ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Liczebniki w języku angielskim

Liczebniki to jedne z najczęściej wykorzystywanych słówek i to nie tylko w angielskim. Bez nich trudno byłoby rozmawiać o podstawowych rzeczach, np. pieniądzach lub datach. Nie dałoby się także opisać kolejności, wagi, wzrostu, długości, itd. Znajomość liczebników okazuje się więc niezbędna od samego początku nauki.

 

Wprowadzenie do liczebników

Liczebniki w języku angielskim nie odmieniają się, co znacznie ułatwia naukę. Ucieszy Cię też pewnie fakt, że ucząc się ich, nie napotkasz wielu wyjątków.

 

Rodzaje liczebników

Liczebniki w języku angielskim możemy podzielić na cztery kategorie: liczebniki główne, liczebniki porządkowe, daty i ułamki. Więcej na ich temat dowiesz się, przechodząc do podstron poniżej. 

 

Liczebniki główne

Która jest godzina? Ile coś kosztuje? Ile masz wzrostu? Do podania tych informacji niezbędne są liczebniki główne (ang. cardinal numbers). Od zera do… nieskończoności. O tym, jak wyglądają liczebniki główne w języku angielskim, dowiesz się, czytając ten artykuł.

 

Liczebniki porządkowe

Pierwszy, drugi, trzeci, a po angielsku the first, the second, the third. Liczebniki porządkowe (ang. ordinal numbers) nie są trudne, ale wymagają zapamiętania trzech wyjątków. Na szczęście, pozostałe tworzone są w sposób regularny, za pomocą końcówki -th. Więcej o liczebnikach porządkowych przeczytasz w tym artykule.

 

Daty

Podawanie dat w języku angielskim wymaga nie tylko znajomości miesięcy, ale także znajomości liczebników porządkowych oraz wiedzy, jak poprawnie odczytywać rok. Jak to robić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

 

Ułamki

Vulgar fractions oraz decimal fractions - co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? To po prostu ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne. O ile ich zapis numeryczny nie budzi żadnych wątpliwości, sposób odczytania to już zupełnie inna historia. Jak robić to poprawnie, dowiesz się z tego artykułu.

 

Inne 

Jak podawać wyniki meczu? Jak odczytać numer telefonu? Jak mówić o procentach lub częstotliwości? O tym i innych liczebnikach, które nie należą do żadnej z kategorii opisanych wyżej, przeczytasz w tym artykule.

Zachęcamy do przeczytania także innych artykułów o zagadnieniach gramatycznych na naszej stronie. Znajdziesz w nich przydatne informacje, które pomogą Ci poszerzyć i usystematyzować wiedzę na wybrane przez Ciebie tematy.

 

<< Części mowy w języku angielskim

 

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.