ZAPISZ SIĘ NA KURS! ZADZWOŃ 695 213 867

Inne zdania podrzędne i konstrukcje gramatyczne

Istnieje w języku angielskim grupa zagadnień, które trudno przypisać do konkretnej kategorii. Nie oznacza to jednak, że nie są istotne. Przeciwnie, każde z nich jest bardzo przydatne i zdecydowanie warto je znać!

 

 

Zobacz te zagadnienia:

 

Question Tags

Question Tags to krótkie pytania na końcu zdania, które odpowiadają polskiemu “prawda?”, “nieprawdaż?”. W zależności od intonacji mogą wyrażać zdziwienie, zaciekawienie lub stwierdzenie faktu. Jeśli chcesz mówić jak native speaker, musisz je znać i stosować!

Be used to i get used to

Te dwie struktury gramatyczne wyglądają bardzo podobnie, co powoduje, że osoby uczące się angielskiego często je mylą. Tymczasem znaczeniowo mocno od siebie odbiegają. Be used to doing sth przetłumaczymy jako “być przyzwyczajonym do robienia czegoś”.Get used to doing sth oznacza “przywyknąć do robienia czegoś”. 

Imiesłowy angielskie

Czy wiesz, jak po angielsku powiedzieć “zrobiony”, “robiąc” i “zrobiwszy”? Po przeczytaniu tego artykułu będzie to dla Ciebie jasne. Znajomość imiesłowów angielskich jest Ci niezbędna, jeśli czeka Cię matura lub inny egzamin z języka angielskiego.

Inwersja 

To zagadnienie gramatyczne przydatne jest każdemu, kto chciałby poznać angielski na nieco bardziej zaawansowanym poziomie. Służy do podkreślania pewnych komunikatów, wzbogaca i urozmaica wypowiedź. Dowiedz się, po jakich wyrażeniach należy stosować inwersję w języku angielskim.

Określniki ilościowe

Angielski obfituje w wyrażenia określające ilość. Czym różni się few od a few i little od a little? Kiedy stosować some, a kiedy any? Jaka jest różnica pomiędzy many i much? O tym przeczytasz w tym artykule!

Szyk zdania

Szyk zdania angielskiego jest ściśle określony i odgrywa o wiele większą rolę niż w języku polskim. Przestawienie poszczególnych elementów może skutkować zmianą znaczenia całej wypowiedzi. Sprawdź, jak poprawnie budować zdania po angielsku.

Echo Questions 

To kolejne zagadnienie spoza poziomu podstawowego, którego znajomość jest konieczna, jeśli chcesz brzmieć jak native speaker. To krótkie pytania, którym reagujemy na czyjąś wypowiedź, aby wyrazić zdziwienie, zaskoczenie lub niedowierzanie.

So do I i Neither do I

Czy wiesz, że po angielsku zupełnie inaczej powiemy “Ja też” i “Ja też nie”? Jak wyrazić, że się z kimś zgadzamy lub nie zgadzamy? Przeczytaj, jeśli chcesz się tego dowiedzieć.

Would rather, would prefer i would better

Te trzy wyrażenia są stosowane przez native speakerów na co dzień. Często też pojawiają się na egzaminach z języka angielskiego. Za ich pomocą możemy wyrazić preferencje lub radę. Ich znajomość bardzo przyda się a na maturze!


Jeśli szukasz informacji na temat innych zagadnień gramatycznych w języku angielskim, zerknij, co kryje się pod zakładką Gramatyka j. angielskiego na naszej stronie. Znajdziesz tam klarowne wyjaśnienia i przejrzyste przykłady, które pozwolą Ci usystematyzować i poszerzyć wiedzę. Ucz się angielskiego ze Speak Up!

 

Masz pytania? Zostaw swój kontakt, oddzwonimy.