ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Przedimki w języku angielskim

Przedimki w języku angielskim to nieodmienne części mowy, które nie cieszą się zbyt wielką sympatią osób uczących się mowy Szekspira. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że w języku polskim nie istnieje ich bezpośredni odpowiednik i na początku trudno zrozumieć konieczność i zasady ich stosowania. Na szczęście, z czasem staje się to o wiele prostsze!

 

Rodzaje przedimków w angielkim

Przedimki angielskie (ang. articles) poprzedzają rzeczowniki i dzielą się na trzy rodzaje:

  • przedimek nieokreślony (indefinite article) - ma formę a (przed słowami rozpoczynającymi się na spółgłoskę) lub an (przed słowami rozpoczynającymi się samogłoską), np. a cat, an apple. Stosowany jest przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie pojedynczej (czyli np. jeden kot albo jedno jabłko), które są NIEOKREŚLONE - nasz rozmówca nie wie, którego kota lub jabłko mamy na myśli.  Np. There’s a cat in our garden. - W naszym ogrodzie jest (jakiś) kot. 
  • przedimek określony (definite article) - czyli the, w przeciwieństwie do przedimka nieokreślonego, możemy stosować go przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie pojedynczej i mnogiej oraz przed rzeczownikami niepoliczalnymi. Warunkiem jest, aby rzeczownik ten był OKREŚLONY, a więc konkretny, Np. I’ve seen the cat again. - Znowu widziałem (tego) kota. W tym przypadku nasz rozmówca wie, o jakim kocie konkretnie mówimy. 

 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad stosowania poszczególnych przedimków znajdziesz w osobnych artykułach szczegółowo opisujących te zagadnienia. Zapraszamy do lektury!

 

Lista przedimków w języku angielskim

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

Angielski Online

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.