Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-09-26

Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego

Kiedy rozpoczynasz naukę języka obcego i przeglądasz oferty różnych szkół językowych, okazuje się, że istnieje sporo różnych metod nauki. Metoda komunikacyjna, Callana, naturalna, audiolingwalna, to tylko kilka z nich. Czy wiesz, czym charakteryzują się i różnią od siebie poszczególne techniki nauczania? Wyjaśniamy to w naszym dzisiejszym artykule.

Czy jest coś takiego jak najlepsza metoda nauki języka angielskiego

Każda z metod nauczania języka angielskiego ma swoje wady i zalety. O jej skuteczności decyduje wiele różnych czynników, z których najważniejszy jest sam uczeń. Jego unikalne potrzeby, cele, predyspozycje i strategia uczenia się mają wpływ na to, która z metod będzie najbardziej skuteczna. Nie ma “najlepszej metody nauki języka angielskiego”, jest za to najlepsza dla Ciebie.

Znaj swój cel i obierz skuteczną strategię

Podejmując naukę języka angielskiego, dobrze jest sprecyzować swój cel - po co uczysz się tego języka? Jakie korzyści przyniesie Ci jego znajomość? Jaki poziom zamierzasz osiągnąć? Odpowiadając sobie na te pytania, nie tylko łatwiej utrzymasz wysoką motywację, ale także dobierzesz najskuteczniejszą metodę nauki. Jeśli np. Twoim celem jest zdanie matury, na której wymagana jest opanowanie wszystkich kompetencji, w tym pisania, nie decyduj się na metodę Callana, w której umiejętność ta jest zupełnie pomijana.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

5 najpopularniejszych i najefektywniejszych metod nauki języka angielskiego

Oto przegląd najpopularniejszych metod nauki języka angielskiego, z opisem ich założeń i technik nauczania stosowanych na zajęciach.

Metoda 1 - gramatyczno-tłumaczeniowa

Zdecydowanie nie jest to najszybsza metoda nauki języka angielskiego. Powstała w XIX wieku z myślą o lekcjach greki i łaciny. Obejmuje ona uczenie się reguł gramatycznych (oczywiście, po polsku), a następnie pracę z tekstem, czyli analizowanie go pod kątem tych reguł i odnajdywanie ich przykładów. Kolejnym etapem jest pisemne tłumaczenie zdań z angielskiego na polski i odwrotnie. Uczniowie mają bardzo niewiele okazji do ćwiczenia mówienia. Przez wiele lat - praktycznie cały XX wiek - była to jedyna metoda nauki angielskiego oraz innych języków obcych obecna w szkołach państwowych i do dzisiaj zdarza się, że zapożyczone z niej techniki znajdują tam zastosowanie.

Metoda 2 - naturalna

Metoda naturalna to właściwie przeciwieństwo metody gramatyczno-tłumaczeniowej. Założeniem metody naturalnej jest nauka poprzez powtarzanie i korygowanie. Podczas zajęć w ogóle nie używa się języka ojczystego słuchaczy. Ważna jest eliminacja stresu. Uczestnik kursu ma poznawać język na podobieństwo małego dziecka - najpierw go obserwując, a następnie powtarzając po nim. Zasady gramatyczne uznawane są nieistotne i nie są nauczane. W ich miejsce pojawia się indukcja - uczniowie powinni samodzielnie je zrozumieć z kontekstu. Główny nacisk położony jest na mówienie. Dużą wagę przywiązuje się do chwalenia słuchaczy, jeśli udało im się wypowiedzieć w poprawny sposób. Gdy popełniają błąd - są łagodnie korygowani przez lektora. W praktyce, podczas zajęć nauczyciel zadaje pytania, na które Słuchacze odpowiadają lub czyta na głos tekst, a następnie to samo robią osoby uczące się.

Metoda 3 - Callana

Stworzona w latach 60-tych ubiegłego wieku przez Robina Callana, w pewnym momencie podbiła świat. Opiera się przede wszystkim na konwersacji, choć nie do końca naturalnej. Uczniowie pytani są wyrywki i ich zadaniem jest jak najszybsze udzielenie odpowiedzi, bez namysłu. Nie muszą samodzielnie budować zdań, chodzi raczej o wyćwiczenie i wykorzystanie wyuczonych wzorów. Zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Materiał powtarzany jest wielokrotnie, a błędy natychmiast korygowane przez nauczyciela. Zgodnie z założeniami, uczniowie nie robią żadnych notatek podczas zajęć.

Metoda 4 - zanurzenie w języku

Pełne zanurzenie w języku i jego kulturze jest trudne do osiągnięcia w warunkach kursu językowego. W pełni udaje się to raczej podczas wyjazdów na obozy językowe lub na zajęciach prowadzonych w kraju, w którym obowiązuje nauczany język (czyli np. kurs języka angielskiego w Wielkiej Brytanii). Zanurzenie w języku jest jednak do pewnego stopnia możliwe w przypadku kursów posiadających komponent multimedialny dostępny online. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekspozycja na język angielski jest większa, a co za tym idzie - szybciej pojawiają się efekty.

 

Kurs angielskiego Spotlight

 

Metoda 5 - komunikatywna

Podejście komunikatywne jest naturalną konsekwencją wszystkich wcześniej stosowanych metod i obecnie najczęściej spotykaną metodą w szkołach językowych. Nacisk kładzie się na umiejętność komunikacji w różnych kontekstach i sytuacjach: negocjowanie, opowiadanie, porównywanie, opisywanie, proszenie o coś lub oferowanie, itd. W metodzie tej umiejętność mówienia jest bardzo ważna i dość intensywnie ćwiczona, nie zaniedbuje się jednak pozostałych kompetencji, w tym pisania. Nauka gramatyki nie niej wyizolowana, lecz odbywa się w kontekście. Zróżnicowane ćwiczenia i zadania mają na celu osiągnięcie przez Słuchaczy płynności komunikacyjnej.

Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o wybraniu metody nauki języka dla siebie?

Zanim zdecydujesz się na jedną z metod w konkretnej szkole językowej, powinieneś poświęcić chwilę na przeanalizowanie kilku rzeczy. Do najważniejszych z nich należą: Twój cel, obecny poziom znajomości języka oraz oczekiwania wobec szkoły.

Jaki jest cel Twojej nauki języka?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprecyzowanie celu nauki jest jednym z czynników decydujących o sukcesie. Jasno określony cel pozwoli Ci dobrać metodę nauki najlepiej spełniającą Twoje potrzeby. Zastanów się więc, do czego potrzebna Ci jest znajomość języka angielskiego i w jaki sposób zamierzasz go wykorzystywać w przyszłości. Czy planujesz zdobyć certyfikat językowy? Czy ważna jest dla Ciebie umiejętność pisania profesjonalnych maili do klientów? A może zależy Ci przede wszystkim na umiejętności porozumiewania się w codziennych sytuacjach? Odpowiedzi na te pytania ułatwią decyzję o wyborze właściwej metody nauki języka obcego.

Określ jaki jest Twój poziom angielskiego - test poziomujący

Skuteczna nauka rozpoczyna się od określenia aktualnego poziomu znajomości języka. To bardzo istotny element całego procesu i warto potraktować go poważnie. Dlaczego tak jest? Bez względu na rodzaj wybranej przez Ciebie metody, jeżeli trafisz na poziom, który jest dla Ciebie zbyt niski, będziesz się nudził, tracił cenny czas i nie nauczysz się niczego nowego. Na poziomie zbyt wysokim możesz czuć się zagubiony, sfrustrowany i tak naprawdę również nie wyniesiesz wiele z lekcji. Tylko właściwie określony poziom gwarantuje osiągnięcie pożądanych efektów oraz zapewnienie Ci komfortu.

Poznaj swoich nauczycieli - lekcje próbne w szkole językowej

Nie kupuj kota w worku. Zanim podpiszesz umowę z wybraną przez siebie szkołą językową, sprawdź, jak wyglądają zajęcia w rzeczywistości. Czy grupy nie są zbyt liczne? W jaki sposób lektorzy prowadzą zajęcia? Jakie jest wyposażenie sal? itd. Warto wziąć udział w bezpłatnej lekcji próbnej, podczas której poznasz swoich przyszłych nauczycieli i przekonasz się, czy nauka w tej szkole będzie Ci odpowiadać.

Nauka angielskiego w domu online czy w szkole językowej?

To dylemat, przed którym staje wiele osób. Z jednej strony, nauka w szkole językowej wydaje się bardziej profesjonalna, a przez to efektywna. Nad przebiegiem kursu, doborem materiałów dydaktycznych i kwalifikacjami kadry lektorskiej czuwa metodyk, a Ty w razie potrzeby, możesz zwracać się o pomoc do swojego ulubionego lektora. Z drugiej strony, osoby dorosłe często cierpią na chroniczny brak czasu i wizja dojazdu do szkoły oraz konieczności szukania wolnego miejsca parkingowego w często zatłoczonym centrum miasta skutecznie zniechęca wiele osób. Na szczęście, mamy XXI wiek, łatwy dostęp do Internetu i … wcale nie musisz wybierać. Wystarczy, że zdecydujesz się na szkołę językową, która prowadzi kursy angielskiego online lub oferuje elastyczną opcję łączenia zajęć w szkole stacjonarnej z nauką przez Internet.

 

Kurs angielskiego Spotlight

Podejmij przemyślaną decyzję

Rozważ wszystkie “za” i “przeciw”, przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości, zastanów się, dlaczego chcesz się uczyć. Kurs języka angielskiego, który wybierzesz, powinien być jak najlepiej do Ciebie dopasowany, brać pod uwagę ilość czasu, jaką dysponujesz, gwarantować indywidualną opiekę nauczyciela i jak najszybciej doprowadzić do założonego celu. Ważne jest także, aby nauka była dla Ciebie przyjemna i komfortowa.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem