Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2024-06-10

Żarty po angielsku - śmieszne dowcipy w języku angielskim

Kawały po angielsku

Żarty po angielsku z tłumaczeniem stanowią doskonały sposób na naukę języka, relaks i oczywiście dobrą zabawę. Z technicznej strony musimy wniknąć w niuanse lingwistyczne i kulturowe, w słownictwo oraz gramatykę. Tymczasem ze strony merytorycznej sięgamy do wyobraźni, badamy nowe znaczenia, rozwijamy błyskotliwość językową i wyrabiamy w sobie zdecydowanie mocniejsze poczucie rozumienia języka. Dzięki temu czujemy się pewniej w komunikacji. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom żartów, w tym sarkazmowi, cynizmowi i słynnym one-liners, a także przytoczymy klasyczny przykład z Monty Pythona, który wręcz kipi brytyjskim poczuciem humoru i zaskakuje poziomem absurdu.

Żarty po angielsku

Typowy brytyjski żart zazwyczaj opiera się na subtelnym i często absurdalnym humorze - do tego, często wykorzystuje autoironię.

Why was the math book sad? Because it had too many problems.

Dlaczego książka do matematyki była smutna? Bo miała za dużo problemów.

Angielski Sarkazm - sarcasm [ˈsɑː.kæz.əm]

Sarkazm to forma humoru lub krytyki, która polega na mówieniu czegoś przeciwnego do tego, co naprawdę się myśli, często by wyśmiać lub wzgardzić kimś lub czymś. W sarkazmie kluczową rolę odgrywa ton głosu, który zazwyczaj przeczy dosłownemu znaczeniu wypowiedzianych słów. Na przykład, jeśli ktoś zostaje przyłapany na deszczu bez parasola, może powiedzieć: Great weather we're having! (Cudowną mamy pogodę!). Skuteczność sarkazmu często zależy od tego, czy słuchacz zrozumie ironiczny kontrast między stwierdzeniem a rzeczywistością sytuacji.

Przykłady sarkazmu po angielsku:

Oh, brilliant! Another meeting that should have been an email.

O, wspaniale! Kolejne spotkanie, które powinno być e-mailem.

I'm not ignoring you; I'm just giving you a chance to reflect on what you just said.

Nie ignoruję cię; po prostu daję ci szansę, żebyś przemyślał to, co właśnie powiedziałeś.

Your input is very important to us, as always.

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna, jak zawsze.

Great, yet another brilliant plan by our expert.

Świetnie, kolejny genialny plan naszego eksperta.

Brytyjska Ironia - irony [ˈaɪ.rə.ni]

Ironia, szczególnie używana w brytyjskim humorze, polega na mówieniu lub robieniu czegoś, co sugeruje coś przeciwnego do tego, czego się oczekuje lub co jest stosowne. Jest subtelniejsza i mniej bezpośrednia niż sarkazm, często opiera się na niedopowiedzeniu i autokrytyce, które są znakami rozpoznawczymi brytyjskiego humoru. Brytyjska ironia może się objawić w sytuacji, gdy rezultaty są przeciwne do oczekiwanych, i jest to stwierdzane w suchy, rzeczowy sposób. Na przykład, jeśli starannie zaplanowane wydarzenie kompletnie się nie uda, typowa brytyjska ironiczna odpowiedź może brzmieć: Well, that went exactly as planned. (No cóż, poszło dokładnie zgodnie z planem). Brytyjska ironia często bawi się oczekiwaniami i można ją postrzegać jako bardziej intelektualną i mniej jawnie ostrą formę humoru niż sarkazm.

Przykłady ironii po angielsku:

The plumber's house always has a leaking tap.

Dom hydraulika zawsze ma cieknący kran.

Just what I needed: another coffee mug for my collection of two hundred.

Dokładnie tego mi było trzeba: kolejnego kubka do mojej kolekcji dwustu.

How wonderful, I've always wanted to work late on my birthday.

Jak cudownie, zawsze chciałem pracować do późna w swoje urodziny.

Angielski cynizm - cynicism [ˈsɪn.ɪ.sɪ.zəm]

Cynizm w humorze charakteryzuje się mrocznym lub pesymistycznym spojrzeniem na świat. Cynicy często używają humoru do krytyki norm społecznych, instytucji i natury ludzkiej, zwykle podkreślając hipokryzję lub absurdalność ludzkich zachowań. Cyniczny humor jest zazwyczaj bardziej zgryźliwy i ostry niż sarkazm czy ironia, niosąc ton rezygnacji ze stanu świata. Żart cyniczny może dotyczyć obserwacji co do politycznej niesprawiedliwości i uwagi: Just another day in paradise. (Kolejny dzień w raju), co sugeruje głęboko znużony pogląd na standardy i oczekiwania społeczne.

Przykłady cynizmu po angielsku:

Oh sure, because politicians always tell the truth.

O tak, bo politycy zawsze mówią prawdę.

Nothing says 'I love you' like a diamond ring bought at the last minute.

Nic tak nie mówi 'Kocham cię', jak pierścionek z diamentem kupiony na ostatnią chwilę.

Śmieszne żarty po angielsku - Monty Python i Latający Cyrk

Grupa Monty Pythona jest ikoną brytyjskiego humoru, znana ze swojego absurdalnego podejścia do komedii. Jeden z ich najbardziej znanych skeczów to "Dead Parrot" (Martwa Papuga), w którym klient próbuje zwrócić papugę do sklepu, nalegając, że ptak jest martwy, podczas gdy sprzedawca uparcie twierdzi, że "tylko śpi/odpoczywa". Ten skecz to świetny przykład brytyjskiej ironii i absurdalnego poczucia humoru:

Customer: That parrot is definitely deceased.

Shopkeeper: No, no, it's resting!"

Klient: Ta papuga zdecydowanie nie żyje.

Sprzedawca: Nie, nie, ona odpoczywa!

Krótkie żarty po angielsku

One-liners to jednozdaniowe żarty, które są szybkie i zwięzłe, często oparte na grze słów. Na przykład:

I'm reading a book on anti-gravity. It's just impossible to put down.

Czytam książkę o antygrawitacji. Wprost nie można jej odłożyć.

Podsumowanie

Żarty w języku angielskim oferują fascynujący wgląd w kulturę anglojęzyczną, pokazując zarówno różnorodność językową, jak i kulturową. Ucząc się tych żartów, nie tylko doskonalimy swój angielski, ale też lepiej rozumiemy subtelności i kontekst, które są kluczowe dla skutecznej komunikacji. Na szczególną uwagę, pod względem gramatyki, zasługują dwa czasy Simple Present i Simple Past, w których tworzymy narracje. Przez śmiech łatwiej przyswajamy nowe zwroty i wyrażenia, czyniąc naukę lekką, łatwą i przyjemną.

p.s. - post scriptum

Brytyjski humor jest niezwykle różnorodny i bogaty, obejmując wielu wybitnych komików, których prace zyskały uznanie na całym świecie. Oto lista niektórych z najbardziej znanych brytyjskich komików, którzy mieli znaczący wpływ na kształtowanie się brytyjskiej sceny komediowej:

Charlie Chaplin - Jeden z największych pionierów kina niemego, którego postać „Włóczęgi” jest ikoniczna na całym świecie.

John Cleese - Członek grupy Monty Pythona, znany również z serii Fawlty Towers (Hotel Zacisze).

Monty Python - Zespół komików (John Cleese, Michael Palin, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman i Terry Gilliam), których program Monty Python’s Flying Circus był przełomowy w historii komedii.

Ricky Gervais - Twórca i gwiazda serialu The Office, który zrewolucjonizował gatunek sitcomów mockumentary.

Rowan Atkinson - Najbardziej znany jako Mr. Bean i za rolę w Czarna Żmija.

Eddie Izzard - Komik, który jest znany ze swoich surrealistycznych i intelektualnych monologów.

Sacha Baron Cohen - Twórca postaci takich jak Ali G, Borat i Bruno, które badały społeczne i polityczne normy.

Sarah Millican - Komikantka, która jest znana z ciepłego, ale bezpośredniego humoru opartego na codziennych doświadczeniach.

James Corden - Gospodarz The Late Late Show, znany z niewiarygodnie barwnych odsłon takich jak Carpool Karaoke.

Humor to uniwersalny język, który przekracza granice kulturowe i językowe - jest ponad wszelkimi podziałami. Język angielski jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie oferuje bogactwo form komediowych. Od subtelnych brytyjskich dowcipów, przez bezpośredni amerykański humor, aż po ironię australijską — każda forma ma swoje unikalne niuanse. Poniżej przyglądamy się różnym rodzajom żartów, ich przykładom, a także omawiamy wpływ grupy Monty Python na komedię. Nie sposób pominąć Latający Cyrk Monty Pythona, który w idealny sposób uwydatnia brytyjskie poczucie humoru, słynne zresztą na cały świat.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem