Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2018-03-05

Jak pokonać blokadę w mówieniu po angielsku

Skąd się bierze blokada językowa

Blokada językowa dotyczy nie tylko osób na początkowym etapie nauki, ale także tych zaawansowanych, które dużo rozumieją ze słuchu i są w stanie napisać spójną wypowiedź. W niewielkim stopniu jest związana z brakami językowymi czy kiepskim zasobem słownictwa. Najczęściej dotyczy perfekcjonistów i osoby nieśmiałe, ale bywa także związana z nieefektywnym sposobem uczenia się.

Zajęcia w szkole, wymagania maturalne czy większość zajęć z korepetytorami mogą w nas wyrobić przekonanie, że to gramatyka jest najważniejsza. Do znudzenia szlifujemy tworzenie zdań w każdym czasie, uczymy się strony biernej czy form kauzatywnych. Oczywiście jest to istotne, ale nie może przyćmiewać najważniejszego celu uczenia się języka – komunikatywności. Po poznaniu absolutnie podstawowych form powinniśmy jak najszybciej zacząć mówić. Dopiero kiedy jesteśmy w stanie skomunikować się z rozmówcą, możemy szlifować gramatykę i poszerzać ją o bardziej skomplikowane struktury.

Jak mówić po angielsku, kiedy w głowie masz pustkę

Panika, która ogarnia cię za każdym razem, kiedy masz powiedzieć coś w obcym języku, podpowiada zazwyczaj, żeby odburknąć coś i uciec gdzie pieprz rośnie. Niestety, to właśnie jest najlepszy sposób na podtrzymanie blokady językowej! Żeby ją pokonać, trzeba zacząć się odzywać. Ale jak mówić po angielsku, kiedy próba przypomnienia sobie podstawowych zwrotów spala na panewce?

Po pierwsze – odetchnij. Zignoruj strach i staraj się powiedzieć cokolwiek, nawet gdyby to miało być: I don't understand. Can you repeat? Po wypowiedzeniu chociaż kilku słów poczujesz się pewniej i łatwiej będzie ci się skupić na rozmowie. Naucz się kilku takich zwrotów, żeby móc zawsze szybko zareagować. Nie szukaj skomplikowanych formuł gramatycznych i nie zastanawiaj się nad budową zdania, po prostu mów. Na początku pewnie będziesz układał w głowie zdania po polsku i powoli je tłumaczył, więc już na wstępnym etapie dobieraj proste słówka. I przede wszystkim – nie przejmuj się błędami. Ktoś pyta cię o drogę po to, żeby dostać się do celu, a nie po to, by wytykać ci niewłaściwie użyty czas w zdaniu podrzędnie złożonym. I uwierz – on jest bardziej zestresowany niż ty. Przecież znajduje się w obcym miejscu i potrzebuje pomocy.

Jak ćwiczyć mówienie po angielsku, czyli profilaktyka

jak pokonać blokadę w mówieniu o angielsku

Najlepszym sposobem na blokadę językową jest jednak zapobieganie jej zawczasu, czyli już w trakcie nauki. Od samego początku ucz się słówek w sprytny sposób, to znaczy tak, żeby łatwo było ci je wykorzystać. Ćwicz całe zdania i zwroty, a każde nowe słowo umieść w kontekście i zbuduj z nim zdanie. Wyizolowane słówko szybko wypadnie ci z głowy. Nawet jeżeli je zapamiętasz, nie będziesz wiedział na przykład, z jakimi przyimkami się łączy.

Jak ćwiczyć mówienie po angielsku? Jak najwięcej powtarzaj i głośno czytaj, oswój się z brzmieniem swojego głosu w innym języku. Mów obojętnie co – nie musi mieć to nawet większego sensu. Po prostu buduj zdania, wypowiadaj pojedyncze słówka, możesz nawet przygotować sobie kilkuzdaniową mowę i wygłosić ją do swojego psa. Na początku będziesz czuć się dziwnie, ale szybko nabierzesz wprawy.

Na nieco wyższym poziomie możesz zacząć próbować rozmawiać. Wykorzystuj każdą sytuację – nie uciekaj od obcokrajowców pytających cię o drogę na dworcu, ruszaj z pomocą, gdy kasjerka nie potrafi udzielić odpowiedzi angielskojęzycznemu klientowi. I sam prowokuj takie sytuacje! Znajdź partnera do rozmowy, który będzie na podobnym poziomie językowym. Umówcie się na regularne konwersacje. Nawet nie zauważysz, jak zaczniesz się otwierać i rozgadywać.

 

Jeśli po wdrożeniu wspomnianych porad, ciągle nie będziesz mógł przełamać bariery w mówieniu po angielsku, to zapraszamy na nasz kurs konwersacyjny. Podczas tego kursu skutecznie nauczymy Cię walczyć ze strachem przed mówieniem po angielsku. 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Sprawdź ofertę >>>

– Excuse me. How can I get to Konopnicka street?  słyszysz pewnego dnia na dworcu autobusowym. Zrozumiałeś pytanie, doskonale wiesz, jaką linią można dostać się na ulicę Konopnickiej i, co więcej, znasz potrzebne słownictwo. Ale nie potrafisz wydusić z siebie słowa. Chociaż mówienie po angielsku świetnie szło ci na lekcjach, nagle staje się koszmarnie trudne. Na szczęście blokadę językową można pokonać.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem