Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-04-08

Kwarantanna nie musi być straconym czasem

Przede wszystkim - zachowaj spokój

Najtrudniejszym elementem ciągłego pobytu w domu lub mieszkaniu jest poczucie uwięzienia i ubezwłasnowolnienia, które może prowadzić do frustracji, gniewu, a nawet paniki. Sytuację pogarsza dodatkowo niepewność, jak długo to potrwa i mnożące się zakazy oraz ograniczenia - nie możesz nawet zrobić zakupów, wyjść na spacer czy spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.

 

W takich okolicznościach najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju i wiary w to, że wszystko dobrze się skończy. Weź głęboki oddech, policz do pięciu i wypuść powietrze. Powtórz to ćwiczenie kilka razy i przejdź do kolejnego kroku.

Dostosuj oczekiwania do możliwości

To zrozumiałe, że nie chcesz, aby czas przeciekał Ci przez palce i pragniesz jak najlepiej wykorzystać czas izolacji. Warto podejść do tego tematu realistycznie. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, które realizują e-lekcje, a Ty musisz im pomagać, nie planuj, że spędzisz kilka godzin dziennie na treningach fitness, albo nauce malarstwa. Zawyżone oczekiwania i plany tylko spowodują dodatkowy stres, a to ostatnia rzecz, której chcesz.

 

Nie czuj się winny, że nie sięgasz po książki zalegające od miesięcy na półce, jeśli nie masz na to ochoty albo nie zwiedzasz online wszystkich muzeów świata, poszerzając swoją wiedzę ogólną. Zamiast tego:

Zastanów się, co lubisz?

Masz teraz więcej czasu na to, aby przypomnieć sobie, co tak naprawdę lubisz robić. W normalnych okolicznościach, zabiegani pomiędzy pracą i obowiązkami domowymi, rzadko mamy możliwość i energię na to, co aby zaprzyjaźnić się...z samym sobą. Wiele dorosłych osób zapytanych, co jest ich pasją, nie potrafi udzielić odpowiedzi. Dobrze wiedzą o tym rekruterzy, przeglądający cv, w których w rubryce “zainteresowania” królują standardowe: film, muzyka, czytanie, podróże.

 

Czy pamiętasz, co budziło u Ciebie szybsze bicie serca, kiedy byłeś dzieckiem? Co sprawiało, że mogłeś nie spać całą noc, albo po prostu czułeś się szczęśliwy? To dobry moment, aby sięgnąć pamięcią do tamtych chwil. Nawet jeśli dzisiaj i przez najbliższych kilka tygodni nie będziesz mógł tego robić, to przecież… kiedyś pandemia się skończy. A teraz możesz oglądać nagrania na YouTube o tym, co Cię interesuje, szukać na ten temat informacji w sieci, dołączać do grup na facebooku, wyszukiwać profile w mediach społecznościowych i śledzić osoby, które są specjalistami w tej dziedzinie. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy jest to sport, pieczenie ciast, czy fizyka kwantowa. Jedyny warunek to taki, żebyś nie robił nic na siłę lub “bo tak wypada”.

 

A co z dziećmi?

Niemożność wyjścia z domu jest trudna do zniesienia dla dorosłych, ale jeszcze większe wyzwanie stanowi dla maluchów, które nie rozumieją, co się dzieje, dlaczego nie mogą iść na plac zabaw i nie widują ukochanej pani przedszkolanki. Wszyscy rodzice wiedzą, że zorganizowanie czasu najmłodszym w sposób sensowny i wartościowy, kiedy nie wolno opuszczać mieszkania, to wcale niełatwe zadanie. Dlatego warto i w tym aspekcie trochę obniżyć wymagania wobec samego siebie, szczególnie gdy opiekę nad dzieckiem musisz pogodzić z pracą zdalną.

 

Nawet jeśli przed pandemią Twoja córka chodziła na balet, zajęcia angielskiego i lekcje pianina, a Twój syn miał treningi karate trzy razy w tygodniu, uczył się grać na gitarze i poznawał hiszpański, nie znaczy to, że teraz też musisz wypełniać ich czas co do minuty. Pozwól dzieciom trochę się ponudzić, pooglądać kreskówki i pograć w gry, których zwykle zabraniasz. To trudny czas także dla nich, warto o tym pamiętać.

 

Pozbawieni większości możliwości rozrywki, do których przywykliśmy, możemy sięgnąć po to, co dostępne: wspólne pieczenie, gotowanie, sprzątanie, oglądanie filmów (jak dobrze, że mamy Netflixa i inne serwisy tego typu!) lub naukę angielskiego. Zasoby internetu, a zwłaszcza YouTube, są pod tym względem niezawodne. Znajdziesz tam całe mnóstwo piosenek, rymowanek i gier, które pokocha Twój maluch.

 

Lista pomysłów

Jeśli wciąż masz wątpliwości, co możesz robić, aby jak najlepiej zagospodarować czas kwarantanny, podsuwamy listę gotowych pomysłów, posegregowanych według kategorii. Pamiętaj, wybierz te, które naprawdę Cię interesują i sprawią, że przymusowy pobyt w domu stanie się łatwiejszy.

 

NAUKA JĘZYKÓW

 • Czy wiesz, że języka obcego możesz uczyć się także online, bez wychodzenia z domu, a lekcje tego typu są równie wartościowe i efektywne, co te prowadzone w budynku szkoły językowej? Nauka angielskiego to zawsze dobry pomysł, a teraz, to pomysł wręcz wyśmienity. Znajomość angielskiego to nie tylko przejaw hobby, ale przede wszystkim bardzo ważna i przydatna kompetencja na rynku pracy, który wg. ekspertów czekają zmiany (i to niekoniecznie na lepsze) po zakończeniu pandemii koronawirusa.

   

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>


KSIĄŻKI

 • książki zawsze oferowały chwilę oddechu i oderwania się od trudnej rzeczywistości. Obecnie możemy też korzystać z ebooków i audiobooków. Jeśli jesteś książkoholikiem, kwarantanna prawdopodobnie nie jest dla Ciebie tak dotkliwa, jak dla reszty ludzkości. Jeżeli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, spróbuj - a nuż Ci się spodoba? Możesz zacząć od pozycji, na podstawie których nakręcono filmy, które lubisz.

MUZYKA

 • bezpłatne koncerty online największych gwiazd muzyki zostały przyjęte przez fanów z wielkim entuzjazmem. Warto uważnie śledzić profile swoich ulubionych wykonawców, sporo na nich prawdziwych perełek.
 • a może sam zaczniesz tworzyć muzykę (lub cokolwiek innego - obrazy, opowiadania, rękodzieło, itd.) i chwalić się swoją twórczością w sieci? Życie przeniosło się do internetu na niespotykaną wcześniej skalę, wykorzystaj to - kto wie, co z tego wyniknie?

 

PODRÓŻE

 • wirtualna wycieczka to nie to samo, co prawdziwa podróż, ale może być niezłym punktem wyjścia do zaplanowania wakacji, kiedy wszystko wróci do normy. Oglądaj, zwiedzaj, dowiaduj się więcej - teraz masz niepowtarzalną okazję zajrzeć przez internet tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe.

   

PODNIESIENIE KWALIFIKACJI

 • dzięki kursom online możesz nauczyć się niemal wszystkiego. Pomyśl, co może Ci się przydać, albo co chciałbyś umieć i znajdź odpowiednie szkolenie. Wiele z nich jest obecnie oferowanych w mocno obniżonych cenach.

   

  Potrzebujesz lepiej znać angielski?

  WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

NAUKA RELAKSU

 • nawet bez koronawirusa nasze życie często przepełnione jest pośpiechem, frustracją i niepokojem. Umiejętność wyciszenia się, uspokojenia i zwalczania stresu jest bezcenna i pomaga zachować wewnętrzną równowagę. Wbrew pozorom, to właśnie moment największego napięcia jest tym, kiedy najłatwiej nauczysz się panować nad emocjami i własnymi myślami. W sieci znajdziesz mnóstwo porad, kursów i webinarów na ten temat.

   

POMOC INNYM

 • nawet przebywając w domu, możesz pomóc innym za pomocą internetu. Zaangażuj się w działania na rzecz praw zwierząt, pomagaj znaleźć domy porzuconym psom i kotom, organizuj zbiórki dla domów dziecka, udzielaj bezpłatnych porad z zakresu swojej wiedzy - cokolwiek dobrego zrobisz, na pewno sprawi, że czyjeś życie stanie się choć odrobinę lepsze i łatwiejsze, a Ty poczujesz, że kwarantanna nie musi być straconym czasem.

 

#zostańwdomu i bezpiecznie ucz się angielskiego online! Sprawdź swoją ofertę

Przymusowy pobyt w czterech ścianach po kilku tygodniach daje się we znaki nawet największym optymistom.  Mieszkanie posprzątane, wszystkie kąty lśnią, szafa uporządkowana, w telewizji same powtórki, a gry planszowe przestały wywoływać dreszczyk emocji. Co możesz zrobić w tej sytuacji, aby nie zwariować i sensownie wykorzystać czas? Przeczytaj poniższy tekst, aby się tego dowiedzieć!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem