Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-09-07

Egzamin CAE - porady i informacje

Egzamin CAE - więcej najważniejszych informacji

Certyfikat CAE jest autentycznym i wiarygodnym potwierdzeniem znakomitego poziomu języka angielskiego i jest honorowany na ponad 21 000 uczelniach wyższych, wśród pracodawców oraz władz rządowych. To prawdziwa i praktyczna nobilitacja dla każdej osoby, która profesjonalnie posługuje się językiem angielskim lub chce wejść na zupełnie inny poziom języka. Dzieje się również tak dlatego, że Egzamin CAE jest zgodny z CEFR - Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, który ma swoje dość wysokie i konkretne wymagania.

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu cae? Skuteczne porady.

Dokładnie tak samo jak z przygotowywaniem się do jakiegokolwiek egzaminu kluczowy jest plan działania. Planowanie oraz realizacje poszczególnych etapów powinny odbyć się gdy precyzyjnie poznamy już wymagania samego egzaminu, założenia techniczne oraz merytoryczne. Takie podejście pozwoli nam nie zginąć w natłoku materiału i uzyskać jak największą liczbę punktów. Na szczęście, egzamin ma ustalony format oraz czas na poszczególne działania, więc pod tym kątem nie ma zaskoczeń i niespodzianek. To ważna informacja ponieważ pozwala nam na wykonanie licznych prób generalnych, gdzie jedyne co będzie się zmieniać to tematyka, słownictwo i struktury. Niektórzy mogą stwierdzić, że przewidywalna forma egzaminu na niewiele się zda, jednak gdy myślimy jak najlepiej przygotować się do CAE wtedy nic nie może nas zaskoczyć.

Sposoby na przygotowanie się do CAE

Gdy zadajemy sobie pytanie jak najlepiej przygotować się do egzaminu CAE, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy jest szkoła językowa. Po krótkiej refleksji możemy dojść do wniosku, że spróbujemy przygotować się sami lub ewentualnie z nauczycielem prywatnym. Każdy sposób jest dobry, pod warunkiem, że jest skuteczny.

Samodzielne przygotowanie do CAE

Samodzielne przygotowanie do egzaminu wymaga ogromnej samodyscypliny. Największą zaletą jest to, że możemy pracować we własnym tempie, mamy czas na powtórki i głębsze wejście w poznawane w struktury oraz słownictwo. Wadą samodzielnej pracy może być spadek poziomu motywacji po pewnym czasie lub brak możliwości konsultacji czy zweryfikowania odpowiedzi ze źródłem. Zostaje nam jedynie klucz do ćwiczeń. W przypadku mówienia możemy zapisać nie na forum z nativem i zasymulować rozmowę egzaminacyjną, jednak takie rozwiązanie może być pozbawione najcenniejszego - informacji zwrotnej.

Przygotowanie do CAE ze szkołą językową i nauczycielem prywatnym.

Doświadczenie podpowiada, że przygotowując się do egzaminu warto skorzystać z pomocy osób lub instytucji, które mają już przetarte ścieżki w temacie. Praca w takim trybie charakteryzuje się precyzją działania, dostępem do spektrum materiałów dydaktycznych oraz regularną pracą, niezależnie od naszych nastrojów, motywuje nas do działania i skupia się na kluczowych aspektach egzaminu CAE. Przecież szkoły mają wręcz gotowe kursy CAE oraz instruktorów, którzy wiedzą jak odpowiednio przygotować kandydata. Bez wątpienia to atut nie do przecenienia.

Ile trwają egzamin i przygotowanie do CAE?

Egzamin CAE trwa do 4 godzin zegarowych i składa się z 4 części:

Reading & Use of English: praca z tekstem i znajomość struktur językowych. Czas trwania sesji 90 minut.

Writing: wypowiedź w formie pisemnej w formie dwóch tekstów (220-260 słów). Jeden tekst wyznacza egzaminator a drugi jest losowany przez zdającego. Czas trwania sesji 90 minut.

Listening: praca z materiałem audio, znajomość (z)rozumienia ze słuchu. Czas trwania sesji 40 minut.

Speaking: rozmowa z egzaminatorem oraz interakcja z dodatkowym uczestnikiem egzaminu na temat przedstawionych zdjęć. Czas trwania sesji 15 minut.

Sesje egzaminacyjne są organizowane w 14 autoryzowanych ośrodkach egzaminacyjnych na terenie Polski. Ile trwa przygotowanie do egzaminu CAE? Trwa tak długo jak jesteśmy w stanie, pod presją czasu, rozwiązać przykładowe testy i czujemy, że płynnie radzimy sobie z każdą zdolnością językową.

CAE przygotowanie do egzaminu

W przygotowaniu do egzaminu pomoże tak naprawdę wszystko, co przybliża nas do swobodnego posługiwania się językiem w mowie, w piśmie, w strukturze. Najważniejsze jest stworzenie środowiska, które zagwarantuje nam najlepsze efekty. Co to może być?

  • odpowiednie materiały edukacyjne takie jak Straight to advanced Student's Book. Premium Pack with Answers + online (Richard Storton, Rezmuves Zoltan), Compact Advanced, wyd. Cambridge, Complete Advanced 2ed, wyd. Cambridge, Objective Advanced 4th Edition, wyd. Cambridge, etc.,
  • kontakt z językiem / zanurzenie się w język (np. słuchanie radia BBC), rozmowy z Nativeami na forach, pisanie artykułów i recenzji publikacji po angielsku,
  • niezliczona ilość testów, rozwiązywanych najlepiej pod presją czasu, aby upozorować warunki egzaminacyjne,
  • praca nad wszystkimi obszarami egzaminacyjnymi. Najtrudniejsze mogą się okazać zdolności produktywne (pisanie i mówienie). Kwestia indywidualnych predyspozycji językowych.
  • perfekcyjna znajomość struktury egzaminu oraz punktacji za poszczególne sekcje językowe,
  • systematyczność i regularne ćwiczenia, które przynoszą lepsze efekty niż „rzucanie się” na materiał egzaminacyjny,
  • pozytywne nastawienie - ono nigdy nie zawodzi :)

Czy zdajesz sobie sprawę z wartości certyfikatu CAE - Cambridge Assessment English? Być może. Z pewnością pozytywny wynik egzaminu pozwoli Ci uzyskać znakomite potwierdzenie Twojej biegłości w języku angielskim. Certyfikat CAE cieszy się wyjątkową dużą popularnością a jego wartość jest szeroko doceniana praktycznie na całym świecie. Dlaczego? Ponieważ jeśli planujesz podjąć pracę za granicą, rozpocząć studia na wymarzonej uczelni, ubiegać się o wizę czy prowadzić swój biznes, CAE pozwoli na swobodne funkcjonowanie w tych obszarach. Zawsze będzie mile widziane i doceniane.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem