Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-11-10

Obozy językowe za granicą - czy to dobry sposób na naukę angielskiego?

Obóz językowy po angielsku - kilka popularnych mitów

Zacznijmy od weryfikacji informacji na temat obozów językowych, na które możesz się natknąć w Internecie. Nie będziemy w tym miejscu przytaczać wszystkich mitów, a jedynie te najbardziej rozpowszechnione.

 • Niewiarygodna skuteczność nauki - niestety, to mit, i to jeden z najpopularniejszych. Prawda jest taka, że sam pobyt za granicą niewiele zmienia, czego dowodem jest choćby to, że po 2 tygodniach w Egipcie nikt nie mówi płynnie w egipskim dialekcie języka arabskiego. Co najwyżej "podłapiesz" kilka, może kilkanaście słówek, najważniejsze zwroty grzecznościowe i to wszystko. Aby obóz językowy za granicą przyniósł wymierne efekty, musisz włożyć w to sporo pracy, systematycznie powtarzać zdobyte wiadomości i (co najważniejsze) stosować je w praktyce.
 • Opanowanie autentycznego akcentu - to kolejny mit, z którym możesz się spotkać. I, podobnie jak w przypadku tempa nauki języka, kwestia całkowicie niemożliwa do realizacji. Choćby dlatego, że typowy obóz językowy po angielsku trwa ok. 2 tygodnie, co nie jest czasem wystarczającym, by się nauczyć wymowy setek (a tak naprawdę tysięcy) słówek z konkretnym akcentem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że angielski obóz językowy pozwoli Ci się dość dobrze osłuchać z akcentem używanym w okolicy, do której trafisz w ramach obozu.
 • Obóz językowy za granicą to odpowiednik kilku miesięcy nauki w kraju - to ostatni mit, z którym się dziś rozprawiamy, choć trzeba przyznać, że ten od strony czysto teoretycznej może wyglądać prawdopodobnie. Niestety, godzin nauki w trakcie standardowego kursu języka angielskiego nie da się w żaden sposób przeliczyć na godziny nauki na obozie językowym. Powód jest prosty: zakresy materiału "przerabianego" w tym samym czasie są dramatycznie różne, a dodatkowo trzeba pamiętać o tym, w jaki sposób Twój mózg przyswaja informacje. Trwałe zapamiętanie czegoś wymaga nie tylko nauczenia się tego raz, ale systematycznego powtarzania i wracania do tego materiału tak, by stał się rzeczywiście integralną częścią Twojej pamięci trwałej.

Obóz językowy dla dorosłych angielski

Wprawdzie nie jest to może mit, ale wiele osób jest przekonanych, że na obóz językowy za granicą mogą wyjechać tylko dzieci i młodzież. Nie jest to jednak prawda - obozy językowe są dostępne również dla dorosłych, i to w naprawdę szerokiej gamie opcji i okresów trwania: od 1-2 tygodni aż po kilka miesięcy czy nawet rok. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli np. masz zdalną pracę, którą możesz wykonywać niezależnie od miejsca pobytu.

Obóz językowy za granicą - główne zalety

Wyjazd na obóz językowy po angielsku ma szereg zalet, jeśli nie traktujesz takiego obozu jako magicznego sposobu nauki angielskiego. Oto najważniejsze korzyści z wyjazdu na obóz językowy za granicą:

 • ciekawy, aktywny sposób spędzenia czasu
 • przełamywanie bariery nieśmiałości w mówieniu po angielsku
 • szlifowanie i poprawa umiejętności językowych
 • ciekawe wakacje w dobrym, międzynarodowym towarzystwie
 • możliwość nawiązania interesujących przyjaźni

Obóz języka angielskiego a zanurzenie w języku

Immersja językowa to bardzo ważna kwestia, która jest podkreślana jako atut niemal każdego obozu językowego za granicą. I jest to prawda: immersja bardzo pomaga w nauce (do czego wrócimy za chwilę). Problem jednak w tym, że ta immersja bywa czasem łamana przez samego organizatora - zdarza się, że program obozu jest czystą teorią, a grupy dobierane sa tak, że każda z nich to w zasadzie enklawa przedstawicieli danej narodowości. W takich warunkach o pełnym zanurzeniu w języku angielskim nie ma oczywiście mowy, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby w trakcie całego pobytu na wybranym przez Ciebie obozie językowym angielski był używany nie tylko na zajęciach, ale także w codziennej komunikacji z innymi uczestnikami obozu.

Podkreślmy jeszcze raz tę kwestię: jeśli chodzi o obozy językowe angielski za granicą łatwiej poznać przede wszystkim dlatego, że każdy obozowicz jest praktycznie zmuszony do komunikacji właśnie w tym języku. Dotyczy to szczególnie wszystkich typowych sytuacji z codziennego życia, kiedy np. trzeba coś kupić, zapytać przechodnia o drogę czy zwyczajnie porozmawiać.

Jak wybierać angielski obóz językowy?

Rzecz jasna nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną ani materiałami reklamowymi. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę wybierając obóz językowy po angielsku?

 • zweryfikuj ofertę i odrzuć te, które "zapewniają" niesamowite efekty w krótkim czasie
 • sprawdź, czy szkoła bądź instytucja organizująca dany obóz językowy za granicą, posiada akredytację albo jest członkiem uznanego, renomowanego stowarzyszenia czy sieci szkół języka
 • sprawdź, co dokładnie obejmuje cena obozu, a za co musisz dopłacić
 • zweryfikuj zakwaterowanie, wyżywienie, program i sposób doboru uczestników do poszczególnych grup

Podsumowanie

Pamiętaj, ze jeśli zdecydujesz się na obóz językowy angielski nie wskoczy Ci do głowy automatycznie, a Ty w magiczny sposób nie zaczniesz mówić z akcentem native speakera. Aby osiągnąć konkretne efekty, potrzebne jest też Twoje zaangażowanie i systematyczna praca. Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że wyjazd i pobyt za granicą w anglojęzycznym środowisku, znacznie przyspiesza naukę, jeśli tylko odpowiednio wykorzystasz tę szansę, do czego Cię gorąco zachęcamy!

Zapraszamy Cię również do częstego odwiedzania naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawostek, porad i przydatnych wskazówek, dzięki którym nauka języka angielskiego stanie się dla Ciebie jeszcze łatwiejsza. A jeśli chcesz zapisać się na kurs angielskiego prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę, w tym native speakerów, zapraszamy na zajęcia stacjonarne lub online do jednej z naszych szkół w Polsce!Dyskusje na temat tego, czy obóz językowy za granicą to rzeczywiście skuteczny sposób na naukę języka i w jakim stopniu taki wyjazd faktycznie przekłada się na poprawę umiejętności językowych uczestnika, toczą się od bardzo dawna. Dziś i my postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie, przy okazji rozwiewając niektóre z mitów, jakie w ciągu lat narosły wokół obozów językowych. Jaka zatem jest prawda o obozach językowych?

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem