Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-12-04

Jak pokonać stres przed mówieniem po angielsku

Skąd w ogóle bierze się strach przez mówienie w innym języku?

Żeby skutecznie zwalczyć jakiś problem, warto zbadać jego przyczyny. W przypadku stresu związanego z mówieniem w języku obcym można określić kilka najczęstszych przyczyn.

Porównywanie się do innych

Niezwykle często blokada językowa wynika z tego, że porównujemy się z innymi. Wydaje nam się, że inni Słuchacze mówią od nas lepiej, pojawia się wstyd i nieśmiałość, które wywołują pustkę w głowie. Koniecznie musisz sobie uświadomić, że sam jesteś swoim najgorszym, najsurowszym i najwredniejszym krytykiem. Zdziwiłbyś się, jak wiele ludzi uważa, że mówisz po angielsku lepiej od nich.

Porównywanie się do innych nie ma najmniejszego sensu, przynosi za to wiele szkody. Pamiętaj, że każdy z nas uczy się trochę inaczej. Nie wszyscy dysponują taką samą ilością wolnego czasu na naukę czy identycznymi predyspozycjami. Nauka języka to podróż, którą musisz odbyć sam, w swoim tempie, bez oglądania się na innych.

Obawa przed popełnianiem błędów

Kolejnym szkodliwym przekonaniem, które uparcie tkwi w naszych głowach, jest to, że jeśli coś mówimy w języku angielskim, to nasza wypowiedź musi być absolutnie bezbłędna. Zastanów się, czy kiedy mówisz po polsku, nie zdarza Ci się mieszać końcówek? Nie urywasz w połowie zdania? Czy to, co mówisz, zawsze składa się z pięknych zdań wielokrotnie złożonych? Oczywiście, że nie! Dlaczego więc miałoby tak być, kiedy mówisz po angielsku?

Musisz sobie uświadomić, że rozmowa ze znajomym, konwersacja na wakacjach czy zajęcia w szkole językowej TO NIE EGZAMIN. Nikt Cię nie ocenia i nie przyznaje określonej ilości punktów za poprawność językową. Popełnianie błędów to naturalny i konieczny element procesu nauki. Nie bój się ich.

Strach przed krytyką

“Jeśli źle to powiem, zostanę skrytykowany.” - taka myśl czai się w tyle głowy wielu z nas. Hmm, naprawdę? A kto, konkretnie, wyrazi swoją krytykę? Native speakerzy są zwykle zachwyceni, kiedy ktoś mówi w ich języku i nie zwracają żadnej uwagi na błędy. Każdy lektor wie, ile odwagi i wysiłku wymaga pokonanie blokady językowej, będzie Ci więc raczej kibicował, niż krytykował. Osoby, które same opanowały język obcy, wiedzą, przez co przechodzisz i na pewno podejdą do Twoich błędów ze zrozumieniem. Kto zostaje? Ci, którzy nigdy sami się nie uczyli, w związku z czym nie posiadają absolutnie żadnych kompetencji, żeby się wypowiadać na ten temat - na pewno masz zamiar przejmować się ich opinią?

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Niewielki zasób słownictwa

Niewielki zasób słownictwa to poważny problem z niezwykle prostym rozwiązaniem. To fakt, że nieznajomość słówek niezbędnych do wyrażenia swoich myśli jest frustrująca i mocno przeszkadza w budowaniu sensownej wypowiedzi. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby skutecznie pracować nad poszerzeniem znanego zakresu słownictwa. Jeśli, jak większość dorosłych, cierpisz na brak czasu, załóż sobie, że nauczysz się jednego nowego słówka dziennie. Nie brzmi to przerażająco i naprawdę jest wykonalne. Po roku będziesz znał ponad 300 nowych wyrazów, a to już całkiem dużo!

Zbyt mało praktyki - sama teoria to za mało

Istnieje taki typ ucznia, który jest bardzo pracowity, poświęca mnóstwo czasu na naukę, kolekcjonuje podręczniki, aplikacje i inne materiały do nauki, a efektów jakoś nie widać… Niestety, mówienie po angielski, to umiejętność praktyczna, której nie sposób opanować, ucząc się teorii. Nadmiar materiałów dydaktycznych często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego - zamiast ćwiczyć mówienie, skupiasz się na NAUCE O JĘZYKU zamiast na NAUCE JĘZYKA. 

Najlepszym sposobem na to, żeby zacząć mówić, jest jak najczęstsze ćwiczenie tej umiejętności w praktyce i wykorzystywanie każdej nadarzającej się ku temu okazji. 

Jak poradzić sobie z barierą mówienie po angielsku? - skuteczne sposoby

Wiemy już, jakie są najczęstsze źródła strachu przed mówieniem po angielsku. Pora na dokładniejsze omówienie sposobów radzenia sobie z blokadą językową.

Perfekcjonizm - zerwij z perfekcją

Perfekcjonizm ma zapewne wiele zalet i może być przydatny w innych dziedzinach życia. W nauce języka jednak tylko przeszkadza. Nikt nie mówi od razu poprawnie, nie wymagaj więc od siebie, że Twoje wypowiedzi będą idealne. Nie czekaj z mówieniem, aż będziesz pewien swoich umiejętności. Taki dzień prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie, bo udoskonalanie swoich umiejętności językowych to proces, który może nie mieć końca.

Zerwij z perfekcją i ciesz się postępami, które robisz. Naprawdę nikt nie oczekuje od Ciebie idealnych wypowiedzi. Ty sam też nie powinieneś.

Świadomość, że każdy popełnia błędy

To bardzo ważny punkt. Osoby uczące się języka angielskiego, szczególnie dorośli, często panicznie boją się popełnić najmniejszy błąd. A przecież błędnie użyte słówko, czy źle zastosowany czas to nie jest koniec świata. Każdy popełnia błędy, kiedy jeszcze się uczy, nie tylko Ty. Może pocieszy Cię fakt, że im wyższy poziom znajomości języka, tym tych błędów jest mniej. 

Nie zapominaj, że Twój lektor też kiedyś mylił końcówki i miał problemy z poprawną wymową niektórych angielskich dźwięków! Jednak systematyczna praca pozwoliła mu osiągnąć biegłość w angielskim. 

Ucz się języka angielskiego systematycznie 

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby uczące się języków obcych jest brak systematycznej pracy. Angielskiego po prostu nie da nauczyć się, od czasu do czasu wpadając na lekcję. Przykro nam, jeśli jesteśmy pierwsi, którzy Ci o tym mówią, ale nie istnieją żadne magiczne sposoby na opanowanie języka, które pozwoliłyby to zrobić przez sen, albo połykając tabletkę. 

Do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest systematyczna praca. Nie musisz codziennie poświęcać na naukę dwóch godzin, wystarczy nawet piętnaście minut, a do tego w miarę regularne uczęszczanie na zajęcia i odrabianie prac domowych. Zajęcia z nauczycielem są szczególnie ważne - to właśnie tam masz możliwość ćwiczyć mówienie po angielsku. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Otaczanie się językiem obcym w codziennym życiu

Nauka angielskiego nie odbywa się tylko na lekcjach i podczas robienia ćwiczeń. Możesz doskonalić swoje umiejętności i znacząco zwiększać szanse na pokonanie bariery językowej poprzez otaczanie się angielskim na codzień. Nie wymaga to jakiegoś nadzwyczajnego wysiłku, ani ponoszenia dodatkowych kosztów.

Słuchanie języka angielskiego

Słuchanie naturalnego języka angielskiego pozwala oswoić się z jego brzmieniem, lepiej go rozumieć oraz poprawić własną wymowę. Dodatkowo rozwija zasób słownictwa i utrwala zasady gramatyczne  - słyszysz, jak używa się ich w realnym życiu (może w końcu uwierzysz, że Present Perfect to nie wymysł mściwych lektorów języka angielskiego, ale bardzo przydatna struktura, którą Brytyjczycy i Amerykanie stosują dość często). Osłuchanie się z językiem ułatwia pokonanie stresu wywołanego przez mówienie.

Nie czekaj więc i przełącz się na brytyjskie lub amerykańskie stacje radiowe (można ich słuchać zupełnie za darmo przez Internet), ściągaj podcasty i zmień ustawienia dźwięku w telewizorze na “angielski”.

Czytanie po angielsku

Tak całkiem szczerze - ile czasu dziennie spędzasz scrollując media społecznościowe lub przeglądając portale informacyjne? Nie musisz nam mówić, wystarczy, że odpowiesz na to pytanie samemu sobie. Czy wiesz, że każdą z tych minut możesz zmienić w efektywną, a przy tym całkiem przyjemną lekcję angielskiego? Wystarczy, że zamiast po polsku, zaczniesz czytać teksty w języku Szekspira. Sprawdzaj, co słychać u Twojej ulubionej zagranicznej gwiazdy, co się dzieje w świecie sportu albo jakie nowinki pojawiły się w świecie technologii - czytaj o tym, co interesuje Cię najbardziej i rób to w języku, którego chcesz się nauczyć.

Podobnie jak w przypadku słuchania, pozwoli Ci to oswoić się z naturalnym angielskim i rozwinąć słownictwo.

Znajomość poprawnej wymowy

Często tym, co zniechęca nas do mówienia po angielsku, jest problematyczna wymowa. W języku Brytyjczyków brakuje, niestety jasnych zasad dotyczących prawidłowego sposobu odczytywania zapisanych słów. W związku z tym, osoby uczące się angielskiego często nie są pewne, jak należy wypowiedzieć dany wyraz. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na nauczenie się poprawnej wymowy angielskiej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Wymowa po angielsku

Pracuj nad radzeniem sobie ze stresem

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Niekoniecznie! Istnieją proste techniki relaksacyjne, które pozwalają zredukować objawy stresu. Jedna z nich to ćwiczenia oddechowe. Jeśli paraliżuje Cię strach przed mówieniem, wciągnij głęboko powietrze przez nos, przytrzymaj trzy sekundy, a następnie powoli wypuść je przez usta. Powtórz to trzy razy. Ten prosty trik pozwala uspokoić rytm serca oraz obniżyć poziom adrenaliny.

Warto także zadbać o przyjazne otoczenie, w którym możesz ćwiczyć mówienie po angielsku, mając pewność, że nikt Cię nie ocenia, a wszyscy pragną Ci pomóc. Takie właśnie warunki zapewnia dobry kurs języka angielskiego. 

Kursy, które najlepiej przygotują Cię do mówienia po angielsku

Jak już pisaliśmy wyżej, każdy z nas jest inny - mamy inne style uczenia się, inne cele, inne predyspozycje. Dlatego wybierając kurs angielskiego, warto zastanowić się, jaki rodzaj szkolenia językowego będzie dla nas najkorzystniejszy i pozwoli szybko osiągnąć upragniony efekt. 

Konwersacje po angielsku

Zajęcia konwersacyjne po angielsku to świetne rozwiązanie dla osób, które opanowały przynajmniej podstawy. Ten typ zajęć skupia się wyłącznie na mówieniu - dyskutowaniu, prowadzeniu negocjacji, wyrażaniu opinii, zadawania pytań, itd. Dobrze, jeśli prowadzony jest przez native speakera, ponieważ uniemożliwia “ucieczkę” w język polski przy pierwszej okazji lub trudności.

Konwersacje po angielsku bardzo skutecznie pomagają pozbyć się strachu przed mówieniem. Są także polecane dla osób, których poziom angielskiego jest już zadowalający i nie chcą stracić kontaktu z językiem.

Zajęcia indywidualne

Najlepsza opcja dla super-zapracowanych oraz … bardzo nieśmiałych. Jeśli Twoim największym problemem jest porównywanie się z innymi i boisz się mówić w większej grupie, zajęcia indywidualne będą strzałem w dziesiątkę. Przyjazny, doświadczony lektor pomoże Ci pokonać stres oraz znajdzie najlepszy sposób na to, żeby Cię “rozgadać”. Dodatkową zaletą zajęć indywidualnych jest pełne dostosowanie poruszanej tematyki do potrzeb Słuchacza. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób zainteresowanych np. słownictwem związanym ze ściśle określoną branżą.

Zajęcia grupowe

Zajęcia grupowe cieszą się największą popularnością nie bez powodu. Jednym z czynników jest na pewno cena sporo niższa niż w przypadku zajęć indywidualnych, ale to nie wszystko. Podczas zajęć grupowych możesz rozmawiać nie tylko z nauczycielem, ale także z innymi Słuchaczami, jest więc o wiele ciekawiej. Masz do czynienia z inną wymową i  innymi punktami widzenia. Lekcje w grupie pomagają otworzyć się na innych i dostrzec, że każdy miewa problemy z mówieniem, nie tylko Ty! 

Żeby płynnie mówić po angielsku… musisz zacząć mówić!

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że pokonanie bariery językowej jest możliwe i do tego wcale nie takie trudne. Chcemy jednak jeszcze raz podkreślić najważniejszą informację zawartą w tym artykule - żeby płynnie mówić po angielsku, musisz zacząć mówić. Bądź aktywny na zajęciach, mów na głos do siebie w domu lub znajdź partnera do prowadzenia prostych konwersacji (np. przyjaciółkę, siostrę, syna). 

Żadna ilość teorii i przysłuchiwania się innym nie przyniesie efektów bez ćwiczeń praktycznych. Trzymamy za Ciebie kciuki - na pewno dasz radę!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Motywacja do nauki angielskiego może być bardzo różna: związana z pracą, rozwojem zawodowym, życiem osobistym lub podróżami. Jest jednak jedna rzecz, która łączy większość osób uczących się tego języka. Jest to marzenie o umiejętności swobodnego wypowiadania się po angielsku. Tymczasem, strach przed mówieniem, czyli blokada językowa, to problem, z którym boryka się większość dorosłych Słuchaczy kursów językowych. Podpowiadamy, jak ją pokonać. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem