Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-04-23

Studia w Anglii - jak studiować w UK?

Czy warto studiować w Wielkiej Brytanii?

Czy studiowanie w Anglii ma sens, zwłaszcza teraz, kiedy Brexit stał się faktem? Czy warto ponosić spore koszty finansowe, mieszkać z dala od bliskich, być zdanym na własne siły w otoczeniu obcego języka i kultury? Zdecydowanie tak! Studia w Wielkiej Brytanii to świetna inwestycja w przyszłość, która na pewno się zwróci, i to zwielokrotniona. 

Zalety studiowania w Anglii

Studia w Anglii to zdecydowanie dobry wybór. Zapewnią Ci nie tylko świetny start w życie zawodowe. Mają również szereg innych zalet. Oto lista korzyści, które wynikają z podjęcia studiów w UK.

Cenna pozycja w cv

Najważniejsza i najbardziej oczywista zaleta studiowania w UK to zdobycie wykształcenia wysoko cenionego przez pracodawców na całym świecie. Brytyjskie uniwersytety cieszą się dobrą opinią na każdym kontynencie, ponieważ nastawione są na naukę praktyczną, rozwój samodzielnego, krytycznego myślenia i prowadzenia badań. Absolwent angielskiego uniwersytetu jest mile widziany w każdej organizacji.

Sieć wartościowych kontaktów

Studia, poza wiedzą teoretyczną i praktyczną, przynoszą dodatkową korzyść w postaci szerokiej sieci kontaktów (networking!), które mogą okazać się niezwykle przydatne także po uzyskaniu dyplomu, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wybierając ciekawe kierunki studiów w UK, gwarantujesz sobie nawiązanie bliskich znajomości nie tylko z Brytyjczykami, ale także z osobami z innych zakątków świata, które przybyły do Anglii w tym samym celu, co Ty. 

Doskonała znajomość języka angielskiego

Kolejna oczywista zaleta studiowania w UK to fakt, że na co dzień i to bardzo intensywnie jesteś zanurzony w języku angielskim. Kilkuletnie studia po angielsku w UK oznaczają osiągnięcie biegłości językowej na poziomie wykształconego native speakera. Poznasz autentyczny język, wyrażenia potoczne, a także te specjalistyczne, związane z wybranym przez Ciebie kierunkiem studiów. Oswoisz z różnymi akcentami i sam będziesz mógł się pochwalić perfekcyjną wymową. 

Obeznanie z kulturą Wielkiej Brytanii

Studiując i mieszkając w Wielkiej Brytanii, poznasz od podszewki kulturę, tradycje i zwyczaje tego kraju. Zrozumiesz mentalność i sposób pracy Brytyjczyków, co stanowi bezcenną korzyść w trakcie współpracy zawodowej z tą nacją.

Samodzielność

Wyjazd na studia ponad tysiąc kilometrów od domu to doskonała okazja do stania się bardziej samodzielnym. Kiedy sam musisz zadbać o podstawowe sprawy związane z codziennym życiem, wiele się uczysz i nabierasz pewności siebie. Opanujesz też zasady gospodarowania budżetem, robienie zakupów, gotowanie i wiele innych, przydatnych umiejętności. 

System nauki i szkolnictwa wyższego w Anglii

Studia w UK są dwustopniowe i dzielą się na:

 • undergraduate - to odpowiednik naszych studiów licencjackich, które, podobnie jak  Polsce, trwają trzy lata. W przypadku kierunków technicznych i naukowych czas ten wydłuża się do czterech lat. Dodatkowy rok jest też często efektem wymiany zagranicznej na innym uniwersytecie lub stażu w zagranicznej firmie (jest to tzw. “sandwich year”). Ukończenie studiów pierwszego stopnia skutkuje uzyskaniem tytułu BA – (Bachelor of Arts). Kierunki inżynieryjne dają tytuł BEng – (Bachelor of Engineering), te o kierunku ścisłym - BSc – (Bachelor of Science), licencjat z architektury to BArch – (Bachelor of Architecture), a Bachelor of Education – nadawany jest absolwentom szkół pedagogicznych.
 • postgraduate - studia drugiego stopnia, czyli magisterskie, trwają krócej niż w Polsce, bo tylko rok. Wyjątek stanowią studia badawcze (“research studies”). Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł Master of Arts (MA) - po kierunkach humanistycznych, Master of Science (M.sc.) - po kierunkach technicznych, przyrodniczych, naukowych i ekonomicznych, nastawionych na kształcenie praktyczne, Master of Business Administration (MBA) - po kierunkach ekonomicznych i biznesowych.

Instytucje zajmujące się edukacją wyższą w UK dzielą się na dwa rodzaje:

 • Uniwersytety (Universities) - to instytucje zarządzane autonomicznie, posiadające prawo do nadawania tytułów naukowych. Cieszą się ogromnym uznaniem na świecie, ponieważ zapewniają zajęcia prowadzone przez praktyków, w grupach projektowych, często oferują bardzo wąskie, specyficzne kierunki studiów maksymalnie dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.
 • Koledże (Colleges) i Instytucje Edukacji Wyższej (Institutions of Higher Education) - w tych instytucjach edukacyjnych możesz wybierać spośród oferty wyspecjalizowanych kursów zawodowych. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Jak rozpocząć studia w Anglii?

Przede wszystkim, wybierz kierunek studiów i przyłóż się do nauki języka angielskiego. Proces aplikacyjny rozpoczyna się jeszcze przed maturą, warto wykorzystać ten czas jak najlepiej.  Dobra wiadomość jest taka, że poza dwoma najbardziej prestiżowymi uczelniami w Oxford i Cambridge, oraz kierunkami medycznymi, a także weterynarią i stomatologią, kandydaci nie muszą zdawać egzaminów wstępnych. Uznawane są wyniki polskiej matury (KAŻDEGO typu, nie musi być to egzamin międzynarodowy lub dwujęzyczny).

Uczelnie z reguły oczekują od kandydatów dobrych wyników z dwóch rozszerzeń, z czego jedno to zwykle język angielski. Konkretne progi ustalane są indywidualnie przez każdy uniwersytet, najczęstsze widełki to 50%-70%, liczone jako średnia ze wszystkich egzaminów. Jeśli masz niższą średnią, możesz zdecydować się na “foundation year”, czyli rok przygotowawczy, przed pierwszym rokiem studiów.

Co jest najważniejsze podczas aplikowania na studia w Anglii?

Mimo Brexitu, który nastąpił 31 stycznia 2020 roku, osoby rozpoczynające studia w nadchodzącym roku akademickim mają gwarancję, że ich opłaty i warunki studiowania będą identyczne z tymi, jakie dotyczą Brytyjczyków. Nie wiadomo jeszcze, jak sytuacja będzie wyglądała po zakończeniu okresu przejściowego.

Od czego rozpocząć aplikowanie na studia w UK? Po wybraniu interesującego Cię kierunku studiów musisz zdecydować, czy chcesz skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w pośredniczeniu i płatnej pomocy w rekrutacji, czy też wolisz zająć się wszystkimi formalnościami samodzielnie, kontaktując się z wybraną uczelnią bezpośrednio. 

Niezależnie od uniwersytetu i kierunku, jakie wybrałeś, będziesz musiał złożyć aplikację poprzez UCAS (the Universities and Colleges Admissions Service) za pośrednictwem strony internetowej. Najważniejsze podczas aplikowania na studia w Anglii jest przestrzeganie wymaganych terminów. Ich aktualną listę na ten rok znajdziesz pod tym linkiem. Najważniejszy z nich to zwykle 15 stycznia - to wtedy większość uniwersytetów kończy przyjmowanie aplikacji.

Złożenie aplikacji przez UCAS składa się z pięciu kroków:

 • zarejestruj się
 • znajdź interesujący Cię kierunek
 • wybierz uczelnię
 • wypełnij formularz aplikacyjny - pamiętaj, że jedną aplikację możesz wysłać na ten sam kierunek do pięciu różnych uczelni lub na do jednej uczelni na pięć różnych kierunków. W aplikacji będziesz musiał umieścić “personal statement” - coś na kształt listu motywacyjnego, o długości 3000-4000 znaków ze spacjami. Postaraj się, aby było ono na tyle uniwersalne, aby pasowało do wszystkich wybranych przez Ciebie kierunków/uczelni.
 • wyślija aplikację i czekaj na odpowiedź.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Anglii

Ze względu na połączenie tradycyjnie wysokiej jakości kształcenia z innowacyjnym podejściem do nauki, wszystkie brytyjskie uczelnie i kierunki studiów cieszą się popularnością wśród zagranicznych studentów. Do najchętniej wybieranych kierunków należą:

Business

Kierunki związane z biznesem od lat przyciągają na brytyjskie uczelnie studentów z całego świata. Dyplom licencjata lub magistra w zakresie biznesu uzyskany w Anglii budzi uznanie na całym świecie.

Natural Sciences

Absolwenci kierunków przyrodniczych, którzy uzyskali swoje dyplomy na uczelniach brytyjskich oraz pracownicy naukowi tychże, przyczyniają się w znacznym stopniu do ważnych odkryć i badań.

Engineering and Technology

Popularność kierunków technicznych na brytyjskich uczelniach wynika przede wszystkim z ich praktycznego charakteru. Opierają się one głównie na badaniach i współpracy w zakresie różnych projektów z wieloma firmami i organizacjami na terenie UK. Przedsiębiorstwa te z otwartymi ramionami witają absolwentów takich kierunków. Wielka Brytania należy także do niekwestionowanych liderów kierunków informatycznych.

Medicine

Szeroki wybór kierunków, świetna jakość kształcenia oraz liczne możliwości, które daje uzyskany dyplom, sprawiają, że Wielka Brytania jest chętnie wybierana przez osoby zainteresowane studiowaniem medycyny. Najczęściej wybierane kierunki to: stomatologia, pielęgniarstwo oraz farmacja.

Law

Brytyjskie uniwersytety należą do najstarszych uczelni na świecie, nauczających prawa. Największą popularnością cieszą się: kryminologia, prawo cywilne oraz prawo karne. 

Social Sciences

Nauki społeczne na brytyjskich uczelniach, a przede wszystkim psychologia i socjologia, cenione są za świetną jakość. Prowadzą je doskonali wykładowcy, mający do dyspozycji najnowsze udogodnienia i nowocześnie wyposażone sale.

Sport Science

Kierunki studiów związane za sportem zyskały w ostatnich latach na popularności. Rynek potrzebuje specjalistów, którzy potrafią pomóc sportowcom utrzymać się w zdrowiu i dobrej kondycji, a także osiągać coraz lepsze wyniki.

Media and Communication

W Wielkiej Brytanii mają swoje siedziby największe i najważniejsze firmy związane z produkcją telewizyjną i filmową. Kierunki takie jak dziennikarstwo czy scenopisarstwo przyciągają studentów nawet z odległych zakątków świata, ponieważ gwarantują ciekawą i dobrze płatną pracę w wybranym zawodzie, także w UK. 

Z jakimi kosztami wiąże się studiowanie w Anglii?

Studia w UK nie są tak drogie i niedostępne, jak mogłoby się wydawać. Może sobie na nie pozwolić prawie każdy, a to za sprawą studenckiego kredytu na czesne (Tuition Fee Loan), kredytu na utrzymanie (Maintenance Loan)  i możliwości wykonywania pracy zarobkowej. To dobra wiadomość, ponieważ czesne na większości uczelni wynosi ponad £9000 rocznie. Do tego należy doliczyć koszty wynajęcia mieszkania, podróżowania, wyżywienia, zakupu niezbędnych nowych ubrań i kosmetyków. Nie zapominajmy też o choćby podstawowych formach rozrywki. O jakich kwotach mówimy? O tym w dalszej części artykułu.

Koszty czesnego w Anglii

Na większości brytyjskich uczelni wysokość czesnego jest taka sama i wynosi £9250 rocznie. Dotyczy to jednak jedynie uczelni państwowych. Te prywatne mogą samodzielnie ustalać opłaty za studia i często są one nawet dwukrotnie wyższe (np. rok nauki na  Regent's University London wynosi £16 400).

Czy można uzyskać dofinansowanie do studiów (Tuition Fee Loan)?

Rządowy kredyt na studia w UK może otrzymać każdy student, który:

 • jest obywatelem Unii Europejskiej
 • nie rozpoczął studiów licencjackich na uniwersytecie państwowym
 • nie uzyskał tytułu licencjata/inżyniera na uczelni państwowej ani prywatnej.

Tuition Fee Loan, zwany inaczej Student Loan, czyli kredyt studencki można otrzymać na odpowiednią ilość lat i jeden rok dodatkowy, przewidziany na powtarzanie roku lub np. roczny staż zagraniczny. Co ważne, przyznawany jest on bez sprawdzania historii kredytowej, a kredytobiorca nie musi mieć poręczyciela. 

O kredyt studencki możesz ubiegać się najwcześniej w kwietniu przed podjęciem studiów, a najpóźniej - 9 miesięcy po ich rozpoczęciu. 

Warunki spłacania kredytu studenckiego są wyjątkowo korzystne. Może ono rozpocząć się dopiero w momencie, kiedy kredytobiorca zacznie pracę zarobkową, a jego dochody przekroczą £2143 miesięcznie (£25 750 rocznie).

Jakie koszty związane ze studiami należy brać jeszcze pod uwagę?

Decydując się na studia w UK, musisz wziąć pod uwagę następujące koszty:

 • złożenie aplikacji przez UCAS - £20 (na 1 uczelnię) lub £25 (na 2-5 uczelni)
 • tzw. “budżet początkowy”, który obejmuje dwumiesięczną kaucję za mieszkanie i koszty wyżywienia oraz podstawowych potrzeb - te zależą od miasta, w którym postanowiłeś studiować. Najdroższy jest, oczywiście Londyn. W przypadku stolicy Wielkiej Brytanii powinieneś zabezpieczyć £2000 - £2500 na pierwsze dwa miesiące. W mniejszych miastach koszty są znacząco niższe, więc wystarczy  £1200 - £1500 
 • mieszkanie - w zależności od miasta tygodniowa opłata za zakwaterowanie, łącznie z rachunkami to  £50 – £200
 • wyżywienie - tutaj wiele zależy od Twoich osobistych upodobań i nawyków, bezpiecznie jest jednak założyć kwotę ok £30 - £50 
 • rozrywka - wysokość tej kwoty może być bardzo różna i zależy od tego, jak zamierzasz spędzać czas wolny. W budżecie tygodniowym warto jednak przewidzieć £15- £80 tygodniowo. W końcu nie samą nauką człowiek żyje!

Jak wygląda życie studenta w Anglii?

Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak wyglądają studia w Anglii z perspektywy codziennego życia. Czy polegają tylko na nauce? Na szczęście, odpowiedź brzmi: “nie”.

Czy studenci w Anglii mają czas na pracę?

Studenci brytyjskich uniwersytetów spędzają na uczelni około 15 godzin tygodniowo - o wiele mniej, niż np. w Polsce. Dzięki temu standardem jest podejmowanie przez nich part-time jobs, czyli prac dorywczych lub na niepełny etat. W okresie przejściowym po Brexicie, jako obywatel Unii Europejskiej masz dokładnie takie samo prawo do podjęcia pracy, jak Brytyjczycy. Dlatego wśród pracowników pubów, restauracji czy sklepów spotkać można mnóstwo studentów z różnych krajów. 

Czy studenci z innych krajów dostają stypendia?

Scholarships, czyli stypendia za dobre wyniki w nauce, przysługują wszystkim studentom. Warto zainteresować się bliżej kryteriami ich przyznawania na uczelni, którą wybrałeś. Są one zwykle o wiele łagodniejsze od tych obowiązujących w Polsce i zdarza się, że student nie jest nawet świadomy tego, że je spełnia. 

Zastanów się, jaki kierunek studiów jest dla Ciebie

Zanim podejmiesz decyzję, co studiować w UK, przemyśl dobrze swoje zainteresowania,  zdolności i plany na przyszłość. Studia to bardzo ważny etap w życiu, często decydujący o tym, czym będziesz się zajmował w życiu dorosłym. Studia za granicą dają Ci dodatkowe możliwości rozwinięcia Twojego potencjału - dobrze je wykorzystaj!

Podsumowanie

Studia w Anglii to świetna przygoda i bardzo dobra inwestycja w przyszłość. Na pewno nie stracisz, decydując się na zdobycie wyższego wykształcenia  w UK. Aby to doświadczenie przyniosło Ci jak najwięcej korzyści, zadbaj o swój poziom angielskiego - to ułatwi Ci naukę, kontakty z innymi studentami, zdobycie pracy i rozwiązywanie codziennych problemów.

W szkole Speak Up kursy rozpoczynają się codziennie i są całkowicie elastyczne. Zarówno lekcje z nauczycielem, jak i ćwiczenia multimedialne na nowoczesnej platformie e-learningowej możesz realizować według elastycznego grafiku, łącząc zajęcia online z tymi w szkole stacjonarnej według własnego uznania, potrzeb i możliwości. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Oxford, Cambridge, London School Of Economics… Te znane, prestiżowe uczelnie w Anglii od wielu lat przyciągają studentów z całego świata. Nic dziwnego - ich ukończenie to gwarancja dobrej pracy i ponadprzeciętnych zarobków. Te uniwersytety zaliczają się do najlepszych na świecie i nie łatwo się na nie dostać (choć to możliwe!). Jednak oferta uczelni w UK dla studentów z zagranicy nie ogranicza się tylko do nich. Jest znacznie szersza!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem