Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-03-15

Dzień świętego Patryka - co to za święto?

Dzień świętego Patryka, znany również jako Święto Patryka, to jedno z najbardziej znanych i popularnych świąt w kulturze brytyjskiej. Obchodzony jest 17. marca każdego roku i stanowi okazję do celebrowania irlandzkiego dziedzictwa, kultury oraz wkładu Irlandii w rozwój Wielkiej Brytanii. Zapraszam Cię do odkrycia symboliki tego dnia, życzeń składanych przez ludzi oraz kilku ciekawostek związanych z tym wyjątkowym świętem.

Kiedy jest dzień świętego Patryka

Święto Patryka upamiętnia św. Patryka, patrona Irlandii, który był misjonarzem i ewangelizatorem. Według legendy, to właśnie on przyniósł chrześcijaństwo na ziemie Irlandii. Dzień Świętego Patryka został ustanowiony na cześć jego śmierci, która miała miejsce 17 marca, prawdopodobnie w V wieku. Symbolizuje on jedność irlandzkiej społeczności, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Co to jest dzień świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest świętowany nie tylko w Irlandii, ale także w całej Wielkiej Brytanii. Największe i najbardziej znane obchody mają miejsce w Londynie, Birmingham, Manchesterze i Glasgow. W tych miastach organizowane są parady, koncerty, festiwale, a także występy artystów związanych z kulturą irlandzką. Zieleń, będąca kolorem tradycyjnie kojarzonym z Irlandią, jest obecna wszędzie - na ubraniach uczestników, budynkach i dekoracjach. Najczęściej spożywanym tego dnia napojem jest... zielone piwo. Popularne irlandzkie piwa, takie jak Guinness, Harp czy Smithwick's cieszą się wtedy największym powodzeniem. Wiele osób organizuje także imprezy tematyczne, na których podaje się koktajle związane z Dniem Świętego Patryka, np. Irish Car Bomb (zawierający piwo Guinness, whiskey i likier Baileys) lub Shamrock Shake ("szejk koniczynowy" zawierający lody i miętowy syrop).

Dzień świętego Patryka symbole

Podczas obchodów Dnia Świętego Patryka wiele osób nosi koniczynę z czterema listkami, znanej jako koniczyna św. Patryka. Według legendy św. Patryk użył koniczyny jako symbolu, aby tłumaczyć doktrynę Trójcy Świętej swoim wyznawcom. Dlatego stała się ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego święta. Ponadto, trójlistna koniczyna uznawana jest za symbol szczęścia, co sprawia, że noszenie jej jest szczególnie popularne w czasie obchodów.

Dzień św Patryka symbole

Symbolika Dnia Świętego Patryka jest bogata i ściśle związana z irlandzkim dziedzictwem oraz legendami związanymi z życiem św. Patryka. Oto kilka kluczowych elementów symboliki tego dnia:

 1. Koniczyna św. Patryka: koniczyna o czterech listkach, znana jako koniczyna św. Patryka, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Dnia Świętego Patryka. Według legendy, św. Patryk użył koniczyny, która ma trzy listki, jako symbolu, aby tłumaczyć doktrynę Trójcy Świętej swoim wyznawcom. Koniczyna św. Patryka stała się odzwierciedleniem irlandzkiego dziedzictwa i szczęścia.
 2. Zieleń: Kolor zielony jest nieodłącznie kojarzony z Dniem Świętego Patryka i Irlandią. Ma to związek z przepięknym, zielonym krajobrazem Irlandii oraz tradycją noszenia zielonych ubrań w tym dniu. Ludzie dekorują również miasta i budynki na zielono, co jest wyrazem dumy z irlandzkiego dziedzictwa.
 3. Trójliścienie: Trójliścienie, szczególnie jeśli są zielone, również mają silne powiązania z Dniem Świętego Patryka. W irlandzkiej mitologii trójlistna koniczyna była uważana za talizman przynoszący szczęście. Współcześnie wielu ludzi nosi trójliścienie jako symbol dobrej fortuny i ochrony podczas obchodów tego święta.
 4. Dudy irlandzkie: Dudy irlandzkie są nieodłącznym elementem wielu parad i wydarzeń związanych z Dniem Świętego Patryka. Te tradycyjne irlandzkie instrumenty muzyczne są symbolem kultury i ducha Irlandii. Ich dźwięki dodają radosnego i energetycznego nastroju podczas obchodów.
 5. Leprechaun: Leprechaun to postać z irlandzkiej mitologii, mały skrzat, który jest często kojarzony z Dniem Świętego Patryka. Leprechaun jest przypisywany zielonym strojom, kapeluszom i kociołkom pełnym złota. Wierzono, że leprechauny ukrywają swoje skarby i można je znaleźć, jeśli się je schwyci. Dzień Świętego Patryka jest czasem, gdy legendarna postać leprechauna pojawia się w dekoracjach i zabawach.

Życzenia na dzień świętego Patryka

Podczas Dnia Świętego Patryka powszechne są życzenia "Szczęśliwego Świętego Patryka!" oraz "Niech cię św. Patryk strzeże!". To okazja do składania życzeń wszystkim osobom irlandzkiego pochodzenia oraz tym, którzy doceniają i cenią irlandzką kulturę. Wielu ludzi ubiera się na zielono, zarówno aby okazać szacunek dla irlandzkiego dziedzictwa, jak również po to, aby wziąć udział w radosnych obchodach tego dnia. Można śmiało powiedzieć, że świętowanie tego dnia wniknęło na dobre do kultury polskiej jak również wszędzie tam, gdzie tylko znajduje się Irish Pub.

Dzień św Patryka ciekawostki

To tylko garść znamienitych ciekawostek związanych z tym dniem:

 • Oświetlenie wieży CN Tower w Toronto na zielono jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych światełek w honor Świętego Patryka.
 • Wielu ludzi ma zwyczaj jedzenia tradycyjnych irlandzkich potraw, takich jak irlandzkie soda bread (chleb sodowy) czy corned beef (solona wołowina).
 • W 1962 roku odbudowano Katedrę św. Patryka w Nowym Jorku i pierwsza msza w nowym budynku odbyła się 17 marca, stając się tradycją.
 • W 2010 roku w Dublinie odbyła się największa parada z okazji Dnia Świętego Patryka w historii, gromadząc ponad milion osób.

Na skróty - Krótka historia Święta Św. Patryka

 1. Dzień św. Patryka obchodzony jest już od ponad tysiąca lat 17 marca, w dniu rocznicy śmierci św. Patryka, który żył w V wieku n.e.
 2. Święto wypada podczas Wielkiego Postu i tego dnia wedle tradycji irlandzkie rodziny odwiedzały rankiem kościoły, a wieczorem świętowały. Zawieszano wtedy Post i świętujący mogli tańczyć, pić, bawić się oraz ucztować. Tradycyjną potrawą tego dnia była kapusta ze skwarkami.
 3. Pierwsza parada z okazji dnia św. Patryka odbyła się nie w Irlandii a w USA. Irlandzcy żołnierze w służbie brytyjskiej armii przeszli ulicami Nowego Jorku 17 marca 1762 roku. Parada podniosła morale żołnierzy, którzy otwarcie nawiązali do swoich irlandzkich korzeni, ale też pomogła zacieśnić więzy między Irlandczykami służącymi w angielskim wojsku. Przez kolejne 35 lat irlandzki patriotyzm wśród imigrantów z Irlandii wzrastał.
 4. Do połowy XIX wieku większość imigrantów z Irlandii reprezentowali przedstawiciele klasy średniej należący do kościołów protestanckich. Kiedy w 1845 roku nastał w Irlandii tragiczny w skutkach Wielki Głód spowodowany masowymi stratami upraw ziemniaków, setki biednych, niewykształconych irlandzkich katolików wyemigrowało do Ameryki. Ze względu na swoje wyznanie i „śmieszny akcent” protestancka większość w Ameryce nie akceptowała nowoprzybyłych emigrantów z Zielonej Wysypy. Uciekający przed głodem mieli więc trudności ze znalezieniem nawet najgorzej płatnej pracy. Kiedy irlandzcy imigranci wyszli na ulice, by świętować Dzień św. Patryka, amerykańskie gazety przedstawiły ich w karykaturach jako pijane i agresywne małpy.
 5. Irlandczycy zdali sobie szybko sprawę, że ich liczebność dawała przewagę polityczną, którą mogli wykorzystać. Blok wyborczy znany pod nazwą green machine, czyli „zielona maszyna” był polityczną platformą dającą szansę na wybicie się ambitnym członkom społeczności. Parady z okazji Dnia św. Patryka stały się pokazem siły Amerykanów irlandzkiego pochodzenia. Politycy, chcąc uzyskać poparcie wśród irlandzkiej mniejszości, musieli się na nich pokazywać. W 1948 prezydent Harry Truman wziął udział w nowojorskiej paradzie z okazji Dnia św. Patryka. Był to przełomowy moment dla Amerykańskich Irlandczyków, których przodkowie musieli walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami rasowymi w nowej ojczyźnie.
 6. Dziś Dzień św. Patryka obchodzony jest nie tylko przez osoby irlandzkiego w USA, Australii i Kanadzie, ale też w innych, nawet bardzo odległych od Irlandii miejscach takich jak Japonia, Singapur, czy Rosja. Największe parady, wciąż odbywają się w Ameryce.
 7. Jako że Dzień św. Patryka jest świętem religijnym, aż do lat 70. XX wieku prawo w Irlandii nakazywało zamknięcie pubów w ten dzień. W 1995 rząd rozpoczął kampanię promującą Irlandię na świecie. Organizatorzy twierdzą, że w zeszłym roku około pół miliona ludzi brało udział w kilkudniowym Święcie św. Patryka w Dublinie, gdzie wśród atrakcji były między innymi parady, koncerty, uliczne przedstawienia teatralne i pokazy fajerwerków.


SHORT HISTORY OF ST. PATRICK’S DAY

 1. St. Patrick's Day has been celebrated for more than a thousand years on March 17, the anniversary of St. Patrick’s death in the fifth century.
 2. On this day, which falls during the Christian season of Lent, Irish families would traditionally attend church in the morning and celebrate in the afternoon. Lenten prohibitions against the consumption of meat were cancelled and people would dance, drink, and feast with the traditional meal of Irish bacon and cabbage.
 3. The first St. Patrick's Day parade took place not in Ireland, but in the United States. Irish soldiers serving in the English military marched through New York City on March 17, 1762. Along with their music, the parade helped the soldiers reconnect with their Irish roots, as well as fellow Irishmen serving in the English army. Over the next thirty-five years, Irish patriotism among American immigrants grew.
 4. Up until the mid-19th century, most Irish immigrants in America were members of the Protestant middle class. When the Great Potato Famine hit Ireland in 1845, hundreds of poor, uneducated, Catholic Irish began to pour into America to avoid starvation. Unaccepted for their religious beliefs and funny accents by the American Protestant majority, the immigrants had trouble finding even simple jobs. When Irish Americans in the country's cities took to the streets on St. Patrick's Day to celebrate their heritage, newspapers portrayed them in cartoons as drunk, violent monkeys.
 5. However, the Irish soon realised that their great numbers gave them political power that had yet to be exploited. Their voting block, known as the green machine, became an important swing vote for political hopefuls. Suddenly, annual St. Patrick's Day parades became a show of strength for Irish Americans, as well as a must-attend event for political candidates. In 1948, President Truman attended New York City's St. Patrick's Day parade, a proud moment for the many Irish whose ancestors had to fight stereotypes and racial prejudice to find acceptance in America.
 6. Today, St. Patrick's Day is celebrated by people of all backgrounds in the United States, Canada, and Australia. Although North America holds the largest parades, St. Patrick's Day has been celebrated in other locations far from Ireland, including Japan, Singapore, and Russia.
 7. Since St. Patrick's Day has traditionally been a religious occasion in Ireland, up until the 1970s, Irish laws ordered pubs to be closed on March 17. However, in November 1995 the Government began a national campaign to use St. Patrick's Day as an opportunity to drive tourism and showcase Ireland to the rest of the world. Last year, festival organizers claim about 500,000 people took part in Ireland's St. Patrick's Festival in Dublin, a multi-day celebration featuring parades, concerts, outdoor theatre productions, and fireworks shows.

What are your plans for St. Patrick’s Day? Share them with us!

Dzień świętego Patryka. Co to za święto? Jak się je obchodzi?
Zapraszamy do lektury.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem