Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2021-01-18

Jak nauczyć się biegle mówić po angielsku?

Poznawaj nowe słowa

Jeśli chcesz zacząć płynnie mówić po angielsku, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni zasób słownictwa, ponieważ bez niego trudno będzie Ci wyrazić swoje myśli w klarowny sposób. Staraj się nie przegapić żadnej okazji do tego, aby nauczyć się nowych wyrażeń: systematycznie powtarzaj słówka poznane na lekcji, czytaj jak najwięcej tekstów w języku angielskim, np. blogi, artykuły i książki. Śledź wiadomości, plotki i nowinki po angielsku na Facebooku i Instagramie i notuj ciekawe zwroty, idiomy i wyrazy.

Nauka słownictwa stanie się dla Ciebie łatwiejsza, kiedy odkryjesz swój styl uczenia się, czyli najlepszą dla siebie metodę pracy z nowym materiałem. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, co sprawdza się w twoim przypadku, wypróbuj poniższe pomysły:

  • tradycyjne fiszki - do wykonania tradycyjnych fiszek możesz wykorzystać zwykłe karteczki samoprzylepne lub kartki do drukarki, które potniesz na równe prostokąty. Z jednej strony zapisz angielskie słówko, a z drugiej polskie tłumaczenie (jeśli jesteś na poziomie początkującym) lub definicję i przykład zdania. Noś fiszki zawsze przy sobie i korzystaj z nich w “międzyczasie”, np. podczas podróży autobusem lub robiąc sobie przerwę na kawę w pracy. Warto wyrobić sobie nawyk tworzenia nowego zestawu co tydzień i cyklicznego wracania do tych, które już opanowałeś. 
  • aplikacje do nauki słówek - swoją drogę do osiągnięcia biegłości w angielskim możesz wesprzeć nowoczesną technologią. Zamiast tradycyjnych, papierowych fiszek możliwe jest samodzielne tworzenie zestawów słownictwa do nauki w aplikacjach mobilnych, np. Quizlet,Kahoot lub Quizizz. Wszystkie z nich są proste w obsłudze i bardzo intuicyjne, a ich niewątpliwą przewagą nad papierowymi fiszkami jest fakt, że masz je zawsze przy sobie w telefonie. Dodatkowo praca z nimi jest naprawdę ciekawa i przyjemna ze względu na formę, np. gier lub grywalizacji. 

W Quizlecie oraz w Memrise znajdziesz także gotowe listy słownictwa, których możesz uczyć się za pomocą fiszek, dzięki czemu nie musisz tworzyć ich samodzielnie.

  • kodowanie kolorystyczne - na pewno słyszałeś, że większość ludzi na świecie jest wzrokowcami. Istnieje więc spora szansa na to, że także Ty do nich należysz. Jeśli tak jest, w nauce słownictwa pomoże Ci podkreślanie, zakreślanie i używanie różnych kolorów dla oznaczania nowych słówek. Jeżeli więcej w Tobie słuchowca niż wzrokowca, pomoże Ci wymawianie słów na głos lub nagranie ich i odsłuchiwanie. Kinestetycy najszybciej przyswajają kolejną partię słownictwa, ucząc się w ruchu lub przepisując je kilkakrotnie. 
  • skojarzenia - angielski to język, który otacza nas codziennie i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele słów w tym języku już znamy. Nowe wyrazy warto spróbować skojarzyć z tymi, które już znamy, np. ucząc się zaimków zwrotnych (“się”, “siebie”), które kończą się w języku angielskim na -self lub -selves, przypomnij sobie słówko selfie, czyli zdjęcie, które robisz samemu sobie. 
  • tematyczne bloki - jeśli chcesz nauczyć się całej listy słownictwa dotyczącego konkretnej tematyki, postaw na rozwiązania bardziej kreatywne niż po prostu wkuwanie ich na pamięć w kolejności alfabetycznej. Spróbuj rozbić je na mniejsze partie, rysuj mapy myśli, układaj całe zdania, w których wykorzystasz przynajmniej kilka ze słówek, których chcesz się nauczyć.
  • nauka wkontekście - uczenie się w kontekście przynosi o wiele lepsze efekty niż próby zapamiętania pojedynczych słówek. Zamiast wyizolowanych wyrazów, ucz się się pełnych zdań, dzięki czemu nie tylko zapamiętasz, ale także lepiej zrozumiesz znaczenie danego słówka lub wyrażenia.

Słuchaj wypowiedzi w języku angielskim

Jak zacząć płynnie mówić po angielsku? Trzeba jak najwięcej słuchać! Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie można opanować sztuki mówienia w języku obcym, jeśli się go nie słucha. To dlatego, że tylko poprzez słuchanie masz szansę zaznajomić się z prawidłową wymową, akcentem, intonacją i melodią, które później sam będziesz stosował, wypowiadając się po angielsku. Regularne i częste słuchanie podcastów wywiadów, radia i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale zdecydowanie pomoże Ci zacząć płynnie mówić, a także myśleć po angielsku. Wartością dodaną jest też poznawanie nowego słownictwa.

Rozmawiaj w języku angielskim

“Chcę płynnie mówić po angielsku” to najczęstsza odpowiedź na pytanie, “Dlaczego postanowiłeś uczyć się języka angielskiego?”. Jeśli pragniesz osiągnąć swój cel, musisz zaakceptować fakt, że mówienie to umiejętność praktyczna, której nie da się nauczyć “w teorii”. Jedynym sposobem na osiągnięcie biegłości w mówieniu jest… jak najczęstsze ćwiczenie mówienia. Nie czekaj na to, aż poznasz więcej słów i lepiej opanujesz gramatykę - mówienie należy ćwiczyć od samego początku nauki.

Zacznij od krótkich, pojedynczych zdań, a nawet słówek. Z czasem nabierzesz płynności i pewności siebie, a Twoje wypowiedzi staną się dłuższe, bardziej złożone i wyrafinowane. Staraj się wykorzystywać nowo poznane wyrażenia i struktury gramatyczne tak szybko, jak to możliwe - dzięki temu nie tylko wzbogacisz swój komunikat, ale także utrwalisz swoją wiedzę i szybciej zaczniesz mówić płynnie.

Gdzie ćwiczyć mówienie po angielsku? Rób to przy każdej okazji! Przede wszystkim, bądź aktywny na zajęciach z lektorem, bierz udział w dyskusjach i maksymalnie ograniczaj użycie języka polskiego. Spróbuj znaleźć partnera do rozmów po angielsku, np. poprzez portale społecznościowe. Wcale nie musi to być native speaker, warto jednak, aby była to osoba, która nie mówi po polsku, dzięki czemu będziecie musieli rozmawiać wyłącznie po angielsku. Innym pomysłem jest zaangażowanie w naukę członków rodziny. W pracy możesz mieć “owocowe czwartki’, a w domu np. “angielskie soboty”, kiedy cała rodzina zwraca się do siebie wyłącznie w tym języku. 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Sprawdź ofertę >>>

 

Strach przed rozmową i popełnianiem błędów

W tym, aby zacząć biegle mówić po angielsku, przeszkadzają nam często szkodliwe przekonania o tym, że nasz rozmówca nas ocenia, a popełnianie błędów jest czymś złym, czego powinniśmy się wstydzić. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych, które często po prostu wstydzą się pomyłek lub tego, że brakuje im słów, a ich wypowiedzi są pełne przerw i wahania.

To bardzo ważne, abyś już na samym początku nauki uświadomił sobie, że błędy, wahanie i mówienie bardzo prostymi zdaniami to całkiem naturalny etap, przez który przechodził każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego. Do mistrzostwa dochodzi się przez czeladnictwo - aby nauczyć się biegle mówić po angielsku, najpierw musisz popełniać błędy. Nikt nie będzie miał Ci ich za złe, więc nie bądź dla siebie zbyt surowy! 

Nie ma drogi na skróty

Ostatnia kwestia, o której musisz pamiętać, ucząc się angielskiego to ta, że w drodze do płynnego mówienia nie można iść na skróty. Systematyczna, rzetelna praca, nauka słownictwa, jak najczęstsze ćwiczenie konwersacji i otaczanie się angielskim, na pewno doprowadzą Cię do upragnionego celu.

O wiele większe znaczenie niż talent językowy mają: determinacja, systematyczna nauka i otwarte nastawienie. Możesz testować różne metody i wykorzystywać nowinki techniczne, jednak to Twój wkład ma największe znaczenie i decyduje o tym, czy osiągniesz sukces.

Podsumowanie

Tak naprawdę każdy może nauczyć się mówić płynnie po angielsku. Tobie też się uda, jeśli postawisz na regularną pracę, nie będziesz robił długich przerw w nauce i będziesz ćwiczył konwersację po angielsku przy każdej okazji. Pamiętaj, że możesz zacząć to robić w każdej chwili - nie musisz czekać na początek nowego roku szkolnego! Dlaczego nie zacząć od razu?

 

Sprawdź ofertę >>>

 

Biegła znajomość angielskiego otwiera drzwi do wyższych zarobków, lepszej pracy i nowych źródeł wiedzy. Co zrobić, aby płynnie mówić po angielsku? Czy na sukces w tej dziedzinie mogą liczyć tylko Ci, których Matka Natura obdarzyła wyjątkowym talentem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, jak skutecznie osiągnąć biegłość językową, o czym pamiętać i jakich błędów unikać.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem