ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Kolejność przymiotników w zdaniu angielskim

Przymiotniki pozwalają nam opisać osobę, zwierzę, przedmiot, miejsce czy zjawisko, o którym mówimy. W języku angielskim, poza kilkoma wyjątkami, stawiamy je zawsze przed rzeczownikiem, do którego się odnoszą. Nie odmieniają się, co znacznie ułatwia naukę, jednak musisz pamiętać o tym, że w przypadku użycia więcej niż jednego z nich, należy zachować odpowiednią kolejność. Jeśli tego nie zrobimy, nasza wypowiedź będzie brzmiała nienaturalnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak ona wygląda.

 

Gramatyka angielskiego

Order of adjectives - kolejność przymiotników

Kiedy dwa lub więcej przymiotniki poprzedzają rzeczownik, powinno się zachować niżej opisaną kolejność. W rzeczywistości bardzo rzadko spotyka się zdania, w których występują więcej niż trzy przymiotniki. Jednak jeśli przygotowujesz się do egzaminu z języka angielskiego, warto poćwiczyć układanie zdań z większą liczbą przymiotników.

 

 

opinia

wielkość

wiek

kształt

kolor

pochodzenie

materiał

przeznaczenie

 

It’s a

nice

big

old

round

black

German

metal

writing

table.

 

Opanowanie właściwej kolejności przymiotników w zdaniu możesz ułatwić sobie, zapamiętując skrót: Op-SASh-COM, pochodzący od pierwszych liter angielskich nazw poszczególnych kategorii:

OP - opinion

S - size

A - age

SH - shape

C- colour

O - origin

M - materiał

 

Kiedy w zdaniu występują dwa lub więcej przymiotniki z tej samej kategorii, przymiotnik bardziej ogólny powinien stać przed tym, który jest bardziej szczegółowy, np.

a kind, gentle person - miła, delikatna osoba

a lovely, picturesque village - urocza, malownicza wioska 

a great, brave knight - wspaniały, odważny rycerz

 

Jeżeli potrzebujesz informacji na temat innych zagadnień gramatycznych w języku angielskim, koniecznie sprawdź Gramatykę j. angielskiego na naszej stronie. Na pewno znajdziesz tam wszystko, co chcesz wiedzieć o konkretnych strukturach i czasach angielskich. Ucz się angielskiego ze Speak Up!

 

<< Przymiotniki angielskie

<< Gramatyka języka angielskiego

Angielski Online

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.