Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-02-24

Nauka i ćwiczenie angielskiego poprzez słuchanie - jak robić to poprawnie?

Słuchanie języka angielskiego - dlaczego jest takie ważne

Wiele osób rozpoczyna naukę języka angielskiego z nastawieniem na praktyczną komunikację, przez którą rozumieją głównie mówienie. Tymczasem, skuteczna komunikacja to przecież proces dwustronny. Potrzebna w niej jest nie tylko zdolność wyrażenia swoich myśli, przedstawiania argumentów, itd, ale także - rozumienie naszego rozmówcy. A do tego niezbędne jest rozumienie ze słuchu i umiejętność słuchania.

Aby płynnie mówić po angielsku musisz znać brzmienie języka

Bardzo ważną kwestią jest osłuchanie się z angielskim - okazuje się absolutnie niezbędne do dwóch rzeczy. Po pierwsze, język angielski obfituje w wiele różnych odmian i akcentów. Występują w nim dźwięki, które w języku polskim po prostu nie istnieją. Angielski ma swoją charakterystyczną melodię i intonację. To wszystko sprawia, że w naturalnej sytuacji, kiedy słuchamy native speakera mówiącego w normalnym lub szybkim tempie, możemy mieć problemy z rozróżnieniem poszczególnych słów i zrozumieniem całości. 

Po drugie, słuchanie angielskiego i poznanie brzmienia tego języka to konieczność, jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku. Na pewnym poziomie zaawansowania mocny polski akcent jest niedopuszczalny i hamuje dalszy rozwój językowy. Nie pracując nad swoją wymową, nie jesteś w stanie mówić ze swobodą native speakera. Więcej informacji na temat poprawnej wymowy w języku angielskim i o tym, jak nad nią pracować, znajdziesz w naszym artykule “Poprawna wymowa w języku angielskim - Speak Up”

Kiedy najlepiej zacząć słuchać języka angielskiego?

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna - im wcześniej, tym lepiej. Tak naprawdę, nie możesz tego zrobić zbyt wcześnie. Ważne jest tylko abyś słuchał angielskiego w najlepszy możliwy sposób, który szybko przełoży się na widoczne rezultaty.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Nauka angielskiego przez słuchanie - korzyści regularnego słuchana angielskiego

W nauce języka bardzo ważna jest systematyczność. Dotyczy to również słuchania - jeśli będziesz to robić regularnie, na pewno zauważysz postępy i poczujesz się pewnie, prowadząc rozmowę po angielsku. Jakie konkretnie korzyści przynosi stały, częsty kontakt angielskim w tej formie?

Poszerzenie zakresu słownictwa angielskiego

Kiedy wykorzystujesz np. radio angielskie do nauki, znacznie poszerza się zakres znanego Ci słownictwa. Wiele słów usłyszysz nie raz, nie dwa, a dziesiątki lub nawet setki razy, w różnych kontekstach, dzięki czemu zapamiętasz je na stałe. Nawet jeśli nie zrozumiesz wypowiedzi w całości, znaczenie niektórych wyrazów będzie dla Ciebie jasne, właśnie dzięki kontekstowi. To dodatkowa korzyść z nauki płynącej przez słuchanie - szybciej eliminujesz nawyk tłumaczenia wszystkiego na język polski.

Osłuchanie się z angielskim

Każdy język ma swoją charakterystyczną melodię oraz dźwięki. Dla osoby, która nie miała nigdy kontaktu z angielskim, może on (szczególnie jego brytyjska odmiana) wydawać się dość niezrozumiały. Brytyjczycy akcentują jedynie najważniejsze słowa w zdaniu i “połykają” niektóre głoski, zwłaszcza kiedy mówią w szybkim tempie. Dlatego warto oswajać się z brzmieniem języka angielskiego jak najwcześniej  - im częściej i bardziej regularnie będziesz się z nim osłuchiwał, tym łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie native speakerów.

Lepsza wymowa języka angielskiego

Regularne słuchanie angielskiego to także świetny sposób na poprawę własnej wymowy. Żeby mówić z pięknym angielskim akcentem (niezależnie od tego, czy zależy Ci na tym, aby brzmieć jak rodowity Brytyjczyk, czy raczej jak Amerykanin), musisz go najpierw słyszeć. Jeśli nie poznasz brzmienia języka, którego się uczysz, skąd będziesz wiedział, jak poprawnie mówić? Im częściej przysłuchujesz się native speakerom, tym łatwiej przychodzi Ci mówienie podobnie do nich.

Kontakt z autentycznym językiem

To chyba najważniejszy punkt na tej liście. Kontaktu z autentycznym językiem po prostu nie da się przecenić. W podręcznikach do nauki angielskiego często nie znajdziesz wyrażeń slangowych, używanych na co dzień. W nagraniach przeznaczonych do nauki lektorzy mówią powoli, wyraźnie i używają uproszczonego języka - przynajmniej na poziomie podstawowym, potem poprzeczka jest stopniowo podnoszona. Słuchanie “prawdziwego” angielskiego pozwoli Ci oswoić się z tym, jak język ten brzmi w autentycznych sytuacjach. To nie tylko spora dawka słownictwa, ale także wiedzy o kulturze.

Większa pewność siebie

Kiedy jesteś przyzwyczajony do słuchania angielskiego, zaczynasz z czasem coraz więcej rozumieć, poszerzasz zakres znanego Ci słownictwa i doskonalisz swoją wymowę, zyskujesz jeszcze coś - pewność siebie. Język, którego się uczysz, przestaje być aż tak bardzo obcy, łatwiejsze staje się mówienie po angielsku, szybciej pokonujesz blokadę językową.

Jak możesz rozwijać umiejętność słuchania języka angielskiego?

Czy wystarczy słuchać w języku angielskim, aby go opanować? Niestety, nie. Słuchanie angielskiego bardzo wspomaga i znacząco przyspiesza naukę, ale nic nie dzieje się “samo” i zupełnie bez Twojego wkładu w cały proces. Aby nauka angielskiego przez słuchanie miała sens i przyniosła dobre rezultaty, musisz pamiętać o kilku zasadach. 

Sposoby słuchania języka angielskiego

Czy wiesz, że słuchać możesz na dwa różne sposoby? A konkretnie, pasywnie lub aktywnie. W nauce angielskiego zalecane jest szczególnie to drugie.

Słuchanie pasywne

Słuchanie pasywne to raczej “słyszenie” niż “słuchanie”. Zachodzi ono za każdym razem, kiedy dźwięk dobiega do Twoich uszu i rejestrujesz go w mózgu, ale nie poświęcasz mu żadnej uwagi. Nie analizujesz, nie zastanawiasz się nad sensem usłyszanych słów. Dzieje się tak np. kiedy pracujesz przy włączonym radiu, ale nie zwracasz na nie żadnej uwagi. Czy ten rodzaj słuchania może być stosowany w nauce angielskiego? Tak, ale zdecydowanie nie wystarczy. Pomoże Ci przyzwyczaić się do brzmienia języka, jego dźwięków, melodii i intonacji, ale nie pomoże w nauce słownictwa i nie wpłynie na Twoją wymowę. Do tego potrzebne jest słuchanie aktywne.

Słuchanie aktywne

Słuchanie aktywne ma miejsce, kiedy wsłuchujesz się w wypowiedź i starasz się ją zrozumieć. Zwracasz uwagę na poszczególne wyrażenia, intonację i melodię języka. Jednym słowem - traktujesz słuchanie jako okazję do nauki i mocno się na nim skupiasz. Brzmi, jakby wymagało to sporej dawki wysiłku? Nie martw się, jeśli odpowiednio dobierzesz materiały, wcale nie jest to ani trudne, ani pracochłonne. 

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Zasady efektywnego słuchania języka angielskiego

Jeśli chcesz, aby słuchanie angielskiego przyniosło oczekiwane skutki, pamiętaj o stosowaniu poniższych zasad. 

Słuchaj aktywnie

Słuchanie pasywne na pewno Ci nie zaszkodzi i warto przestawić się odbiór brytyjskich lub amerykańskich stacji radiowych, kiedy pracujesz, sprzątasz lub jedziesz samochodem. Dzięki Internetowi możesz wybierać spośród dziesiątek darmowych stacji z całego świata. Jednak słuchanie efektywne wymaga koncentracji. Zaplanuj czas, kiedy słuchaniu poświęcisz całą swoją uwagę. Wystarczy, że będzie to 15-20 minut dziennie.

Dobierz właściwe materiały

Jeżeli osiągnąłeś poziom średniozaawansowany, śmiało sięgaj po autentyczne materiały: podcasty, audycje radiowe, nagrania na YouTube i audiobooki. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz naukę angielskiego, warto skorzystać z materiałów przygotowanych specjalnie z myślą o osobach początkujących. Więcej z nich zrozumiesz, a przez to - więcej się także nauczysz. 

Pamiętaj o systematyczności

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby uczące się języka angielskiego, jest brak systematyczności. Drugim - brak wytrwałości. Warto sobie uświadomić, że nauka języka to proces, nic nie dzieje się w ciągu jednego dnia. Podobnie sprawa ma się ze słuchaniem po angielsku. Nie spodziewaj się dramatycznych zmian w Twoim poziomie znajomości tego języka po przesłuchaniu dwóch podcastów. Ważny jest regularny kontakt z językiem, brak długich przerw i… cierpliwość. Nie zniechęcaj się, jeśli w pierwszym momencie niewiele będziesz rozumieć. Po kilku chwilach Twój mózg “przestawi się” na angielski i zaczniesz rozumieć więcej.

Pamiętaj także, że lepsze efekty przyniesie  słuchanie w małych dawkach, ale systematycznie i jak najczęściej, niż bardzo intensywna nauka raz na kilka tygodni. 

Używaj pauzy

Nawet słuchając radia po angielsku przez Internet, masz możliwość skorzystania z przycisku pauzy. Nie bój się tego robić! Jeśli czegoś nie zrozumiesz, zatrzymaj i przewiń nagranie wstecz, nawet kilkakrotnie. W ten sposób aktywnie się uczysz. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z transkryptu (jeśli jest dostępny) lub opcji włączenia angielskich napisów, aby upewnić się, że dobrze zrozumiałeś wybrany fragment. Nie rób tego jednak stale - zależy Ci przecież na ćwiczeniu słuchania, a nie czytania, prawda?

Możesz także połączyć pracę z tekstem i słuchanie. Jak? Najpierw przeczytaj transkrypt, a potem odsłuchaj tekst. W ten sposób na pewno łatwiej będzie Ci wszystko zrozumieć ze słuchu. Pamiętaj jednak, że jest to tylko jedno z  możliwych ćwiczeń i nie powinno zastępować samego słuchania. 

Powtarzaj

Przycisk pauzy wykorzystaj też w inny sposób. Zatrzymaj nagranie, aby powtórzyć wybrane słowo, wyrażenie, czy nawet całe zdanie. Kiedy mówisz na głos, staraj się również naśladować oryginalną intonację. To fantastyczny sposób na poprawę wymowy i naukę słownictwa. 

Materiały, których warto słuchać w języku angielskim

W dzisiejszych czasach dostęp do naprawdę fajnych, angażujących materiałów dobrej jakości nie stanowi najmniejszego problemu. Co więcej, większość z nich jest zupełnie darmowa i łatwa do znalezienia w Internecie. Kłopotliwe jest raczej dokonanie ich wyboru spośród tysięcy dostępnych opcji. Oto co polecamy naszym czytelnikom.

Podcasty

To prawdziwe błogosławieństwo dla uczących się języka angielskiego i warto korzystać z nich przy każdej okazji. Po pierwsze, w sieci znajdziesz podcasty na każdy możliwy temat, z łatwością wybierzesz więc coś, co nie będzie dla Ciebie nudne i czego wysłuchasz z prawdziwą przyjemnością. 

Po drugie, szczególnie ważne dla osób na niższym poziomie zaawansowania, istnieje możliwość słuchania podcastów przygotowanych specjalnie do nauki (np. seria Podcasts in English). Jeśli Twój poziom na to pozwala, skorzystaj z rewelacyjnych podcastów BBC

TedTalks

TedTalks, czyli dość krótkie (10-15 minutowe) mowy wygłaszane przez ekspertów, celebrytów, naukowców, polityków i inne ciekawe osoby to doskonały materiał do szlifowania angielskiego. Na stronie internetowej ted.com znajdziesz nie tylko nagrania, ale także ich transkrypty. Możesz wybierać wystąpienia pod kątem tematyki lub szukać mówców z konkretnym akcentem. Oglądając TedTalks, słuchasz angielskiego, a jednocześnie poszerzasz swoją wiedzę ogólną o świecie. 

Stacje radiowe

Niektóre angielskie stacje radiowe są świetne do słuchania pasywnego, np. BBC1. Jest tam sporo muzyki, dialogi są raczej nieskomplikowane, co godzinę usłyszysz skrót wiadomości. Dla słuchania aktywnego polecamy BBC2 (brytyjska odmiana języka angielskiego) lub New York Public Station  (odmiana amerykańska). Tutaj usłyszysz prawdziwy, żywy angielski i poszerzysz wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. 

Platformy streamingowe

Oto prawdziwe połączenie przyjemnego z pożytecznym! Dzięki platformom streamingowym takim jak Netflix lub HBOGO setki anglojęzycznych filmów i seriali masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. Naprawdę warto z tego korzystać! Pamiętaj tylko, żeby wyłączyć napisy (znowu - chcesz ćwiczyć słuchanie, a nie czytanie!). Na początek możesz wybrać coś prostego, np. legendarnych już “Przyjaciół” lub pozycje, które już oglądałeś i wiesz, o co chodzi w poszczególnych scenach. Nie bój się jednak eksperymentować i po prostu sięgaj po produkcje, które wydają Ci się interesujące. 

Audiobooki po angielsku

Miłośnikom literatury polecamy słuchanie audiobooków w języku angielskim. Możesz robić to podczas podróży pociągiem, czekając w kolejce, sprzątając, na spacerze lub w trakcie joggingu. Wybieraj autorów i gatunki, które lubisz, tak aby nauka nie była przykrą koniecznością, a przyjemnością. Na początek możesz sięgnąć po znane Ci już tytuły.

Kurs angielskiego z komponentem do słuchania

Dobrym pomysłem jest wybór kursu językowego, który nie zaniedbuje ćwiczeń na słuchanie i umożliwia samodzielne wykonywanie tego typu ćwiczeń w domu (jak np. ćwiczenia multimedialne będące integralną częścią kursu angielskiego w szkole Speak Up). 

Kiedy zauważysz pierwsze pozytywne efekty słuchania języka angielskiego?

Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak często i jak dużo czasu poświęcasz na słuchanie po angielsku, z jakich korzystasz materiałów i na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Uogólniając jednak pierwsze pozytywne rezultaty powinieneś zauważyć już po kilku tygodniach. 

Najważniejsze w słuchaniu języka angielskiego jest regularność

Wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale powtórzymy raz jeszcze - jednym z czynników najmocniej wpływającym na to, czy osiągniesz sukces, jest systematyczna praca i regularny kontakt z angielskim. Warto wyrobić sobie nawyk i ustalić konkretną porę dnia, a nawet godzinę, kiedy poświęcisz czas na słuchanie angielskiego. Pamiętaj, nie musi to być pełna godzina, wystarczy kilkanaście minut, aby udoskonalić swój angielski. 

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące nauki angielskiego przez słuchanie - zachęcamy do kontaktu! Chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą szkoły Speak Up. Nasze kursy wygodna nauka z lektorem i poprzez nowoczesną platformę e-learningową w wybranych przez Ciebie godzinach (7.00-23.00) oraz bezpłatne indywidualne konsultacje z lektorem w trakcie trwania kursu. Przekonaj się sam!

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Angielskiego możesz uczyć się na wiele sposobów, ale klucz do sukcesu leży między innymi w tym, aby nie zaniedbywać żadnej z czterech podstawowych umiejętności językowych (są to czytanie, mówienie, pisanie i słuchanie). W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz informacje na temat tego ostatniego. Dlaczego słuchanie po angielsku jest ważne w procesie nauki? Jak uczyć się poprzez słuchanie? Gdzie szukać materiałów? Tego wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem