Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-11-30

FCE, CAE, CPE - czym są certyfikaty Cambridge?

Czym są certyfikaty Cambridge English?

FCE, CAE i CPE należą do grupy certyfikatów przygotowywanych przez Cambridge Assessment English, ośrodek specjalizujący się w tworzeniu międzynarodowych egzaminów z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych. Są uznawane na całym świeci i - w przeciwieństwie do innych popularnych certyfikatów językowych - nigdy nie tracą ważności. Jednocześnie, to najstarsze międzynarodowe egzaminy z języka angielskiego!

Kurs przygotowujące do  egzaminów Cambridge uczą języka angielskiego przydatnego w realnych sytuacjach i kładą nacisk na rozwój umiejętności praktycznych. Dzięki nim nabierasz swobody w komunikacji i nie masz problemów ze zrozumieniem autentycznego angielskiego. To dlatego dla pracodawców FCE, CAE i CPE są wiarygodnym wskaźnikiem faktycznych umiejętności kandydata. 

Certyfikat FCE

Kilka lat temu Cambridge Assessment English zmieniło oficjalne nazwy swoich najpopularniejszych egzaminów na takie, które lepiej wskazują na to, jaki poziom znajomości języka angielskiego potwierdzają. Od jakiegoś czasu FCE to B2 First, jednak stara nazwa nadal funkcjonuje w ogólnej świadomości 

Dla kogo FCE - jakie umiejętności są wymagane do zdania egzaminu

FCE to potwierdzenie, że jego posiadacz potrafi bez problemów posługiwać się praktycznym językiem angielskim w codziennych sytuacjach i poradzi sobie w pracy lub na studiach. Certyfikat FCE oznacza, że umiesz prowadzić dyskusje w języku angielskim, wyrażać opinie i przedstawiać argumenty. Nie będziesz miał problemu z komunikacją pisemną, np. mailami, raportami, opowiadaniami i innymi formami, lub przedstawianiem plusów i minusów konkretnego zagadnienia. Osoba mogąca się pochwalić zdanym egzaminem FCE ze zrozumieniem ogląda wiadomości telewizyjne i śledzi informacje.

Komu certyfikat FCE przyniesie najwięcej korzyści? Właściwie - każdemu. Jako najpopularniejszy egzamin językowy na świecie, uznawany jest przez tysiące pracodawców w Polsce i za granicą. Ponad 150 uczelni krajowych i zagranicznych uznaje go za wystarczający powód do zaliczenia lektoratu z języka angielskiego. W przypadku krajów anglojęzycznych umożliwia rozpoczęcie studiów na wielu uczelniach. 

O zdobycie FCE powinni pokusić się też nauczyciele, ponieważ znacznie poszerza ich zakres działania. W połączeniu z uprawnieniami pedagogicznymi umożliwia nauczanie języka angielskiego w przedszkolu oraz klasach 1-3.

Przebieg egzaminu i cena

Egzamin FCE składa się z czterech odrębnych części, trzech w formie pisemnej i jednej w formie ustnej. Części pisemne odbywają się w tym samym dniu, natomiast egzamin ustny kandydaci zdają w ciągu kilku tygodni przed lub po części pisemnej. Zdarza się, że jego data przypada na ten sam dzień, co części pisemne, lecz zdarza się to rzadko. Aby uzyskać ocenę pozytywną (C), trzeba uzyskać przynajmniej 60% ze wszystkich części, czyli przynajmniej 160 punktów. Oznacza to, że nawet jeśli nie zaliczysz jednej części egzaminu, ale na innych poszło Ci całkiem dobrze, wciąż masz szansę na uzyskanie certyfikatu.

Ile trwają i co testują poszczególne części egzaminu? 

 • Reading and Use of English - trwa 1 godzinę i 15 minut, obejmuje 7 zadań (52 pytania). W tej części egzaminu musisz udowodnić, że opanowałeś dwie umiejętności:  czytanie ze zrozumieniem różnego rodzaju teksty, np. artykuł w gazecie lub czasopiśmie, albo fragment książki oraz praktyczne stosowanie określonych struktur gramatycznych i wymaganego zakresu słownictwa. 
 • Writing - w tej części będziesz miał 1 godzinę i 20 minut na wykonanie 2 zadań, polegających na stworzeniu dwóch wskazanych tekstów, np. recenzji, listu, raportu lub eseju.
 • Listening - testowanie rozumienia ze słuchu trwa 40 minut i składa się z 4 zadań (30 pytań). Zdający musi zmierzyć się z różnymi rodzajami materiałów, wśród których pojawić się mogą, np. wiadomości radiowe, komunikaty, wywiady, prezentacje lub codzienne rozmowy.
 • Speaking - to zdecydowanie najkrótsza część egzaminu. Przewiduje się na nią 14 minut, a zdaje się ją w parach lub w trójkach. Egzaminatorzy sprawdzą Twoje umiejętności w zakresie komunikacji w codziennych sytuacjach. Nie będziesz mógł wybrać partnera, pary dobierane są przez komisję egzaminacyjną. 

Obecnie koszt egzaminu FCE wynosi 620 zł dla wersji papierowej (tradycyjnej) oraz 639 zł dla wersji online.

Jak dobrze przygotować się przed egzaminem?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie się do egzaminu B2 First jest zapisanie się na dobry jakościowo kurs przygotowawczy. Tam z pomocą doświadczonego lektora nie tylko podniesiesz poziom znajomości angielskiego do wymaganego poziomu, ale także nauczysz się technik pracy z zadaniami egzaminacyjnymi, które znacznie ułatwiają uzyskanie jak największej liczby punktów. 

Bardzo ważna jest też praca własna i maksymalne zanurzenie się w języku angielskim. Warto czytać książki po angielsku, artykuły w brytyjskich gazetach i czasopismach, słuchać angielskiego radia i oglądać anglojęzyczną telewizję.

Korzyści płynące z posiadania certyfikatu FCE

Czy warto zdawać FCE? Zdecydowanie tak. Z tym certyfikatem w kieszeni możesz myśleć o studiach za granicą lub o zmianie pracy na lepiej płatną!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski? 

Chcesz przygotować się do egzaminu?

Sprawdź ofertę >>>

 

Certyfikat CAE

Certyfikat CAE, którego oficjalna nazwa brzmi obecnie C1 Advanced, jest dokumentem potwierdzającym, że znasz angielski na naprawdę wysokim poziomie. Oznacza, że posługujesz się nim ze swobodą niemal równą native speakerom.

Dla kogo CAE - jakie umiejętności są wymagane do zdania egzaminu

Certyfikat CAE pozwoli Ci w pełni cieszyć się studiami za granicą lub prowadzonymi w języku angielskim. Będąc na tym poziomie, możesz brać udział w dyskusjach na tematy abstrakcyjne, eksperckie i naukowe.  Będziesz pełnoprawnym uczestnikiem anglojęzycznych konferencji, seminariów i spotkań biznesowych. W połączeniu z uprawnieniami pedagogicznymi pozwala nauczać języka angielskiego w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych.

Przebieg egzaminu i cena

Egzamin C1 Advanced ma strukturę identyczną jak B2 First. Obowiązują również takie same zasady oceniania. Ogólna ocena widniejąca na certyfikacie wynika z sumy wyników poszczególnych części, podzielonej na 5. Jedyne różnice polegają na tym, że maksymalnie można zdobyć 210 punktów, a z pierwszej części egzaminu zdający otrzymują dwie oceny - jedną z czytania, a drugą ze znajomości słownictwa i struktur gramatycznych. Wydłużony jest też nieco czas trzech części egzaminu. Umiejętności sprawdzane na poszczególnych częściach są takie same, jak w przypadku FCE, wzrasta jednak ich poziom trudności. 

 • Reading and Use of English - trwa 1 godzinę i 30 minut, obejmuje 8 zadań (56 pytania). 
 • Writing - w tej części będziesz miał 1 godzinę i 30 minut na wykonanie 2 zadań.
 • Listening - testowanie rozumienia ze słuchu trwa dokładnie tyle samo, co na FCE: 40 minut i składa się z 4 zadań (30 pytań).
 • Speaking - również zdawany w parach, trwa 15 minut i obejmuje aż 4 zadania

Wersja papierowa egzaminu to koszt 640 zł, wersja online jest droższa o 19 zł.

Jak dobrze przygotować się przed egzaminem?

Podobnie jak w przypadku FCE, najlepszą gwarancją sukcesu na egzaminie jest solidne przygotowanie. Najskuteczniejszy jest dobry kurs przygotowawczy prowadzony przez lektorów specjalizujących się w egzaminach Cambridge. Nie zapomnij też maksymalnie otaczać się angielskim: czytaj opiniotwórcze gazety i tygodniki, sięgaj po ambitną literaturę, oglądaj debaty wywiady i programy naukowe.

Pamiętaj, żeby przed właściwym egzaminem zrobić przynajmniej kilka próbnych testów CAE. Dzięki temu będziesz potrafił właściwie rozplanować pracę i nie zabraknie Ci czasu. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z bazy interaktywnych ćwiczeń do pracy własnej na stronie Cambridge English. 

Korzyści płynące z posiadania certyfikatu CAE

Certyfikat CAE to przepustka do studiów za granicą. Jest honorowany w procesie ubiegania się o wizę australijską, z dużym prawdopodobieństwem ułatwi też uzyskanie wizy brytyjskiej, o którą Polacy szukający pracy na Wyspach będą musieli się ubiegać od 2021 roku. Oficjalne potwierdzenie znajomości języka na tym poziomie otworzy dla Ciebie drzwi do wielu atrakcyjnych, dobrze płatnych stanowisk pracy. Nauczyciele, którzy pokuszą się o zdobycie certyfikatu CAE, znacznie poszerzą swoje możliwości zawodowe.

Certyfikat CPE

Trudno o lepsze potwierdzenie perfekcyjnej znajomości języka angielskiego niż certyfikat CPE. Jego obecna nazwa to C2 Proficiency, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “biegłość na poziomie C2”. Posiadacz tego dokumentu może pochwalić się umiejętnościami językowymi zbliżonymi do poziomu dobrze wykształconego native speakera. 

Dla kogo CPE - jakie umiejętności są wymagane do zdania egzaminu

Egzamin CPE to najwyższa liga. Polecany jest osobom, które myślą o studiach podyplomowych lub doktoracie na zagranicznej uczelni. Umiejętności, które można zdobyć podczas kursu przygotowawczego do egzaminu CPE, będą niezwykle przydatne dla menedżerów prowadzących negocjacje w języku angielskim na poziomie międzynarodowym. CPE  umożliwia pracę w branżach, które wymagają nieskazitelnego angielskiego: w dziennikarstwie, copywritingu, content marketingu czy marketingu internetowym. 

Przebieg egzaminu i cena

Cały egzamin C2 Proficiency trwa około czterech godzin. Maksymalna liczba punktów, które można uzyskać, wynosi 230. CPE składa się z takich samych czterech części, jak inne egzaminy Cambridge:

 • Reading and Use of English - trwa 1 godzinę i 30 minut, obejmuje 7 zadań (53 pytania). 
 • Writing - w tej części będziesz miał 1 godzinę i 30 minut na wykonanie 2 zadań.
 • Listening - testowanie rozumienia ze słuchu trwa dokładnie tyle samo, co na FCE: 40 minut i składa się z 4 zadań (30 pytań).
 • Speaking - również zdawany w parach, trwa 16 minut i obejmuje aż 3 zadania

Typy poszczególnych zadań nie odbiegają od tych, które obowiązują na egzaminach FCE i CAE, są jednak odpowiednio trudniejsze. Koszt wersji papierowej CPE to 690 zł, a komputerowej - 709 zł. 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski? 

Chcesz przygotować się do egzaminu?

Sprawdź ofertę >>>

 

Jak dobrze przygotować się przed egzaminem?

Żeby zdać CPE, zdecydowanie nie wystarczy oglądać popularne seriale w oryginale. Musisz skupić się na obcowaniu z angielskim w bardziej wyrafinowanej formie. Sięgaj po literaturę piękną, także poezję, teksty naukowe i akademickie. Postaraj się rozwiązać jak największą ilość testów próbnych i tych z poprzednich lat. Do części ustnej oraz pisania najskuteczniej przygotujesz się z pomocą lektora specjalizującego się w egzaminach Cambridge. 

Korzyści płynące z posiadania certyfikatu CPE

Co daje CPE? Wyobraź sobie, że angielskim władasz praktycznie z taką samą swobodą, jak polskim. Językowo nie istnieją dla Ciebie żadne ograniczenia. Z tym certyfikatem możesz podjąć dowolną pracę lub działalność naukową w organizacjach, w których głównym językiem komunikacji jest angielski.

Certyfikat TOEFL

Test of English as a Foreign Language, w skrócie TOEFL, to najlepiej rozpoznawalny w świecie akademickim egzamin z języka angielskiego. Honoruje go ponad 9000 (!) uczelni na całym świecie. W przeciwieństwie do egzaminów Cambridge TOEFL’a nie da się oblać. Wynik określany jest na skali od 0 do 120 punktów i wskazuje na Twój obecny poziom znajomości języka angielskiego. Certyfikat utrzymuje ważność przez dwa lata, co oznacza, że po tym okresie, jeśli poświęciłeś go na dalszą naukę, możesz poprawić ocenę. TOEFL kierowany jest do osób znających angielski na dość przyzwoitym poziomie: od B2 do C1.

TOEFL składa się z czterech części: czytania, pisania, mówienia i słuchania, które zdaje się jednego dnia i wszystkie indywidualnie, na komputerze. Czytanie i słuchanie trwają łącznie 120 - 170 minut. Po nich następuje 10-minutowa przerwa i zdający przechodzą do kolejnych części: mówienia (20 minut) i pisania (50 minut). Z każdej części egzaminu można uzyskać maksymalnie 30 punktów. 

Koszt samego egzaminu to 205 dolarów. Po uprzedniej rejestracji i opłaceniu możesz zdawać go w wybranym centrum egzaminacyjnym. Sesje egzaminacyjne odbywają się 3-4 razy w miesiącu, co oznacza, że do wyboru możesz mieć nawet kilkadziesiąt terminów w roku! Czas oczekiwania na wyniki jest bardzo krótki - zaledwie 10 dni. Terminy sesji znajdziesz na oficjalnej stronie TOEFL

Dla kogo TOEFL?

Certyfikat TOEFL to cenna zdobycz przede wszystkim dla osób związanych ze środowiskiem naukowym. Jeśli marzysz o karierze na anglojęzycznej uczelni, szczególnie kanadyjskiej lub amerykańskiej, po prostu musisz go mieć. Wysoki wynik uzyskany na tym egzaminie stanowi też podstawę do przyjęcia na studia zagraniczne, prowadzone w języku angielskim.  Egzamin TOEFL jest też chętnie widziany przez zagranicznych pracodawców, ponieważ stanowi bardzo wiarygodny wskaźnik rzeczywistych umiejętności kandydata do pracy. Jeśli marzysz więc o pracy z angielskim, warto pomyśleć o jego zdaniu. 

Podsumowanie

W czasach, kiedy znajomość języka angielskiego staje się równie niezbędna i oczywista jak umiejętność obsługi komputera, pracodawcy coraz większą wagę przykładają do obiektywnych wskaźników kompetencji językowych. Każdy z opisanych przez nas certyfikatów językowych: FCE, CAE, CPE i TOEFL to inwestycja w siebie i swoją przyszłość, która szybko się zwraca!

Znajomość angielskiego warto podeprzeć oficjalnym potwierdzeniem swoich kompetencji. Uznany certyfikat na pewno wzbudzi większe zaufanie potencjalnego pracodawcy, niż sama informacja na Twoim cv, jak sam oceniasz swój poziom. Dodatkowo nauka pod kątem egzaminów np. Cambridge pozwala na lepsze zrozumienie języka angielskiego, podnosi motywację i znacznie przyspiesza progres. Czym są egzaminy FCE, CAE i CPE oraz TOEFL? Dla kogo będą najbardziej przydatne? Jak wyglądają i jak się do nich przygotować? Sprawdź w naszym artykule!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem