ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Zaimki - ćwiczenia

Angielskie zaimki to dość zróżnicowana grupa części mowy, które w zdaniach zastępują rzeczowniki. Dobra znajomość zaimków pozwoli Ci łatwo uniknąć używania tego samego słowa po kilka razy w tym samym zdaniu, dzięki czemu Twoje wypowiedzi zyskają na precyzji i bogactwie stylistycznym.

Pamiętaj: jeśli dopiero zaczynasz poznawać zaimki, angielski jest pod tym względem łatwiejszy do opanowania od polskiego, ponieważ wszystkie zaimki ang. są nieodmienne.

Zanim zaczniesz rozwiązywać ćwiczenia przygotowane dla Ciebie w zestawie "Zaimki (angielski) - ćwiczenia", odwiedź stronę https://www.speak-up.pl/zaimki-angielski i zapoznaj się z zamieszczonymi tam informacjami. Dzięki temu odświeżysz i utrwalisz już posiadaną wiedzę na temat angielskich zaimków.

Zaimki osobowe

Najczęściej wykorzystywany angielski zaimek, używany zamiast rzeczownika określającego osobę lub rzecz. Mogą występować w funkcji podmiotu (subject pronouns) albo w funkcji dopełnienia (object pronouns). Sprawdź, czy już potrafisz prawidłowo zastosować zaimki osobowe w zdaniach!

Zaimki dzierżawcze

Dzierżawczy zaimek angielski (possesive pronoun) jest używany w zdaniu do wskazania przynależności, zastępując rzeczownik w roli podmiotu albo dopełnienia. Ćwiczenia, które znajdziesz w tej sekcji, pozwolą Ci w łatwy sposób zapamiętać różnicę między zaimkiem dzierżawczym a przymiotnikiem dzierżawczym, dzięki czemu już nigdy ich ze sobą nie pomylisz!

Zaimki zwrotne

Angielskie zaimki zwrotne (reflective pronouns) służą do podkreślenia, że podmiot danej wypowiedzi wykonuje opisywaną czynność na sobie. To również jeden z naprawdę nielicznych przykładów sytuacji, w której polska gramatyka jest nieco mniej skomplikowana od angielskiej. Rozwiąż ćwiczenia z tej sekcji i przekonaj się, czy pamiętasz wszystkie zaimki dzierżawcze po angielsku!

Zaimki wzajemne

Ta kategoria zaimków angielskich jest bardzo mała: istnieją zaledwie 2 zaimki wzajemne (reciprocal pronouns), których używa się do opisywania wzajemnych relacji między osobami, rzeczami lub zjawiskami. Rozwiąż nasze testy z tej kategorii i sprawdź, czy pamiętasz, jak prawidłowo używać zaimka wzajemnego po angielsku!

Zaimki nieokreślone

Nieokreślone zaimki angielskie (indefinitive pronouns) stanowią najliczniejszą grupę zamków w języku angielskim. Nieco wbrew nazwie, ich użyciem w wypowiedzi rządzą bardzo konkretnie okreslone zasady. Zaimki nieokreslone w języku angielskim są nieodmienne, a w zdaniu mogą być podmiotem albo dopełnieniem i zawsze mają liczbę pojedynczą. Dowiedz się, czy umiesz je prawidłowo stosować!

Zaimki wskazujące

Angielskie zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) stosuje się do wskazywania dystansu między mówiącym a opisywaną osobą, przedmiotem lub zjawiskiem. To kolejna kategoria, która w porównaniu do języka polskiego jest bardzo niewielka, ponieważ liczy zaledwie 4 zaimki.

Sprawdź, czy wiesz już wszystko o stosowaniu zaimków w zdaniach - pobierz, wydrukuj i rozwiąż zadania testowe z zestawu "Zaimki angielski ćwiczenia", który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.