Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-09-18

Komunikatywny język angielski - co to znaczy?

Komunikatywność - zdolność do rozmowy

Wyjaśnienie tematu zacznijmy od przyjrzeniu się słowu “komunikatywny”. Według słownika języka PWN komunikacja to «przekazywanie i odbieranie informacji w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą». Obejmuje to zarówno kontakt “na żywo”, telefoniczny, jak i pisemny. Najistotniejsza jest, oczywiście, zdolność prowadzenia swobodnej konwersacji i to w szerokim zakresie tematów.

Co oznacza umiejętność języka angielskiego w stopniu komunikatywnym?

W kontekście znajomości języka angielskiego, szczególnie ważna jest umiejętność prowadzenia rozmowy z rodzimymi użytkownikami języka lub osobami z innych krajów. “Komunikatywny angielski” oznacza więc, że nie masz problemu z blokadą językową, potrafisz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi w języku angielskim, wyjaśniać wątpliwości, rozmawiać o szczegółach i formułować opinie. Co ważne, jesteś także w stanie zrozumieć wypowiedzi swojego rozmówcy, kiedy robi to samo. Możesz bez obaw umieścić takie określenie w swoim cv, jeśli:

 • nie potrzebujesz pomocy w banku, na poczcie, w sklepie czy innej rutynowej sytuacji wymagającej rozmowy z drugim człowiekiem,
 • rozumiesz codzienne rozmowy i komunikaty, np. w trakcie podróży, oglądając telewizję czy słuchając radia,
 • potrafisz poradzić sobie w okolicznościach wymagających przeprowadzenia rozmowy w języku angielskim, podczas której wyjaśnisz swoje potrzeby lub powstały problem, przekażesz swoje oczekiwania i odpowiesz na postawione Ci pytania,
 • formułujesz opinie, umiesz je uzasadnić, a Twoje wypowiedzi są spójne i czytelne dla odbiorcy.

Co pracodawca ma na myśli, pisząc w ogłoszeniu o pracę - umiejętność angielskiego na poziomie komunikatywnym?

Codzienna komunikacja w życiu prywatnym to jedna sprawa, a “angielski komunikatywny” w pracy często okazuje się terminem dużo bardziej pojemnym. Pracodawca, który umieszcza w opisie wymagań znajomość języka w stopniu komunikatywnym, odnosi się się do środowiska pracy, oraz zadań, które zamierza Ci powierzyć. W zależności od firmy i stanowiska może mieć więc na myśli następujące umiejętności:

 • prowadzenia negocjacji handlowych,
 • robienie prezentacji,
 • komunikację telefoniczną z klientami lub współpracownikami,
 • uczestniczenie w spotkaniach, konferencjach i telekonferencjach,
 • raportowanie do anglojęzycznego przełożonego,
 • wykonywanie codziennych obowiązków w międzynarodowym środowisku, w języku angielskim.

Pracodawca może od Ciebie oczekiwać znajomość słownictwa charakterystycznego dla branży, w której chcesz pracować, nawet jeśli wykracza to poza “standardowy” komunikatywny angielski.

Angielski komunikatywny - jaki to poziom znajomości języka angielskiego?

Określenie “komunikatywna znajomość języka angielskiego” jest na tyle nieprecyzyjne, że często dwie osoby, które umieszczają taki opis w swoim cv, w rzeczywistości prezentują zupełnie inny poziom angielskiego. Dlatego do powyższego opisu warto dodać, jaki to poziom według skali CEFR, czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ta uniwersalna skala, stosowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, pozwala na jasne i dokładne określenie swoich umiejętności językowych.

Angielski komunikatywny rozpoczyna się od poziomu średniozaawansowanego (B1) w skali CEFR.

Jak najprościej nauczyć się języka angielskiego w stopniu komunikatywnym?

Jak najszybciej i najskuteczniej osiągnąć poziom komunikatywny języka angielskiego? Pomoże Ci w tym, oczywiście, systematyczna nauka oraz pomoc wykwalifikowanego, doświadczonego lektora. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym przyspieszysz proces nauki i łatwiej osiągniesz dobre efekty.

Otaczanie się językiem angielskim - słuchanie angielskiego

“Zanurzenie się” w angielskim to bardzo skuteczna, a jednocześnie niezwykle przyjemna metoda na podniesienie swoich umiejętności. W czym tkwi sekret jej sekret? Słuchanie i czytanie autentycznego języka pozwoli Ci oswoić się z jego prawdziwym brzmieniem. Dodatkowo sprzyja poznawaniu i utrwalaniu nowego słownictwa, szczególnie idiomów i czasowników typu phrasal verbs. Kolejną zaletą jest poszerzenie wiedzy o kulturze, historii i polityce krajów anglojęzycznych.

Nauka tym sposobem nie jest ani żmudna, ani trudna i stanowi przysłowiowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki łatwemu dostępowi do Internetu możesz rozpocząć udoskonalanie swojego angielskiego już dziś, nie wychodząc z domu. Zastanów się, które ze swoich codziennych nawyków, mógłbyś “przełączyć na angielski”. Jeśli zawsze oglądasz telewizję śniadaniową przy porannej kawie, rób to dalej, lecz zmień stację na anglojęzyczną. W drodze do pracy słuchaj brytyjskiego radia lub angielskich podcastów. Zmień ustawienia dźwięku w swoim telewizorze na angielski i oglądaj filmy i seriale w oryginale lub z napisami. Otaczaj się angielskim, to wcale nie jest trudne, a przynosi zachwycające efekty!

Kontekstowa nauka słówek w języku angielskim

Pamiętaj, że nie ma mniej skutecznej metody nauki słówek, niż uczenie się na pamięć listy oderwanych od siebie znaczeniowo wyrazów. O wiele lepsze efekty osiągniesz, ucząc się słówek w kontekście. Co to oznacza w praktyce? Nic innego jak zapamiętywanie słów użytych w zdaniu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że właściwie rozumiesz sens nowego słowa i jego sposób użycia. Łatwiej zapadnie Ci też ono w pamięć. Warto także połączyć naukę kontekstową z oglądaniem filmów i seriali po angielsku. Na pewno o wiele szybciej przyswoisz słowo lub wyrażenie, którego użył Twój ulubiony bohater w zabawnych lub dramatycznych okolicznościach, niż takie, które po prostu zobaczysz zapisane w notatniku.

Specjalny kurs nauki angielskiego w stopniu komunikatywnym

Komunikatywność, to przede wszystkim umiejętność prowadzenia rozmowy. Tę kompetencję najefektywniej rozwiniesz poprzez ćwiczenia praktyczne. Innymi słowy, najszybciej nauczysz się mówić… mówiąc. Świetnym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w kursie konwersacyjnym, gdzie poprawisz i udoskonalisz swoje umiejętności komunikacyjne.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Komunikatywność to nie biegłość

Pamiętaj, że znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym nie jest równoznaczna z biegłością językową. Na czym polega różnica? Osoba określająca swój angielski jako komunikatywny ma pełne prawo popełniać błędy gramatyczne i leksykalne, które nie uniemożliwiają jednak komunikacji. Zakres stosowanego przez nią słownictwa nie musi być bardzo bogaty, ale wystarczający do pełnego, spójnego wyrażenia swoich myśli w języku angielskim.Tymczasem biegła znajomość angielskiego oznacza zdolność posługiwania się nim na poziomie native speakera - niemal bezbłędnie, z zastosowaniem bogatego słownictwa i umiejętnością zrozumienia trudnych tekstów literackich i naukowych.

Jak najlepiej sprawdzić swój poziom angielskiego?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój poziom angielskiego jest wystarczająco wysoki, aby określić go, jako komunikatywny, warto to sprawdzić. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie, korzystając ze szczegółowego opisu umiejętności językowych na różnych poziomach zaawansowania, który znajdziesz we wspomnianej powyżej skali CEFR lub rozwiązując jeden z dostępnych w Internecie bezpłatnych testów.

Takie rozwiązania obciążone są jednak pewną wadą - sam nie jesteś w stanie ocenić własnych umiejętności prowadzenia konwersacji, do tego niezbędny jest partner. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie swojego poziomu angielskiego jest umówienie się na bezpłatny test poziomujący w sprawdzonej szkole językowej. Tam, poza testem na znajomość struktur gramatycznych i leksykalnych, będziesz mógł spróbować swoich sił w rozmowie z doświadczonym lektorem, który właściwie określi Twoje umiejętności.

 

Kurs angielskiego konwersacyjnego

 

Problemy z komunikatywnością - zahamowania przed mówieniem po angielsku

Często zdarza się, że pomimo wielu lat nauki i znajomości naprawdę wielu konstrukcji gramatycznych i szerokiego zakresu słownictwa, wciąż pojawiają się problemy z komunikacją. Skąd biorą się zahamowania przed mówieniem po angielsku? To dość powszechny problem, a do jego najczęstszych przyczyn należą.

Wstyd

Żyjemy w świecie, w którym bardzo trudno przyznać się do tego, że czegoś nie potrafimy. W szkole, w pracy i w życiu prywatnym oczekuje się od nas samych sukcesów, a popełnienie błędu traktowane jest jako porażka. Jesteśmy stale oceniani i zachęcani do osiągania coraz lepszych wyników w każdej dziedzinie życia. Tymczasem nauka języka obcego to nie wyścig, a podróż, którą każdy powinien odbyć we własnym tempie. Błędy - złe użycie czasu czy niewłaściwe zastosowanie jakiegoś słowa - to nie tylko naturalny, ale wręcz niezbędny element procesu nauki.

Dążenie do perfekcji

Dążenie do ideału to niewątpliwie wzniosła idea, jednak w przypadku nauki języka angielskiego, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli uważasz, że nie powinieneś nawet próbować mówić, dopóki nie zyskasz pewności, że robisz to w sposób perfekcyjny, musimy wyprowadzić Cię z błędu. To jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Postępując w ten sposób, pozbawiasz się szans na opanowanie umiejętności komunikacji. Jak już wspomnieliśmy powyżej, popełnianie błędów stanowi naturalny etap nauki.

Brak praktyki

Mówienie w języku angielskim wymaga nie tylko znajomości słówek w tym języku, ale także składni odbiegającej od polskiej oraz produkowania dźwięków, które często nie występują w języku polskim lub są traktowane jako objaw wady wymowy. Dlatego mówienie po angielsku wydaje na początku trudne. Najlepszą metodą na pokonanie tych trudności jest… praktyka. Staraj się mówić jak najczęściej - na lekcjach angielskiego, do domowników lub choćby na głos do samego siebie. Im więcej i częściej będziesz to robił, tym mówienie stanie się łatwiejsze.

Angielski komunikatywny w krajach europejskich - gdzie się dogadamy po angielsku?

Wiele osób zastanawia się, czy języka angielski rzeczywiście jest tak przydatny podczas podróży za granicę, zwłaszcza w Europie. Pojawiają się wątpliwości, czy mieszkańcy kraju, do którego się wybieramy, potrafią komunikować się w mowie Szekspira, czy też bardziej popularny jest tam np. niemiecki lub francuski. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie krajów, w których bez problemu dogadasz się po angielsku. Oto one:

 • Norwegia
 • Szwecja
 • Malta
 • Holandia
 • Dania
 • Cypr
 • Finlandia
 • Szwajcaria
 • Luksemburg
 • Belgia
 • Austria
 • Słowenia
 • Niemcy

Nieco gorzej kwestia znajomości angielskiego wśród mieszkańców wygląda w krajach znajdujących się na liście poniżej. Jednak również tam, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, na pewno znajdziesz kogoś, kto opanował angielski w stopniu komunikatywnym.

 • Chorwacja
 • Grecja
 • Estonia
 • Łotwa
 • Francja
 • Litwa
 • Słowacja
 • Portugalia
 • Rumunia
 • Włochy
 • Hiszpania
 • Czechy
 • Bułgaria
 • Węgry

Angielski to język międzynarodowy, którego warto się uczyć

O tym, że angielski jest językiem międzynarodowym, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Posługuje się nim świat biznesu, nauki i rozrywki. Bez znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym bardzo trudno jest zrobić karierę w którejkolwiek z tych dziedzin. Nawet jeśli nie planujesz wyjeżdżać do pracy za granicę, warto potrafić się nim posługiwać, aby zwiększyć swoje szanse zdobycie lepszej pozycji zawodowej, a co za tym idzie - wyższej wypłaty. Angielski to najlepsza inwestycja w samego siebie!

 

Kurs angielskiego konwersacyjnego

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Na pewno nie jeden raz spotkałeś się z wyrażeniem “znajomość języka w stopniu komunikatywnym”. Często posługują się nim pracodawcy, publikując ogłoszenia pracy. Czy wiesz, co takiego ono oznacza i jakie umiejętności musisz opanować, żeby móc określić w ten sposób swoje kompetencje językowe? Więcej na temat komunikatywnego języka angielskiego dowiesz się z naszego artykułu.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem