Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-12-18

Plan nauki języka angielskiego - jak robić to dobrze

Po co Ci planowanie nauki języka?

Być może zastanawiasz się, dlaczego rozplanowanie nauki angielskiego jest w ogóle istotne. Czy nie lepiej iść na żywioł, kierować się intuicją i po prostu uczyć się wtedy, gdy masz na to czas i ochotę? Niestety, mimo że takie podejście niewątpliwie wydaje się atrakcyjne, nie zaprowadzi Ci ono daleko.

Skuteczność nauki języków obcych zależy od kilku czynników: systematyczności, stałego poziomu motywacji oraz dobrych nawyków. Opracowanie własnego, dostosowanego do Twoich potrzeb i możliwości planu nauki angielskiego ułatwi Ci regularną pracę, utrzymanie entuzjazmu i wypracowanie właściwych przyzwyczajeń, a w efekcie - osiągnięcie celu, jakim jest opanowanie języka na zadowalającym Cię poziomie.

Od czego zacząć planowanie nauki angielskiego?

Wiesz już, że planowanie nauki jest ważne i rozumiesz, dlaczego tak jest. Przed Tobą najważniejsze zadanie, czyli opracowanie własnego planu. Od czego zacząć? Oto najważniejsze kroki, które musisz podjąć.

Określ, na jakim etapie znajomości języka jesteś

Zacznij od określenia swojego aktualnego poziomu znajomości angielskiego. Jeśli dopiero myślisz o rozpoczęciu nauki, a wcześniej nie uczyłeś się tego języka, zadanie jest proste. Jeżeli jednak miałeś obowiązkowe lekcje angielskiego w szkole, lub chodziłeś kiedyś na kurs, ale od tej pory minęło sporo czasu, warto skorzystać z profesjonalnego, bezpłatnego testu poziomującego. Wiedząc, z jakiego miejsca startujesz, łatwiej będzie Ci określić gdzie i w jakim czasie chcesz dotrzeć.

Co sprawia Ci największe problemy?

Kolejnym punktem jest określenie, co sprawia Ci najwięcej trudności w nauce angielskiego. Czy jest to gramatyka? A może borykasz się z blokadą językową? Dużo rozumiesz i jesteś w stanie powiedzieć, ale pisanie maili to Twoja pięta Achillesowa? A może przeraża Cię wizja prowadzenia rozmowy telefonicznej po angielsku? Precyzyjne zdefiniowanie tego, co jest dla Ciebie najtrudniejsze, jest konieczne, aby opracować skuteczny plan nauki, w którym uwzględnisz odpowiednio dużo czasu i uwagi na szlifowanie właśnie tych problematycznych aspektów.

Określ cel nauki języka obcego

Przechodzimy do najważniejszego pytania: po co uczysz się języka obcego? Plan nauki angielskiego do matury będzie wyglądał zupełnie inaczej niż taki, który ma Cię przygotować na zagraniczne podróże lub prowadzenie negocjacji biznesowych. Jasno określ swój cel nauki. Zapisz go na kartce, a pod spodem wypisz konkretne umiejętności, które musisz zdobyć, aby go osiągnąć, np. pisanie ofert w języku angielskim, rozumienie komunikatów na lotnisku, umiejętność prowadzenia rozmowy w sytuacji towarzyskiej, itd. 

Określ kiedy ten cel ma być osiągnięty

Dobry plan to taki, który jest osiągalny, realny i określony ramami czasowymi. Te ostatnie są ważne, ponieważ pomagają utrzymać motywację systematycznej pracy w stałym tempie. Czasami termin wykonania planu jest nam narzucony z góry, dzieje się tak choćby w przypadku matury z angielskiego, której nie możemy przełożyć na inny termin. Jeśli jednak nie istnieje taka zewnętrzna okoliczność, samodzielnie wyznacz konkretną datę, np. “do końca przyszłego roku osiągnę poziom B1”, abo “za sześć miesięcy będę w stanie samodzielnie poradzić sobie na lotnisku, w sklepie i w restauracji podczas wakacji za granicą”.

Pamiętaj, aby nie stawiać sobie celów, które są nierzeczywiste i niemożliwe do wykonania. Nie zachęcą Cię do wytężonej pracy, przeciwnie - mogą znacznie obniżyć Twoją motywację i doprowadzić do zniechęcenia. 

Zaplanuj kiedy będziesz się uczyć - tygodniowy plan

Przyjrzyj się swojemu tygodniowemu grafikowi i rozpisz go na kartce lub na komputerze, najlepiej w formie tabelki. Zaznacz na czerwono pory dnia, kiedy na pewno NIE MOŻESZ poświęcić czasu na naukę. Następnie postaraj się znaleźć przynajmniej dwa dni, w których będziesz mógł mieć lekcje z nauczycielem lub poświęcisz przynajmniej godzinę na samodzielną, solidną pracę. W pozostałe dni znajdź wolne 15-30 minut na powtórki i odrabianie pracy domowej. Zaznacz je kolorem zielonym. Na dole strony zapisz, ile czasu tygodniowo przeznaczasz na naukę angielskiego ogółem.

Powyższy plan sprawdzi się w przypadku osób, które zawsze pracują w tych samych godzinach. A co w sytacji gdy masz pracę zmianową? Postaraj się przygotować plan nauki na cały miesiąc. Jeśli wybierzesz szkołę językową, która oferuje elastyczny grafik, jak ma to miejsce w Speak Up, nie musisz deklarować udziału w zajęciach z lektorem zawsze w tych samych dniach i godzinach - możesz rezerwować je co tydzień w innych, odpowiadających Ci terminach. Nie zapomnij o wpisaniu, ile godzin miesięcznie przeznaczasz na naukę.

Jeżeli masz nienormowany czas pracy, lub z jakiegoś innego powodu trudno Ci jest przewidzieć, w jakich dniach będziesz mógł poświęcić czas na naukę, skup się na określeniu konkretnej ilości godzin nauki, jaką planujesz na dany tydzień i staraj się rygorystycznie przestrzegać swoich założeń.

 

W naszej szkole angielskiego to TY DECYDUJESZ jak chcesz się uczyć. Możesz uczyć się tych elementów języka angielskiego, na których najbardziej Ci zależy i w formie, którą TY WYBIERZESZ:

KURS STACJONARNY KURS HYBRYDOWY KURS ONLINE

 

Wybranie metody nauki

Możesz wybierać pomiędzy różnymi metodami nauki. Przemyśl, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej: samodzielna nauka, lekcje w szkole językowej, zajęcia indywidualne, korzystanie z aplikacji do nauki angielskiego, konwersacje, a może kurs przygotowawczy do matury lub innego egzaminu? 

Weź pod uwagę umiejętności, na których najbardziej Ci zależy. Jeśli jest to mówienie, lepiej sprawdzą się zajęcia z lektorem, niż samodzielna nauka. W przypadku matury, postaw na kurs, na którym nie tylko poznasz angielski, ale nauczysz się też technik egzaminacyjnych. Jeżeli chcesz poprawić swoją znajomość gramatyki, możesz spróbować nauki na własną rękę, korzystając z dobrych materiałów.

Wybierz materiały do nauki

Jak odróżnić dobre materiały od tych, które lepiej omijać szerokim łukiem? Nie jest to łatwe, szczególnie w sytuacji, gdy na rynku dostępnych są setki książek, fiszek, aplikacji, programów i stron internetowych, które mają pomóc Ci w poznawaniu tego języka. Warto sięgać po te, które polecane są przez szkoły językowe. Często informacje na ten temat oraz gotowe zestawy ćwiczeń znajdziesz na ich stronach internetowych. Na początek zerknij TUTAJ.

Możesz też zaufać pozycjom znanych wydawnictw: Cambridge, Oxford, Pearson lub Macmillan. 

Cyklicznie weryfikuj swoje postępy - odznaczaj osiągnięcia

Bardzo ważnym elementem planowaniu nauki jest regularne sprawdzanie postępów. Kiedy widzisz, jak wiele się już nauczyłeś, łatwiej przychodzi Ci zachowanie zapału do pracy. Przydaje się też informacja o tym, na co powinieneś zwrócić większą uwagę, i które partie materiału powtórzyć i utrwalić. Przemyśl, w jaki sposób będziesz weryfikował poczyniony przez Ciebie progres. Jeżeli zdecydujesz się na naukę z nauczycielem, to on o to zadba. Jeśli jednak postanowiłeś uczyć się samodzielnie, nie zapomnij o tym, by systematycznie mierzyć swoje postępy w nauce.

Nagradzaj się za postępy

O wiele skuteczniejsza jest motywacja pozytywna niż negatywna. Dlatego pracujemy z większym entuzjazmem, kiedy szef dostrzeże i pochwali nas za osiągane wyniki, a tracimy zapał, kiedy za nasze wysiłki nie otrzymujemy żadnej nagrody. Bądź dla siebie dobrym, motywującym “szefem” i nagradzaj się za to, że robisz widoczne postępy w nauce. Opanowałeś czasowniki nieregularne? Sięgnij po książkę, która od dawna czeka na Ciebie na półce. Zrozumiałeś różnicę pomiędzy Past Simple a Present Perfect? Włącz odcinek ulubionego serialu na Netflixie. Nagrody nie muszą być duże, ich rola jest symboliczna, ale pomagają zachować radość z nauki. 

Przykładowy plan nauki języka angielskiego

Aby ułatwić Ci zadanie, poniżej przedstawiamy przykład planu nauki angielskiego na cały miesiąc, który mógłbyś zastosować, będąc Słuchaczem szkoły Speak Up. 

 

 

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

sobota

1

lekcja multimedialna

15 min - nauka słówek

konwersacje

15 min - nauka słówek

gramatyka

lekcja multimedialna

2

konwersacje telefoniczne

lekcja multimedialna

15 min - nauka słówek

skills (czytanie i pisanie)

15 min - nauka słówek

lekcja multimedialna

3

lekcja multimedialna

konwersacje

skills (czytanie i pisanie)

15 min - nauka słówek

15 min - nauka słówek

gramatyka

4

Business Club

lekcja multimedialna

lekcja multimedialna

15 min - nauka słówek

konwersacje telefoniczne

15 min - nauka słówek 

To tylko przykład tego, jak możesz zaplanować swoją naukę. W każdym tygodniu zajmuje ona około 4 godzin. Lekcje multimedialne i naukę słówek możesz umieścić o dowolnej porze dnia, wtedy, gdy będzie to dla Ciebie najwygodniejsze. Także lekcje z nauczycielem możesz rezerwować o różnych porach dnia, w każdym tygodniu inaczej.

Jeśli uczysz się samodzielnie, w miejsce lekcji multimedialnych wybierz pracę z wybraną aplikacją. Najważniejsze jest, aby uczyć się systematycznie i każdego dnia poświęcać przynajmniej 15 minut na angielski. 

Modyfikuj plan, jeśli jest to konieczne

Trzymanie się planu nauki jest ważne, lecz niestety, nie zawsze możliwe. Różne sytuacje i okoliczności mogą sprawić, że przez kilka dni nie będziesz w stanie uczyć się angielskiego. Co wtedy? 

Przede wszystkim, pamiętaj, że to przytrafia się WSZYSTKIM, nie tylko Tobie. Chwilowe odejście od planu, spowodowane niezależnymi od Ciebie czynnikami nie oznacza, że dalsza nauka nie ma sensu, lub że nie masz szans na osiągnięcie sukcesu. Po prostu podejdź do tego elastycznie i zmodyfikuj swój plan działania, dostosowując go do bieżącej sytuacji. Jeśli masz tylko 15 minut w ciągu dnia, przeczytaj jeden tekst, zrób kilka ćwiczeń w aplikacji, albo wykonaj część lekcji multimedialnej. Nawet takie niewielkie kroki zbliżają Cię do Twojego celu. Kiedy sytuacja wróci do normy, ponownie wdrożysz swój oryginalny plan.

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Napisaliśmy już, że skuteczna nauka angielskiego wymaga planowania i systematyczności. O czym jeszcze musisz pamiętać, aby szybko zobaczyć efekty swoich wysiłków?

  • skup się na tym, co trudne - niestety, jeśli konieczność mówienia po angielsku sprawia, że drętwiejesz z przerażenia, to właśnie na tej umiejętności powinieneś się skupić i jak najczęściej uczęszczać na konwersacje, najlepiej z native speakerami, aby pokonać blokadę. Angielska gramatyka to dla Ciebie czarna magia? Zwiększ ilość wykonywanych ćwiczeń. Masz problemy ze zrozumieniem ze słuchu? Słuchaj angielskich podcastów, audiobooków, radia i oglądaj filmy w oryginalnej wersji językowej.
  • wybierz szkołę, w której nie przepadną Ci zajęcia - często można usłyszeć, że ktoś uczy się angielskiego od kilku lat, lecz bez widocznego rezultatu. Warto zadać sobie pytanie, w ilu zajęciach z lektorem faktycznie uczestniczył w tym czasie, a ile z nich przepadło? W procesie nauki języka obcego nie liczy się czas, jaki upłynął od rozpoczęcia nauki, ale ten, który rzeczywiście został na nią poświęcony. Jeśli chcesz uczyć się efektywnie, wybierz szkołę językową, która to rozumie i oparła swoje działania na elastycznym i praktycznym podejściu do nauki. Więcej o metodzie Speak Up przeczytasz TUTAJ
  • nie ograniczaj się do nauki na zajęciach - im częstszy i większy kontakt masz z językiem, tym szybciej i efektywniej się go uczysz. Wykorzystaj każdą okazję do tego, aby czytać, słuchać, pisać i rozmawiać po angielsku. Świetnym sposobem na to, aby angielski stał się częścią Twojego życia, jest wykorzystanie mediów społecznościowych, pełnych interesujących treści w języku angielskim. 

Nauka samodzielna czy w szkole językowej?

Samodzielna nauka angielskiego kusi niskimi kosztami i elastycznością. Rzeczywiście, ma ona sporo zalet: możesz skupić się na tych aspektach języka, które są dla Ciebie najbardziej interesujące, uczyć się w czasie, który sam wybierasz i nie musisz płacić za zajęcia, podczas gdy kurs w szkole językowej oznacza konkretny wydatek co miesiąc. Nauka z nauczycielem ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, niż samodzielne poznawanie angielskiego:

  • możliwość ćwiczenia konwersacji - kiedy uczysz się samodzielnie, trudniej Ci ćwiczyć mówienie - rozmowa z samym sobą stanowi rozwiązanie tylko na krótką metę, w ten sposób nie jesteś w stanie trenować interakcji i rozumienia wypowiedzi innych ludzi.
  • informacja zwrotna i korekta błędów - popełnianie błędów to nieunikniony i stały element nauki języka obcego. Droga do sukcesu wiedzie przez stałe i konsekwentne ich poprawianie i eliminację. Ucząc się z pomocą doświadczonego lektora, możesz liczyć na korektę i informację zwrotną, unikając w ten sposób zagrożenia w postaci nieświadomego utrwalania poważnych błędów językowych.
  • stałe monitorowanie postępów w nauce - jeśli jesteś człowiekiem obdarzonym żelazną konsekwencją, zadbasz o to samodzielnie. Nie oszukujmy się jednak, większość z nas potrzebuje nieco pomocy w obiektywnym i regularnym mierzeniu poczynionych postępów.
  • łatwiej utrzymać wysoki poziom motywacji - jakiś czas temu w internecie krążył mem o następującej treści: “Jutro (rzeczownik) magiczna kraina, w której przechowywane jest 99% ludzkiej motywacji, produktywności i osiągnięć.” Niewiele osób jest w stanie konsekwentnie i systematycznie trzymać się opracowanego planu nauki, pokonując zmęczenie, spadki motywacji i chwile zwątpienia. Dobry nauczyciel nie tylko przekazuje wiedzę, ale motywuje do działania, podnosi poziom pewności siebie i sprawia, że masz ochotę uczyć się coraz więcej.

Podsumowanie

Trudno o lepszy moment na podjęcie decyzji o nauce języka angielskiego niż Nowy Rok. Wykorzystaj go na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu i spełnij w końcu marzenia o tym, aby mówić po angielsku. Pierwszym krokiem ku temu niech będzie opracowanie dobrego, przemyślanego i realnego planu nauki!

 

W naszej szkole angielskiego to TY DECYDUJESZ jak chcesz się uczyć. Możesz uczyć się tych elementów języka angielskiego, na których najbardziej Ci zależy i w formie, którą TY WYBIERZESZ:

KURS STACJONARNY KURS HYBRYDOWY KURS ONLINE

 

Chcesz dobrze mówić po angielsku, ale dotychczasowe próby nauki tego języka nie przyniosły satysfakcjonujących rezultatów? Być może zabrakło kluczowego elementu, jakim jest planowanie? Dobrze przygotowany program ułatwi Ci zdobywanie wiedzy, przyspieszy cały proces i pomoże osiągnąć sukces. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi, jak samodzielnie go ułożyć, a także gotowy, przykładowy plan nauki. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem