Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-09-18

Najczęstsze błędy w nauce angielskiego

Uwierz w siebie i w swoje umiejętności

Czy widziałeś kiedyś, aby osoba, która odniosła sukces, z góry zakładała porażkę? Sportowcy, odkrywcy, naukowcy czy przedsiębiorcy, którzy osiągnęli zamierzone cele, nie zrobiliby tego, gdyby od samego początku powtarzali sobie: “nie mam do tego zdolności”, “jestem za stary”, “na pewno mi się nie uda”, “ludzie będą się ze mnie śmiać”, “raz próbowałem i mi się nie udało, więc teraz na pewno też tak będzie”. Tymczasem osoby dorosłe, które podejmują naukę języka angielskiego, bardzo często przyjmują takie właśnie nastawienie, utrudniając sobie tym samym naukę.

Pamiętaj, jeśli udało Ci się nauczyć swojego języka ojczystego, to nie ma żadnych powodów, abyś nie odniósł sukcesu także na polu nauki angielskiego. Uwierz w siebie i swoje możliwości, zapomnij o stereotypowych przekonaniach dotyczących wieku i zdolności językowych i ciesz się poznawaniem angielskiego!

Dlaczego niektóre osoby mają blokadę przed używaniem języka obcego?

Największym problemem w nauce angielskiego wśród dorosłych jest tzw. “blokada językowa”. U jej podłoża leży najczęściej niepewność co do własnych umiejętności, poczucie wstydu, strach przed byciem ocenianym i przekonanie, że nasz rozmówca (lektor lub inny uczeń na lekcji angielskiego, czy też dowolna osoba, do której musimy odezwać się w naturalnej sytuacji) na pewno oczekuje, że wypowiemy się w bezbłędny sposób.

Pierwszym krokiem do sukcesu w pokonywaniu blokady językowej jest uświadomienie sobie, że ani zajęcia angielskiego, ani prawdziwe, życiowe sytuacje nie są egzaminem w szkole. Nikt Cię nie ocenia i nie próbuje “złapać” na popełnieniu błędu. Nie wymagaj więc od siebie perfekcji w mówieniu od pierwszych lekcji i staraj się ćwiczyć przy każdej okazji.

Lęk przed popełnianiem błędów

Lęk przed popełnieniem błędów gramatycznych lub leksykalnych często paraliżuje osoby uczące się języka angielskiego, co znacznie utrudnia im naukę i opanowanie umiejętności płynnego wypowiadania się w tym języku. Jeśli Ty także do nich należysz, zastanów się, czy widziałeś kiedyś małe dziecko, które uczy się chodzić? Albo początkującego kierowcę? Lub osobę, która dopiero zaczyna uczyć się pływać? Co łączy wszystkie te sytuacje? Dziecko nie nauczy się chodzić od pierwszej próby. Czeka go wiele upadków, zanim samodzielnie pokona dystans choćby kilku metrów. Podobnie, ktoś, kto nie ma wiele doświadczenia w prowadzeniu samochodu, ma problem z jednoczesnym patrzeniem na drogę i zmianą biegu. Początkujący pływak również nie przepłynie pełnej długości basenu podczas pierwszego kontaktu z wodą i na pewno nie jeden raz będzie potrzebował pomocy trenera.

Zupełnie tak samo działa to w przypadku nauki języka angielskiego. Nie należy bać się popełniania błędów podczas mówienia, ponieważ stanowią one bardzo ważny etap samej nauki. Jeśli będziesz się systematycznie uczył i często ćwiczył, będzie ich coraz mniej, nie znikną jednak od razu. I dokładnie tak ma być.

Czy niektóre osoby mogą uczyć się języka szybciej?

Tempo nauki języka obcego to bardzo indywidualna sprawa. Zależy ono od wielu czynników - motywacji, zaangażowania, ilości poświęconego czasu, systematyczności, metody nauki oraz umiejętności uczenia się. To fakt, że istnieją osoby wyjątkowo uzdolnione językowo, podobnie jak istnieją wybitni sportowcy, fizycy czy lekarze, stanowią oni jednak niewielki procent społeczeństwa. W większości wypadków jednak, różnice w wynikach nauki wynikają z popełnianych błędów (często zupełnie nieświadomie) lub braku systematyczności. Oto lista błędów, które można zaobserwować najczęściej.

Brak jasno określonego celu językowego - nie wiesz po co się uczysz

Jasno określony cel językowy spełnia dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji. Jeśli wiesz dokładnie, po co się uczysz i nie tracisz swojego celu z oczu, łatwiej pokonać trudne chwile frustracji lub zmęczenia, które często pojawiają się u dorosłych, dla których nauka języka angielskiego to jeszcze jedno zajęcie do “upchnięcia” w intensywnym rozkładzie dnia.

Drugim powodem, dla którego warto jasno sprecyzować swój cel językowy, jest dobór właściwej metody, tempa i materiałów dydaktycznych. Zupełnie inaczej należy podejść do nauki, jeśli naszym celem są studia za granicą i mamy ograniczony czas, aby go osiągnąć, a inaczej, gdy chodzi o umiejętność porozumiewania się po angielsku w trakcie wakacyjnych wyjazdów.

Masz zbyt wiele materiałów do nauki

Aplikacje mobilne, strony internetowe oferujące materiały do samodzielnej nauki, samouczki, książki gramatyczne, fiszki, płyty do słuchania w samochodzie… Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do materiałów do nauki języka angielskiego jest aż nazbyt prosty. Zastanów się, czy przypadkiem nie jesteś kolekcjonerem takich materiałów. Ich nadmiar wcale nie pomoże Ci w opanowaniu języka, wręcz przeciwnie. Na pewno słyszałeś powiedzenia, że “geniusz tkwi w prostocie”, a “mniej znaczy więcej”.

Zbyt duża ilość materiałów do nauki tylko Cię przytłoczy i może doprowadzić do sytuacji, kiedy żadnych z nich tak naprawdę nie wykorzystasz do końca i w efektywny sposób. Pojawi się chaos i brak spójności. Wybierz JEDNĄ książkę i JEDNĄ aplikację. Nie więcej, ale upewnij się, że faktycznie z nimi pracujesz, a nie służą one jedynie do stworzenia poczucia, że “coś robisz z tym angielskim”.

Brak systematyczności - uczysz się sporadycznie

Brak systematyczności to największy, najczęstszy, a jednocześnie - najbardziej niewybaczalny błąd w nauce języka angielskiego. Wynika on zwykle z błędnych założeń poczynionych na początku nauki oraz spadającej motywacji. Do błędnych założeń należą najczęściej te o ilości czasu, jaki możemy przeznaczyć na naukę. Na początku, kiedy nasz poziom motywacji jest wysoki, często zakładamy, że będziemy uczyć się więcej i częściej, niż jest to realne. Z czasem, kiedy poziom motywacji spada, coraz częściej nauka wypada z grafiku. Potem pojawia się poczucie winy, wracamy do nauki, a później sytuacja się powtarza.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Uczenie się w taki sposób jest o wiele mniej efektywne, niż systematyczna nauka. Pamiętaj, że o wiele lepsze rezultaty osiągniesz, poświęcając choćby 10 minut dziennie na powtarzaniu słownictwa czy wykonywaniu ćwiczeń, niż kilka godzin raz na kilka tygodni.

Nauka słów bez kontekstu - wkuwanie na pamięć

Jeśli stoisz przed koniecznością nauczenia się kilkunastu czy kilkudziesięciu słówek, pamiętaj, że wkuwanie ich na pamięć, nawet jeśli przyniesie rezultaty, to najczęściej jedynie na krótką chwilę. Aby nauka słownictwa był efektywna, konieczne jest poznanie kontekstu, w którym dane słówko jest używane. Ucz się się nowych wyrazów użytych w zdaniu, zamiast listy oderwanych od siebie znaczeniowo słów i wyrażeń. Dzięki temu zapamiętasz je szybciej i na dłużej.

Za mało języka angielskiego w twoim życiu - nie otaczasz się językiem

Kolejnym błędem popełnianym przez osoby uczące się języka angielskiego, jest sięganie do niego jedynie na podczas lekcji. Znacznie przyspieszysz swoją naukę i ujrzysz efekty, jeśli otoczysz się angielskim. W dzisiejszych czasach jest to wyjątkowo proste.

Za mało słuchasz języka angielskiego

Jak najczęstsze słuchanie autentycznych źródeł, np. radia lub podcastów, pomaga w zrozumieniu prawdziwego języka w jego rzeczywistej formie. Nie unikaj tego. Wyświadczysz sobie również przysługę, jeśli zapomnisz o oglądaniu filmów z lektorem (o wersjach dubbingowanych nawet nie wspominamy, lektorzy języka angielskiego są zgodni, że filmy z dubbingiem to zło) i przekonasz się do napisów.

Za mało czytasz po angielsku

Czytając po angielsku, przede wszystkim poszerzasz słownictwo i to ucząc się z kontekstu, a więc w najlepszy, najskuteczniejszy sposób. Dodatkowo oswajasz się z pisownią i konstrukcjami gramatycznymi, nawet tego nie zauważając. Skorzystaj z dobrodziejstw Internetu i postaraj się czytać przynajmniej jeden krótki tekst dziennie na dowolny temat. Im będzie on dla ciebie ciekawszy, tym więcej słówek zapamiętasz.

Za rzadko komunikujesz się w języku angielskim

Czy w pracy prosisz o pomoc kolegę za każdym razem, kiedy trzeba napisać maila lub wykonać telefon w języku angielskim? A może podczas wakacji za granicą to zawsze żona albo syn robią zakupy lub meldują Was w hotelu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te dwa pytania, musimy Cię zmartwić - opóźniasz swoją naukę. Im częściej będziesz ćwiczył, nie tylko na zajęciach, ale także w prawdziwych, życiowych sytuacjach, tym szybciej komunikacja po angielsku przestanie być dla Ciebie problemem.

Unikanie wyjazdów zagranicznych

Wiele osób rezygnuje z pomysłu spędzenia wakacji za granicą z obawy przed problemami z komunikacją w obcym języku. Nie jest to najlepszy pomysł - wyjazd za granicę to doskonała okazja, aby poćwiczyć swój angielski w prostych, codziennych sytuacjach, takich jak zakupy czy pytanie o drogę. Nauka angielskiego w domu lub w szkole językowej ma Cię przecież przygotować do wykorzystywania go w prawdziwym życiu. Warto przekonać się, jak wiele już potrafisz!

Porównywanie się z innymi

Prawdziwym przekleństwem osób uczących się języków obcych, zwłaszcza dorosłych, jest porównywanie się z innymi. Postępując w ten sposób, nic nie zyskujesz, fundujesz sobie za to stres i frustrację. Nauka języka przypomina trochę chodzenie po górach - każdy powinien robić to we własnym, najlepszym dla niego tempie. Efekty nauki zależą od wielu czynników - systematyczności, umiejętności uczenia się, poświęconego na naukę czasu, właściwego doboru materiałów, stylu nauki, warsztatu lektora, który nas prowadzi, a nawet… naszego nastawienia. Porównywanie się z innymi nie ma sensu, ponieważ każdy z nas jest inny, ma inne możliwości czasowe i predyspozycje.

Błędy możesz popełniać nawet podczas nauki w szkole językowej

Wiele osób podejmuje naukę w szkole językowej, lecz nie satysfakcjonują ich osiągane rezultaty. Warto zadać sobie pytanie, czy w pełni wykorzystujesz możliwości oferowane Ci przez Twoją szkołę. Jakich błędów unikać, aby kurs językowy przyniósł jak najlepsze efekty?

Jesteś tylko biernym słuchaczem - strach przed udzielaniem się

Komunikacja w języku angielskim to umiejętność PRAKTYCZNA. Oznacza to, że nie możesz jej się nauczyć tylko w teorii, nie ćwicząc. Równie dobrze mógłbyś uczyć się pływać, siedząc w fotelu i oglądając tutoriale na YouTubie. Podczas zajęć w szkole językowej nie bądź tylko biernym słuchaczem. Staraj się mówić i pisać jak najczęściej. To jedyny sposób, aby osiągnąć swój cel.

Nie powtarzasz materiału po zajęciach

Nowe słownictwo, które poznajesz na lekcji angielskiego, musi zostać powtórzone, aby zostało przeniesione do pamięci długotrwałej. Prace domowe zadawane przez lektora nie mają na celu utrudnienia Ci życia, lecz właśnie utrwalenie materiału, który pojawił się na zajęciach. Warto co jakiś czas wracać do notatek z poprzednich lekcji i powtarzać słówka, wyrażenia i konstrukcje gramatyczne. Dzięki temu zapamiętasz je na stałe.

Największy grzech w nauce języka angielskiego to... brak nauki

Od jakiegoś czasu krąży w mediach społecznościowych mem o następującej treści: “Pół roku temu zapisałam się na siłownię i żadnych efektów nie widać. Jutro idę tam osobiście i sprawdzę, co się dzieje.” Niestety, część osób rozpoczynających kurs języka angielskiego w szkole językowej w podobny sposób podchodzi do nauki. Tymczasem nie wystarczy zapisać się, kupić podręczniki i opłacić rachunek za kurs. Konieczne jest także pojawianie się na zajęciach, aktywny udział w lekcji, systematyczność i powtarzanie materiału. Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej nauczyć się angielskiego, odpowiedź brzmi - przede wszystkim, ucząc się.

 

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

 Sprawdź swoją ofertę

 

 

Uczysz się angielskiego od dłuższego czasu, lecz z marnym skutkiem? Sprawdź, czy nie sabotujesz własnych wysiłków. Często, zupełnie nieświadomie, popełniamy błędy w nauce angielskiego, które sprawiają, że mimo zainwestowanych czasu i wysiłku, trudno dostrzec zadowalające rezultaty. Jak najlepiej uczyć się angielskiego? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem