Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-12-06

Nauka zwrotów po angielsku - od czego zacząć?

Znakomita większość zwrotów i wyrażeń - tak codziennych, jak i bardziej formalnych - nie da się przetłumaczyć w skali 1:1, ponieważ zawierają one idiomy (zwroty lub wyrażenia, które mają znaczenie swoiste i jest ono inne od znaczenia, które ma każdy składnik tego zwrotu lub wyrażenia osobno) - lub phrasal verbs (czasowniki uzyskiwane przez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma - połączenie to nadaje im inne znaczenie, niż wynikałoby to ze znaczenia jego poszczególnych części składowych).

Angielski nauka zwrotów - jak najłatwiej je zapamiętywać

Przyswajanie zwrotów i wyrażeń po angielsku warto oprzeć na kilku zasadach:

  • Ucz się kontekstowo. Co to znaczy? Nie wkuwaj na pamięć pojedynczych słówek, ale od razu cały zwrot lub wyrażenie - taki gotowy układ słów ma dla naszego mózgu więcej sensu niż jeden niepowiązany z niczym wyraz, dzięki czemu łatwiej zapada nam w pamięć.
  • Jak najczęściej ćwicz, czyli po prostu stosuj, konkretne zwroty i wyrażenia w rozmowie - tak, żeby weszły ci w krew (o, widzisz - "wejść w krew" to jest właśnie idiom, oznaczający, że używanie konkretnych zwrotów i wyrażeń stanie się dla Ciebie czymś naturalnym, odruchowym).
  • Korzystaj ze wszystkich dostępnych Ci źródeł internetowych - Instagram czy YT pełen jest świetnych podcastów, reelsów i shortsów, w których native speakerzy albo osoby dwujęzyczne podpowiadają czym różni się angielski nauczany w szkole od żywego codziennego języka ulicy. Obrazowe aranżowane scenki albo doskonale dobrane sceny z filmów ukazują funkcjonowanie konkretnych zwrotów i wyrażeń wśród rodowitych mówców angielskiego.

1000 zwrotów po angielsku

Lektorzy języka angielskiego podpowiadają, że naukę warto zacząć od naturalnych zwrotów i wyrażeń. Jeśli zależy Ci na szybkim przyswojeniu języka obcego w stopniu komunikatywnym, dobrym pomysłem jest kurs typu "500 zwrotów po angielsku" czy "1000 zwrotów po angielsku". Dadzą Ci one podstawę potrzebną do zbudowania tysięcy poprawnych zdań! Jeśli o którejś z metod nauki języka angielskiego można powiedzieć, że to "szybka nauka mówienia", to właśnie o metodzie 500/1000/1500... zwrotów. Dlaczego?

  • Zwroty i wyrażenia to pełne zdania albo konstrukcje po angielsku, które wypowiada się w codziennych, najczęstszych sytuacjach.
  • Ucząc się całych zdań lub konstrukcji, od razu uczysz się ich pisowni, wymowy z właściwą intonacją i polskiego znaczenia.
  • Omijając etap uczenia się pojedynczych słów, podejmowania prób składania z nich zwrotów i wyrażeń, a następnie przekonywania się, że większości z nich nie da się przetłumaczyć w skali 1:1, jesteś w stanie pokonać barierę językową i zacząć poprawnie mówić bez wstydu i zażenowania.
  • W przypadku wielu zwrotów czy wyrażeń, wymieniając słowo lub kilka słów w konstrukcji możesz poprawnie sformułować nieskończoną ilość zdań po angielsku, w zależności do tego, czego potrzebujesz użyć w danej chwili - jeśli wiesz jak zapytać: "Czy mogę skorzystać z telefonu?", zapytasz też o mnóstwo innych rzeczy i spraw!

Nauka zwrotów angielskich na Twoich własnych zasadach

Wiesz już jak zacząć, gdzie szukać pomysłów oraz co da ci nauka zwrotów po angielsku. Teraz spróbuj się zastanowić, czy masz swoje ulubiony sposoby na opanowanie nowych zwrotów i wyrażeń, a jeśli nie - spróbuj je znaleźć. Może spodoba Ci się:

  • oglądanie filmów i seriali w oryginale z włączonymi angielskimi napisami i wyłapywanie ciekawych zwrotów i wyrażeń, a następnie ich notowanie,
  • kurs konwersatoryjny z native speakerem - mnóstwo możliwości dają i stacjonarne szkoły językowe i platformy on line,
  • korzystanie z aplikacji w smartfonie oraz innych urządzeniach mobilnych - znajdziesz tu najrozmaitsze zabawy, gry, testy, po które możesz sięgnąć nawet nie mając czasu na regularny kurs, np. czekając na dziecko, które ma właśnie trening albo jadąc tramwajem na spotkanie ze znajomymi.

Pamiętaj, że żywy język w dużej mierze składa się z całych fraz, zwrotów, wyrażeń - słowem: konstrukcji, które stosujemy, nie zastanawiając się nad znaczeniem pojedynczych słów. Nie wierzysz? Zanurkuj w sieć w poszukiwaniu filmików o tym, jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego i rozbierają na czynniki pierwsze nasze rodzime idiomy czy frazeologizmy. Zabawne? Nie dla nich... Język polski jest fleksyjny, co stanowi dla obcokrajowców dodatkową trudność.

Podsumowanie

Gdy znasz wystarczającą liczbę przydatnych angielskich zwrotów i wyrażeń, mówienie po angielsku staje się prostsze. W szkołach systemowych głównym priorytetem jest uczenie zasad gramatyki, zamiast gotowych konstrukcji językowych i zdań, które ułatwiłyby komunikację w życiu codziennym. Ale Ty nie jesteś w szkole systemowej - jesteś w Speak Up. U nas nauczysz się więcej, szybciej i łatwiej, ponieważ prowadzone zajęcia łączą w sobie ważne aspekty: indywidualne podejście oraz wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań edukacyjnych.

Opanowanie najczęściej używanych zwrotów i wyrażeń po angielsku to o wiele lepsza metoda na szybkie nabycie umiejętności konwersacyjnych w języku obcym, niż przyswajanie pojedynczych wyrazów a następnie próba układania z nich zwrotów i wyrażeń, które są kalkami z języka polskiego. To nigdy nie działa!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem