeł i dla każdego poziomu. Te dla początkujących, wraz z ćwiczeniami multimedialnymi zebrano tutaj: LINK

Podcasty do nauki angielskiego dla średnio zaawansowanych

Im wyższy poziom, tym większy wybór ciekawych podcastów do słuchania. Kiedy osiągnąłeś już poziom B1, koniecznie sięgnij po te podcasty:  

6 Minute English by BBC

Podcasty angielskie BBC nie tylko pozwalają ćwiczyć rozumienie ze słuchu i uczą słownictwa. Każdy z nich dotyczy tematu związanego z życiem codziennym, a słuchając ich, dowiesz się wiele o kulturze i bieżących wydarzeniach w Wielkiej Brytanii. Nowy podcast pojawia się w każdy czwartek. Możesz ich posłuchać TUTAJ

Luke’s ENGLISH Podcast

Podcasty przygotowywane przez Brytyjczyka, certyfikowanego nauczyciela języka angielskiego, który jest jednocześnie znanym komikiem - czy potrzebujesz większej zachęty, aby zacząć ich słuchać? Podcasty Luka są znane i cenione od ponad 10 lat i składają się na całkiem sporą bibliotekę. Ilość pobrań przekroczyła już 60 milionów. Aby przekonać się, skąd ta popularność, kliknij TUTAJ. Żeby w pełni korzystać ze strony, konieczne jest stworzenie konta i zalogowanie się. Możesz też zainstalować na telefonie bezpłatną aplikację.

This American Life

Jeśli chcesz oswoić się z amerykańskim akcentem, słuchaj podcastów z serii This American Life. To cotygodniowa audycja radiowa, której słucha regularnie ponad 2 miliony odbiorców. Porusza aktualne tematy i trwa około godziny. Podcasty nie są przygotowane z myślą o osobach uczących się i nie dołączono do nich transkryptu, lecz naprawdę warto ich posłuchać. Znajdziesz je w serwisie Spotify. 

Podcasty do nauki angielskiego dla zaawansowanych

Jeśli osiągnąłeś już poziom zaawansowany, świat podcastów okazuje się jeszcze bardziej interesujący. Słuchając ich, możesz zapomnieć, że robisz to, aby szlifować angielski - po prostu ciekawie spędzasz czas!

Overheard at National Geographic

Na pewno słyszałeś o magazynie podróżniczym National Geographic. Ten podcast to rozmowy pracowników w pokoju socjalnym, szalone opowieści podróżników, nieznane fakty i zdumiewające historie. Tematy dotyczą przeróżnych zagadnień - od kobiet-astronautów, poprzez myszy-zombie, po nurkowanie w piramidach.  Do nagrań przygotowano także transkrypt. Podcasty znajdziesz TUTAJ

Too Rude For Radio

Uwaga, to podcast dla osób pełnoletnich, które chciałyby także poznać mniej poprawną politycznie stronę  brytyjskiego języka angielskiego. Dotty i Robby - prowadzący podcast - poruszają kontrowersyjne tematy i nie wahają się używać przekleństw oraz słownictwa nieodpowiedniego dla młodszych słuchaczy. Stacja BBC nie zdecydowała się na umieszczenie audycji na antenie, dostępna jest jedynie w formie podcastów TUTAJ

All Ears English Podcast

To coś dla osób zainteresowanych naturalnym językiem angielskim w odmianie amerykańskiej. Dodatkowo możesz wybrać podcasty skupione na angielskim biznesowym. Co ciekawe, autorzy nagrań tworzą ją dla osób uczących się języka angielskiego, którzy osiągnęli już poziom zaawansowany. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawostek, wskazówek, odcinków dotyczących phrasal verbs i idiomów,  pisania, gramatyki oraz poprawnej wymowy. Każdy odcinek trwa około 20 minut.  

Podsumowanie

Nauka angielskiego z podcastami to doskonały i bardzo przyjemny sposób na podniesienie swoich umiejętności. Warto z nich korzystać - są łatwo dostępne, darmowe, a przy tym dają widoczne rezultaty. 

Jeśli szukasz sposobu na naukę angielskiego w domu, przez internet, sprawdź ofertę szkoły angielskiego Speak Up. Elastyczny grafik zajęć z nauczycielem online, możliwość wyboru najbardziej interesujących Cię tematów oraz nieograniczony dostęp do nowoczesnych lekcji multimedialnych pozwolą Ci  nauczyć się angielskiego szybko i skutecznie! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Kilkanaście lat temu nauka angielskiego opierała się niemal całkowicie na pracy z podręcznikiem. Obecnie osoby, które chcą opanować najpopularniejszy język na świecie, mają do dyspozycji znacznie więcej środków prowadzących do upragnionego celu. Jednym ze sposobów na przyspieszenie i urozmaicenie nauki jest słuchanie podcastów po angielsku. Czym są podcasty i dlaczego warto po nie sięgać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem