Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-10-22

Pierwszy wyjazd do Anglii - o czym warto pamiętać, jak przygotować się do wyjazdu?

Brexit a wyjazd do Anglii, czy jest to wciąż możliwe?

Tak, wyjazd do wielkiej Brytanii po Brexicie jest możliwy, choć nieco trudniejszy. Do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, lecz od 1 stycznia 2021, w życie wchodzą trzy bardzo ważne przepisy:

  • wjazd na teren Wielkiej Brytanii będzie możliwy wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Nie będziemy mogli posługiwać się w tym celu polskim dowodem osobistym;
  • w przypadku wyjazdu w celach turystycznych nie będziesz musiał ubiegać się o wizę, lecz Twój pobyt nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, nie będziesz też mógł podjąć pracy ani studiów na terenie UK;
  • jeśli chciałbyś pracować w Wielkiej Brytanii, niezbędne będzie ubieganie się o wizę (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu). 

Jak pokonać barierę językową?

Poza kwestiami formalnymi warto zadbać o odpowiednie umiejętności językowe. Dzięki temu Twój pierwszy wyjazd do Anglii nie będzie się wiązał ze stresem, a Ty dasz sobie radę w każdej sytuacji. Jak przygotować się do wyjazdu do Anglii pod kątem języka?

Jak poprawić skutecznie znajomość języka przed wyjazdem?

Podczas pobytu w UK będziesz musiał rozmawiać z native speakerami, słuchać ze zrozumieniem komunikatów, np. w metrze i potrafić odczytać tablice informacyjne. Jeśli planujesz wyjazd do pracy, poprzeczka wędruje znacznie wyżej. Dlatego bardzo ważne jest, abyś przed opuszczeniem Polski podszkolił język angielski:

  • słówka i zwroty - trudno porozumieć się z kimkolwiek w obcym języku, jeśli nie znasz słownictwa. Bez niego nie możesz wyrazić swoich myśli, nie zrozumiesz też, co ktoś do Ciebie mówi. Dlatego przed wyjazdem rzetelnie przyłóż się do poznania słówek i zwrotów związanych z samą podróżą (lotnisko, podróż pociągiem, autobusem i taksówką), zakupami, zameldowaniem się w hotelu, pytania o drogę i na wszelki wypadek te, które mogą Ci się przydać w kontaktach z lekarzem lub policją. 

Jeżeli jedziesz do pracy, do powyższych sytuacji dołóż słownictwo branżowe, które okaże się przydatne w codziennej pracy.

  • rozumienie ze słuchu - często możesz usłyszeć opinię, że w nauce języka najważniejsze jest mówienie. My zaryzykujemy przedstawienie odmiennego przekonania - równie ważne, jak mówienie jest także słuchanie. Przecież nie da się przeprowadzić sensownej rozmowy, jeśli rozmówcy nie rozumieją się nawzajem, prawda? Tymczasem Polacy mają ogromne problemy ze zrozumieniem native speakerów, a szczególnie Brytyjczyków. Wynika to z faktu, że podczas nauki w szkole rozumienie ze słuchu ćwiczy się dość rzadko, nie pozwala na to napięta podstawa programowa. Większy nacisk kładziony jest na naukę gramatyki i słownictwa.

Drugim powodem jest znaczna przewaga amerykańskiej odmiany języka angielskiego w naszym otoczeniu. Słyszymy go w filmach, serialach i piosenkach. Brytyjski akcent pojawia się o wiele rzadziej, a jest znacznie trudniejszy do zrozumienia, a im bardziej na północ Anglii się wybierasz, tym “cięższej” wymowy możesz się spodziewać.

  • mówienie - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność wysławiania się po angielsku jest kluczowa podczas pobytu za granicą. Dlatego ćwiczenie tej kompetencji językowej powinno znaleźć się na szczycie listy priorytetów przed wyjazdem. 

Jak ćwiczyć angielski przed wyjazdem? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • jak najwięcej słuchaj autentycznych brytyjskich materiałów: audycji radiowych, wiadomości, podcastów, webinarów. Oglądaj angielskie (nie amerykańskie!) filmy i seriale w oryginalnej wersji językowej;
  • połóż nacisk na naukę słownictwa, rób ćwiczenia online, i czytaj po angielsku;
  • poznaj angielskie zwyczaje i kulturę, informacje na ich temat bez trudu znajdziesz w internecie. To uchroni Cię przed popełnieniem gafy lub urażeniem czyichś uczuć. 

Problemy z przełamaniem się do rozmowy, czyli znajomość języka angielskiego to nie wszystko

Jeżeli, jak wiele dorosłych osób, borykasz się z blokadą językową, a na samą myśl o konieczności rozmowy po angielsku oblewa Cię zimny pot, przed wyjazdem powinieneś przede wszystkim zadbać o to, by ten problem nie zepsuł ci pobytu za granicą.

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na przełamanie bariery językowej jest skorzystanie z kursu języka angielskiego prowadzonego przez native speakera. Idealny będzie kurs konwersacyjny z nauczycielem - Brytyjczykiem. Nie tylko pozwoli Ci pokonać trudności z mówieniem po angielsku, ale także przywyknąć do akcentu dominującego na Wyspach.

Nastawienie Anglików do obcokrajowców

Pomimo Brexitu Anglicy pozostają w większości tym samym otwartym, przyjaznym narodem, jak do tej pory. W porównaniu do Polaków, o wiele łatwiej przychodzi im pełna akceptacja cudzoziemców, a wielokulturowość jest dla nich czymś zupełnie naturalnym. W pierwszym kontakcie mogą wydawać się nieco powściągliwi, a ich ulubionym tematem jest pogoda w Anglii, lecz szybko dają poznać się bardziej przystępnej strony.

Koszty utrzymania, czy warto brać ze sobą dużą ilość gotówki na krótki wyjazd?

Gotówka przyda Ci się być może, żeby zapłacić za przejazd taksówką. Praktycznie we wszystkich innych miejscach zapłacisz kartą. Warto na pewno wymienić pewną ilość złotówek na funty, aby mieć zabezpieczenie na wypadek np. awarii terminala płatniczego, jednak płatności kartą są po prostu o wiele bardziej popularne. Gotówka staje się coraz rzadszym widokiem w Anglii i to do tego stopnia, że wiele banków likwiduje lub mocno ogranicza liczbę bankomatów. 

Jeśli jedziesz do pracy, będziesz potrzebował zabezpieczenia finansowego na pierwsze tygodnie. W zależności od zawodu możesz spodziewać się wypłat tygodniowych lub miesięcznych. Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością wpłaty kaucji, a wysokości opłat znacznie od siebie odbiegają w poszczególnych regionach Anglii. Zdecydowanie najdroższy jest Londyn i duże miasta. W mniejszych, ceny za pokój wahają się od £100 do £140 tygodniowo. Przed wyjazdem zorientuj się, jak kształtują się one w tej części kraju, do którego się wybierasz. 

Po odliczeniu kosztów kaucji za mieszkanie, warto mieć na koncie kwotę odpowiadającą przynajmniej minimalnym miesięcznym zarobkom w Anglii (obowiązująca obecnie godzinowa stawka minimum to £8,72). To pozwoli Ci pokryć koszty związane z wyżywieniem i dojazdami do pracy.

Jedziesz do Anglii pracować? Nie zapomnij o tym:

Po Brexicie nie będzie możliwości wyjazdu do pracy “w ciemno”. Pracę będziesz musiał znaleźć, będąc w Polsce lub podczas “turystycznego” pobytu w Anglii. Dopiero uporanie się z wymaganymi formalnościami pozwoli pracodawcy legalnie Cię zatrudnić. Oto, jakim wymogom formalnym będziesz musiał stawić czoło:

Znajdź sponsora

Angielski termin “sponsor” oznacza po prostu pracodawcę. Oferta pracy musi pochodzić od “zaaprobowanego sponsora”, czyli firmy, która uzyskała odpowiednią rządową licencję. Co więcej, oferowane stanowisko powinno wymagać określonego poziomu kwalifikacji i być płatne minimum £20 480. W momencie powstawanie tego artykułu ostateczne decyzje co do dwóch ostatnich warunków nie zostały potwierdzone oficjalnie przez rząd brytyjski.

Złóż wniosek o wizę 

Od 1 stycznia 2021 obywatele Unii Europejskiej będą musieli uzyskać wizę, aby podjąć pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Uzyskanie dokumentu będzie wiązało się z uiszczeniem opłaty - kwota nie została jeszcze potwierdzona.

Poza wniesieniem opłaty, złożeniem wniosku o wizę z dołączonym zdjęciem i znalezieniem pracodawcy, będziesz musiał zmierzyć się z systemem punktowym. Obejmuje on 9 różnych kategorii, w których możesz uzyskać w sumie 130 punktów. Aby otrzymać wizę, będziesz musiał zdobyć 70 punktów.

3 kategorie są “non-tradeable” - niezbywalne, co oznacza, że spełnienie tych kryteriów jest absolutnie niezbędne do uzyskania wizy. Są to: wspomniana wcześniej oferta pracy od pracodawcy posiadającego licencję (20 punktów), stanowisko wymagające odpowiedniego poziomu kwalifikacji (20 punktów) i znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B1(10 punktów). 

Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za wysokość zarobków: 

£20 480 (minimum) – £23 039 rocznie - 0 punktów

£23 040 – £25 599 rocznie - 10 punktów

£25 600 lub więcej rocznie - 20 punktów

Pomogą Ci także wysokie kwalifikacje, np. tytuł doktora (10 lub 20 punktów) lub zawód, który wykonuje w UK zbyt mało osób (20 punktów). Na uzyskanie wizy nikłe szanse będą miały osoby niewykwalifikowane i bez znajomości języka angielskiego. Dobrym pomysłem jest śledzenie wprowadzanych zmian na oficjalnej, rządowej stronie www, którą znajdziesz TUTAJ

Dowiedz się więcej o wybranym mieście

Przed wyjazdem do Anglii, poszukaj w internecie informacji na temat miejsca, do którego się wybierasz. Dołącz do lokalnych grup na Facebooku, znajdź stronę internetową miasta, skorzystaj z Google Street View. Dzięki temu oswoisz się z nim wcześniej, a po przyjeździe łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć.

Pierwszy wyjazd do Anglii - czy jest się czego obawiać?

Pierwszy wyjazd za granicę to zawsze przygoda i wiąże się z jakimś poziomem stresu. Jednak Anglia jest wyjątkowo przyjaznym miejscem dla Polaków. Wynika to nie tylko z otwartości i przychylności samych Anglików, ale także bliskości geograficznej, języka, który jest dla nas najbardziej znanym spośród wszystkich języków obcych oraz całkiem podobnej kultury. Jeśli postanowiłeś spróbować emigracji zarobkowej, Anglia jest bardzo dobrym wyborem.

Podsumowanie 

Spośród wszystkich wymogów stawianych imigrantom zarobkowym po Brexicie, najważniejszym, a jednocześnie najprostszym do spełnienia jest znajomość języka angielskiego. Bez niej nie uda Ci się znaleźć pracy ani otrzymać wizy. Umiejętność porozumiewania się po angielsku przydaje się także podczas wyjazdów dla przyjemności, kiedy po prostu chcesz zwiedzić Londyn lub inne zakątki Anglii. Dlatego nie warto czekać. Wybierz język angielski online i zacznij się uczyć już dziś! 

Choć historia Brexitu przypominała chwilami brazylijską telenowelę i nie wiadomo było, czy faktycznie nastąpi, stał się już faktem. Ustalenia i negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską wciąż trwają, lecz już dziś wiadomo, że Brexit będzie miał duży wpływ na nasze wyjazdy do Anglii. Jak się do nich przygotować? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem