Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-08-22

Od czego zacząć naukę angielskiego?

Określ jasno swoje cele i pomyśl, co zyskasz dzięki nauce angielskiego 

Zanim zdecydujesz, jak zacząć się uczyć, przemyśl PO CO i DLACZEGO chcesz to robić. Jasne określenie swoich celów ma dwie zalety. Po pierwsze, pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji. Za każdym razem, kiedy poczujesz zmęczenie, zniechęcenie lub po prostu nie będzie Ci się chciało uczyć, przypomnij sobie, co zyskasz dzięki nauce angielskiego. Wyższe, lepiej płatne stanowisko? Możliwość wyjazdu do pracy za granicę? Swobodna komunikacja podczas wakacji? Własna satysfakcja? Zmiana zawodu? Myśl o tym, w jaki sposób Twoje życie zmieni się na lepsze, kiedy osiągniesz swój cel, pozwoli Ci pokonać chwile słabości, które zdarzają się każdemu.

 

Po drugie, jasno określony cel umożliwia najlepsze dopasowanie metody i tempa nauki do Twoich potrzeb. Inne podejście będzie skuteczne w przypadku osoby, której celem jest umiejętność porozumiewania się po angielsku w czasie wakacji, a inne, jeśli szybko musisz nauczyć się robić prezentacje po angielsku i pisać maile, a jeszcze inne, jeśli za dwa lata planujesz zdać jakiś egzamin, np. FCE lub maturę. 

Określ swój poziom angielskiego

To, jak najlepiej zacząć się uczyć, zależy w dużym stopniu od Twojego poziomu znajomości języka. Poziom ten możesz określić samodzielnie, korzystając ze skali CEFR (to skrót od Common European Framework of Reference for Languages czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, ESOKJ). W tabeli znajdziesz opisy poszczególnych kompetencji językowych - mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu oraz tekstu pisanego, a także listę konkretnych umiejętności, które powinieneś posiadać na danym poziomie.

 

Bardziej precyzyjnym narzędziem są tzw. placements tests czyli testy poziomujące przeprowadzane przez szkoły językowe. Ich przewagą nad samodzielnym określaniem swojego poziomu angielskiego jest możliwość sprawdzenia umiejętności mówienia w trakcie rozmowy z doświadczonym lektorem. Dlaczego poprawne określenie poziomu jest tak istotne? Pozwala to na dobranie najlepszych materiałów, co ma niebagatelny wpływ na tempo i efektywność nauki, a także komfort osoby uczącej się.

Podstawy są najważniejsze - rozpocznij naukę angielskiego od podstaw 

Naukę języka angielskiego można porównać do budowy domu. Aby przedsięwzięcie miało szanse powodzenia, musisz zadbać o solidne fundamenty. Warto uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować fakt, że opanowanie podstaw angielskiego jest niezbędne, aby w przyszłości posługiwać się nim płynnie. Kiedy uczysz się języka obcego od podstaw, bardzo ważne jest, aby nie zaniedbywać żadnej z kompetencji językowej. Umiejętność czytania i rozumienia ze słuchu zawsze wyprzedza pisanie i samodzielne mówienie, a znajomość i zrozumienie podstawowych zasad gramatycznych jest przydatna, a nawet konieczna, zarówno do zrozumienia, jak i do samodzielnej produkcji języka. 

Co jest najważniejsze na początku nauki angielskiego? 

Zdefiniowałeś swój cel, określiłeś poziom i chciałbyś zacząć uczyć się od podstaw. Jaki powinien być Twój następny krok? Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na kurs języka angielskiego w dobrej szkole, gdzie opiekę nad Tobą roztoczy lektor, który dobierze odpowiednie materiały, pomoże Ci i zadba o Twój rozwój językowy, czy też postawiłeś na samodzielną naukę w domu, warto wiedzieć, co jest najważniejsze w nauce języka angielskiego od podstaw.

Mówienie - płynność mówienia 

Ostatecznym celem większości osób uczących się języka angielskiego jest płynne mówienie. Co pomoże nam w jego osiągnięciu? Przede wszystkim praktyka. Im więcej mówisz, tym łatwiejsze się to staje. Teoretycznie, to całkiem oczywista zasada, jednak wiele osób, szczególnie dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z angielskim, ma trudności z przełamaniem blokady językowej, więc unika mówienia jak ognia. Jeśli Ty także do nich należysz, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad:

  • ćwicz w domu - staraj się jak najczęściej mówić na głos, głośno czytaj, powtarzaj słowa ulubionej piosenki, wypowiadaj kilkukrotnie wyrażenia i zdania, które pojawiły się na lekcji. Warto sięgnąć do podcastów stworzonych z myślą o osobach uczących się (polecamy np. BBC Learning podcasts). Nie ograniczaj się do ich odsłuchiwania - powtarzaj na głos całe zdania. Jednym słowem - przyzwyczajaj się do mówienia.

 

  • korzystaj z każdej okazji do mówienia podczas zajęć - im wcześniej zaczniesz próbować mówić, tym szybciej będziesz mówić płynnie. Nie przejmuj się błędami, to naturalne, że je popełniasz, zwłaszcza na etapie uczenia się angielskiego od podstaw. Nikt Cię nie będzie oceniał ani krytykował. Jeśli uczysz się samodzielnie, mów po angielsku do domowników, a nawet do lustra. 

 

  • nie spiesz się i mów wyraźnie - Jeśli nie jesteś pewien, jak coś powiedzieć, nie ulegaj złudzeniu, że jeśli wymamroczesz zdanie pod nosem najszybciej, jak się da, połykając końcówki, to jakoś wybrniesz z sytuacji. Wręcz przeciwnie, w ten sposób tylko opóźniasz proces nauki i tracisz okazję na poćwiczenie wymowy. Podczas zajęć języka angielskiego nie spiesz się, nie bój się mówić głośno i wyraźnie. Nauczyciel będzie miał szansę usłyszeć i skorygować błędy.

 

  • buduj proste zdania - najczęstszą pułapką, w jaką wpadają osoby rozpoczynające naukę języka angielskiego, jest próba tłumaczenia polskich zdań bezpośrednio na angielski. Musisz sobie uświadomić, że jesteś dorosłym native speakerem języka polskiego i jako taki, posiadasz umiejętność budowania pięknych, wielokrotnie złożonych zdań pełnych wyrafinowanego słownictwa w swoim ojczystym języku. Wymaganie od siebie tego samego w języku angielskim po kilku miesiącach nauki jest co najmniej nierozsądne. Zaczynając mówić po angielsku, przestań myśleć po polsku, polską składnią. Układaj proste zdania, z czasem przekonasz się, że Twoje umiejętności rosną i potrafisz budować coraz bardziej złożone wypowiedzi.

 

Gramatyka języka angielskiego

Kiedy poznajesz podstawy angielskiego, gramatyka jest bardzo ważna i tak naprawdę, trudno stwierdzić, gdzie kończy się nauka słownictwa, czytania, pisania i mówienia, a zaczyna nauka gramatyki. Znacznie ułatwisz sobie życie i przyspieszysz naukę, jeśli od razu zaakceptujesz fakt, że język polski i język angielski to dwa zupełnie odmienne systemy językowe i nie będziesz próbował odnosić każdej angielskiej konstrukcji do naszej ojczystej gramatyki. Nie polecamy również stosowania polskiego nazewnictwa czasów angielskich, które można spotkać w starych książkach do gramatyki. Są one często mylące.

 

Gramatyka języka angielskiego nie jest trudna. Jest w niej sporo logiki i konsekwencji i często pomaga bardzo precyzyjnie opisać konkretną sytuację. Na poziomie podstawowym powinieneś poznać takie zagadnienia, jak: wyrażenia there is/there are, zaimki, odmianę czasowników to be i have got, dopełniacz saksoński, czasy Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Future Simple, konstrukcję to be going to, stopniowanie przymiotników oraz podstawowe czasowniki modalne: can, may, must i should.

Pisanie po angielsku

Rozpoczynając naukę języka angielskiego, bardzo szybko zauważysz, że w przypadku każdego nowego słówka, musisz nauczyć się zarówno wymowy, jak i pisowni. Dzieje się tak dlatego, że w języku angielskim nie ma właściwie reguł, które wskazywałyby na to, jak należy przeczytać dane słowo (jak ma to miejsce np. w języku niemieckim czy francuskim).

 

Podobnie, jak  przypadku umiejętności mówienia, także nauka pisania wymaga praktyki. Jeśli uczysz się samodzielnie, kup podręcznik i przepisuj po kilka zdań dziennie. Jeśli uczęszczasz na kurs lub korzystasz z korepetycji - sumiennie odrabiaj pisemne prace domowe. Pamiętaj - practice makes perfect, czyli “praktyka czyni mistrza”!

Wybierz jakim sposobem chcesz się uczyć języka angielskiego 

Przyszedł moment wyboru sposobu nauki. Na co powinieneś się zdecydować - na samodzielną naukę, kurs w szkole językowej, a może korepetycje? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Rozważ je, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. 

Nauka samodzielna 

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu jest na pewno opcją najbardziej korzystną pod względem kosztów. Uczysz się wtedy, kiedy masz czas i ochotę, samodzielnie wybierasz interesujące Cię tematy i zagadnienia.

Zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest brak nauczyciela, który skoryguje Twoje błędy, sprawdzi prace pisemne oraz umożliwi prowadzenie konwersacji. Samodzielnie trudno jest monitorować własne postępy i utrzymać wysoki poziom motywacji. 

Nauka w szkole językowej

Nauka w dobrej szkole językowej to gwarancja opieki wykwalifikowanych, doświadczonych lektorów, nadzór metodyczny nad kursem oraz dostęp do najnowszych metod i technologii nauczania. Decydując się na to rozwiązanie, masz pewność, że jesteś w rękach profesjonalistów, co zwiększa szanse na osiągnięcie celu, czyli opanowanie języka angielskiego.

Ten sposób nauki ma też swoje wady. W tradycyjnych szkołach musisz dostosować się do narzuconego grafiku. Jeśli opuścisz kilka zajęć, pozostaniesz w tyle za grupą. Konieczny jest także dojazd na zajęcia, co zabiera dodatkowy czas. Rozwiązaniem może być kurs z elastycznym grafikiem, spersonalizowaną opieką nad słuchaczem i możliwością uczestniczenia w lekcjach online.

 

Korepetycje z języka angielskiego 

Indywidualne korepetycje z języka angielskiego to świetne rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują pomocy i nie najlepiej radzą sobie w szkole. Także dorośli mogą z niego skorzystać. Zaletą tego sposobu nauki jest fakt, że cała uwaga nauczyciela skupiona jest na Tobie, a w przypadku odwołania zajęć, nie pozostajesz w tyle za grupą.

Do wad należy brak programu, nad którym czuwa metodyk. Nie możesz być także pewien kwalifikacji swojego nauczyciela. Indywidualni korepetytorzy nie wystawiają zwykle zaświadczeń czy certyfikatów ukończenia danego poziomu, które mogą okazać się przydatne np. w pracy.

Niezbędne materiały do nauki angielskiego 

Czego potrzebujesz do szybkiej i skutecznej nauki języka angielskiego? Tradycyjnie - notatnika, długopisu i ołówka. Przydadzą się kolorowe zakreślacze oraz samoprzylepne karteczki. Bez względu na to, jaki sposób nauki wybrałeś, zawsze warto zdecydować się na konkretny podręcznik i przerabiać w nim po kolei tematy.

Przyda Ci się także smartfon z dostępem do Internetu i słowników internetowych. Dobrym pomysłem jest ściągnięcie i zainstalowanie którejś z darmowych aplikacji do nauki języka angielskiego.

Stały kontakt z językiem angielskim poprzez filmy, seriale i piosenki 

W dzisiejszych czasach angielski nas otacza. Oglądamy amerykańskie i brytyjskie filmy i seriale, słuchamy angielskich piosenek. Robimy to głównie dla przyjemności i relaksu, bez trudu można jednak wykorzystać te czynności do udoskonalania swojego angielskiego. Wystarczy, że zamiast wersji dubbingowanej lub z lektorem, wybierzesz napisy. Włączając swoją ulubioną piosenkę na YouTube, sprawdź, czy ma wersję z tekstem. Te niewielkie, niewymagające wysiłku kroki sprawią, że będziesz miał stały kontakt z angielskim i szybciej się go nauczysz.

Najważniejsza w nauce angielskiego jest regularność 

Zdecydowanie, najważniejsza w nauce języka angielskiego jest systematyczność. Robienie sobie dłuższych przerw w nauce nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ brak kontaktu z językiem prowadzi do regresu językowego - zapominamy słówek, nie potrafimy poprawnie zastosować konstrukcji gramatycznych, odzwyczajamy się od brzmienia języka. Pamiętaj, że nauka nawet kilka minut dziennie, ale regularnie przynosi najlepsze rezultaty. 

Zamierzasz rozpocząć naukę języka angielskiego i nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Czy lepiej zdecydować się na kurs angielskiego w szkole językowej, korepetycje czy samodzielną naukę w domu? Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak wybrać sposób nauki, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem