ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Rzeczowniki angielski - wszystko o rzeczownikach po angielsku

Rzeczownik to część mowy, która określa osoby, rzeczy i miejsca. Nie sprawia zbyt wielu kłopotów osobom uczącym się angielskiego, ponieważ w języku Brytyjczyków:

  • rzeczowniki w angielskim nie odmieniają się przez przypadki, co oznacza, że nigdy nie zmieniają swojej formy. Np.  “cat” to zawsze “cat”, w przeciwieństwie do polskiego “kot”, który w zależności od przypadku przybiera formę “kot”, “kotu”, “kocie”, “kotem”, “kota”, itd.
  • rzeczowniki w języku angielskim nie odmieniają się przez rodzaje. Wszystkie rzeczowniki, które nie odnoszą się do ludzi, są rodzaju nijakiego. Uczący się języka angielskiego, nie mają więc dylematów, czy łyżeczka jest rodzaju żeńskiego (ta), a widelec męskiego (ten). Obydwa przedmioty mają rodzaj nijaki (to). Wyjątek od tej zasady stanowią konkretne zwierzęta, których płeć znamy oraz pojazdy silnikowe, do których przejawiamy silny stosunek emocjonalny. Być może zaskoczy Cię fakt, że te ostatnie traktowane są jako rodzaj żeński.
  • tworzenie liczby mnogiej angielskich rzeczowników jest naprawdę prosta i poza niewielką grupą wyjątków sprowadza się do dodania końcówki -s (one dog - two dogs). Dokładne informacje na ten temat znajdziesz tutaj: liczba mnoga rzeczowników
  • podobnie, jak w języku polskim, rzeczowniki angielskie mogą pełnić funkcję podmiotu, jeśli znajdują się przed czasownikiem, np. Cheetahs run fast. - Gepardy szybko biegają. 

lub dopełnienia, jeśli umieszczone są po nim, np. I have bought a new car. - Kupiłam nowy samochód.

Występują też po przyimkach, np. She cut the bread with a knife. - Pokroiła chleb nożem. 

  • rzeczowniki w języku angielskim dzielą się na policzalne i niepoliczalne - dokładne informacje na ten temat znajdziesz tutaj (link do wpisu o rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych)
  • osobną, bardzo ciekawą kategorią rzeczowników angielskich są rzeczowniki złożone (compound nouns), o których więcej dowiesz się tutaj (link do wpisu o czasownikach złożonych).

 

Rzeczowniki w języku angielskim - lista rzeczowników

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

Angielski Online

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.