Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2018-01-22

Zaskakujące pochodzenie słów w języku angielskim

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad pochodzeniem słów, których na co dzień używacie w języku angielskim? Wiedzę na temat genezy słów zawdzięczamy nauce zwanej etymologią. Ta niezwykle interesująca dyscyplina dostarcza wiedzy na temat tego, skąd bierze się ogromnie różnorodny zestaw słów w różnych językach, w tym w angielskim. Niezależnie od tego, czy jesteście native speakerami, czy też uczycie się angielskiego, będziecie zaskoczeni tym, jakie historie kryją się za słowami, których używasz każdego dnia. Dogłębna wiedza na temat używanych przez nas wyrazów sprawia, że nauka angielskiego staje się jeszcze bardziej interesująca. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was porcję 9 słów o niesamowicie ciekawej historii!

Pochodzenie słowa Cappuccino

Cappuccino — Cappuccino (typ kawy)

Cappuccino jest zdrobnieniem od włoskiego słowa cappuccio, oznaczającego “kaptur”. Pewnie zastanawiasz się, co łączy kapturek z cappuccino? Otóż rozwiązania trzeba szukać wśród mnichów kapucynów, których zakapturzone habity posiadały ciemny, brązowy kolor, podobny do tego, który posiada kawa cappuccino. Pierwsze zarejestrowane użycie tego słowa miało miejsce w 1790 roku w Wiedniu. Wtedy to właśnie Wilhelm Tissot zanotował przepis na wykwintną Kapuzinerkaffee (dosł. kawę kapucynów), która różniła się zasadniczo od jej współczesnego następcy – zawierała bowiem cukier, śmietanę i żółtka jaj.

Pochodzenie słowa Clue

Clue – Wskazówka

Clue pochodzi od greckiego słowa clew, oznaczającego kulkę z przędzy. W mitologii greckiej Ariadna daje Tezeuszowi kłębek włóczki, który ma pomóc mu znaleźć wyjście z Labiryntu Minotaura. Z tego też względu słowo clew miało oznaczać coś, co wskazuje drogę.

Pochodzenie słowa Denim

Denim – Denim (typ materiału)

Ta solidna, popularna współcześnie tkanina, została po raz pierwszy wyprodukowana w mieście Nimes we Francji. Początkowo materiał nie był nazywany dżinsem, ale serżą (ang. serge). Często określano go jako serge de Nimes, czyli serża z Nimes, a z biegiem czasu nazwa tkaniny została skrócona do denim. Równie ciekawa historia wiąże się ze słowem jeans. Żeglarze z Genui (portu morskiego we Włoszech) często nosili dżinsowe spodnie. Ponieważ były one bardzo wytrzymałe i cieszyły się ogromną popularnością, zaczęto nazywać je pieszczotliwie genoese (czyli genueńczykami). Nazwa została później skrócona do geans, a następnie do obecnie stosowanej wersji – jeans.

Pochodzenie słowa Malaria

Malaria — Malaria (zimnica; choroba tropikalna)

Słowo, które z pewnością bardziej kojarzy nam z nieprzychylnym klimatem Afryki lub Azji Południowo-Wschodniej, w rzeczywistości wywodzi się z Rzymu. Pochodzi od średniowiecznych włoskich słów mal, czyli „zły” i aria, oznaczającego „powietrze” – więc w dosłownym sensie oznacza „złe powietrze”. Termin był używany do opisu nieprzyjemnego zapachu powietrza z bagien otaczających Rzym, które wówczas uważano za przyczynę choroby. Obecnie wiemy już, że choroba jest przenoszona przez komary.

Pochodzenie słowa Muscle

Muscle — Mięsień

Słowo muscle pochodzi od łacińskiego musculus, które oznacza „małą mysz”. Kiedy lekarze po raz pierwszy obserwowali muskulaturę, uważali, że w szczególności kształt oraz ruch mięśni bicepsa przypomina im myszy biegnące pod skórą.

Pochodzenie słowa Nightmare

Nightmare — Koszmar senny

Mare w angielskim słowie nightmare (“przerażający sen”) wywodzi się z germańskiego folkloru, w którym „mare” jest złym kobiecym duchem lub goblinem, który siedzi na piersi śpiącego, dusi go i pozostawia złe sny.

Pochodzenie słowa Palace

Palace — Pałac
Słowo palace to kolejne angielskie słowo, które wywodzi się z Rzymu. Wyraz pochodzi od Palatynu, jednego z rzymskich Siedmiu Wzgórz, na którym cesarz zbudował wystawny, rozległy dom. W języku łacińskim, Wzgórze Palatyńskie nosiło nazwę Palatium, a słowo Palatyn odnosiło się do rezydencji cesarza, a nie do samego wzgórza. Słowo dotarło do nas za sprawą języka starofrancuskiego, w którym słowo palais odnosiło się do wspomnianego wcześniej Palatynu.

Pochodzenie słowa Salary

Salary — Wynagrodzenie

Słowo salary pochodzi od łacińskiego salarium, czyli płatności za sól. W czasach starożytnych sól często określano jako białe złoto. Sól miała wówczas wiele istotnych zastosowań: była używana jako środek antyseptyczny do leczenia ran, środek konserwujący żywność, a także jako metoda płatności w Grecji i Rzymie. W Starożytnym Egipcie oraz za czasów Imperium Rzymskiego korzystało z tej formy płatności i robotnicy otrzymywali zapłatę za swoją pracę w soli.

Pochodzenie słowa Whisky

Whisky — Whisky (napój alkoholowy)

Słowo whisky wywodzi się od średniowiecznej łacińskiej frazy aqua vitae, oznaczającej „wodę życia” (podobnie jak polska okowita). Wyrażenie przeniesione na język galicyjski uzyskało formę uisge beatha. W miarę upływu czasu uisce przekształciło się w uige, usque, a następnie uisky, które posiada już oczywiste i bliskie podobieństwo do słowa whisky. Z pewnością słyszeliście o dwóch wersjach słowa – whisky oraz whiskey. Niektórzy sądzą, że dodatkowe “e” zostało dodane przez irlandzkie i amerykańskie destylarnie, w celu odróżnienia napoju wyższej jakości w czasach, gdy szkocka whisky nie miała najlepszej reputacji.

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

Dowiedz się jak uczymy i pobierz e-booka

 

Pobierz e -book >>

Dogłębna wiedza na temat używanych przez nas wyrazów sprawia, że nauka angielskiego staje się jeszcze bardziej interesująca. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was porcję 9 słów o niesamowicie ciekawej historii! Poznajmy angielskie nazwy miesięcy, ich skróty i zasady pisowni oraz przysłowia i powiedzenia angielskie, w których występują.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem