Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-01-21

Sposoby skutecznej nauki angielskich słówek

Motywacja do nauki słówek angielskich

Co pomoże Ci w szybkiej i skutecznej nauce słownictwa? Po pierwsze motywacja, a po drugie - konkretne techniki i umiejętności. Ta pierwsza pozwala zmienić perspektywę i przestać postrzegać konieczność przyswajania nowych słówek jako konieczności opłaconej żmudną pracą. Kiedy jasno widzisz cel i pozytywne rezultaty, łatwiej pozostać zmotywowanym. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu “Jak zmotywować się do nauki angielskiego?”

Właściwe techniki, czyli po prostu umiejętność uczenia się pomogą Ci skrócić, ułatwić i uprzyjemnić proces nauki. Jakie to techniki? O tym w dalszej części artykułu.

Jak uczyć się słów po angielsku, aby szybko je zapamiętać?

Przede wszystkim, zapomnij o tworzeniu listy słówek oderwanych od siebie znaczeniowo i bez kontekstu. Taka nauka jest najmniej skuteczna i nawet jeśli zapamiętasz je wszystkie na test czy klasówkę, raczej nie pozostaną one w Twojej pamięci długotrwałej. Aby zobaczyć efekty pracy, musisz zastosować zupełnie inne podejście.

Twoimi sprzymierzeńcami w szybkim zapamiętywaniu nowych angielskich słówek będą: kontekst, powtarzanie, angażowanie różnych zmysłów, systematyczna nauka i … odrobina dobrej zabawy. 

Nauka i zapamiętywanie - podstawy nauki słówek angielskich

Na początek warto rozróżnić naukę od zapamiętywania. Nauka to czynność lub szereg czynności, które prowadzą do zamierzonego efektu, czyli zapamiętania nowego słownictwa na stałe, tak abyś mógł stosować nowe wyrazy w swoich wypowiedziach, bez konieczności długiego zastanawiania się i szukania ich w pamięci.

Aby nauka prowadziła do zapamiętywania, konieczne jest zrozumienie kontekstu, znajomość zarówno pisowni, jak i wymowy danego wyrazu oraz przynajmniej kilkukrotne jego powtórzenie i przypomnienie. Przydatne jest także poznanie swojego dominującego stylu uczenia się - czy lepiej zapamiętujesz nowe informacje, kiedy je zobaczysz, usłyszysz, a może samodzielnie zapiszesz? Uczenie się zgodnie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami zdecydowanie przyspiesza i ułatwia cały proces.

Skuteczne metody nauki słówek angielskich

Przejdźmy teraz do konkretów. Poniżej znajdziesz opis różnych technik i sposobów nauki angielskich słówek. Warto wypróbować je wszystkie.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Słowa osadzone w kontekście

Jak wspomnieliśmy powyżej, nauka wyizolowanych słówek, bez szerszego kontekstu jest nie tylko trudniejsza, ale też mniej efektywna. Zamiast tego, warto uczyć się angielskich słówek w całych zdaniach. Dla Twojego mózgu całe zdanie, a więc informacja zawierająca w sobie logikę, jest czymś bardziej naturalnym do zapamiętania, niż pojedyncze słowo. Do zdania możesz dodać w swojej wyobraźni obraz, dźwięki, ruch… Niech słówko, które chcesz zapamiętać, nie będzie jedynie zbitką liter na papierze, ożyw go, nadaj mu sens w zdaniu i wprowadź kontekst.

Warto również uczyć się w jednym czasie słów powiązanych w jakiś sposób ze sobą. Pogrupuj słówka angielskie tematycznie, np. związane z jedzeniem, zawodami, podróżami, itd. Jeśli będziesz się ich uczył w tym samym czasie, trafią do jednej “szufladki”, a Ty szybciej je zapamiętasz.

Nauka słówek poprzez pisanie

Jedną z największych bolączek osób uczących się języka angielskiego są rozbieżności pomiędzy pisownią a wymową wielu wyrazów, szczególnie w brytyjskiej odmianie języka angielskiego. Trzeba pamiętać, że słówko, które znasz to takie, które potrafisz zastosować w praktyce - w rozmowie oraz w formie pisanej (np. w e-mailu lub smsie). Dlatego ważne jest, aby nie zaniedbywać pisania.

Kilkukrotne napisanie nowego wyrazu nie tylko pomoże Ci zapamiętać poprawną pisownię, ale także utrwalić jego znaczenie. Jeśli lubisz nowe technologie, skorzystaj z jednej z bezpłatnych aplikacji na telefon, np. Quizlet, w których samodzielnie możesz tworzyć listę słówek do nauki, a następnie ćwiczyć także ich pisownię. To bardzo przyjemny, a skuteczny sposób nauki.

Jeżeli należysz do grona Słuchaczy szkoły języka angielskiego Speak Up, nie zapominaj o korzystaniu z lekcji multimedialnych i sumiennie wykonuj ćwiczenia obejmujące pisanie. To naprawdę doskonały sposób na szybko i skuteczną naukę słówek angielskich!

Nauka słówek poprzez czytanie

Lustrzanym odbiciem pisania jest, oczywiście - czytanie. Czytanie tekstów w języku angielskim nie tylko pozwala Ci zobaczyć, jak słówka używane są w naturalny sposób w kontekście, ale także szybciej je zapamiętać. Pamiętaj, że nie musisz tłumaczyć wszystkiego na język polski. Jeśli Twój poziom angielskiego na to pozwala i rozumiesz, o co chodzi w zdaniu, pokonaj chęć przetłumaczenia każdego wyrazu na język ojczysty. To bardzo ważny krok w stronę osiągnięcia płynności językowej - kiedy zaczynasz myśleć w języku angielskim, a nie tylko tłumaczyć na ten język swoje myśli. 

Regularne czytanie po angielsku sprzyja powtarzaniu i zapamiętywaniu znanych słówek, oswaja z ich pisownią oraz poszerza zakres znanego słownictwa. Jeśli dodasz do tego czytanie na głos, mamy komplet - przyzwyczajasz się do mówienia po angielsku, a stąd dzieli Cię już tylko mały krok do samodzielnego mówienia, czyli stosowania poznanych słów w praktyce. 

Nauka słówek poprzez różnego rodzaju zabawy

Wspomnieliśmy już wyżej o tym, że odrobina dobrej zabawy przyspiesza naukę słownictwa. Brytyjczycy mawiają: “If you’re laughing, you’re learning.” - “Jeśli się śmiejesz, to się uczysz.” i dokładnie tak jest z nauką języków obcych. Nie wahaj się zmienić nauki słówek angielskich w zabawę, wciągając w to np. rodzinę. Oto kilka podpowiedzi, jakie gry i zabawy możesz wykorzystać:

  • 5 seconds  - w Polsce znana pod nazwą “5 sekund”, każdy gracz losuje kartę, a następnie ma 5 sekund na odpowiedź. Karty możesz przygotować samodzielnie, zgodnie z zakresem tematycznym, który chcesz utrwalić. Polecenia mogą brzmieć np. “Name three jobs.” - “Wymień trzy zawody” albo “Name two vegetables starting with C.” - “Wymień dwa warzywa rozpoczynające się na literę C”.
  • "I spy with my little eye, something beginning with..." - ta gra była bardzo popularna podczas długich podróży samochodem w zamierzchłych czasach, kiedy maluchy nie miały smartfonów z dostępem do Internetu. Pierwszy gracz wybierał przedmiot, który był w zasięgu jego wzroku, np. radio i mówił I spy with my little eye, something beginning with “R”.- czyli: Widzę moim małym oczkiem coś rozpoczynającego się na literę “R”.  To świetny sposób na powtórzenie słówek związanych z życiem codziennym. 
  • aplikacje mobilne - wspomniany już wcześniej Quizlet czy MatchLive mają opcje gier i zabaw, np. wyzywanie na pojedynek innych użytkowników. Dobra zabawa gwarantowana!
  • tworzenie śmiesznych historii - jeśli stoisz przed koniecznością zapamiętania listy słówek angielskich, które niekoniecznie są ze sobą powiązane tematycznie, spróbuj na ułożyć zabawną historyjkę z ich wykorzystaniem. Pamiętaj - if you’re laughing, you’re learning!
  • absurdalne zdania i silne emocje - łatwiej zapamiętujemy rzeczy, które w jakiś sposób się wyróżniają - są zabawne, szokujące, zaskakujące lub budzą nasze emocje. Wykorzystaj to do nauki słownictwa. Możesz wpleść nowe słówka w absurdalne zdanie lub takie, które nawiąże do sytuacji, która wywołuje w Tobie emocje. Jeśli np. chcesz zapamiętać słówko abashed - “speszony”, pomyśl o sytuacji, która sprawiła, że tak się czułeś, a następnie ułóż zdanie na ten temat, np. I felt really abashed when my boss caught me stealing office supplies.- Czułem się bardzo speszony, kiedy szef przyłapał mnie na kradzieży materiałów biurowych. To oczywiście tylko przykład, przecież nikt nie kradnie długopisów z biura! ;)

Nauka słówek poprzez słuchanie

Kolejną skuteczną techniką nauki i utrwalania nowych angielskich słówek jest jak najczęstsze słuchanie języka angielskiego. Oglądanie filmów w oryginale lub tylko z napisami, słuchanie brytyjskich lub amerykańskich stacji radiowych i podcastów, wykorzystywanie zasobów serwisu YouTube - to wszystko pomoże Ci poznań i przypomnieć sobie nowe słówka.

Nowoczesna technologia pomoże Ci także utrwalić konkretne wyrazy, które chcesz zapamiętać. Wykorzystaj dyktafon w telefonie i nagraj słówka, których chcesz się nauczyć, najlepiej użyte w zdaniach, a następnie wykorzystuj “międzyczas” na ich odsłuchiwanie - podczas jazdy autobusem czy samochodem, albo przed snem. 

Nowe słówko, które powtórzysz z wykorzystaniem przynajmniej dwóch zmysłów (wzrok - pisanie i czytanie, słuch - odsłuchiwanie), dodając do tego wyobraźnię i trochę zabawy, zostanie w Twojej pamięci na długo. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Jak przyśpieszyć zapamiętywanie słówek?

Dobrym sposobem na przyspieszenia zapamiętywania nowych słówek jest wykorzystanie skojarzeń. Niektóre wyrazy brzmią i wyglądają podobnie do ich polskich odpowiedników (np. repair  - reperować, naprawiać). Jeśli znasz język niemiecki, możesz wykorzystać fakt, że sporo słów angielskich ma germańskie korzenie i przypominają swoje niemieckie odpowiedniki lub są wręcz identyczne (np. angielskie bring i niemieckie bringen - przynosić). 

Uważaj jednak na tzw. “fałszywych przyjaciół” (false friends), czyli słówka do złudzenia przypominające słowa z innego języka, które mają jednak zupełnie odmienne znaczenia. Dobrym przykładem tego jest angielskie słówko dress (sukienka). Panowie rozpoczynające naukę języka angielskiego, bardzo często wyznają na zajęciach, że w weekendy lubią chodzić w sukience. Oczywiście, chodzi im o słówko track suit, czyli polski “dres”. Ta zabawna wpadka językowa świetnie pokazuje, że nie zawsze można ufać nawet bardzo silnym podobieństwom pomiędzy słowami z różnych języków. 

Największym sprzymierzeńcem osób pragnących szybko i skutecznie zapamiętać nowe słownictwo jest częste powtarzanie i wracanie do słówek po pewnym czasie. Zasada znana wszystkim metodykom mówi, że po poznaniu nowego słówka, należy do niego wrócić po 24 godzinach, po tygodniu i po miesiącu. Dopiero wtedy zyskujesz pewność, że go znasz. 

Bardzo ważne jest, żeby starać się wykorzystywać nowe słowa w praktyce - podczas lekcji, konwersacji, pisząc maila, itd. Dopiero kiedy użyjesz nowego słówka 8-10 razy, możesz powiedzieć, że go pamiętasz. 

Kolejnym sprawdzonym sposobem na przyspieszenie nauki słówek jest korzystanie z fiszek. Bez problemu przygotujesz je samodzielnie, wykorzystując np. kolorowe karteczki samoprzylepne. Na jednej stronie umieść angielskie słówko (najlepiej z zapisem poprawnej wymowy) i zdanie obrazujące jego znaczenie, a z drugiej - polskie tłumaczenie lub obrazek. Z tak przygotowanych fiszek możesz korzystać w każdej chwili, o ile nie zapomnisz ich ze sobą zabrać. Nie przesadzaj z ilością, 7-8 nowych słówek dziennie to maksimum, którego nie powinieneś przekraczać.

I ostatnia podpowiedź - niektóre stare metody okazują się skuteczniejsze od wszelkich nowinek. Nawet jeśli jesteś fanem elektronicznego kalendarza, a całe Twoje życie zorganizowane jest przez odpowiednie appki w smartfonie, zaopatrz się w zeszyt, w którym będziesz zapisywać nowe słówka. Ta oldschoolowa metoda pozwala ćwiczyć pisanie ręczne i ułatwia wprowadzanie kontrolowanych powtórek słownictwa.

Trenuj swoją pamięć poprzez systematyczną naukę słówek

Czy wiesz, że im bardziej systematyczna nauka, tym lepsza pamięć? Umiejętność zapamiętywania może być trenowana i rozwijana, jak każda inna, a jak nie od dziś wiadomo - trening czyni mistrzem. Jeśli uczysz się regularnie i rozsądnie dawkujesz ilość słówek, z czasem zapamiętywanie przychodzi Ci coraz łatwiej.

Systematyczna nauka angielskich słówek popłaca nie tylko dlatego, że nie robisz sobie zaległości i stale poszerzasz zakres znanego Ci słownictwa, co znacznie ułatwia komunikację. Kolejną zaletą jest świetny trening pamięci. Dotyczy to szczególnie osób w średnim wieku i starszych. Inwestycja w kurs języka angielskiego to fantastyczna alternatywa dla rozwiązywania krzyżówek i sudoku. Poza utrzymywaniem Twojego mózgu i pamięci w dobrej kondycji zyskujesz konkretne umiejętności, bardzo przydatne w dzisiejszym świecie.

Łatwe słowa po angielsku

Są takie słówka w języku angielskim, które same zapadają w pamięć. Istnieje kilka czynników, które mają na to wpływ:

  • częstotliwość użycia - jeśli dany wyraz czy zwrot jest Ci często potrzebny, (np. I don’t know. - Nie wiem.) lub słyszysz go wielokrotnie podczas zajęć czy w pracy, na pewno łatwo go zapamiętasz,
  • długość wyrazu - o wiele prościej jest zapamiętać krótkie, nieskomplikowane słowa, jak np. dog, tea, eat czy watch, niż te długie, 
  • podobieństwo do polskich słów - niektóre angielskie słówka mocno przypominają polskie wyrazy, przez co o wiele łatwiej jest ich się nauczyć, np. cat - kot, milk - mleko, sleep - spać, violet - fioletowy,
  • zapożyczenia - w języku polskim funkcjonuje wiele zapożyczeń z języka angielskiego, dzięki czemu właściwie nie trzeba się ich uczyć, np. computer - komputer, jeans - dżinsy, budget - budżet, stress - stres.

Trudne słowa po angielsku

Istnieją też angielskie słówka, które trudniej nam zapamiętać. Są najczęściej długie albo mają bardzo skomplikowaną pisownię. Przykładami mogą być: handkerchief - chusteczka higieniczna, pronunciation - wymowa, diarrhoea - biegunka, Mediterranean Sea - Morze Śródziemne, czy Wednesday - środa. 

Najwięcej trudności sprawiają zwykle słowa, których wymowa i pisownia zupełnie się ze sobą nie pokrywają. 

Jak sobie poradzić z zapamiętaniem trudnych słów po angielsku?

Poza wykorzystaniem opisanych wyżej technik (skojarzenia, przepisywanie, powtarzanie, tworzenie historyjek, nauka w kontekście, itd.), warto skupić się na samej budowie trudnego słówka. Podziel je na sylaby, w ten sposób łatwiej zapamiętasz zarówno jego pisownię, jak i prawidłową wymowę (działa tutaj ta sama zasada, co przy zapamiętywaniu ciągu cyfr, np. numerów telefonów, podzielenie ich na mniejsze kawałki znacznie ułatwia zapamiętanie).

Inną techniką, którą możesz zastosować, jest skojarzenie brzmienia trudnego słowa z czymś zabawnym, prostym do zapamiętania lub postaraj się “dorobić” logiczne wytłumaczenie. Oto przykład: w słowie business można mieć trudności w zapamiętaniu, ile “s” powinno się pojawić. No cóż, kiedy zakładasz biznes, najpierw jest mały, a potem rośnie - a więc najpierw jedno “s”, a potem dwa. W słowie successful - mamy podwójne “s” i podwójne “c”, bo przecież sukces wiąże się często z posiadaniem! 

Co jakiś czas sprawdzaj swoje postępy - dodatkowa motywacja

Ostatnia dobra rada na koniec - co jakiś czas sprawdzaj, jakie postępy poczyniłeś. Świadomość, jak wiele się już nauczyłeś, pozwoli Ci utrzymać wysoki poziom motywacji i zachować radość z nauki. Systematyczna nauka, regularne powtórki, codzienne czytanie i słuchanie angielskiego sprawią, że szybko poszerzysz znany Ci zakres angielskich słówek, warto jednak od czasu do czasu samemu się o tym przekonać. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Aby płynnie komunikować się w języku angielskim, niezbędna jest dobra znajomość słownictwa. Im więcej słówek znasz, tym mniejsze zagrożenie, że nie będziesz potrafić szybko i bezproblemowo wyrazić swoich myśli w obcym języku. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak szybko i skutecznie uczyć się słówek z angielskiego. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem