Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2018-05-15

Szybka powtórka do matury z angielskiego

Zasób słownictwa

Jedną z ważniejszych zdolności jest dobór słów czy wyrażeń, które mogłyby świadczyć o Twojej ponadprzeciętnej znajomości języka angielskiego. Zapewne posiadasz podstawową wiedzę wobec zwrotów i wyrażeń kluczowych, ale warto właśnie przypomnieć sobie kilka rzeczowników, czasowników czy przymiotników zamiennych. Wówczas zamiast używania co drugie słowo tego samego, możesz zabłysnąć przed egzaminatorem i pokazać, że Twoje słownictwo odpowiada poziomowi rozszerzonemu.

W tym przypadku przydają się słynne fiszki wiedzy, które przedstawiają najróżniejsze słowa, zwroty i wyrażenia w języku polskim i angielskim. Ich codzienne powtarzanie i poznawanie coraz nowszych propozycji zwiększa szanse, że niektóre z nich zapamiętasz i użyjesz podczas egzaminu.

Dobrym rozwiązaniem może być także czytanie książki czy artykułów po angielsku, które będą Cię jednocześnie ciekawić i uczyć, gdyż utrwalisz sobie pisownie poszczególnych słów i ich znaczenie. Na pewno w internecie także znajdziesz mnóstwo podpowiedzi związanych ze zwrotami po angielsku, gdzie będą one posegregowane tematycznie.

Szybka powtórka podobnych związków wyrazowych przyda się nie tylko podczas pisania wypracowania, ale również egzaminu ustnego.

Gramatyka – czasy

Z pewnością jeden z mniej lubianych działów językowych, co wiąże się być może z dużą ilością czasów do zapamiętania, gdzie niektóre z nich są do siebie bardzo podobne. Jednak z tym problemem również możesz sobie poradzić. Wystarczy rozpisać sobie na jak największych kartkach wszystkie poznane czasy gramatyczne, a przy nich najważniejsze zwroty czy krótko opisane zasady, by wiedzieć z czym są związane, ale nie rozpisywać się na ich temat. Wówczas wzrokowo będziesz w stanie skojarzyć sobie z konkretnymi słówkami albo układami zdań. Z pewnością pomocne będą także przykładowe ćwiczenia gramatyczne do rozwiązywania, dzięki czemu praktyka przyniesie zamierzone rezultaty. Umiejętne i prawidłowe posługiwanie się czasami adekwatnie do kontekstu jest również mocno punktowane na egzaminie, dlatego warto przyłożyć się do ich powtórki.

Inne ważne wskazówki

  • Dobrze jest przypomnieć sobie poszczególne formy wypowiedzi pisemnych jak: rozprawka, artykuł, listy czy też recenzje, by pamiętać czym dokładnie się charakteryzują. Nie zapomnij o wyróżnieniu na język formalny i nieformalny, a także stosowne dla nich słownictwo, początek, rozwinięcie, zakończenie oraz odpowiednia argumentacja.
  • Jeśli nie jesteś do końca pewny jakiejkolwiek formy gramatycznej albo znaczenia wyrażenia, postaraj się poszukać w swojej głowie zamienników, które niekoniecznie muszą być na poziomie zaawansowanym, gdyż najważniejsze jest poprawne stosowanie.
  • Kilka dni przed egzamin spróbuj częściej słuchać radia po angielsku, oglądać zagraniczną telewizję czy seriale, a nawet mówić po angielsku z bliskimi, co pozwoli Twojemu mózgowi przestawić się na inny język.
  • Podczas czytania poleceń czy też tekstów na egzaminie nie skupiaj się na pojedynczych słówkach, a jedynie kontekście w całej historii. Najważniejsze jest zrozumienie sensu podanej treści, by następnie móc wykonać prawidłowo kolejne polecenia. Niekiedy jeśli to możliwe, zaznaczaj odpowiedzi drogą eliminacji.
  • Ostatnią najważniejszą radą jest spokój – wiemy, że brzmi to dziwnie i absurdalnie, ale z pewnością opanowanie pomoże Ci lepiej niż stres, dlatego nie denerwuj się i bądź pewny siebie. So we wish you all good luck!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

Chcesz dodatkowych wskazówek?

Dowiedz się jak uczymy i pobierz e-booka

 

Pobierz e -book >>

W maju rozpoczęły się już pierwsze egzaminy dojrzałości zarówno dla uczniów liceów, jak i techników. Oczywiście my skupimy się na powtórce z angielskiego, aczkolwiek każdy ze zdawanych przedmiotów warto sobie jeszcze raz przypomnieć na chwilę przed zdawaniem. W przypadku języka trzeba przyznać, że wiele rzeczy powinieneś dowiedzieć się podczas kilku lat wcześniejszej edukacji, by posiąść chociażby podstawy słownictw czy gramatyki. Wydaje nam się, że część podstawową zdacie bez problemu, a trudności zaczną pojawiać się przy maturze rozszerzonej, pisemnej oraz ustnej. Jak zatem można jeszcze w ostatnich tygodniach czy dniach podszkolić nieco swoje umiejętności?

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem