Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-01-21

Jak zmotywować się do nauki angielskiego?

Wyznacz sobie realny cel, jaki chcesz osiągnąć

Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu, jest wyznaczenie sobie celu, jaki chcesz osiągnąć. Zastanów się, do czego właściwie jest Ci potrzebny angielski? Marzysz o zmianie pracy, czeka Cię egzamin, a może chcesz się czuć komfortowo i bezpiecznie podczas zagranicznych podróży? Mówiąc metaforycznie, świadomość tego, dokąd zmierzasz, pozwoli Ci wybrać najlepszą ścieżkę, tempo i metodę podróży, jaką jest nauka angielskiego. Jasne określenie tego, w jaki sposób znajomość angielskiego pozytywnie wpłynie na Twoje życie to także świetny motywator. Wiesz wtedy, że nie uczysz się ”żeby się uczyć”, ale dla konkretnych korzyści. 

Pamiętaj, że cel, który sobie wyznaczysz, powinien być realny, czyli taki, który faktycznie da się osiągnąć w założonym czasie. Przesada zawsze szkodzi - jeśli podejdziesz do tematu zbyt ambitnie, najprawdopodobniej nie uda Ci się spełnić własnych oczekiwań lub czeka Cię naprawdę ciężka praca. W obu przypadkach Twoja mobilizacja do nauki szybko zniknie. Z drugiej strony, brak celu lub niezbyt wymagający prowadzi do tego, że przez długi czas nie widzisz żadnych efektów nauki, co także finalne może skutkować spadkiem motywacji.

Jak zatem wyznaczyć realny  cel?

Dobrze zaplanuj swoją naukę języka angielskiego - planowanie i motywacja

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest dokładne przemyślenie swoich możliwości czasowych - ile godzin w tygodniu możesz REALNIE poświęcić na naukę. Nie zakładaj, że obowiązki rodzinne i zawodowe ustąpią zawsze lekcjom angielskiego, bo w praktyce rodzina i praca zawsze wygrywają z zajęciami dodatkowymi. Lepiej wyznaczyć sobie dwie godziny w tygodniu i systematycznie je realizować, niż sześć i ciągle odwoływać, opuszczać lub przekładać lekcje.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy obowiązuje Cię jakiś z góry wyznaczony termin, np. egzamin lub konkretne wymagania w pracy. Wtedy warto zaplanować naukę z pomocą doświadczonego lektora języka angielskiego, który doradzi Ci, jaki rodzaj zajęć okaże się dla Ciebie najkorzystniejszy i po zbadaniu Twojego obecnego poziomu, narzuci właściwe tempo nauki. 

Zapisz swoje plany i powieś w widocznym miejscu

Kiedy już opracujesz plan nauki, nie zapominaj o nim! Zapisz swoje plany, cel i motywację i powieś w widocznym miejscu, np. na lodówce w kuchni, nad biurkiem w pracy, na lustrze w łazience, czy obok łóżka w sypialni - gdzieś, gdzie nie będziesz mógł ich przeoczyć. Warto zadbać o konkrety, które będą motywować Ci do nauki w trudnych chwilach. Oto one.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Jak i gdzie będziesz się uczyć?

“Będę się uczyć angielskiego.” zdecydowanie nie wystarczy. Określ dokładnie, jak zamierzasz się uczyć (kurs w szkole językowej, zajęcia indywidualne, samodzielna nauka w domu?) i gdzie - wolisz dojeżdżać na zajęcia czy uczyć się u siebie w domu, np. przez internet? 

Kiedy będziesz się uczył języka angielskiego?

Jeśli jest to możliwe, określ konkretne dni i godziny, które możesz poświęcić na naukę. Jeżeli pracujesz w systemie zmianowym, często wyjeżdżasz albo masz nienormowany czas pracy i stałe dni i godziny nie wchodzą w rachubę, zastanów się, jak możesz zorganizować systematyczną naukę? Będziesz umawiać się z zajęć na zajęcia (jest to możliwe w szkołach językowych oferujących elastyczny grafik, np. Speak Up), a może zarezerwujesz na naukę weekendy? To bardzo ważne, abyś ustalił to od razu, przed rozpoczęciem nauki.

Ile czasu chcesz poświęcić na naukę języka

Jak pisaliśmy powyżej, warto dokładnie przemyśleć, ile czasu tygodniowo możesz realnie poświęcić na naukę. Weź pod uwagę nie tylko zajęcia z nauczycielem, ale także pracę własną, np. naukę słówek czy robienie dodatkowych ćwiczeń. Kiedy już ustalisz konkretną liczbę godzin w tygodniu, staraj się jej konsekwentnie trzymać.

Motywacja i nauka języka angielskiego

Określiłeś cel, opracowałeś plan nauki, co dalej? Dla utrzymania motywacji do nauki angielskiego niezbędne są jeszcze trzy elementy - wartościowe, dobrze dobrane materiały, systematyczność i regularne sprawdzanie swoich postępów w nauce. 

Wybierz wartościowe materiały, z których będzie uczył się języka

Dobór właściwych materiałów do nauki jest bardzo ważny. Muszą być merytoryczne, angażujące, na odpowiednim poziomie trudności. Powinny też skutecznie rozwijać wszystkie kompetencje językowe, szczególnie na poziomie podstawowym. Dobrze, jeśli zawierają ciekawe, aktualne tematy dostosowane do wieku osoby z nich korzystających. 

Jeśli zdecydujesz się na kurs w szkole językowej, ten problem Cię nie dotyczy. Jednym z zadań lektora jest wybór najlepszego podręcznika i materiałów suplementujących, tak aby nauka była jak najszybsza i efektywna, a dodatkowo przyjemna.

Jeśli postawiłeś na samodzielną naukę w domu, znalezieniu właściwych materiałów do nauki warto poświęcić nieco czasu i uwagi. Podręczniki, ćwiczenia czy karty pracy złej jakości, zawierające błędy, na nieodpowiednim poziomie lub po prostu nudne mogą skutecznie utrudnić naukę. W internecie możesz znaleźć wiele darmowych stron do samodzielnej nauki angielskiego oraz takie, z których można pobrać ćwiczenia. Warto poszukać o nich opinii innych użytkowników i wybrać te najpopularniejsze.

Systematyczna nauka języka - klucz do sukcesu

Nauka angielskiego “od przypadku, do przypadku” lub “kiedy znajdę czas” rzadko przynosi dobre rezultaty. Gwarancją skuteczności, podobnie jak w sporcie, jest systematyczność. Ucząc się regularnie, trenujesz pamięć, nauka nowych słówek przychodzi Ci więc łatwiej. Systematyczny kontakt z językiem pozwala utrwalić poznane struktury, szybciej pokonać barierę językową, zmniejsza się ryzyko, że wyuczone słówka wylecą z pamięci. Poprzez stałą, systematyczną pracę z angielskim przyzwyczajasz swój mózg do nauki tego języka, co przekłada się na widoczne postępy. A kiedy dostrzegasz pozytywne rezultaty swoich starań, łatwiej utrzymać motywację, prawda?

Sprawdzaj swoje postępy w nauce języka angielskiego

Motywacja do nauki angielskiego często związana jest z osiąganymi efektami, a jej spadek lub brak - z poczuciem, że nasze umiejętności nie rosną. Pamiętaj, że nie zawsze jesteśmy dostrzec, jak duże postępy w nauce robimy. Dlatego warto to rzetelnie sprawdzać co jakiś czas. Tylko wtedy przekonasz się, że Twoje wysiłki nie idą na marne.

Sprawdzanie postępów w nauce języka - jak to robić najlepiej?

Tutaj sprawdzają się tradycyjne metody, czyli testy. Jeśli uczysz się samodzielnie i korzystasz z podręcznika, warto zaopatrzyć się w zestaw testów dla nauczyciela i regularnie sprawdzać swoje postępy w nauce, np. po każdym rozdziale.

Inną, bardziej globalną metodą jest korzystanie z testów poziomujących (placement tests). Często są one dostępne na stronach wydawnictw językowych. Rozwiązanie takiego testu (oczywiście, nie za każdym razem tego samego) pozwoli Ci ocenić, o ile wzrosły Twoje kompetencje językowe od ostatniego razu.

Słuchacze szkoły Speak Up mają bardzo ułatwiony dostęp do nowoczesnych narzędzi monitorujących postępy w nauce po każdym rozdziale oraz każdym zakończonym poziomie nauki. Co ważne, testy pisane są w zaciszu własnego domu, za pomocą platformy e-learningowej, dzięki czemu poziom stresu jest minimalny.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Wartościowe techniki motywacyjne w nauce angielskiego

Nauka języka to proces, który wymaga czasu, podczas którego pewnie nie raz i nie dwa Twój zapał do nauki spadnie. Kiedy coś staje się trudne, nudne, albo jesteś zawiedziony osiąganymi rezultatami (realny cel!), łatwo się poddać. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po sprawdzone techniki motywacyjne polecane przez specjalistów z zakresu rozwoju osobistego. 

Dwójmyślenie (Mental Contrasting)

Jest to metoda opracowana przez psycholożkę motywacyjną dr Gabriele Oettingen. W przeciwieństwie do standardowego “pozytywnego myślenia” ta technika zakłada wyobrażanie sobie nie tylko pozytywnego efektu końcowego i korzyści, jakie przyniesie on ze sobą, ale także potencjalnych przeszkód, które mogą się pojawić na drodze do sukcesu. Dzięki temu jesteśmy przygotowani wcześniej na trudności, które mogą nas spotkać, jesteśmy w stanie zidentyfikować obszary, które potrzebują więcej naszej uwagi i wysiłku.

Ostatnim elementem jest zadanie sobie pytania, jakie podejmiesz działania, aby rozwiązać pojawiające się problemy. Takie realne podejście do swoich marzeń i celów pozwala utrzymać wysoki poziom motywacji przez długi czas.

Szukanie prawdziwej potrzeby

Istnieje spora różnica pomiędzy uczeniem się angielskiego,  “żeby znać angielski” a uczeniem się, “żeby praktycznie wykorzystywać angielski w swoim życiu”. W chwilach zwątpienia pomyśl o konkretnych czynnościach, które możesz wykonać dzięki znajomości mowy Szekspira, a następnie zacznij je robić! Jeśli np. interesujesz się hodowlą psów, jazdą na crossie, wystrojem wnętrz, trenujesz karate albo masz jakąkolwiek inną pasję, zacznij szukać w Internecie materiałów na ten temat w języku angielskim. Na pewno coś znajdziesz! Ocenia się, że 80% zasobów sieci jest po angielsku.

Dołącz do międzynarodowych grup na Facebooku, skupiających osoby o podobnym hobby. Włączaj się w dyskusje, pisz posty. Szukaj filmików na YouTube w języku angielskim na interesujące Cię tematy. Pamiętaj, że nie chodzi o obejrzenie czegokolwiek, ale materiału, który odpowie na Twoje autentyczne potrzeby.

Praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności motywuje jak nic innego. Kiedy widzisz, że znajomość angielskiego pomaga Ci znaleźć potrzebne informacje, porozumieć się z ludźmi z całego świata, uczestniczyć w szkoleniach lub konferencjach, które wcześniej były dla Ciebie niedostępne, Twoja mobilizacja do nauki wzbija się na znacznie wyższy poziom. 

Technika Pomodoro

To znana wszystkim trenerom rozwoju osobistego technika zarządzania czasem. Świetnie sprawdza się także w przypadku nauki języka angielskiego. Jej nazwa pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, a jej twórcą jest Włoch, Francesco Cirillo. Praca w tej metodzie przebiega następująco:

  1. przygotowanie listy zadań i podzielenie jej na mniejsze etapy, możliwe do wykonania w całości w ciągu 25 minut,
  1. Pomodoro - czyli ustawienie minutnika na 25 minut i wykonanie zadania; praca powinna być ciągła i obejmować ukończenie jakiejś całości, np. zrobienia zestawu ćwiczeń, przeczytania tekstu, nauczenia się kilku słówek,
  1. przerwa - obowiązkowy, 5-minutowy odpoczynek jest kluczowym elementem tej techniki. Odłóż materiały do nauki, rozprostuj kości, przejdź do innego pomieszczenia. 
  1. powrót do pracy na kolejne 25 minut, pamiętaj o zrobieniu sobie dłuższej, 15-30 minutowej przerwy co cztery Pomodoro.

Technika Pomodoro jest skuteczna z kilku powodów. Przede wszystkim działa zgodnie z tzw. prawami pamięci, a dokładniej prawem pierwszeństwa i prawem świeżości. To pierwsze mówi, że najlepiej zapamiętujemy początek komunikatu, szczególnie długiego. Podobnie dzieje się z ostatnimi informacjami, które otrzymujemy (tu działa prawo świeżości). Podzielenie pracy na kilka krótkich okresów wykorzystuje te dwie zasady - każde 25 minut to dla naszego mózgu nowy początek i nowe zakończenie, zapamiętujesz więc o wiele więcej niż w przypadku, gdy potraktowałbyś materiał do nauki jako jedną całość. 

Przy zastosowaniu tej techniki łatwiej jest też zmobilizować się do nauki. 25 minut to dość niezbyt długo, dzięki pełnemu skupieniu i chęci zakończenia wybranego zadania w ciągu wyznaczonego czasu, wzrasta efektywność i jesteśmy bardziej odporni na “rozpraszacze” i pokusy, jak np. sprawdzanie mediów społecznościowych czy wycieczka do lodówki po małą przekąskę. 

Gdzie najlepiej uczyć się języka angielskiego, aby wytrwać w postanowieniu

Na to, czy uda nam się wytrwać w postanowieniu nauki angielskiego, ma wpływ także miejsce, w którym się uczymy.

Motywacja do nauki w domu

Samodzielna nauka angielskiego w domu wymaga dużej dawki samodyscypliny, dobrej organizacji, konsekwencji w działaniu i ogromnej motywacji wewnętrznej. Jeżeli nie jesteś umówiony z lektorem i właściwie “nic się nie stanie, jeśli dzisiaj odpuścisz angielski”, bardzo łatwo wypaść z rytmu i stracić systematyczność. Dlatego w tym przypadku niezwykle ważne jest opracowanie dokładnego planu nauki, którego później będziesz się trzymał.

Motywacja a nauka w szkole językowej

Teoretycznie łatwiej utrzymać motywację, kiedy decydujesz się na kurs w szkole językowej. Z góry narzucony grafik i opłata za zajęcia skutecznie pomagają zmobilizować się do nauki. Jednak tutaj także mogą pojawić się problemy. Jeśli z jakiegoś powodu często nie możesz dotrzeć na lekcje, zostajesz w tyle za grupą i przepadają Ci zajęcia, możesz dojść do wniosku, że w Twoim przypadku nauka nie ma sensu.

Rozwiązaniem tego problemu może być kurs języka angielskiego z elastycznym grafikiem, który pozwoli Ci dostosować naukę do pracy i życia rodzinnego.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że kurs w szkole językowej oferuje dodatkowe formy motywacji, których jesteśmy pozbawieni, kiedy decydujemy się na samodzielną naukę. Jest to kontakt z innymi Słuchaczami, możliwość “wyrwania się” z domu oraz same zajęcia prowadzone w ciekawy, angażujący sposób. 

A może combo szkoła językowa + nauka w domu

Na szczęście, istnieje możliwość połączenia tych dwóch form nauki, wybierając z nich to, co najlepsze i najbardziej odpowiada nam w danym momencie. W szkole Speak Up Słuchacze mają możliwość wyboru, czy chcą dane zajęcia realizować w sposób tradycyjny, czy przez Internet. I nie mówimy tu o deklaracji na cały semestr czy rok, ale o każdej, pojedynczej lekcji. Dodatkowo komponent multimedialny kursu, przewidziany do pracy samodzielnej, jest dostępny 24/7, sięgasz więc po niego wtedy, gdy masz na to czas.

Dzięki takiemu systemowi o wiele łatwiej jest utrzymać wysoki poziom motywacji. Kiedy nad przebiegiem i tempem nauki czuwa lektor (dodajmy, że regularnie sprawdza on, czy realizujesz kurs, a jeśli tak się nie dzieje, kontaktuje się z Tobą), a Ty masz pełen komfort nauki w najwygodniejszy dla siebie sposób, naprawdę trudno jest znaleźć wymówkę, żeby przestać się uczyć!

Wytrwaj w postanowieniu - nie ma żadnych wymówek!

Pamiętaj, że ostatecznie, jako osoba dorosła, to Ty sam decydujesz o tym, czy chcesz i będziesz się uczyć, czy nie. Nikt nie zrobi tego za Ciebie, a żaden nauczyciel ani trener personalny nie ma magicznej pigułki o nazwie “motywacja”, którą mógłby Ci zaaplikować. Ważne jest więc, abyś wytrwał w postanowieniu i nie poddawał się przy pierwszych trudnościach.

Tak więc - żadnych wymówek! A my mocno trzymamy za Ciebie kciuki!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Postanowienia... Często jednym z nich jest nauka języka angielskiego. Niestety, wszyscy wiemy, jak niewielki procent takich postanowień rzeczywiście zostaje wcielonych w życie na dłuższy czas. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak znaleźć w sobie motywację do nauki angielskiego i wytrwać, dopóki nie osiągniesz założonego sobie celu. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem