Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-02-24

Gry do nauki angielskiego. Nauka angielskiego przez zabawę

Gry do nauki angielskiego - dlaczego warto z nich skorzystac?

Istnieje wiele korzyści płynących z korzystania z edukacyjnych gier językowych. Wbrew pozorom, to nie tylko fajny przerywnik w lekcji, ale cenne ćwiczenie pomagające Ci w nauce słownictwa i komunikacji.

Nauka języka angielskiego poprzez zabawę - gry po angielsku

Najbardziej oczywistą zaletą stosowania gier do nauki angielskiego jest to, że są one po prostu ciekawe. Co więcej, zachęcają do interakcji z innymi uczestnikami zajęć. Obniżają poziom stresu i przenoszą uwagę uczestników z nauki na zabawę, co wcale nie oznacza, że nauka się nie odbywa! Wręcz przeciwnie - kiedy wyeliminujemy presję, nowe wyrażenia łatwiej zapadają nam w pamięć i zmniejsza się blokada językowa.

Pozwalają indywidualnie dostosować tempo nauki języka

Gry to świetne uzupełnienie tradycyjnych metod nauki. Dzięki nim możemy trochę zwolnić lub przyspieszyć, wedle potrzeb i uznania. Dzieje się tak dlatego, że zamiast na nauce, skupiamy się na samej grze. Nie czujemy przymusu zapamiętywania struktur gramatycznych czy nowych wyrazów i stosujemy takie tempo gry, jakie jest dla nas najbardziej komfortowe.

Gry umożliwiają optymalne zapamiętywanie

Gry do nauki angielskiego można podzielić na kilka różnych rodzajów: polegające na sortowaniu, porządkowaniu, układaniu, szukaniu brakujących informacji, zgadywaniu, dopasowywaniu, opisywaniu, nazywaniu, wymianie informacji z innymi uczestnikami, odgrywaniu ról, itd. Dzięki temu masz szansę ćwiczyć materiał na wiele różnych sposobów, wzbijać się na wyżyny kreatywności, podchodzić do tematu w sposób zupełnie niekonwencjonalny. To umożliwia optymalne zapamiętywanie tego, co ćwiczysz.

Gry pomagają w utrwalaniu słów

Wiele gier językowych skupia się na na pojedynczych słowach, np. tabu, kalambury czy doskonale znane wszystkim scrabble. Dzięki temu uczestnicy gry bardzo mocno skupiają się na wszystkich aspektach danego słówka: pisowni, znaczeniu czy kolokacjach. To prowadzi do szybszego zapamiętania i utrwalenia nawet najdłuższych i najtrudniejszych słów.

Sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się jak skutecznie uczyć się słówek w języku angielskim.

Granie w gry po angielsku - Praktycznie ćwiczenie języka angielskiego

Duża część gier edukacyjnych, które można wykorzystać w nauce angielskiego, wymaga komunikacji pomiędzy uczestnikami: zadawania pytań, opisywania lub ustalania wspólnej strategii. Oznacza to, że osoby biorące udział w takiej grze są mocno zmotywowane do praktycznego ćwiczenia języka angielskiego. A jak wszyscy wiemy - practice makes perfect!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Jakie gry można wykorzystać do nauki angielskiego?

Przejdźmy teraz do bardziej konkretnych informacji. Które ze znanych i dostępnych gier edukacyjnych sprawdzą się najlepiej w nauce języka angielskiego? Dla wygody naszych czytelników podzieliliśmy je na trzy kategorie: gry towarzyskie i słowne po angielsku, gry wideo oraz gry planszowe. 

Gry towarzyskie i gry słowne po angielsku

Ten rodzaj gier pojawia się najczęściej podczas zajęć w szkole językowej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś korzystał z nich także z rodziną lub przyjaciółmi. To świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pamiętaj, że każda dodatkowa aktywność związana z nauką języka zwiększa Twoje szanse na jego szybkie opanowanie!

Tabu

Do gry w tabu niezbędne są karteczki lub kartoniki, na których napisane zostaną hasła i zakazane słowa. Niewątpliwą zaletą tej gry jest fakt, że z łatwością przygotujesz ją samodzielnie. Istnieje też możliwość ustalenie konkretnej tematyki, np. zwierzęta, kraje, zawody, itd. 

Na kartonikach należy umieścić hasło, które pozostali członkowie drużyny będą musieli odgadnąć oraz trzy słowa, których nie wolno użyć, opisując hasło. Np. jeśli hasłem jest słowo “dog” (pies), wśród zakazanych słów mogą się znaleźć: “pet” (zwierzątko domowe), “cat” (kot), “to bark” (szczekać).

Zadaniem osoby, która wylosowała dany kartonik, jest wyjaśnienie w określonym czasie, jakie hasło się na nim znajduje (oczywiście, robi to w języku angielskim!). Użycie jednego z zakazanych słów skutkuje utratą punktu. Jak zapewne się domyślasz, wygrywa drużyna, która zdobyła więcej punktów. 

Kalambury

Kalambury to chyba najstarsza i najlepiej znana gra językowa. Idealnie nadaje się także do ćwiczenia języka angielskiego. Aby w nią zagrać, należy przygotować karteczki z hasłami, które, podobnie jak w przypadku gry “tabu”, mogą dotyczyć konkretnej tematyki. Uczestnik losuje karteczkę z hasłem, a następnie stara się je pokazać lub narysować. Pozostali członkowie jego drużyny muszą odgadnąć je w określonym czasie. Zadają osobie pokazującej pytania (po angielsku!), na które może ona jedynie odpowiadać “tak” lub “nie”. 

Poza świetną zabawą kalambury gwarantują solidną powtórkę słownictwa. Wygrywa drużyna, której uczestnicy odgadli więcej haseł w ustalonym czasie. 

Headbandz

Masz problem z formułowaniem pytań w języku angielskim? Gra “Headbandz” to fantastyczne remedium. W jej przypadku podział na grupy nie jest konieczny, każdy gracz zbiera punkty dla siebie. “Headband” to po angielsku “opaska na głowę”. Uczestnicy zakładają takie właśnie opaski i umieszczają w nich kartoniki przedstawiające konkretny przedmiot. Kartoniki można przygotować samodzielnie, nie muszą zawierać obrazka, wystarczy słowo.

Uwaga! Nie wolno podglądać, cała zabawa polega na tym, że gracze nie wiedzą, jakie hasło/obrazek znajduje się na ich czole.

To doskonała gra do nauki angielskich pytań. Celem każdego gracza jest odgadnięcie hasła na jego głowie. Robi to, zadając innym uczestnikom gry pytania, na które mogą odpowiadać “tak”, “nie” lub “nie wiem”, np. “Am I an animal?” (Czy jestem zwierzęciem?), “Do people like me?” (Czy ludzie mnie lubią?), “Can I fly?” (Czy potrafię latać?). Obowiązują ograniczenia czasowe. Wygrywa osoba, która odgadnie najwięcej haseł. 

Gry wideo w anglojęzycznej wersji

Gry wideo cieszą się raczej złą sławą i rzadko kojarzymy je z jakimikolwiek wartościami edukacyjnymi. Tymczasem to właśnie dzięki nim sporo młodych osób zyskuje płynność komunikacji, świetną wymowę i utrwala całe wyrażenia. Warunkiem, aby tak się stało, jest gra w języku angielskim. Rynek gier wideo jest tak szeroki, że bez problemu wybierzesz coś dla siebie, bez względu na wiek, zainteresowania i to, czy wolisz gry jednoosobowe, czy te, w których współpracujesz z innymi graczami. Najważniejsze jest, aby wybrać wersję anglojęzyczną, a trybie multiplayer zaś, nie ograniczać się do znajomych, lecz postawić na współpracę międzynarodową!

Minecraft

To propozycja dla młodszych graczy i wbrew pozorom - nie tylko dla chłopców! Okazuje się, że ta bijąca rekordy popularności gra, polegająca na tworzeniu własnego “kwadratowego” świata, świetnie rozwija zdolności komunikacyjne. W wersji dla wielu graczy dostępny jest czat, przez który uczestnicy (często z całego świata) komunikują się ze sobą. Jeśli Twoje dziecko nie gra z przyjaciółmi, lecz z osobami z innych krajów, rozmowa ta będzie odbywała się właśnie w języku angielskim. Żadna ilość pracy domowej nie jest w stanie tak skutecznie nauczyć potrzebnych słów i wyrażeń!

World of Warcraft

Kolejny klasyk, liczący niemal ćwierć wieku World of Warcraft to propozycja dla nieco starszych graczy. To gra strategiczna o niezwykle rozbudowanym uniwersum. W największym skrócie rozgrywa się w niej konflikt pomiędzy Przymierzem a Hordą. Dialogi, które można usłyszeć, są mocno rozbudowane i na tyle interesujące, że na YouTube znajdziesz ich kompilacje. Dodatkowo gracz musi rozumieć misję i współpracować z innymi uczestnikami, więc poziom motywacji do prowadzenia komunikacji po angielsku zdecydowanie rośnie! Zapaleni miłośnicy "WoW-a" zgodnie przyznają, że to dzięki grze nauczyli się najwięcej słówek i zwrotów.

Wiedźmin (The Witcher)

Prawdziwą gratkę zostawiliśmy na koniec. Jeśli Ty także należysz do zagorzałych miłośników dzielnego Geralta z Rivii, nie musisz mieć absolutnie żadnego poczucia winy, że spędzasz przed konsolą długie godziny. Oczywiście, pod warunkiem, że wybrałeś wersję anglojęzyczną! Dla niewtajemniczonych: fabuła gry opiera się na tym, że gracz wciela się w postać wiedźmina, specjalisty od walki mieczem, którego zadaniem jest chronić świat przed złem.

Niestety, nasz bohater stracił pamięć i wędruje po uniwersum, starając się odtworzyć w pamięci wydarzenia ze swojego życia. Walki z rzezimieszkami i wszelkiej maści potworami, uwodzenie pięknych czarodziejek oraz zabawa eliksirami obudowane są świetnymi dialogami. Warstwa językowa gry to prawdziwy majstersztyk!

Gry planszowe do nauki angielskiego

Gry planszowe, które wspomagają naukę języka angielskiego to już klasyk. Są uwielbiane i chętnie wykorzystywane przez lektorów w trakcie lekcji. Dlaczego nie miałbyś dobrze bawić się z rodziną lub przyjaciółmi, jednocześnie szlifując umiejętności językowe? Dzięki nim poznasz i utrwalisz słownictwo, poćwiczysz mówienie, a przede wszystkim - będziesz się dobrze bawił!

Scrabble

Scrabble powstało w 1938 roku i zdecydowanie nie oddaje podium żadnej innej grze edukacyjnej. Przypomnijmy zasady: każdy gracz otrzymuje określoną liczbę kostek z literami. Każdej literze przypisana jest pewna ilość punktów, a zadaniem uczestników jest ułożenie wyrazu z otrzymanych kostek. Wyraz musi być poprawny i - co najważniejsze, musi istnieć w języku angielskim! Dla ułatwienia i rozsądzania potencjalnych sporów warto mieć pod ręką dobry słownik!

The Investigation

Tę grę pokochają wszyscy miłośnicy rozwiązywania zagadek kryminalnych. Gracze poznają mnóstwo słówek, gotowych konstrukcji, trenują zadawanie pytań, a na końcu - płynnie opowiadają historię przestępstwa - i to niezależnie od tego, jak dobrze znają angielski! W pudełku znajdziesz dwustronne karty śledztwa z niezbędnym słownictwem z tłumaczeniami (sporo tutaj wyrażeń idiomatycznych, kolokacji oraz phrasal verbs co należy uznać za zaletę gry), karty z pytaniami, a także karty-słowniczki, które ułatwiają ułożenie pełnej wypowiedzi. Dobra zabawa gwarantowana!

Story Cubes

Nie jest to gra planszowa w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale umieszczamy ją tutaj, bo naprawdę zasługuje na uznanie. To zestaw składający się standardowo z dziewięciu kostek do gry. Na ich ściankach nie znajdziesz jednak tradycyjnych kropek, ale obrazki, na podstawie których uczestnicy rozgrywki układają historie. Pierwsza osoba tworzy pierwsze zdanie zainspirowane obrazkiem, kolejna rzuca kostką i buduje kolejne zdanie historii, zabawa może trwać bez końca, a graczy ogranicza jedynie ich własna wyobraźnia. Story Cubes świetnie sprawdzą się jako powtórka wszelkich struktur gramatycznych - czasów, trybów warunkowych, strony biernej, itd. 

Gry w języku angielskim to sposób na nudę i naukę języka

Gry i zabawy w języku angielskim fantastycznie przełamują nudę i wprowadzają element zabawy oraz relaksu do procesu nauki. Okazują się przy tym bardzo skutecznym narzędziem służącym do powtórki słownictwa, struktur gramatycznych, a przede wszystkim - zachęcają do ćwiczenia komunikacji. Gry wideo dodatkowo pomagają w osiągnięciu naturalnej wymowy angielskiej.

Gry to nie tylko strata czasu

Niestety, nie można nauczyć się angielskiego jedynie z gier. Bez solidnego opanowania podstaw - zarówno słownictwa, jak i gramatyki - misja “nauka języka angielskiego” ma niewielkie szanse powodzenia. Jednakże warto pamiętać, że gry to nie strata czasu i znacznie więcej niż tylko ciekawostka. Sięgaj więc po nie śmiało, bez poczucia winy! Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, jak pracować z grami edukacyjnymi dla jak najlepszego efektu, zapytaj o to swojego lektora w szkole Speak Up lub skontaktuj się z nami!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Czy można uczyć się języka angielskiego za pomocą gier? Tak, gry uczące angielskiego (towarzyskie, wideo czy planszówki) mogą pomóc Ci opanować angielski szybciej, usprawnić umiejętności komunikacyjne oraz ogólne zrozumienie języka. Badania dowodzą, że gry i zabawy znacząco wspomagają tradycyjne metody nauczania. W jaki sposób? Jakie gry do nauki wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem