Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie
Szacuje się, że językiem angielskim posługuje się około dwóch miliardów osób na świecie. Tylko około czterysta milionów z nich stanowią rodzimi użytkownicy tego języka. Mimo że chiński znacznie wyprzedza mowę Szekspira pod względem ilości użytkowników, trudno uznać język Państwa Środka za popularny i umożliwiający komunikację w niemal każdym zakątku świata. Podobnie rzecz ma się z językiem hiszpańskim. Najpopularniejszy język na świecie i najczęściej wybierany do nauki jako język obcy to zdecydowanie angielski.
Stał się on niejako językiem globalnym, stanowiącym uniwersalną platformę komunikacji pomiędzy osobami z różnych krajów w świecie polityki, biznesu, rozrywki, sportu i nauki.
Język angielski standardem na rynku pracy
Obecnie trudno sobie wyobrazić znalezienie dobrej pracy bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dotyczy to nie tylko Polski, ale większości krajów na świecie. Znajomość angielskiego nie jest już cechą wyróżniającą kandydata w żaden szczególny sposób, traktowana jest raczej jak obsługa komputera - stanowi warunek konieczny i oczywisty.
Język angielski stał się także językiem międzynarodowego biznesu. To właśnie w nim prowadzone są negocjacje, konferencje, szkolenia i spotkania sprzedażowe. Rozwój kariery zawodowej jest często niemożliwy bez jego znajomości.
Co oznacza język angielski globalny?
O angielskim mówi się, że jest językiem globalnym. Co to właściwie oznacza? Na świecie nie ma jednego “powszechnego”, oficjalnie przyjętego języka urzędowego. Jednak wraz z postępującą globalizacją, ekspansją firm międzynarodowych na niemal wszystkich kontynentach, rozwojem turystyki oraz kolejnymi odkryciami naukowymi i technologicznymi, pojawiła się potrzeba usprawnienia komunikacji i wprowadzenia jednego, ogólnie znanego języka. Mimo że nie jest to w żaden sposób usankcjonowane prawnie, w naturalny sposób rolę tę przejął język angielski.
Co przyczyniło się do popularyzacji języka angielskiego
Droga angielskiego od niszowej mowy Wyspiarzy do statusu najbardziej popularnego języka współczesnego świata były dość długa i sięga czasów odkryć geograficznych. Na efekt, który obserwujemy obecnie, złożyły się czynniki historyczne, polityczne, naukowe, kulturowe, a w ostatnich latach największa potęga naszych czasów - Internet.
Historia
Angielski zaczął nabierać większego znaczenia na arenie międzynarodowej już w XVI wieku, w czasach, kiedy Wielka Brytania rozpoczęła kolonizację nowych lądów. Poprzez podboje Imperium Brytyjskiego, angielski stał się językiem urzędowym w dużej części Nowego Świata - Ameryki Północnej oraz Australii. Podobnie stało się w koloniach brytyjskich w Afryce oraz w Indiach. Z czasem język Brytyjczyków zaczął wyznaczać status społeczny i nawet po ich wycofaniu się z byłych kolonii, rdzenni mieszkańcy nie rozstali się z narzuconym im kiedyś językiem.
Polityka
Popularność danego języka na świecie zawsze związana jest z potęgą polityczną kraju, z którego ów język się wywodzi. Łacina opanowała kiedyś połowę świata nie ze względu na jej piękne brzmienie czy prostotę gramatyki, lecz dlatego, że Rzym był prawdziwą potęgą militarną i polityczną. Podobnie rzecz ma się z językiem angielskim. W czasach jego świetności mówiło się, że słońce nigdy nie zachodzi nad Imperium Brytyjskim. Po Drugiej Wojnie Światowej podobną, a może nawet większą potęgą gospodarczą stały się Stany Zjednoczone. Angielski był już językiem urzędowym w wielu byłych koloniach brytyjskich, Wielka Brytania wciąż liczyła się w świecie polityki, angielski stał się więc naturalnym wyborem dla spotkań o charakterze biznesowym i politycznym.
Kultura i świat rozrywki
Na popularność języka angielskiego niebagatelny wpływ miał (i wciąż ma) przemysł rozrywkowy. Europa zmęczona i zniszczona pięcioma latami Drugiej Wojny Światowej z radością chłonęła kolorowe obrazy ukazujące szczęśliwe życie za oceanem. Wszystko, co amerykańskie stało się synonimem nowoczesności i podążania za najnowszą modą. I niewiele w tej kwestii uległo zmianie. Wciąż najchętniej oglądane są właśnie produkcje anglojęzyczne. W świecie muzyki, każdy twórca, który marzy o karierze międzynarodowej, obowiązkowo posiada w swoim portfolio piosenkę z angielskim tekstem. Najwięksi influencerzy i gwiazdy popkultury albo pochodzą z USA, albo w jakimś momencie swojej kariery tam właśnie się przeprowadzają.
Nauka - rozwój nowoczesnych technologii
Kiedyś każde nowe odkrycie naukowe musiało zostać nazwane po łacinie. Obecnie zasada ta obowiązuje jedynie w biologii. Rozwój nauki i nowoczesnych technologii sprawił, że stale pojawia się potrzeba nadawania nazw nowym rzeczom, które kiedyś nie istniały. Przykładami mogą być komputer, internet czy telefon komórkowy. Ponieważ technologia komputerowa narodziła się w USA i tam wciąż się prężnie rozwija, nazewnictwo związanych z nią przedmiotów i procesów pochodzi z języka angielskiego. Co ciekawe, coraz rzadziej nazwy te tłumaczone są na inne języki i zapożyczenia z języka angielskiego funkcjonują w nich w niezmienionej formie (np. laptop, link, email, tablet).
Internet
Ostatecznie o tym, że angielski jest językiem międzynarodowym, przesądził Internet i coraz powszechniejszy dostęp do jego zasobów wśród ludzi na całym świecie. Możliwość łatwego kontaktu z osobami z każdego zakątka globu, czy to w celach zawodowych, czy w związku z podobnymi pasjami narzuciła jednocześnie potrzebę uniwersalnego języka, znanego przez jak największą liczbę użytkowników.
Internet to miejsce, które wybierają wszyscy artyści, politycy i twórcy, aby dotrzeć do maksymalnie dużej grupy odbiorców. Jeśli nie działają lokalnie, ich naturalnym wyborem stają się komunikaty w języku angielskim.
Znaczenie języka angielskiego na świecie
Znaczenie języka angielskiego na świecie jest ogromne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Nie istnieje żadna dziedzina życia, w której nie byłby on traktowany jako uniwersalny język komunikacji w większości krajów Europy, Afryki i Azji - o Ameryce Północnej nie wspominając.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
Chcesz dodatkowych wskazówek?
Gdzie na świecie mówią w języku angielskim?
Poza państwami anglojęzycznymi, w języku tym bez większego problemu porozumiesz się w większości krajów Europy Zachodniej (a zwłaszcza w Skandynawii) i Afryce Południowej. Nauka tego języka zyskała także na znaczeniu w Rosji i byłych republikach Związku Radzieckiego, szczególnie wśród młodych ludzi otwartych na świat. W Indiach angielski jest jednym z dwóch języków urzędowych i często pozwala na swobodną komunikację pomiędzy osobami pochodzącymi z różnych części tego ogromnego kraju. W Chinach rodzice dbający w rozwój i edukację swoich dzieci także uznają lekcje angielskiego za priorytet.
W jakich krajach angielski jest językiem urzędowym?
Angielski jest językiem urzędowym w aż 52 krajach świata. Są to:
- Australia
- Barbados
- Bermudy
- Botswana
- Hongkong
- Erytrea
- Falklandy
- Fidżi
- Filipiny
- Ghana
- Gibraltar
- Indie
- Irlandia
- Sudan
- Jamajka
- Kamerun
- Kanada
- Kenia
- Lesotho
- Liberia
- Malawi
- Malta
- Mauritius
- Mikronezja
- Namibia
- Nigeria
- Nowa Zelandia
- Pakistan
- Portoryko
- RPA
- Rwanda
- Samoa
- Seszele
- Sierra Leone
- Singapur
- Stany Zjednoczone*
- Tanzania
- Trynidad i Tobago
- Uganda
- Wielka Brytania
- Zambia
- Zimbabwe.
*Na pewno zdziwi Cię fakt, że Stany Zjednoczone… nie mają języka urzędowego obowiązującego w całym kraju. Każdy z 50 stanów reguluje tę kwestię oddzielnie. Oficjalnie, angielski jest językiem urzędowym w 28 z nich: w Alabamie, Alasce, Arkansas, na Hawajach, w Kalifornii, Karolinie Północnej i Karolinie Południowej, w Kolorado, Dakocie Północnej i Południowej, na Florydzie, w Georgii, Illinois, Indianie, Iowa, Kentucky, Luizjanie, Massachusetts, Missisipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, New Hampshire, Nowym Meksyku, Tennessee, Utah, Wirginii oraz w Wyoming.
Wpływ łaciny na język angielski
Angielski, jaki obecnie znamy, powstał pod wpływem języków germańskich i romańskich (głównie francuskiego), a także łaciny. Dwa tysiące lat temu Rzymianie podbili obecne Wyspy Brytyjskie i pozostałości ich panowania do dziś obecne są w języku. Najlepiej znane przykłady to miesiące lub nazwy wielu miejscowości kończących się na -chester, np. Manchester. Końcówka ta pochodzi od łacińskiego castra, czyli obóz.
W kolejnych latach wpływy rzymskie zostały wyparte przez Kościół, którego językiem urzędowym również była łacina. Przez wiele lat za oznakę wykształcenia i inteligencji uznawano znajomość języka Rzymian, co musiało mieć wpływ na język angielski.
Najpotężniej jednak łacina wpłynęła na język angielski poprzez francuski - język romański wywodzący się właśnie z łaciny. Po inwazji Normanów na Anglię w 1066 roku angielski na niemal 200 lat zniknął z dworu królewskiego. Arystokracja posługiwała się francuskim, natomiast język Brytyjczyków stał się mową niższych warstw społecznych. Ocenia się, że obecnie aż 30% angielskiego słownictwa ma francuskie korzenie. Oto kilka przykładów:
- sabotage
- dentist
- coupon
- crochet
- soufflé
- dossier
- faux-pas
- hors d’oeuvre
- role
- rendezvous
- ouija board
- séance
- debris
- restaurant
- queue
- ambulance
- debacle
- detour
- amuse
- maneuver
- elan
- camouflage
- chic
- avant-garde
- envoy
- parachute
W dobie internetu popularność języka angielskiego ciągle rośnie
Jeśli odnosisz wrażenie, że angielski otacza Cię ze wszystkich stron, to… masz rację. Ilość zapożyczeń z tego języka rośnie. Dzieci nie robią sobie już psikusów tylko “pranki”, dane trzymamy na serwerach, znani ludzie to “celebryci” i “influencerzy”. Nasze życie przenosi się do Internetu - robimy za jego pomocą zakupy, płacimy rachunki, szukamy informacji, a granice pomiędzy państwami przestają mieć znaczenie. W dobie globalizacji potrzebujemy globalnego języka i jest nim angielski. Jeśli chcesz zaistnieć w sieci lub po prostu w pełni wykorzystywać jej zasoby, znajomość angielskiego jest Ci niezbędna.
Pożądany język angielski
Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej opisane fakty, nie dziwi fakt, że znajomość angielskiego jest pożądana w praktycznie każdej dziedzinie życia. Umiejętność komunikacji w najpopularniejszym języku świata ułatwia znalezienie dobrej pracy, zdobycia upragnionego awansu, umożliwia samorozwój i korzystanie z zagranicznych źródeł informacji, przydaje się podczas wakacyjnych podróży, a także pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, coraz częściej opisywaną angielskimi wyrażeniami.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
Chcesz dodatkowych wskazówek?