Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2023-01-23

Co to jest planer do nauki języka angielskiego? Jak wspomagać się nim podczas uczenia?

Najczęściej kupowane planery do nauki języków mają formę książkową, notatnikową, ale na rynku znajdziecie też planery ścienne czy w formie podkładek na biurko. Najważniejsze, żeby zawierały dużo ćwiczeń i mnóstwo miejsca na własne zapiski. Możliwe jest także pobranie lub stworzenie planera językowego on-line.

Czym jest planer do nauki i jak może pomóc w nauce języka obcego?

Planer pozwala nam zapanować nad czasem - nie tylko tym na naukę, ale i na inne codzienne czynności. Choć prymarną funkcją planera językowego nie jest kalendarz, to właśnie on ułatwia rozplanowywanie kolejnych zadań w czasie. W poszczególnych planerach znajdziecie różne rozwiązania graficzne, np.:

  • tabelki miesięcznego planowania zaaranżowane na jednej lub dwóch stronach, aby dało się ogarnąć wzrokiem kolejnych 30-31 dni pracy,
  • nagłówki w postaci wypisanych w szeregu dni tygodnia, które samodzielnie zaznaczamy w miarę planowania zadań językowych.

Kiedy uzupełniacie poszczególne rubryki planera, decydując o charakterze i liczbie zadań językowych do wykonania w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca, macie wasze cele jak na dłoni! Widzicie całą drogę, którą planujecie przejść - jej początek, poszczególne etapy oraz cele szczegółowe i cel ostateczny na dany okres planowania.

Wady i zalety korzystania z planera w procesie uczenia się języków

Korzystanie z każdego planera do nauki angielskiego ma jedną wadę - planer wymaga od swojego właściciela systematycznego uzupełniania ćwiczeń i ustawicznego weryfikowania, czy narzucony sobie rygor skutkuje przyswajaniem nowej wiedzy i umiejętności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie być swoim własny sterem, żeglarzem i okrętem, czyli w procesie nauki języków obcych potrzebujemy wsparcia z zewnątrz oraz kontroli i ewaluacji naszych postępów przez lektora, planer będzie dla nas bardzo frustrującym narzędziem.

Ale uwaga: cały czas mówimy o WADZIE KORZYSTANIA Z PLANERA, a nie o WADZIE PLANERA. Dostępne na rynku planery są bardzo starannie przemyślane, atrakcyjne graficznie i naprawdę ułatwiają planowanie kolejnych kroków w przyswajaniu sobie języka obcego oraz samokontroli postępów.

Planer językowy - dla kogo?

Planer do nauki przyda się osobom, które umieją samodzielnie planować naukę i powtórki. Nie ma znaczenia, czy jesteś nieco chaotyczny i roztrzepany, czy maksymalnie uporządkowany - najważniejsze, żebyś umiał planować bez zewnętrznego wsparcia. Planery językowe umożliwiają wyrobienie w sobie codziennej rutyny i wytrwanie w postanowieniu systematycznego uczenia się.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie planer?

Wybierając planer do nauki angielskiego bacznie przyjrzyj się rozwiązaniom graficznym i zakresowi proponowanych zadań. Na rynku znajdziesz zarówno planery sprzedawane w księgarniach, jak i te przygotowywane dla swoich kursantów (i nie tylko) przez poszczególne szkoły językowe.

A może wolisz takie narzędzie on-line? Przejrzyj blogi językowe, zanurkuj w sieć - bez problemu znajdziesz linki do konkretnych planerów.

Jeśli masz talent, możesz sam zaprojektować planer do nauki języka angielskiego i mieć go na swoim komputerze w postaci pliku albo po prostu go wydrukować.

Co można zapisywać w planerze do nauki angielskiego?

Bez względu na to, na jaki planer językowy się zdecydujesz, możesz:

  • zapisywać w nim nowe słówka i struktury gramatyczne,
  • prowadzić dziennik/pamiętnik po angielsku,
  • rysować mapy myśli,
  • zapisywać ciekawostki dotyczące kultury anglosaskiej,
  • notować ciekawe linki i inne źródła językowe,
  • zapisywać tytuły filmów/książek pomocnych w nauce,
  • wytyczać sobie cele i wskazywać daty ich wykonania,
  • korzystać z testów sprawdzających.

W planerze do nauki angielskiego możesz zapisywać wszystko, co dla ciebie ważne, a istnieje ryzyko, że szubko umknie z pamięci.

Planer nauki angielskiego - idealne uzupełnienie nauki angielskiego online

W przypadku nauki on-line, planery są naprawdę nieocenione. Pozwalają one utrzymać kontrolę nad procesem nauczania/uczenia się także wtedy, kiedy kończy się lekcja w sieci, a my cały czas chcemy utrzymać pełne zanurzenie w języku.

Fizyczna obecność planera - notatnika, który trzeba wziąć do ręki i usiąść nad nim w skupieniu - to doskonałe uzupełnienie nauki angielskiego on-line.

Podsumowanie

Nowoczesne planery językowe to doskonałe narzędzia wspomagające samodzielną naukę. Dzięki nim planujesz, określasz cele, uczysz się we własnym tempie, umiejętnie motywujesz się do dalszej nauki, skutecznie powtarzasz zdobytą wiedzę i z radością obserwujesz efekty swojej pracy.

Co to jest planer językowy? To kalendarz, organizer oraz notatnik w jednym. Dzięki niemu samodzielne planowanie nauki jeszcze nigdy nie było tak proste! Nie szukaj wymówek i zacznij od... dzisiaj - nie musisz czekać na nowy rok, choć jeśli lubisz snuć noworoczne postanowienia, postanów sobie, że przyszły rok spędzisz z planerem do nauki angielskiego.

Idea planera do nauki języków obcych jest bardzo prosta. Jak każdy planer, łączy on w sobie cechy kalendarza, organizera oraz notatnika i umożliwia samodzielne planowanie nauki języka obcego - we własnym tempie i na własnych zasadach.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem