Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-07-28

Książki do czytania po angielsku

Czy książki mogą poprawić Twój angielski?

Regularne czytanie po angielsku, nie tylko książek, ale każdego rodzaju tekstów: artykułów, blogów, poezji, a nawet opowiadań dla dzieci, jest doskonałym sposobem na to, aby poprawić swój angielski i to w kilku aspektach. Po pierwsze, czytanie pomaga poszerzyć zakres znanego słownictwa. Po drugie, stały kontakt z językiem w tej formie pozwala “oswoić” i zapamiętać często używane struktury gramatyczne, nawet jeśli nie rozumiesz zasad ich stosowania. Po trzecie, czytając (w odpowiedni sposób, o czym poniżej!), zanurzasz się w języku i przestawiasz na myślenie po angielsku. 

Wykorzystaj książki do nauki angielskiego

Czytanie książek powinno przede wszystkim być przyjemne i prowadzić do relaksu. Możesz, a nawet powinieneś, w ten sam sposób podejść do tej czynności wykonywanej w języku angielskim - nic na siłę i z frustracją w tle! Już samo zanurzenie się w lekturze pozwoli Ci zauważyć wzrost kompetencji językowych po jakimś czasie. Jeśli jednak pragniesz wrzucić szósty bieg i przyspieszyć naukę, możesz zastosować kilka sprawdzonych trików: zapisywanie nowych słówek, słuchanie i czytanie jednocześnie, czytanie na głos oraz czytanie dwóch wersji językowych w tym samym czasie.

Jak czytać książki po angielsku?

Fajna książka po angielsku sprawi Ci tyle samo radości, co polska lektura, a przy okazji podniesie Twój poziom angielskiego. Aby tak się stało, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Nie spiesz się

Nie zapominaj, że nie znasz angielskiego tak dobrze, jak polskiego, więc czytanie nie może odbywać się  tym samym tempie. Realistyczne oczekiwania zapobiegną frustracji i zniechęceniu. Ciesz się fabułą i daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się w epilogu.

Wybierz odpowiednią książkę 

Dostosuj tekst, po który sięgasz do swojego poziomu i zainteresowań. Nie ma sensu męczyć się, czytając kryminał lub romans, jeśli wolisz literaturę faktu albo fantastykę. Wybierz gatunek, który lubisz czytać także po polsku i nie wahaj się odłożyć książki, która Cię nie wciągnęła. Na początek nie sięgaj po dzieła Szekspira czy równie ambitną literaturę. Przygodę z książkami po angielsku rozpocznij czymś łatwiejszym, odpowiednim dla poziomu, na jakim jesteś. Polecane książki do nauki angielskiego przez czytanie znajdziesz na końcu tego artykułu. 

Postaw na systematyczność 

Systematyczna praca, nawet w małych dawkach jest kluczem do sukcesu w nauce języków obcych. Ta sama zasada działa, kiedy uczysz się przez czytanie. Wyznacz sobie codziennie 10-30 minut na lekturę po angielsku lub ilość przeczytanych stron, przynajmniej 2-3. Nieduża dawka Cię nie przytłoczy i nie pozwoli szukać wymówki w braku czasu (10 minut na czytanie przed snem?  - to możliwe dla każdego!). Na wiele często używanych słów i zwrotów natkniesz się przynajmniej kilkukrotnie, a przy regularnym czytaniu, zapamiętasz je na dłużej.

Nie przejmuj się, że nie wszystko rozumiesz

To tak ważne, że napiszemy to drukowanymi literami: NIE PRZEJMUJ SIĘ, ŻE NIE WSZYSTKO ROZUMIESZ. Nie musisz znać każdego słowa, aby zrozumieć, co się dzieje w danym momencie akcji. Co więcej, spokojnie możesz odpuścić sobie czytanie szczegółowych opisów przyrody czy architektury, jeśli są one dla Ciebie zbyt trudne, zawierają całe mnóstwo przymiotników lub np. nazw roślin. Przecież to samo robimy często, czytając po polsku, prawda? ;)

Czytaj i słuchaj jednocześnie

Rewelacyjnym sposobem na naukę angielskiego jest połączenie słuchania i czytania (śledzenie wzrokiem tekstu). Będzie Ci do tego potrzebna książka i audiobook. W ten sposób nie tylko przyswajasz nowe słówka i struktury gramatyczne, ale także poznajesz właściwą wymowę i osłuchujesz się z angielskim.

Podczas czytania odpuść sobie słownik - najważniejszy jest kontekst

Bardzo ważne jest, żeby nie wybijać się z rytmu czytania. Wycisz telefon, wyłącz telewizor i radio, znajdź spokojne miejsce, w którym dasz porwać się lekturze. Skup się na czytaniu i zwalcz pokusę sprawdzania każdego nieznanego słówka  słowniku. Rób to tylko z tymi, które są absolutnie niezbędne do zrozumienia sensu całego zdania. Mniej ważne zapisuj na kartce i wróć do nich później. Warto założyć zeszyt lub korzystać z aplikacji do nauki słownictwa, np. Quizlet.

Popraw swoją wymowę czytając książki na głos

Od czasu do czasu czytaj na głos dłuższe fragmenty książki po angielsku. Dzięki temu przyzwyczaisz się do mówienia w tym języku, łatwiej przełamiesz barierę językową, poprawisz wymowę i utrwalisz słownictwo. Często czytanie na głos sprzyja też skupieniu i lepszemu zrozumieniu tekstu. 

Możesz czytać dwie książki jednocześnie (PL i EN)

Łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie, o czym jest książka po angielsku, jeśli równolegle będziesz czytać jej polskojęzyczną wersję. Jeśli zaczniesz od lektury w języku polskim, będziesz znał fabułę i szybciej zrozumiesz niektóre słówka z kontekstu lub po prostu będziesz pamiętał, o czym była mowa w danym fragmencie. Dzięki temu ograniczysz konieczność zaglądania do słownika.

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Ile czasu dziennie czytać książki po angielsku?

No cóż, kusi nas, żeby zgodnie z prawdą odpowiedzieć - im więcej, tym lepiej. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że poza czytaniem musisz także pracować, zajmować się domem, dbać o rodzinę lub wychodzić na spacer z psem. Sam zdecyduj, ile czasu możesz poświęcić na czytanie po angielsku, ustalając przy tym jakieś minimum, np. 10 minut lub 3 strony dziennie.

Jakie książki należy czytać po angielsku?

Jak już wspomnieliśmy, czytanie powinno sprawiać przyjemność, warto więc sięgać po książki, które Ci ją zapewnią. Możesz zacząć od utworów literackich, które już znasz i lubisz. Jeśli jesteś więc fanem Dana Browna, spróbuj przeczytać któreś z jego dzieł w oryginale. Następnie możesz rozszerzać listę o pozycje reprezentujące Twój ulubiony gatunek literacki. Nie czytaj czegoś “na siłę”, tylko dlatego, że jest po angielsku, dostałeś książkę w prezencie lub ktoś Ci ją polecał. 

Lista książek do czytania po angielsku

Wciąż nie jesteś pewien, od jakich książek po angielsku zacząć przygodę z czytaniem w oryginale? Oto kilka sprawdzonych pozycji, które możemy szczerze polecić, w kolejności od najprostszych, do najtrudniejszych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Readersy

Uproszczone wersje znanych utworów literackich, zwane potocznie readersami, doskonale sprawdzą się jako pierwsze książki po angielsku dla osób na poziomie podstawowym. W swojej ofercie ma je niemal każde wydawnictwo, w wersji papierowej i elektronicznej. Wiele z nich zawiera słowniczek, czytanie jest więc mocno uproszczone. Wybór tytułów i gatunków literackich jest naprawdę szeroki i z pewnością wybierzesz coś, co Cię zainteresuje. Readersy są podzielone na poziomy, zwykle od początkującego po zaawansowany, według ilości użytych w nich słów.

Książki w wersji dwujęzycznej

Na rynku dostępne są książki wydane w dwóch wersjach językowych. W zależności od wydawnictwa tekst angielski i polski mogą być umieszczone obok siebie w dwóch kolumnach lub na przeciwległych stronach. Dzięki temu możesz w każdej chwili upewnić się, że dobrze rozumiesz, co dzieje się w danym momencie akcji.

Bajki dla dzieci

Bajki dla dzieci są z założenia pisane prostym językiem i dotyczą koncepcji oraz zjawisk zrozumiałych dla najmłodszych. Jeśli nie wykroczyłeś jeszcze poza poziom A2, tego typu lektura sprawdzi się w Twoim przypadku.

“Anne of Green Gables”

Od poziomu B1 spokojnie możesz zacząć sięgać po wersje oryginalne, choć na początek radzimy wybrać coś lżejszego i dobrze znanego. Świetnie nada się do tego Ania z Zielonego Wzgórza. Co prawda monologi głównej bohaterki są obficie okraszone wyrafinowanym słownictwem, ale całość składa się w całkiem zrozumiałą prozę, którą bardzo przyjemnie się czyta.

“Harry Potter”

Książki o przygodach młodego czarodzieja dorastają wraz z nim. Pierwszy tom napisany jest językiem odpowiednim dla jedenastolatków, ostatni to już propozycja dla starszej młodzieży i dorosłych. Warto wyruszyć w tę podróż razem z nim i przy okazji rozwijać swoje umiejętności językowe. Poznasz tu sporo ciekawych słów i wyrażeń, a sama historia jest po prostu niesamowicie wciągająca.

“Dziennik Bridget Jones”

Propozycja dla dorosłych ;) Tytułowa Bridget opisuje w swoim dzienniku mniej i bardziej (głównie mniej) udane randki, historie z pracy i perypetie miłosne. Dzięki tej książce poznasz trochę brytyjskiego slangu i nieparlamentarnych wyrażeń oraz sporo wyrażeń idiomatycznych. Fabuła nie jest skomplikowana i łatwo zrozumieć, co się dzieje, nawet jeśli nie znasz wszystkich słów. 

“Hobbit”

Tolkien, znany miłośnik języków obcych, przywiązywał dużą wagę do warstwy językowej swoich dzieł. “Władca Pierścieni” to level hard, ale “Hobbita” czyta się dużo łatwiej. Jeśli dotarłeś na poziom B2 i lubisz fantastykę, “Hobbit” po angielsku to propozycja idealna dla Ciebie.

Saga Millenium

Stieg Larsson nie pisał w oryginale po angielsku, ale jego saga Millenium w tłumaczeniu na ten język jest warta polecenia każdemu, kto osiągnął poziom B2. Sam historia jest fascynująca, a ponieważ dialogi toczą się w większości  pomiędzy dziennikarzami i osobami z wyższych sfer (poza niezwykłą Lisbeth - główną bohaterką, której nie można zaliczyć do żadnej z tych grup, ale nie należy ona do najbardziej rozmownych osób na świecie), przeczytasz bardzo poprawne, piękne, rozbudowane zdania. Zdecydowanie polecamy, niektóre zwroty na długo zapadają w pamięć i okazują się bardzo przydatne w praktyce.

“The Girl on the Train”

Thriller “Dziewczyna z pociągu” podbił serca milionów czytelników na całym świecie. Akcja toczy się wartko, jest mrocznie i do ostatniego momentu nie bardzo wiadomo, co się tak naprawdę wydarzyło. Ze względu na złożoność akcji konieczne jest dobre zrozumienie każdego niewielkiego fragmentu historii. Tę pozycję polecamy osobom na poziomie zaawansowanym. 

“Game of Thrones”

Czy jest ktoś, kto nie nie zna “Gry o Tron”? Jeśli tylko oglądałeś serial, nie czytając książki, zdradzimy Ci, że sporo Cię ominęło. To niewiarygodnie złożona historia, napisana pięknym językiem. Autor, George R.R. Martin doskonale operuje środkami literackimi, a każdy z licznej grupy bohaterów wysławia się w nieco innym stylu, od dworskiego do bardzo żołnierskiego. Czytanie “Gry o Tron” w oryginale to prawdziwa uczta dla miłośników języka angielskiego. 

Co jeszcze warto czytać po angielsku?

Nauka przez czytanie nie ogranicza się do książek. Równie dobry efekt przyniesie regularne zaglądanie na interesujące Cię blogi prowadzone po angielsku, śledzenie wiadomości i czytanie artykułów w brytyjskich lub amerykańskich gazetach. Możesz połączyć czytanie ze słuchaniem podcastów. Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację którejś z poczytnych gazet, np. The Guardian (jest bezpłatna), aby zyskać dostęp do artykułów i podcastów na każdy temat.

Warto też wprowadzić nawyk czytania po angielsku do codziennego życia, np. kiedy szukasz jakichkolwiek informacji, opinii lub instrukcji, zacznij od stron anglojęzycznych, nawet jeśli nie jesteś na poziomie zaawansowanym. To z pewnością przyspieszy naukę!

Podsumowanie

Nie ważne, czy wolisz wersję papierową, czy e-booka, czytanie po angielsku to przyjemność i satysfakcja, że dajesz radę to w ogóle robić. Poza samą radością z czytania zyskujesz znacznie więcej - zanurzenie w języku, poszerzenie słownictwa, stopniową eliminację polskiego z nauki, przybliżenie się do myślenia w języku angielskim. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie, aby wkrótce ujrzeć zachwycające efekty.

Jeśli marzysz o tym, aby dołączyć do grona osób mówiących po angielsku, postaw na elastyczny kurs języka angielskiego w Speak Up. Tutaj sam decydujesz, w jakim tempie się uczysz i które aspekty języka doskonalisz. Zajęcia z lektorem, lekcje multimedialne na nowoczesnej platformie e-learningowej i indywidualna opieka nauczyciela to gwarancja, że osiągniesz sukces. Skontaktuj się z nami i sprawdź, dlaczego nauka angielskiego w Speak Up to najlepsza decyzja!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Angielski można szlifować na wiele sposobów, a niektóre z nich nie są ani kosztowne, ani skomplikowane. Czytanie książek po angielsku to właśnie jedna z takich metod - prosta, przyjemna i skuteczna, jeśli tylko podejdziesz do tego w odpowiedni sposób. Co czytać po angielsku i jak robić to dobrze? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem