Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2023-09-07

Rozumienie ze słuchu w angielskim - jak poprawić rozumienie ze słuchu?

Rozumienie ze słuchu

Obok umiejętności produktywnych, drugą kluczową kategorią umiejętności są umiejętności receptywne, czyli zdolność do rozumienia komunikacji w języku obcym. Obejmuje to słuchanie i czytanie. Gdy słuchamy dialogów, rozmów i nagranych materiałów, uczymy się rozróżniania dźwięków i intonacji charakterystycznych dla danego języka. Czytanie natomiast umożliwia nam zapoznanie się z różnorodnymi tekstami, zwiększenie słownictwa oraz zrozumienie kontekstu w jakim używane są wyrażenia. Osiągnięcie równowagi między umiejętnościami produktywnymi a receptywnymi jest kluczowe dla skutecznej nauki języków. Umiejętności produktywne pomagają nam wyrażać swoje myśli i uczestniczyć w rozmowach, podczas gdy umiejętności receptywne pozwalają nam zrozumieć, co mówią i piszą inni.

Język angielski rozumienie ze słuchu angielski

W dzisiejszym artykule omawiamy skuteczne strategie i ćwiczenia, które pomagają poprawić receptywną umiejętność - rozumienie ze słuchu. Niezależnie od poziomu zaawansowania, te techniki przyczyniają się do zwiększenia pewności i skuteczności w komunikacji werbalnej.

Rozumienie angielskiego ze słuchu

Jedną z najskuteczniejszych metod na ćwiczenie rozumienia angielskiego ze słuchu jest tzw. "Shadowing". Shadowing to technika, która polega na równoczesnym słuchaniu nagrania dźwiękowego w języku docelowym (np. angielskim) oraz na próbie powtarzania za mówcą lub naśladowania jego wymowy, tempa i intonacji. To ćwiczenie rozwija nie tylko umiejętność słuchania i rozumienia, ale także poprawia wymowę, akcent i tempo mówienia.

Rozumienie ze słuchu po angielsku ćwiczenia

Oto jak konkretnie można zastosować technikę shadowing:

 1. Wybierz nagranie dźwiękowe w języku angielskim, takie jak podcast, krótki dialog z filmu lub nawet lekcja audio. Upewnij się, że materiał jest na poziomie, który jest dla ciebie wyzwaniem, ale niezbyt trudny do zrozumienia.
 2. Odtwórz nagranie i jednocześnie stwórz warunki, aby nie rozpraszać się (np. wyłącz inne dźwięki). Słuchaj uważnie i jednocześnie staraj się powtarzać za mówcą tak dokładnie, jak to możliwe. Skup się na naśladowaniu intonacji, rytmu i akcentu.
 3. Kontroluj tempo: Jeśli mówca mówi szybko, postaraj się nadążyć, ale nie przejmuj się, jeśli nie udaje ci się powtórzyć każdego słowa. Ważne jest, aby utrzymywać stały rytm i nie tracić za bardzo związku z nagraniem.
 4. Powtarzaj sekcje: Jeśli napotkasz trudność w zrozumieniu i naśladowaniu pewnej sekcji, możesz ją odtwarzać kilka razy, aż poczujesz się bardziej komfortowo.
 5. Analizuj swoje postępy: Po zakończeniu ćwiczenia, zastanów się nad tym, co poszło dobrze, a co mogło być poprawione. Czy poprawnie odtworzyłeś intonację? Czy byłeś w stanie nadążyć za szybkością mówcy? Identyfikuj obszary, nad którymi chcesz popracować.
 6. Regularna praktyka: Ćwicz shadowing regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu. To ćwiczenie wymaga czasu, ale regularność przynosi znakomite efekty.

Technika shadowing jest efektywna, ponieważ łączy w sobie słuchanie, naśladowanie i interakcję z mową, co tworzy pełne i angażujące doświadczenie językowe. Może być stosowana na różnych poziomach zaawansowania i dostosowana do własnych potrzeb i celów.

Inne techniki ćwiczenia rozumienia ze słuchu

 1. Słuchaj regularnie

Regularne słuchanie języka angielskiego jest kluczem do poprawy rozumienia ze słuchu. Wybierz różnorodne źródła dźwiękowe, takie jak podcasty, filmy, seriale, wiadomości i audiobooki. Warto słuchać zarówno materiałów dostosowanych do twojego poziomu, jak i tych nieco bardziej wymagających, aby stopniowo się rozwijać.

 1. Ćwicz ucho fonetyczne

Rozumienie mówionego języka zaczyna się od opanowania podstawowych dźwięków i akcentów. Korzystaj z materiałów fonetycznych, jak nagrania dźwiękowe i ćwiczenia wymowy. Praktykowanie poprawnej wymowy pomoże ci rozpoznawać dźwięki w mowie innych.

 1. Notuj kluczowe informacje. Przewiduj.

Podczas słuchania materiałów, notuj kluczowe informacje takie jak nazwy, daty, miejsca i główne punkty wypowiedzi. To pomaga utrwalać i organizować zdobywaną wiedzę oraz ułatwia powtarzanie i przypominanie sobie treści. Również, spróbuj skupiać się na słowach i wyrażeniach kluczach które pomogą ci zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. Praktykuj przewidywanie, co może być powiedziane na podstawie kontekstu.

 1. Odsłuchuj i porównuj

Często odtwarzaj krótkie fragmenty mowy, odsłuchując je kilka razy z rzędu. Porównuj swoje zrozumienie w różnych odtworzeniach i zauważaj, które elementy sprawiają ci trudność. To pomoże ci zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Korzystaj z dostępnych materiałów takich jak dialogi, transkrypcje audio, etc.

 1. Praktykuj tłumaczenie

Podczas słuchania starań się na bieżąco tłumaczyć zrozumiane zdania lub fragmenty na swój język ojczysty. To ćwiczenie angażuje umiejętność przetwarzania języka na poziomie myślowym, co jest kluczowe dla efektywnego rozumienia ze słuchu.

 1. Wykorzystaj technologię

W dzisiejszym świecie technologii istnieje wiele narzędzi do nauki rozumienia ze słuchu. Aplikacje mobilne, strony internetowe i platformy edukacyjne oferują różnorodne ćwiczenia i testy, które mogą ci pomóc w rozwijaniu tej umiejętności.

Podsumowanie

Poprawa rozumienia języka angielskiego ze słuchu to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Bądź systematyczny w swoich wysiłkach, regularnie ćwicząc i eksponując się na mowę angielską. Każdy wysiłek i wykonane ćwiczenie przybliżą cię do lepszego rozumienia ze słuchu.Nauka języków obcych jest czymś więcej niż pasjonującą podróżą w głąb innych kultur i komunikacyjnych możliwości. Jest ona również drogą do wzbogacenia naszego intelektu. Albert Einstein przekonywał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. To fakt. Zatem, nauce języka powinno towarzyszyć intensywne rozwijanie umiejętności miękkich. Umiejętność słuchania i rozumienia ze słuchu może wydawać się lekko niedoceniana. Tymczasem skuteczna nauka języków to nie tylko opanowanie nowych słów i gramatyki. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie i rozwijanie dwóch kluczowych kategorii umiejętności: produktywnych i receptywnych.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem