Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-12-06

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i w Polsce - czym się różnią?

Dla Polaków jednym z największych zaskoczeń w tym, jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Anglii, jest marginalne znaczenie Wigilii. W naszym kraju to najważniejszy dzień świąt, natomiast tradycje w Anglii Boże Narodzenie stawiają na pierwszym miejscu. To właśnie wtedy cała rodzina zasiada do świątecznego stołu, na którym także trudno szukać potraw znanych z polskiej tradycji bożonarodzeniowej. O tym, jakie są święta w Anglii pod względem kulinarnym, piszemy trochę niżej, tu jedynie wspomnijmy, że poczesne miejsce na świątecznym stole zajmuje między innymi... brukselka!

Jeśli chodzi o Boże Narodzenie w Anglii zwyczaje wyspiarzy nie obejmują także dzielenia się opłatkiem i składania sobie przy tym życzeń, ale za to Brytyjczycy mają Christmas Crackres. To specjalnie przygotowane kartonowe paczuszki w kształcie dużych cukierków, które wymagają do otwarcia dwóch osób ciągnących równocześnie za oba końce "cukierka". Moment ujawnienia zawartości sygnalizowany jest bardzo charakterystycznym dźwiękiem, a wewnątrz znajduje się jakiś drobiazg, papierowa korona oraz żart lub wierszyk. 

Ostatnią z istotnych różnic jest dzień, w którym dzieci dostają prezenty: w przeciwieństwie do naszego kraju, 6 grudnia to dla Brytyjczyków zupełnie zwyczajny dzień. Mikołaj przynosi prezenty dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia, ale (to kolejna różnica) nie umieszcza ich pod choinką, a w specjalnie do tego celu przygotowanych skarpetach. Taka skarpeta świąteczna po angielsku to Christmas Stocking, i tylko te podarunki, które się do skarpet nie mieszczą, są wkładane pod choinkę. 

Tradycje bożonarodzeniowe w Anglii

Jeśli chodzi o pozostałe świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowe obyczaje wyspiarzy zaskakują jeszcze pod kilkoma innymi względami. Oto krótka lista:

1. Święta w Anglii - mowa królowej/króla

Od 1932 roku nieodłącznym elementem świątecznej tradycji jest przemówienie króla bądź królowej. Pierwotnie nadawane drogą radiową, od 1957 roku przemówienia są transmitowane w telewizji i są refleksją nad minionym rokiem oraz podsumowują ostanie miesiące w Anglii i na świecie.

2. Boże Narodzenie w Anglii - świąteczne reklamy

To relatywnie nowa tradycja, bo na stałe zakorzeniła się w świadomości Brytyjczyków w roku 2011, czyli od momentu emisji niezwykle wzruszającej reklamy sieci sklepów John Lewis. Od tego momentu przygotowywanie bożonarodzeniowego filmu reklamowego przez największe sieci sklepów stało się nowoczesną tradycją w Wielkiej Brytanii.

3. Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii - czas powrotów w rodzinne strony

Wielu Brytyjczyków w czasie świątecznej przerwy decyduje się na odwiedziny w rodzinnych stronach, aby spotkać się ze swoimi bliskimi oraz dalszą rodziną i znajomymi. Bardzo często polega to na wspólnym wypadzie do jednego z lokalnych pubów, gdzie wieczór spędza się na suto zakrapianych alkoholem rozmowach.

4. Święta Bożego Narodzenia w Anglii - pantomima

Kolejnym elementem, bez którego nie może się obyć Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii, jest tradycja wystawiania bardzo głośnych, opartych na slapstickowym poczuciu humoru przedstawień pantomimicznych, które cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych widzów.

5. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Anglii - wysyłanie kartek świątecznych

Choć może trudno w to uwierzyć, to zwyczaj wysyłania bliskim świątecznych pocztówek z życzeniami został zapoczątkowany właśnie w Wielkiej Brytanii w roku 1843. Od tamtej pory wysyłanie bądź przekazywanie osobiście kartek z życzeniami urozmaica i wzbogaca święta w Anglii: Bożego Narodzenia bez kartek pocztowych dziś już nikt sobie nie wyobraża.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii - potrawy

Jeśli chodzi o kulinarne tradycje bożonarodzeniowe w Anglii po angielsku oznacza to po prostu: słodko, syto i... z alkoholem. Zasadniczym daniem na świątecznym stole jest faszerowany indyk, któremu towarzysza pieczone ziemniaki i warzywa (tradycyjnie są to wspomniane wcześniej brukselki). To jednak nie wszystko. Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta - chodzi o Christmas Pudding, czyli ciemne, niezwykle słodkie i bardzo silnie nasączone alkoholem (brandy) ciasto, które zaczyna się przygotowywać na około 5-6 tygodni przed Bożym Narodzeniem.

Poza tym wśród tradycyjnych potraw na święta pojawiają się tzw. świnki w kocykach, czyli kiełbaski wieprzowe zawinięte w plasterek bekonu i tak zapiekane. Nie może zabraknąć także mince pies: to niewielkie ciastka, wypełnione nadzieniem składającym się w głównej mierze z suszonych owoców, orzechów i bakalii.

Święta Bożego Narodzenia w Anglii ciekawostki

Co jeszcze warto wiedzieć o Bożym Narodzeniu w Anglii? Oto kilka bardziej lub mniej zaskakujących ciekawostek na ten temat:

  • o tym, że świąteczna skarpeta po angielsku to Christmas Stocking już pisaliśmy, ale warto zwrócić uwagę, że tradycyjnie w Wielkiej Brytanii wiesza się ją nie w pobliżu choinki ani nawet nie na kominku, ale w sypialni danej osoby - a najlepiej tuż przy łóżku;
  • wypełnienie świątecznej skarpety prezentami nie byłoby oczywiście możliwe bez napisania listu do św. Mikołaja. Tyle tylko, że w Wielkiej Brytanii nie wysyła się go normalną pocztą - zamiast tego wrzuca się list do kominka, aby spłonął i w ten sposób trafił bezpośrednio do Mikołaja z dymem unoszącym się z komina;
  • drugi dzień świąt to w Wielkiej Brytanii tzw. Boxing Day - tradycyjnie mówi się, że nazwa ma związek z umieszczeniem tego dnia prezentów dla biednych w pudełkach (boxes), natomiast współcześnie to święto niepohamowanego konsumpcjonizmu - Anglię ogarnia 26.12 prawdziwy szał zakupów;
  • cały grudzień upływa pod znakiem hucznych imprez, nazywanych Christmas Parties. Zwykle są one przeznaczone dla sąsiadów, znajomych lub kolegów z pracy, wiele firm także organizuje je dla swoich pracowników. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się z tego artykułu trochę więcej o tym, jak wyglądają święta w Anglii i na czym polegają najważniejsze różnice między Bożym Narodzeniem w Wielkiej Brytanii i w Polsce. A ponieważ Boże Narodzenie już niedługo, chcemy wszystkim naszym Czytelnikom życzyć radości, spokoju, rodzinnego ciepła i odpoczynku w gronie najbliższych. Merry Christmas!

Do polskich domów już niebawem zawitają choinki, a świąteczny nastrój widać praktycznie na każdym kroku. I choć mogłoby się wydawać, że Boże Narodzenie to okazja na tyle uniwersalna, że obchody tego święta są bardzo podobne we wszystkich krajach europejskiego kręgu kulturowego, to nie jest to prawda. Wystarczy wybrać się na Wyspy Brytyjskie, aby się przekonać, jak odmiennie wyglądają tam bożonarodzeniowe tradycje. Dziś zatem chcemy przybliżyć naszym Czytelnikom, jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i pokazać najważniejsze różnice między brytyjską a polską tradycją bożonarodzeniową. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem