Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-12-22

Jak pisać bloga po angielsku - co warto wiedzieć

Styl wpisu blogowego w języku angielskim

Jak niemal wszystkie treści umieszczane w internecie, wpisy blogowe charakteryzują się dość nieformalnym, luźnym stylem. Możesz pozwolić sobie na zastosowanie słownictwa kolokwialnego, młodzieżowego, skrótów i wykrzykników. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Twój wpis kierowany jest do osób starszych lub instytucji, np. stanowi apel albo wyjaśnienie. W takim przypadku powinieneś swój styl sformalizować i sięgnąć po bardziej oficjalne zwroty oraz środki wyrazu. 

Zanim przystąpisz do pisania, upewnij się, że dokładnie i ze zrozumieniem przeczytałeś polecenie. Znajdziesz w nim wskazówki co do tego, kto jest czytelnikiem Twojego bloga. Pozwoli Ci to wybrać właściwy, dostosowany do odbiorców styl wypowiedzi. Bardzo ważna jest też konsekwencja w utrzymaniu stylistyki w całym wpisie.

Co powinien zawierać wpis blogowy po angielsku?

Mimo że wpis na bloga na maturze to dość krótka forma - zawiera od 80 do 130 słów, wcale nie jest najłatwiejszy do napisania. Powodem jest fakt, że może zawierać niemal wszystkie inne rodzaje wypowiedzi pisemne: prezentację pasji, opis miejsca lub osoby, instrukcję, poradę, opowiadanie, relację z jakiegoś wydarzenia, recenzję, manifest poglądów lub zaproszenie.

Polecenie, które znajdziesz w arkuszu maturalnym, będzie zawierać cztery punkty, do których koniecznie musisz nawiązać. Warto rozwinąć każdy z nich w 2-3 zdaniach. Pamiętaj, że żadnego z nich nie wolno Ci pominąć. Ocena będzie dotyczyła pełnego przekazania informacji (4 punkty), spójności i logiki (2 punkty), bogactwa językowego (2 punkty) oraz poprawności językowej (2 punkty). 

W rzeczywistości wpisy blogowe często zawierają zdjęcia, grafiki, nagrania wideo lub linki do innych stron. Możesz to wykorzystać, wplatając nawiązanie do tego typu elementów w treści wpisu, np. If you want to see more pictures from my trip, follow this link. - Jeśli chcecie obejrzeć więcej zdjęć z mojej wycieczki, kliknijcie w ten link.

Wpis na blogu po angielsku - budowa

Egzaminatorzy sprawdzający prace maturalne przykładają dużą uwagę do czytelnego układu każdej wypowiedzi pisemnej, także wpisu na bloga. Jak skonstruować go poprawnie?

Wstęp wpisu blogowego w języku angielskim

W przypadku wpisu na bloga na maturze z angielskiego, wstęp nie powinien być długi. Składa się z dwóch elementów: tytułu, który nie zawsze jest wymagany i zdania lub kilku zdań wprowadzających. Tytuł skomponuj w taki sposób, aby wskazywał na treść całej wypowiedzi, a jednocześnie zaciekawiał i zachęcał czytelnika do przeczytania całości tekstu, np.:

 • The best gift for my boyfriend! - Najlepszy prezent dla mojego chłopaka!
 • I’ve read the last book by John Smith. That’s what I think about it. - Przeczytałem najnowszą książkę Johna Smitha. Oto co o niej sądzę.
 • It wasn’t a typical school trip. - To nie była typowa szkolna wycieczka. 

W pierwszym zdaniu możesz (ale nie musisz) przywitać się ze swoimi czytelnikami i poinformować ich, o czym przeczytają w dalszej części tekstu. Oto kilka przykładów:

 • Hi guys! You know that I’ve been looking for a perfect present for my boyfriend. I’ve got great news! I’ve found a gift he will love! - Witajcie! Wiecie, że szukałam idealnego prezentu dla mojego chłopaka. Mam świetną wiadomość! Znalazłam coś, co mu się bardzo spodoba!
 • Hi everyone! I’m sure you can’t wait to find out whether Mr Smith’s last book is as good as his previous works. Well, keep on reading to get the answer! - Cześć wszystkim! Jestem pewien, że nie możecie się doczekać, aby dowiedzieć się, czy ostatnia książka pana Smitha jest równie dobra, jak jego poprzednie dzieła. No cóż, czytajcie dalej, aby poznać odpowiedź!
 • It was a beautiful sunny day, one of many this summer. My classmates and I were waiting for the bus, expecting that would be another boring trip to the museum. We couldn’t be more wrong! - Był piękny, słoneczny dzień, jeden z wielu tego lata. Moi koledzy z klasy i ja czekaliśmy na autobus, spodziewając się, że będzie to kolejna nudna wycieczka do muzeum. Nie mogliśmy się bardziej mylić!

Rozwinięcie artykułu blogowego po angielsku

Nie istnieje jeden poprawny wzór rozwinięcia wpisu blogowego, wszystko zależy od tematu. Pamiętaj jednak, że to w tym miejscu odnosisz się do czterech punktów z polecenia. Aby mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś, a dodatkowo zachować przejrzystość wypowiedzi, każdemu z nich poświęć osobny akapit o długości 2-3 zdań. Przykład pełnego, poprawnie skomponowanego wpisu znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Zakończenie wpisu blogowego po angielskiu

Celem bloga jest nie tylko wyrażanie własnych przemyśleń czy zdawanie relacji, ale także wchodzenie w interakcję z czytelnikami. Z tego powodu każdy wpis powinien kończyć się w sposób zachęcający ich do pozostawienia komentarza lub wypowiedzenia się na poruszony temat. Oto kilka inspiracji, jak to zrobić:

 • I’m really curious what you think about the gift. Let me know in the comment section below. - Jestem bardzo ciekawa, co sądzić o tym prezencie. Dajcie mi znać w komentarzu poniżej.
 • Have you read the book? Do you agree with my opinion on it? I’m waiting for your comments! - Czy przeczytaliście tę książkę? Czy zgadzacie się z moją opinią na jej temat? Czekam na Wasze komentarze!
 • Have you ever been to the Whitemoor Castle? What do you think about it? Don’t forget to share your story with us below! - Czy kiedykolwiek byliście w Whitemoor Castle? Co o nim sądzicie? Nie zapomnijcie podzielić się z nami swoją historią w komentarzu poniżej!

Pomocne wyrażenia przy pisaniu wpisów blogowych po angielsku

Podczas pracy nad wpisem na bloga po angielsku możesz wykorzystać zwroty charakterystyczne dla innych form, np. opowiadania, recenzji, opisu czy relacji. Dodatkowo przydatne mogą się okazać poniższe wyrażenia:

 • Hello everyone! - Cześć wszystkim!
 • Hi guys! Thanks for visiting my blog again. - Witajcie! Dziękuję, że ponownie odwiedzacie mojego bloga.
 • Guess what happened last weekend! - Zgadnijcie, co wydarzyło się w zeszły weekend!
 • I finally watched the new James Bond movie and I wanted to share my opinion on it with you. - W końcu obejrzałem nowy film o Jamesie Bondzie i chciałem podzielić się z Wami moją opinią na jego temat.
 • In my post I’d like to bring up the issue of… - W moim wpisie chciałbym poruszyć kwestię…
 • As you know from my previous post, I’ve decided to buy a new laptop. Can you help me decide, which of the two models I should choose? - Jak wiecie z mojego poprzedniego posta, postanowiłem kupić nowy laptop. Czy możecie mi pomóc zdecydować, który z tych dwóch modeli powinienem wybrać?
 • From my point of view… - Z mojego punktu widzenia…
 • I’m writing this post because… - Piszę tego posta, ponieważ…
 • I’m waiting for your comments. - Czekam na Wasz komentarze.
 • Stay tuned. - Sprawdzajcie, co się dzieje.
 • If you like this post, share it with your friends. - Jeśli podobał się Wam ten wpis, podzielcie się nim z Waszymi przyjaciółmi
 • Don’t forget to check the updates! - Nie zapomnijcie sprawdzać aktualizacji!

Przykład wpisu blogowego napisanego w języku angielskim

Oto przykład polecenia, jakie może znaleźć się w arkuszu maturalnym:

Przeczytałeś najnowszą książkę swojego ulubionego autora. Podziel się swoją opinią na jej temat na blogu.

 • Przedstaw głównych bohaterów.
 • Streść fabułę książki, ostrzegając czytelników o możliwych spoilerach.
 • Wyjaśnij, dlaczego książka Ci się podobała. 
 • Zachęć czytelników bloga do przeczytania opisywanej książki.

Przykładowa odpowiedź:

Hi guys!

I’m writing this post because I’ve finally read the latest book by Andrew White and I wanted to share my opinion on it with you.

As in the previous books by White, the main characters are: Joe and his best friend Alex.

SPOILER ALERT! In the following part of the post you’ll find some spoilers about how the book ends!

In “Hidden treasure” Joe visits his aunt, who lives in Scotland. By accident he hears some men talking about a hidden treasure and gets involved in a criminal intrigue. Fortunately, he can always rely on Alex to come to his rescue.

The book is fast-paced, exciting and unpredictable. I couldn’t put it down! If you like adventure stories, make sure to read it!

I’m waiting for your comments!

Tłumaczenie:

Witajcie!

Piszę tego posta, ponieważ w końcu przeczytałem ostatnią książkę Andrew White’a i chciałem podzielić się z Wami moją opinią na jej temat.

Podobnie jak w poprzednich książkach White’a, głównymi bohaterami są: Joe i jego najlepszy przyjaciel Alex.

UWAGA, SPOILERY! W dalszej części posta znajdują się spoilery dotyczącego tego, jak kończy się książka!

W “Ukrytym skarbie” Joe odwiedza swoją ciocię, która mieszka w Szkocji. Przypadkowy słyszy, jak jacyś mężczyźni rozmawiają o ukrytym skarbie i zostaje wplątany w intrygę kryminalną. Na szczęście, zawsze może liczyć na to, że Alex przyjdzie mu z pomocą.

Akcja książki toczy się szybko, jest ekscytująca i nieprzewidywalna. Nie mogłem jej odłożyć! Jeśli lubicie książki przygodowe, musicie ją przeczytać!

Czekam na Wasze komentarze!

O czym należy pamiętać pisząc wpis blogowy w języku angielskim

Wpis na bloga po angielsku jest jedną z prostszych form wymaganych na maturze. Warto jednak pamiętać, o kilku zasadach, które zagwarantują Ci zdobycie dużej liczby punktów:

 • zawsze i dokładnie czytaj polecenie
 • upewnij się, że odniosłeś się do każdego punktu polecenia
 • zachowaj czytelny układ i podział na akapity
 • na końcu zachęć czytelników do pozostawienia komentarza 
 • po napisaniu tekstu policz słowa
 • na koniec przeczytaj tekst jeszcze raz, aby sprawdzić, czy jest spójny i logiczny, a także wyeliminować potencjalne błędy w pisowni. 

Podsumowanie

Jeśli znasz i stosujesz zasady pisania wpisów blogowych na maturze, zadanie to nie powinno sprawić Ci większych trudności. Najważniejszym elementem jest uwzględnienie wszystkich punktów polecenia w swoim tekście. Jeżeli jednak chcesz mieć 100% pewności, że zdasz maturę z angielskiego z dobrym wynikiem, zainwestuj w dobry kurs tego języka i nie stresuj się egzaminem!

Jeśli prowadzisz własnego bloga w języku angielskim, możesz pisać w nim cokolwiek i jakkolwiek chcesz. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z wpisem na blogu po angielsku na maturze. W tym przypadku musisz trzymać się określonych wymagań, aby zdobyć pełną pulę punktów, czyli 10. O czym pamiętać? Na co uważać? Odpowiedzi na te pytania oraz przykład wpisu na bloga po angielsku znajdziesz w naszym artykule poniżej!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem