Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-09-07

Jak przygotować się do egzaminu FCE?

Przygotowanie do egzaminu na ten certyfikat wymaga odpowiedniej ilości czasu oraz pracy, dlatego poświęcamy tej kwestii odrębny artykuł. W dalszej części opisujemy, jak przebiega egzamin Cambridge B2 First, jak się samemu przygotować do FCE, ile czasu to zajmuje i na czym skupić się w największym stopniu. Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie do FCE - kiedy zacząć?

Teoretycznie rzecz biorąc nie istnieje żaden konkretny limit czasowy, który wyznaczałby granicę możliwości przygotowania się do egzaminu na certyfikat B2 First (FCE), ale zawsze musisz pamiętać o tym, by dać sobie wystarczająco dużo czasu na naukę. Co to znaczy w praktyce i ile czasu potrzeba na przygotowanie do FCE w wystarczającym stopniu? Najczęściej przyjmuje się, że konieczna jest nauka angielskiego od podstaw przez ok. 700-800 godzin, by osiągnąć poziom znajomości tego języka pozwalający na zdanie egzaminu B2 First (FCE), czyli na poziomie upper-intermediate.

W tym kontekście 1 rok wydaje się być absolutnym minimum dla osób, które już znają angielski na poziomie podstawowym lub ponadpodstawowym. Jeśli jednak dopiero zaczynasz naukę języka angielskiego, musisz liczyć się z tym, że dopiero za około 3-4 lata osiągniesz właściwy poziom.

Jak przygotować się do FCE - sprawdzone sposoby

Egzamin B2 First (FCE) jest podzielony na 4 części:

  • Reading and Use of English
  • Writing
  • Listening
  • Speaking

Aby zwiększyć efektywność przygotowań, naukę do egzaminu warto usystematyzować i pogrupować poszczególne zagadnienia tak, aby materiał do opanowania miał podobną strukturę, jak sam egzamin. W ten sposób łatwiej opanujesz potrzebną wiedzę. Dobrym pomysłem jest też dedykowany kurs - przygotowanie do FCE w szkołach Speak Up daje Ci niemal całkowitą pewność, że zaliczysz egzamin B2 First: aż 95% naszych kursantów zdaje FCE bez żadnego problemu! Poniżej podajemy też kilka sprawdzonych pomysłów, które możesz dodatkowo wykorzystać podczas nauki do egzaminu FCE.

Przygotowanie do egzaminu FCE - czytanie ze zrozumieniem oraz używanie języka w praktyce

Z uwagi na to, że pierwsza część egzaminu polega na weryfikacji znajomości gramatyki, słownictwa i rozumienia tekstu pisanego, właśnie na tych obszarach powinno się w pierwszej kolejności skupiać Twoje przygotowanie do FCE. Ile czasu poświęcić na każde z wymienionych zagadnień i jak się uczyć? Przede wszystkim jak najwięcej czytaj po angielsku - dzięki dostępowi do Internetu możesz bez większego problemu znaleźć odpowiednie teksty, artykuły prasowe czy nawet literaturę piękną. Nie zapomnij także o gramatyce, słowotwórstwie, idiomach, czasownikach frazowych oraz kolokacjach. 

Jak się przygotować do FCE w zakresie pisania?

W tym przypadku istnieje tylko jedna droga: musisz pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę zarówno na poprawność gramatyczną, interpunkcyjną i ortograficzną swoich tekstów, jak i na stronę formalną. W trakcie egzaminu FCE musisz napisać esej oraz e-mail, list, artykuł, raport lub recenzję. Skup się zatem na tych formach, a bez większego kłopotu zdasz egzamin B2 First.

Jak przygotować się do egzaminu FCE pod kątem rozumienia ze słuchu?

Podobnie jak w przypadku pisania, nie ma tu dróg na skróty - musisz jak najwięcej słuchać, aby w jak największym stopniu oswoić się i osłuchać z mówionym angielskim. Nie skupiaj się na jednym źródle czy rodzaju nagrań, ponieważ w trakcie egzaminu będziesz mieć do czynienia z różnymi typami wypowiedzi: od rozmów telefonicznych przez wywiady i dyskusje aż po przemówienia.

Przygotowanie do certyfikatu FCE - mówienie

Egzamin FCE (B2 First) w zakresie mówienia obejmuje przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na kilka pytań egzaminatora, a następnie na samodzielnej wypowiedzi na zadany temat. Końcową częścią egzaminu jest rozmowa między egzaminowanymi osobami. W tym kontekście chyba już wiesz, jak się przygotować do egzaminu FCE z mówienia - musisz nie tylko ćwiczyć samodzielne wypowiadanie się na różne tematy, ale również jak najczęściej brać udział w konwersacjach, autentycznych rozmowach, w trakcie których uczestnicy wymieniają się poglądami bądź dyskutują. Pamiętaj, że zapisując się w Speak Up na dedykowany kurs, przygotowanie do FCE w zakresie mówienia (i słuchania!) będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejsze - oprócz wielu materiałów masz wtedy możliwość rozmów z native speakerami!

Ile czasu na przygotowanie do FCE to optymalna ilość?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od Ciebie - najważniejsza jest Twoja bieżąca znajomość angielskiego oraz to, ile czasu możesz poświęcać każdego dnia na naukę. Pamiętaj również, że nawet jeśli już dość dobrze znasz język angielski, przygotowanie do FCE musisz potraktować poważnie. Staraj się zatem wykorzystywać dostępny czas z maksymalną efektywnością i nie odkładaj nauki na później. Systematyczna, codzienna praca przyniesie najlepsze rezultaty.

Jak się samemu przygotować do FCE?

Samodzielna nauka do egzaminu FCE (B2 First) jest oczywiście możliwa, ale z wielu względów jest trudniejsza, niż może Ci się na pierwszy rzut oka wydawać. Największy Twój wróg to... Ty! Słomiany zapał, brak systematyczności, brak dostępu do dobrych materiałów i możliwości konwersacji po angielsku z native speakerami to tylko główne problemy, na jakie się wcześniej czy później natkniesz. Z tego powodu najlepiej jest się zdecydować na dedykowany kurs, np. w Speak Up - dzięki temu zyskujesz nie tylko dostęp do materiałów z autentycznych egzaminów z poprzednich lat, ale także wykwalifikowanych lektorów, którzy pomogą Ci zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności.

Samodzielna nauka natomiast powinna stanowić wsparcie głównego kursu na egzamin FCE - rozwiązywanie przykładowych testów, maksymalne zanurzenie się w angielskim i systematyczna praca oraz weryfikacja postępów to najlepsze, co możesz zrobić, żeby zdobyć certyfikat FCE (B2 First).

Formalne potwierdzenie znajomości języka angielskiego na określonym poziomie jest bardzo przydatne nie tylko dla osób, które zamierzają studiować bądź pracować w anglojęzycznym środowisku. Do sytuacji, w których certyfikat językowy może okazać się bardzo przydatny, należy także np. pilotowanie wycieczek w języku angielskim czy możliwość uzyskania zwolnienia z egzaminu bądź zaliczenia z angielskiego na studiach. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych certyfikatów językowych w Polsce w zakresie znajomości angielskiego jest B2 First (dawniej FCE).

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem