Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-05-05

Świat po pandemii - czego możemy się spodziewać?

BIZNES

Pandemia wymusiła na wielu branżach przeniesienie działalności do internetu. Nawet właściciele niewielkich lokalnych sklepików opanowali sztukę prowadzenia transmisji na żywo przez facebooka, podczas których prezentują oferowane przez nich produkty, np. ubrania.

 

Większe i mniejsze sklepy i restauracje zapewniają możliwość robienia zakupów online i dostarczają zakupy do domu klienta. W sieci znajdziemy także oferty kursów i konsultacji prowadzonych zdalnie. Jest wielce prawdopodobne, że społeczeństwo przywyknie do tej formy interakcji z biznesem, a biznes dostosuje się do oczekiwań społeczeństwa. Znaczna część usług zostanie przeniesiona do świata wirtualnego, bo tak po prostu jest wygodniej, a dotychczasowe obawy części klientów i ich nieufność wobec nowoczesnych technologii znikną.

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

PRACA

Wprowadzenie dystansowania społecznego zachęciło (bądź zmusiło) wielu pracodawców do wprowadzenia zdalnej formy pracy. Nie wszyscy kochają home office i nie we wszystkich branżach jest on możliwy do zastosowania. Jednak o tym, że praca na stanowiskach związanych z dokumentacją, obsługą klienta czy kreatywnych, bez problemu może być wykonywana zdalnie, przekonały się nawet instytucje państwowe, znane z raczej konserwatywnego podejścia.

 

Ponieważ przestawienie się na tę formę pracy przynosi firmom spore oszczędności, choćby na wynajmie powierzchni biurowej, możemy się spodziewać, że stanie się ona standardem w wielu organizacjach.

 

Rozwój rynku pracy w kierunku home office oznacza, że zwiększy się zapotrzebowanie na dedykowane narzędzia online umożliwiające sprawną komunikację i współpracę. Te już dostępne na rynku zapewne będą ewoluować, pojawią się też nowe, dostosowane do potrzeb konkretnych branż, a nawet przedsiębiorstw.

 

Ktoś będzie musiał te narzędzia stworzyć i obsługiwać technicznie, podobnie jak tysiące nowych stron internetowych i platform handlowych, co otwiera możliwości zarobkowania dla programistów i innych specjalistów IT.

 

Eksperci wróżą potężny kryzys gospodarczy, który nie ominie rynku pracy. Aby się na nim wyróżnić, będziemy musieli zadbać o solidne kwalifikacje, z naciskiem na znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego.

 

Pomyśl o przyszłości!

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

NAUKA

Względy bezpieczeństwa zmusiły nas do przeniesienia nauki online na czas pandemii. Mimo początkowej nieufności wobec tej formy edukacji coraz więcej osób przekonuje się, że to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się także w spokojniejszych czasach. Eliminuje ono konieczność uciążliwych, czasami długotrwałych i kosztownych dojazdów na uczelnie, do szkół językowych i innych miejsc odbywania się szkoleń i kursów. Polacy przekonali się, że nauka przez internet jest skuteczna, wygodna, przyjemna i bezpieczna.

 

ZDROWIE

Ludzie na całym  świecie zrozumieli, jak ważną rolę odgrywa w walce z koronawirusem właściwe dbanie o higienę, a szczególnie dokładne mycie rąk. Jeśli stanie się ono naszym nawykiem, podobnie jak pozostawanie w domu, kiedy mamy gorączkę, kichamy i kaszlemy, istnieją duże szanse na to, że łatwiej nam będzie walczyć nie tylko z COVID-19, ale także “zwykłą” grypą i innymi chorobami zakaźnymi.

 

Zwiększyła się również świadomość wagi dbania o odporność i ogólną kondycję organizmu. Czy zmieni to nasze nawyki żywieniowe i sposób spędzania wolnego czasu?  Na pewno nie wszystkich, lecz jakiś procent społeczeństwa stanie się konsumentami o wiele bardziej świadomymi i wybrednymi, stawiającymi jakość kupowanych produktów (szczególnie spożywczych) nad ich ilość.

 

KONTAKTY SPOŁECZNE

Światowi eksperci z dziedziny zdrowia nie mają, niestety, dla nas optymistycznych wieści. Przewidują, że w związku ze zmianami klimatycznymi i zmniejszającymi się naturalnymi obszarami bytowania dzikich zwierząt, epidemie podobne do tej, której doświadczamy obecnie, będą się powtarzać, a my musimy nauczyć się radzić sobie z zagrożeniem w bardziej efektywny sposób.

 

Jednym ze środków, które pozwolą skutecznie kontrolować rozprzestrzenianie się nowych wirusów, jest stały nadzór nad społeczeństwem, którego początki już obserwujemy: systemy rozpoznawania twarzy, obowiązkowe pomiary temperatury, aplikacje mobilne pomagające zachować dystans w stosunku do osób podejrzanych o to, że mogą zarażać innych. Ten nadzór będzie prawdopodobnie umacniał się, poszerzał i przybierał nowe formy, a my będziemy musieli do tego przywyknąć dla wspólnego dobra

 

Pandemia koronawirusa zmusiła nas do wielu wyrzeczeń i odebrała możliwość wykonywania codziennych czynności, które do tej pory uważaliśmy za coś zupełnie pewnego. Odebrała nam poczucie bezpieczeństwa, często zachwiała światopoglądem. Jednocześnie jednak pokazała, że w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć, pomagać sobie nawzajem i wykazywać daleko idącą bezinteresowność. Oby to także była jedna z długotrwałych konsekwencji pandemii.


 


Bezpiecznie ucz się angielskiego online! Sprawdź swoją ofertę

Pandemia koronawirusa trwa i na razie nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy się skończy. Jednak to, że ludzkość w końcu pokona COVID-19 nie ulega najmniejszej wątpliwości - to tylko kwestia czasu. Równie pewny jest też fakt, że świat “po” nie będzie taki sam jak “przed”.  Czego możemy się spodziewać i jak przygotować się do nadchodzących zmian? Zebraliśmy dla Was przewidywania dotyczące różnych dziedzin życia.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem