Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2021-01-22

Aplikacje do nauki angielskiego

Mobilna nauka na miarę XXI wieku

Skąd bierze się rosnące zainteresowanie aplikacjami do nauki angielskiego? Odpowiedź jest prosta - to bardzo wygodne, a przy tym skuteczne narzędzia, które w niesamowity sposób wspomagają opanowanie języka obcego. Wiele z nich jest przynajmniej częściowo darmowa, więc każdy, kto zechce szlifować swoje umiejętności, może z nich korzystać.

W czasach, kiedy mobilność, elastyczność i możliwość dostosowywania rozwiązań do indywidualnych potrzeb są na wagę złota, aplikacje mobilne, mówiąc wprost, rozbijają bank. Oferują wszystko, czego chciałbyś od nauki języka i jeszcze kilka funkcji, o których pewnie nawet nie pomyślałeś. 

Rodzaje aplikacji do nauki angielskiego

Nie każda apka do nauki angielskiego jest taka sama. Niektóre z ich skupiają się na słownictwie, inne na gramatyce, a jeszcze inne to pełne kursy angielskiego, które pozwolą Ci pracować nad wszystkimi aspektami języka. Jeśli moglibyśmy podzielić aplikacje do nauki angielskiego na kategorie, wyodrębnilibyśmy te wypisane poniżej. Warto jednak pamiętać, że większość aplikacji łączy w sobie przynajmniej kilka funkcjonalności.

Słowniki

Jeśli uczysz się angielskiego, wiesz, jak ważny jest dostęp do słownika. Kiedyś musiałbyś inwestować w zakup opasłych tomów, które trudno taszczyć ze sobą np. na wakacje czy podczas podróży służbowej. Teraz wystarczy, że masz ze sobą swój smartfon (a, przyznajmy to szczerze, większość z nas nie rozstaje się z telefonem przez większą część dnia). Aplikacje takie jak np. Diki słownik angielskiego, pozwolą Ci sprawdzić potrzebne słówko w kilka sekund i w każdej chwili.

Kursy

Inne aplikacje, jak np. Memrise oferują kompleksowe kursy. Umożliwiają ćwiczenie konkretnych obszarów słownictwa i gramatyki, znajdziesz też w nich materiały audio i krótkie wideo, dzięki czemu osłuchasz się z angielskim i potrenujesz rozumienie ze słuchu. Aplikacje mają często wpisaną funkcję regularnego mierzenia postępów, dzięki czemu będziesz wiedział, jak dużo się już nauczyłeś i nad czym musisz jeszcze popracować. 

Gramatyka i słownictwo

Aplikacje takie jak np. Quizlet świetnie sprawdzają się w nauce słownictwa. Program sam dba o to, abyś na pewno zapamiętał znaczenie, pisownię i wymowę nowych słówek, przy czym nauka odbywa się w całkiem przyjemnej formie. Na rynku znajdziesz też apki stworzone do szlifowania gramatyki np. English Grammar Book lub Grammar Smash English

Ćwiczenia ze słuchu

 W ćwiczeniu rozumienia ze słuchu pomoże Ci apka BBC Learning English. Znajdziesz tam całe mnóstwo różnych lekcji, a większość z nich oparta jest właśnie o słuchanie krótszych lub dłuższych nagrań. Szczególnie warte polecenia jest 6 Minute English w formie 6 minutowych dyskusji do odsłuchania. Autorzy do każdej lekcji opracowali transkrypt i listę słówek, co na pewno pomaga też w nauce nowego słownictwa.

Rozwijające mowę w języku angielskim

Dzięki aplikacjom do nauki angielskiego możesz także ćwiczyć konwersację. Większość z nich wyposażona jest w świetne systemy rozpoznawania mowy, które pozwalają przeprowadzić symulację prawdziwego dialogu. Taka forma ćwiczeń sprawia, że nie tylko potrafisz wyrazić swoje myśli, ale także zrozumieć, co mówi Twój rozmówca.

Przyzwyczajenie się do mówienia po angielsku w zaciszu swojego domu bardzo pomaga osobom, które są nieśmiałe, niepewne swoich umiejętności lub borykają się z blokadą językową. Utrwalenie pełnych zdań i przyzwyczajenie się do wypowiadania ich na głos po angielsku sprawia, że w rzeczywistej sytuacji będziesz po prostu mniej zestresowany. 

Kilka polecanych aplikacji do nauki języka angielskiego

Jaka jest najlepsza aplikacja do nauki angielskiego? No cóż, jedyna poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: taka, która jest najlepsza właśnie dla Ciebie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jaki jest Twój obecny poziom znajomości języka. Oto lista siedmiu apek, które warto wypróbować. 

Duolingo

Duolingo to klasyk na rynku. Jest zabawne, uzależniające i skuteczne. Mimo że często bywa krytykowane za “dziwne” zdania typu: “Bogaty niedźwiedź jeździ na rowerze”, dodatkowy element humorystyczny działa na jego korzyść - przecież to, co nas śmieszy, zapamiętujemy szybciej. Dzięki niemu szybko poszerzysz zakres znanego Ci słownictwa, osłuchasz się z ich prawidłowym brzmieniem i wyrobisz swego rodzaju intuicję lingwistyczną.

Duolingo nie tłumaczy zasad gramatyki, więc dla osób zupełnie początkujących może być pewnym wyzwaniem. Jest za to rewelacyjną opcją na uzupełnienie tradycyjnego kursu angielskiego. 15 minut dziennie wystarczy, abyś po kilku miesiącach aktywnie używał kilkuset nowych słów i to w pełnych zdaniach. 

Duolingo prowadzi Cię przez kolejne poziom bez możliwości pominięcia czegokolwiek. Jeśli ukończysz je wszystkie, masz szansę na osiągnięcie poziomu B1, a nawet B2 - w zależności od ilości powtórek. Jaka jest największa zaleta Duolingo? To darmowa aplikacja do nauki angielskiego. Możesz wykupić dostęp do “plusa”, ale wersja bezkosztowa też się sprawdza. 

Busuu

Busuu to aplikacja, która oferuje kompletny kurs. Poszczególne poziomy odpowiadają skali CEFR (A1-C2), a użytkownicy mają szansę ćwiczyć czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie i gramatykę. Lekcje są dość krótkie (6-10 minut), lecz naprawdę ciekawie opracowane i angażujące. Układają się w spójną całość i dają możliwość powtarzania materiału, aby skutecznie go utrwalić. Co ciekawe, kiedy Ty uczysz się angielskiego, aplikacja “uczy się” Ciebie i dopasowuje do odpowiednio proponowane ćwiczenia. 

Babbel

Babbel powstało trochę jako przeciwwaga dla Duolingo, jego twórca postawił na autentyczność i ćwiczenie języka w formie przydatnej w codziennym życiu. Pozwala na wybieranie zagadnień, które Cię interesują i “przeskakiwanie” poziomów. Dużo uwagi poświęcono dialogom i nauce w kontekście. Regularne powtórki w trybe “spaced repetition” gwaratują, że poznane słowa i wyrażenia trafią do Twojej pamięci długotrwałej. Babbel to opcja, która spodoba się także osobom, które osiągnęły już wyższy poziom angielskiego. Niestety, do wypróbowania masz tylko jedną darmową lekcję. Kolejne dostępne są tylko w wersji płatnej. 

HelloTalk

HelloTalk to trochę taki Facebook dla uczących się języków obcych. Możesz poznać tutaj osoby z całego świata, które uczą się angielskiego, nawiązać z nimi kontakt, udostępniać zdjęcia, pisać, co u Ciebie słychać i nagrywać wiadomości. Native speakerzy mogą poprawiać Twoje wypowiedzi, a Ty możesz pomagać osobom, które są na niższym od Twojego poziomie. HelloTalk oferuje też lekcje z gramatyki angielskiej oraz lekcje tematyczne słownictwa. To doskonała opcja do ćwiczenia języka w bezpośrednim kontakcie. W wersji darmowej nałożono pewne ograniczenia, lecz funkcjonalności są na tyle bogate, że i tak warto je wypróbować. 

SuperMemo

Pora na polski akcent w naszym zestawieniu! SuperMemo powstało najpierw jako program komputerowy, a potem doczekało się wersji na Androida i iOS. Metoda, którą zastosowano, opiera się na krzywej uczenia się i powtarzaniu poznanego wcześniej materiału w naukowo opracowanych odstępach czasowych, dzięki czemu materiał zostaje skutecznie utrwalony. Co ciekawe, nowe słówka trzeba powtórzyć na głos, a nie wpisać, dzięki czemu użytkownik przyzwyczaja się do mówienia po angielsku. Inną interesującą funkcją jest samodzielne ocenianie własnych postępów. Niestety, aplikacja do nauki nie jest darmowa.

Memrise

Memrise odbiega od opisanych powyżej aplikacji do nauki języka angielskiego. Przede wszystkim świetnie sprawdza się jako narzędzie do solidnej nauki słownictwa. Podobnie jak Babbel czy Duolingo wykorzystuje system powtarzania słówek w określonych odstępach czasu, daje jednak dodatkowe możliwości. Najciekawszą z nich jest tworzenie własnych kursów i list słówek, oraz korzystanie z kursów opracowanych przez innych użytkowników. Memrise jest szczególnie lubiane przez młodzież, ponieważ nowe wyrażenia obrazowane są zabawnymi memami. 

English grammar

Ta aplikacja do nauki angielskiego także wyróżnia się na tle innych. Co prawda znajdziemy tutaj zadania, które zmuszą nas do ćwiczenia mówienia, lecz główny nacisk kładziony jest nie na poszerzanie zakresu słownictwa, lecz na szlifowanie gramatyki. To dobry wybór dla osób, które osiągnęły już poziom średniozaawansowany, ponieważ całość jest w języku angielskim - zarówno teoria, jak i poszczególne ćwiczenia i testy. Zdecydowanym plusem apki jest całkowicie darmowy dostęp i intuicyjny interfejs.

Podsumowanie

Żyjemy w XXI wieku, otacza nas nowoczesna technologia i niemal w każdym aspekcie życia korzystamy ze zdobyczy nauki. Nie pozwól, aby Twoja nauka angielskiego pozostawała w XX, a nawet w XIX wieku! Aplikacje mobilne już dawno przestały być jedynie ciekawostką, po którą sięgali nieliczni. To naprawdę skuteczne narzędzia, sprawiające, że poznawanie języka jest nie tylko o wiele przyjemniejsze, ale także szybsze. Warto z nich korzystać także wtedy, gdy uczęszczasz na zajęcia z lektorem - jako uzupełnienie i urozmaicenie nauki!

Czy wiesz, że naukę języka angielskiego możesz sobie znacznie ułatwić i przyspieszyć? Pomogą Ci w tym aplikacje do nauki angielskiego. Pierwsze pojawiły się na naszym rynku kilka lat temu, ale dopiero od niedawna zaczęły cieszyć się popularnością na masową skalę. Którą z nich wybrać? Jaka aplikacja sprawdzi się do nauki angielskiego na poziomie B1, a jaka na C1? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem