Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-10-22

Oglądanie filmów i seriali jako forma nauki języka angielskiego

Rosnąca popularność serwisów VOD jako pomoc w nauce angielskiego

Dzięki temu, że większość z nas korzysta z serwisów VOD, szlifowanie języka staje się jeszcze prostsze i o niebo przyjemniejsze. Niezależnie od tego, czy korzystasz najbardziej znanych: Netflixa lub HBOGO, czy też mniej popularnych, np. Periscope, Livestream, StreamNow lub Broadcast Me, albo tych powiązanych z mediami społecznościowymi: Instagram Live Stories czy Facebook Live, możesz podnieść swoje umiejętności językowe, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jak to właściwie działa?

Nauka z filmów i seriali, jasna i ciemna strona tego rozwiązania

Nauka angielskiego z filmów i seriali ma wiele zalet, trzeba jednak być świadomym tego, że na uczących się czyhają pewne pułapki.

Zalety

Lista zalet uczenia się angielskiego z filmów i seriali jest dość długa:

  • nauka rozumienia ze słuchu - im więcej i częściej słuchasz angielskiego, tym łatwiej jest Ci go zrozumieć. Jeśli raz na zawsze pożegnasz się z wersjami dubbingowymi i   tymi z polskim lektorem i wybierzesz wersję z oryginalnym dźwiękiem, z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej, nie tylko podczas oglądania filmów i seriali, ale też w trakcie prowadzenia rozmowy po angielsku, słuchania radia czy robienia ćwiczeń na słuchanie w szkole. Dzięki temu, że możesz wybierać pomiędzy serialami amerykańskimi, brytyjskimi, a nawet australijskimi, masz szansę osłuchać się i oswoić z wieloma odmiennymi akcentami.
  • poznawanie słownictwa w kontekście - podczas oglądania filmu czy serialu rozumiesz co dzieje się w danej chwili, ponieważ łączysz posiadaną już wiedzę o tym, co już się wydarzyło (kontekst) z tym, co widzisz i słyszysz. Dzięki temu wiele rozumiesz, nawet jeśli nie znasz wszystkich słów. Co więcej, znaczenie wielu wyrażeń i zwrotów poznajesz w sposób intuicyjny, właśnie dzięki kontekstowi.
  • poprawa wymowy - ludzie w naturalny sposób starają się naśladować sposób mówienia osób, z którymi mają do czynienia codziennie. To dlatego osoby, które wyprowadzają się za granicę, po kilku latach nabierają obcego akcentu, nawet kiedy mówią po polsku. O dziwo, ten sam mechanizm da się zaobserwować podczas regularnego oglądania angielskich filmów i seriali. Chcesz mówić z pięknym brytyjskim akcentem? Oglądaj brytyjskie seriale w oryginale!
  • nauka słownictwa nieformalnego i slangu - w filmach i serialach usłyszysz słowa i wyrażenia, których nie nauczysz się w szkole. Dotyczy to zwłaszcza slangu i słownictwa charakterystycznego dla danego regionu, których próżno szukać w szkolnych programach nauczania.
  • myślenie po angielsku - dzięki oglądaniu filmów i seriali po angielsku możesz z procesu nauki języka wyeliminować polski, a to pierwszy i najważniejszy krok do tego, aby zacząć myśleć w języku, który pragniesz opanować. Warto dodać, że płynne mówienie w języku Szekspira nie jest możliwe, dopóki nie “przestawisz się” na myślenie po angielsku.

Wady

Na co uważać podczas nauki angielskiego z filmów i seriali? Przede wszystkim na słownictwo. To, co stanowi ogromną zaletę tego sposobu szlifowania języka, czyli słownictwo nieformalne i slang, kryje też w sobie pewne zagrożenia. Rozmawiając po angielsku z kimś, kogo nie znasz lub pisząc firmowego maila, pamiętaj, że nie wszystkie słówka i zwroty, które pamiętasz z ulubionego serialu, mogą zostać zastosowane w sytuacjach formalnych.

Kolejną pułapką jest oglądanie seriali i filmów w sposób, który nie przynosi żadnych efektów. Niestety, nie wystarczy po prostu włączyć film w angielskiej wersji językowe i poprzestać na biernym odbiorze tego, co widzisz. Jeśli chcesz, żeby ta metoda nauki faktycznie przyniosła pożądany skutek, powinieneś aktywnie się uczyć: notować nowe, ciekawe słówka, pauzować i powtarzać całe zdania, naśladując oryginał.

Jaką wersję wybrać? Za i przeciw

Jaka wersja będzie najbardziej efektywna? Czy lepiej wybrać wersję z napisami polskimi, angielskimi, a może zupełnie bez nich?

Oryginalny język z polskimi napisami

To opcja dla osób początkujących. Już od pierwszego dnia nauki wybierz oryginalną wersję językową. Polskie napisy pozwolą Ci zrozumieć, co dzieje się na ekranie, a jednocześnie będziesz oswajał się z brzmieniem języka, zaczniesz rozpoznawać pojedyncze słowa i zwroty i będziesz kształtowała własną wymowę.

Pamiętaj, że polskie napisy to opcja WYŁĄCZNIE dla osób początkujących. Jeśli chcesz stymulować swój rozwój językowy, nie możesz na nich poprzestać. W momencie, gdy będziesz w stanie zrozumieć, co dzieje się w filmie bez ich pomocy, przejdź do kolejnego etapu. W przeciwnym przypadku nie uda Ci się wyeliminować języka polskiego i zacząć myśleć po angielsku.

Oryginalny język z angielskimi napisami

Osoby na poziomie średniozaawansowanym, a nawet wcześniej, na poziomie A2, powinny zmienić ustawienia napisów na angielskie. Oglądanie filmów w ten sposób jest trudniejsze niż z polskimi napisami, ale o wiele szybciej prowadzi do upragnionego celu. Przede wszystkim, poznasz w ten sposób więcej słownictwa i unikniesz podpierania się polskimi napisami. Po prostu będziesz musiał skupić się bardziej na języku, którego się uczysz, a nauka nabierze tempa. 

Wersja bez napisów

To wersja najtrudniejsza, ale także najbardziej skuteczna, ponieważ zbliża Cię do autentycznych warunków, pobytu za granicą. W rzeczywistości, kiedy z kimś rozmawiasz, słuchasz komunikatów lub oglądasz wiadomości, nie masz opcji włączenia napisów. Musisz polegać na rozumieniu ze słuchu. Oglądając filmy i seriale po angielsku bez napisów, zmuszasz swój umysł do maksymalnego skupienia się na tym, co słyszysz, przez co uczysz się go szybciej. 

Czy ten sposób ma jakieś wady? Jedyną jest ta, że jeśli zaczniesz robić to zbyt wcześnie, oczekując jednocześnie, że powinieneś wszystko rozumieć, możesz się zniechęcić. Jeśli jednak zadbasz o realistyczne nastawienie, oglądanie seriali i filmów po angielsku po prostu nie ma wad!

Poznajemy język, ale i kulturę - kilka tytułów, które warto poznać

Nauka języka nierozerwalnie wiąże się z poznawaniem kultury krajów anglojęzycznych. Filmy i seriale stanowią fantastyczne źródło wiedzy o mentalności i zwyczajach Brytyjczyków i Amerykanów. Oto kilka pozycji z serii must watch

The Crown

Serial Netflixa to historia rządów Elżbiety II i kolejnych premierów Wielkiej Brytanii. Doskonały angielski, mnóstwo faktów i ciekawostek historycznych, a wszystko opakowane w serial pełen dramatów, intryg i ciekawych zwrotów akcji. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się językiem angielskim!

Sherlock

Kto nie zna słynnego detektywa Sherlocka Holmesa? Netflixowa wersja jego przygód rozgrywa się w dzisiejszym Londynie i wciąga widza od pierwszej minuty. W serialu znajdziesz piękny angielski i mnóstwo sposobności do “zwiedzania” stolicy Anglii z własnej kanapy. Ostrzegamy - trudno oderwać się od ekranu!

Love actually

“To właśnie miłość” - ta pozycja to kwintesencja brytyjskości. Plejada gwiazd: Hugh Grant, Emma Thompson, Keira Knightley i Colin Firth gwarantują świetną zabawę. Dodatkowo ujrzymy w nim mnóstwo angielskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.  O tym, by po angielsku mówić tak, jak bohaterowie tego filmu, marzy każdy, kto uczy się tego języka.

Bridget Jones Diary

Żartobliwie przedstawione losy pechowej dziennikarki pozwalają podejrzeć mniej formalne angielskie obyczaje, np. związane z przyjęciami i życiem towarzyskim. W tym filmie usłyszysz nie tylko ładny, “poprawny” angielski, ale również sporo obelg, przekleństw i wyrażeń mocno nieformalnych. 

Forrest Gump

Na koniec coś z kultury amerykańskiej. “Forrest Gump” z genialnym Tomem Hanksem to swoista podróż przez historię najważniejszych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Usłyszysz tu różne amerykańskie akcenty i sporo dowiesz o zwyczajach panujących w USA. 

Inne metody poznawania języka angielskiego ze swojej kanapy

Nauka angielskiego z własnej kanapy nie musi ograniczać się do oglądania filmów i seriali w oryginale. Poza tym możesz czytać angielskie książki, korzystać z aplikacji mobilnych, robić ćwiczenia multimedialne lub uczestniczyć w lekcji z lektorem online. Szczególnie ten ostatni sposób jest godny polecenia, ponieważ pozwala poznawać angielski wygodnie, skutecznie i bezpiecznie.

Pamiętajmy, że to tylko sposób, aby uzupełnić naukę

Oglądanie filmów i seriali w oryginale jest świetnym sposobem na podniesienie swoich umiejętności, warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda, która pozwoli Ci opanować angielski, jeśli ograniczysz się tylko do niej. Aby odnieść sukces, potrzebna jest systematyczna praca, nauka gramatyki, a przede wszystkim - trening konwersacji. Nie zmienia to jednak faktu, że filmy i seriale oglądane po angielsku na pewno przyspieszą naukę.  

Podsumowanie

Wykorzystaj dostęp do platform streamingowych do szlifowania angielskiego. Jeśli wyrobisz sobie nawyk oglądania filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej, szybko zauważysz efekty. Od dzisiaj nie musisz uznawać czasu spędzonego przed ekranem za stracony - przecież uczysz się angielskiego!

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

Czy wiesz, że możesz uczyć się angielskiego, po prostu oglądając seriale? Co prawda, nie jest to metoda, która w zupełności wystarczy do tego, aby opanować mowę Anglików, stanowi jednak świetne, a przy tym bardzo skuteczne narzędzie do uzupełnienia tradycyjnych metod nauki. Jak to działa i jak uczyć się angielskiego z seriali w najbardziej skuteczny sposób? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem