Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-05-01

Święta Państwowe w Wielkiej Brytanii - tradycje i zwyczaje angielskie

Święta i dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii

Po raz pierwszy oficjalną listę świąt ustalono w Wielkiej Brytanii w 1871 roku. To wtedy brytyjski Parlament uchwalił prawo regulujące “bank holidays”, czyli ilość świąt państwowych. Obowiązywało ono bez większych zmian przez wiele lat. Obecnie kwestia ta podlega regulacjom wprowadzonym w roku 1971. Daje ona prawo Jej Królewskiej Mości ustalania dodatkowych, jednorazowych  dni wolnych dla uczczenia szczególnych wydarzeń, takich jak ślub lub pogrzeb członka Rodziny Królewskiej.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do Polski oraz wielu innych krajów na świecie, “bank holidays” nie oznaczają dni ustawowo wolnych od pracy, a zamykanie firm i sklepów jest kwestią zwyczaju i tradycji, a nie prawną. W większości przypadków pracodawcy traktują święta państwowe jako płatny dzień wolny lub oferują wyższą stawkę za pracę.

Jeśli święto państwowe wypada w sobotę lub niedzielę, jest ono przenoszone na kolejny dzień pracujący.

Różnice w świętach Państwowych w UK

Zjednoczone Królestwo składa się z czterech odrębnych części: Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. Część świąt obchodzona jest w całej Wielkiej Brytanii. Istnieją też jednak takie, które charakterystyczne są jedynie dla jednej lub dwóch części całego kraju. Poniżej znajdziesz pełen kalendarz świąt państwowych w UK, jego poszczególnych częściach i ich krótką charakterystykę. 

Kalendarz świąt Państwowych w Anglii i w Walii

Anglia i Walia są ze sobą najbardziej związane spośród wszystkich regionów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Ma to odzwierciedlenie w świętach państwowych - ich kalendarz jest identyczny w obu regionach. 

New Year’s Day

Nowy Rok to dzień wolny w Anglii i Walii, a jeśli wypada w sobotę lub niedzielę, dniem wolnym staje się poniedziałek. To czas odpoczynku po sylwestrowych szaleństwach, jednak sporo sklepów i miejsc rozrywki otwiera się dla klientów. Zakupy stały się w ostatnich latach ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Good Friday

Wielki Piątek, czyli ten tuż przed Wielkanocą, to święto ruchome. Ponieważ Brytyjczycy nie należą do najbardziej religijnych nacji świata, święta te traktowane są zwykle jako mile widziany długi weekend. Wiele firm pracuje, zwłaszcza sklepy i branża rozrywkowa działają normalnie. 

Osoby obchodzące Święta Wielkiej Nocy, uczestniczą tego dnia w nabożeństwie

Easter Monday

Bez względu na wyznawaną religię, Easter, czyli Wielkanoc kojarzy się Brytyjczykom z czekoladowymi jajkami (Easter eggs) pozostawionymi dla najmłodszych przez zajączka (Easter bunny). Nie dostają ich jednak bezpośrednio. Zajączek ukrywa je w ogrodzie, a dzieci szukają ich i zbierają do małych torebek. Zabawa ta nazywana jest Easter Egg Hunt.

Innym charakterystycznym elementem Wielkanocy są hot cross buns - bułeczki z rodzynkami i znakiem krzyża tradycyjnie jedzone w trakcie Świąt. Najczęściej jedzone są na gorąco, z dodatkiem masła.

Early May bank holiday

Odpowiednik naszej majówki, choć nieco krótszy, wypada w pierwszy poniedziałek maja. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnego Rzymu i obchodów celebrujących nadchodzące lato. Oficjalnie pierwszy poniedziałek maja został uznany za święto państwowe w 1978 roku.

Charakterystycznym elementem tego bank holiday są liczne festiwale. Często odbywa się podczas nich maypole dance - taniec dzieci, głównie dziewczynek, wokół słupa, na którym umieszczone są długie, kolorowe wstążki. Podczas tańca owijają się one dookoła słupa, tworząc ciekawe wzorki.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Spring bank holiday

Święto zwane także Late May Bank Holiday obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja. Jest to stosunkowo “młode” święto, zostało wprowadzone do kalendarza w 1967 w zastępstwie Whit Monday, czyli drugiego dnia Zielonych Świątek, który często przypadał podczas terminów letnich egzaminów w szkołach i zaburzał ich przebieg. 

Summer bank holiday

Kolejny długi weekend Anglicy i Walijczycy mają w sierpniu. Ostatni poniedziałek sierpnia to okazja do nacieszenia się odchodzącym latem. Co ciekawe, do 1971 roku, święto to przydało w pierwszy poniedziałek sierpnia. Przesunięto go ze względu na tradycyjny okres urlopowy w brytyjskich firmach, który obejmuje dwa ostatnie tygodnie tego miesiąca. 

Christmas Day 

Boże Narodzenie to święto z największą ilością charakterystycznych tradycji i obyczajów w Anglii. Już w listopadzie pojawiają się dekoracje świąteczne i choinki. Święty Mikołaj, zwany po angielsku Father Christmas przynosi najmłodszym prezenty i zostawia je w skarpetach nad kominkiem lub pod choinką, dorośli i dzieci zajadają się mince pies - ciasteczkami z nadzieniem z suszonych owoców i śpiewają Christmas songs (piosenki świąteczne) i carols (kolędy). 

Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii, jedynie dwa dni Bożego Narodzenia.

Boxing Day

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia jest świętem państwowym i wiele firm daje swoim pracownikom wolne. Nie dotyczy to najczęściej dużych sklepów, ponieważ od jakiegoś czasu Boxing Day to przede wszystkim dzień zakupowego szaleństwa spowodowanego wyprzedażami. 

Ciekawa nazwa tego święta pochodzi od tradycji wręczania prezentów służbie i biedocie przez bogatych właśnie w drugim dniu Świąt. Prezenty zapakowane były w boxes, czyli pudełka. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Kalendarz świąt Państwowych w Irlandii

Irlandczycy, poza ośmioma świętami państwowymi obchodzonymi także w Anglii i Walii, mają dwa dodatkowe dni wolne od pracy.

St Patrick's Day

17 marca przypada najważniejsze święto dla wszystkich Irlandczyków na całym świecie, obchodzone od ponad 1000 lat - Dzień Świętego Patryka. Święty Patryk to patron Irlandii, który wprowadził na jej teren chrześcijaństwo. Symbolem kraju jest koniczynka, nierozerwalnie związana z obchodami tego święta. Legenda mówi, że święty wykorzystał tę niepozorną roślinkę do wyjaśnienia Irlandczykom pojęcia Trójcy Świętej.

St Patrick’s Day celebrowany jest hucznie nie tylko w Irlandii, ale wszędzie tam, gdzie jego przedsiębiorczy mieszkańcy wyemigrowali, czyli na każdym kontynencie. Obchody obejmują marsze, parady, przystrajanie całych budynków na zielono, a nawet … farbowanie rzek i piwa! Wszędzie słychać tradycyjną irlandzką muzykę, widać też złośliwe skrzaty (leprechauns). Tradycyjnymi potrawami spożywanymi w tym dniu są: champ - ziemniaki puree z zieloną cebulką lub porami oraz coddle - kiełbasa, bekon i ziemniaki, a także kapusta z bekonem.

Battle of the Boyne (Orangemen's Day)

W 1690 roku miała miejsce walka nad rzeką Boyne, która symbolicznie i faktycznie ustaliła przewagę protestantów nad katolikami w Irlandii Północnej. Dla uczczenia tego faktu 12 lipca jest świętem państwowym. W związku z tym szkoły, instytucje państwowe i większość firm prywatnych pozostaje w tym dniu zamknięte. 

W wielu miastach odbywają się marsze i pochody organizowane przez wspólnoty protestanckie. Ich charakterystycznym elementem jest strój, a szczególnie białe i pomarańczowe kołnierze układające się w kształt litery V. Tradycyjnie, obowiązują czarne barwy ubrania, białe rękawiczki, a mężczyzn także meloniki, choć nie jest to już tak ściśle przestrzegane, jak kiedyś. W każdym pochodzie powiewa przynajmniej jedna brytyjska flaga (Union Jack). 

Święto to znane jest także jako The Twelfth lub Glorius Twelfth. Mniej oficjalny sposób na świętowanie obejmuje rozpalanie ognisk, granie na tradycyjnych bębenkach (Lambeg drum) oraz zakładanie śmiesznych kostiumów.

Kalendarz świąt Państwowych w Szkocji

Szkoci obchodzą dziewięć bank holidays w ciągu roku. W przeciwieństwie do Anglików, Walijczyków i Irlandczyków, nie świętują Poniedziałku Wielkanocnego (Easter Monday). Mają za to dwa inne dni wolne od pracy. 

Hogmanay

Szkoci świętują nadejście Nowego Roku przez trzy dni - zaczynają 31 grudnia, a kończą 2 stycznia. Okres ten nazywany jest Hogmanay. W przeciwieństwie do innych części UK także 2 stycznia to w Szkocji dzień wolny od pracy. 

Większość Szkotów wykorzystuje ten dzień na spotkania z rodziną i przyjaciółmi lub po prostu odpoczywają po sylwestrowych szaleństwach.

St Andrew’s Day

Święty Andrzej został uznany za patrona Szkocji w 1320 roku. Nie do końca wiadomo, dlaczego właśnie on, istnieje przynajmniej kilka legend na ten temat. W porównaniu z dniem Świętego Patryka w Irlandii Dzień Świętego Andrzeja jest obchodzony raczej skromnie. Niektórzy Szkoci biorą udział w ceilidh (wymawiamy to “kaj-leii), imprezie urozmaiconej tradycyjnym szkockim tańcem. Do typowych dań serwowanych w tym dniu należy jagnięcina oraz cullen skink - rodzaj zupy rybnej. 

Co mieszkańcy Wielkiej Brytanii robią podczas dni wolnych?

Jak obchodzone są święta w UK? Te niezwiązane z żadnymi konkretnymi wydarzeniami religijnymi nie obfitują w tradycje czy rytuały. Majowe i sierpniowe bank holidays to najczęściej okazja do wypoczynku, nieobarczona żadnymi wymogami tradycji czy obyczaju.

Brytyjczycy uwielbiają grille na świeżym powietrzu, a fakt, że ponad 80% populacji mieszka w domach z choćby miniaturowym ogrodem, zdecydowanie temu sprzyja. Popularny jest także caravaning. W weekendy i dni wolne od pracy wypadające wiosną, latem i wczesną jesienią na autostradach i drogach dojazdowych do wybrzeża można zobaczyć dziesiątki samochodów ciągnących przyczepy kempingowe.

Z nastaniem ery tanich linii lotniczych nastąpił też boom na city breaks - weekendowe wypady do znanych miast Europy. W zimowe dni wolne od pracy w UK ulubioną rozrywką większości osób są... zakupy na wyprzedażach.

Jakie tradycje i obyczaje są kultywowane w UK?

Wielka Brytania to prawdziwy tygiel narodowości, kultur i religii. Dlatego żadne ze świąt państwowych nie zachowało do dzisiaj ściśle religijnego charakteru. Obawa przed dyskryminacją sprawiła, że w miejscach publicznych rzadko znajdziemy np. życzenia “Merry Christmas” (“Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”). Zastępuje się ją bezpiecznym “Happy Holidays”.

Istnieją jednak tradycje i obyczaje kultywowane przez wielu mieszkańców Wysp Brytyjskich. Najwięcej z nich dotyczy Bożego Narodzenia. Należy do nich ubieranie choinki, przystrajanie  domu, spotykanie się na rodzinnym obiedzie pierwszego dnia Świąt, wręczanie sobie prezentów, przesyłanie kartek (prawdziwych, papierowych i to w ilościach hurtowych!) czy przyrządzanie tradycyjnych potraw. Do najważniejszych z nich należą: pieczony indyk z gęstym sosem (gravy) i żurawiną, wspomniane wcześniej mince pies i … brukselka.

Po świątecznej kolacji następuje wspólne śpiewanie kolęd, całowanie się pod jemiołą i przygotowywanie mleka i ciasteczek dla Świętego Mikołaja. Osoby wierzące udają się na nabożeństwo do kościoła.

W Święta Wielkanocne (Easter) jedynym zauważalnym zwyczajem jest Easter Egg Hunt, czyli poszukiwanie czekoladowych jajek i drobnych upominków ukrytych przez zajączka w ogrodzie.

Mocno zakorzenionym zwyczajem jest przebieranie się w kostiumy i odwiedzanie domów przez dzieci (trick-or-treating) w Halloween (31-go października). Nie jest to jednak święto państwowe.

Podobnie Guy Fawkes Night obchodzone 5-tego listopada, kiedy Brytyjczycy wystrzeliwują masę fajerwerków i palą ogniska - także nie ma statusu święta państwowego.

Podsumowanie

Brytyjczycy, jak każdy naród na świecie, ma swoje niepowtarzalne sposoby na świętowanie. Sporo z ich tradycji przeniknęło także do naszej kultury, jak choćby Halloween. Warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na lepsze poznanie kultury tego kraju, jest nauka języka angielskiego.

W szkole Speak Up możesz rozpocząć naukę w każdej chwili i w pełni dostosować ją do swojego grafiku zajęć. Nasz plan zajęć jest elastyczny - to Ty decydujesz jak często i o jakich godzinach chcesz mieć zajęcia z lektorem w danym tygodniu! A nasza nowoczesna platforma e-learningowa umożliwia naukę angielskiego online bez względu na to, gdzie się znajdujesz. Wystarczy laptop i dostęp do Internetu. Nie czekaj! Sprawdź ofertę i zacznij przygodę z angielskim już dzisiaj!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Wszyscy lubimy święta państwowe i dni wolne od pracy. Dają nam chwilę wytchnienia i odpoczynku w zabieganej codzienności. Polacy słyną z “długich weekendów”. Okazuje się jednak, że Brytyjczycy też mają ich kilka w roku. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie święta ma Wielka Brytania i w jaki sposób obchodzą je jej mieszkańcy. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem