Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-10-26

Dlaczego warto uczyć dziecko języka angielskiego - pewny start dla twojego dziecka

Języki obce, dlaczego warto wybrać akurat język angielski

Znajomość kilku języków obcych stanowi wspaniały kapitał, który ogromnie ułatwia start w dorosłe życie. Jednak to wciąż angielski jest tym, który przyda się Twojemu dziecku najbardziej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go za nauką innego języka obcego, jeśli masz taką możliwość. Dlaczego to właśnie mowę Szekspira warto wybrać jako pierwszy język obcy dla swojego dziecka?

Korzyści płynące z wyboru języka angielskiego

Korzyści, jakie płyną ze znajomości języka angielskiego w dorosłym życiu, są dosyć oczywiste i dotyczą zwłaszcza wyższych zarobków, większych możliwości znalezienia pracy czy lepszego komfortu podróżowania. Zalety nauki angielskiego widoczne są też jednak jeszcze wcześniej. Po co uczyć się angielskiego?

Poszerzenie horyzontów

Znajomość najpopularniejszego języka na świecie pozwala poszerzyć horyzonty. Nauka angielskiego to przecież nie tylko gramatyka i słówka, ale też, a nawet przede wszystkim poznawanie innej kultury oraz zwyczajów, tradycji i punktów widzenia. Już kilkulatki na lekcjach angielskiego uczą się rymowanek i piosenek będących częścią kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Starsze dzieci poznają też fakty związane z historią i geografią państw anglojęzycznych.

Łatwy dostęp do wiedzy

Nie ukrywajmy, młodsze pokolenia większość wiedzy czerpie przede wszystkim ze źródeł internetowych. Około 80% treści zamieszczanych w sieci tworzonych jest właśnie w języku angielskim, a ogromna ich część nigdy nie zostanie przetłumaczona na polski. Znajomość języka angielskiego umożliwi Twojemu dziecku pełniejsze korzystanie z zasobów sieci i znajdowanie wartościowych informacji. 

Oglądanie ulubionych seriali i filmów w oryginale

Dzieci i nastolatki uwielbiają anglojęzyczne filmy i seriale. Oglądanie ich w oryginale daje jeszcze więcej radości. To samo dotyczy czytania książek po angielsku. Harry Potter czy Alicja w Krainie Czarów w wersji oryginalnej to zupełnie nowy poziom frajdy. 

Ułatwienie dla nauki w szkole

Ten argument prawdopodobnie znajdzie uznanie największej grupy rodziców. Wyśrubowana podstawa programowa i przepełnione klasy rzadko dają nauczycielowi możliwość pochylenia się nad potrzebami każdego ucznia. Tymczasem lekcje angielskiego dla dzieci w dobrej szkole językowej pozwalają nadrobić zaległość, gruntownie poznać poszczególne zagadnienia i poświęcić odpowiednią ilość czasu na kluczowe, praktyczne umiejętności, a szczególnie mówienie.

Nawiązywanie zagranicznych kontaktów

Nauka angielskiego od wczesnego wieku pozwala również na komunikację z dziećmi z innych krajów - na wakacjach, podczas szkolnych wymian w programie Erasmus czy w internecie. Ćwiczenie rozmów po angielsku w naturalnych sytuacjach i na tematy autentycznie dla dziecka interesujące to doskonały trening przed wykorzystywaniem angielskiego w dorosłym życiu, np. w pracy.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę z dzieckiem?

W nauce języka obcego nie istnieje pojęcie “zbyt wcześnie”. Tak naprawdę, oswajanie maluszka z angielskim możesz rozpocząć od pierwszych dni jego życia. Nie mówimy tutaj, oczywiście, o nauce w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Małe dzieci uczą się bez przerwy, a najskuteczniej przychodzi im to, kiedy poznawanie świata przybiera formę zabawy. O pierwszy kurs angielskiego dla dzieci warto zadbać już, kiedy maluch skończy 3 lata. Nauka angielskiego poprzez zabawy ruchowe, śpiewanie i wykorzystanie zabawek (np. pacynek) bazuje na naturalnym sposobie przyswajania wiedzy przez małe dzieci i jest dla nich świetną zabawą.

Zalety rozpoczęcia nauki języka obcego od najmłodszych lat

Wbrew obawom niektórych rodziców, rozpoczęcie nauki języka obcego od najmłodszych lat nie powoduje problemów z opanowaniem mowy ojczystej, ani nie jest dla dziecka nadmiernym wysiłkiem. Przeciwnie, trudno znaleźć jakiekolwiek wady wczesnej nauki. Dlaczego zatem rozpoczęcie przygody z angielskim warto umożliwić już kilkulatkom? Lista powodów jest dość imponująca. 

Tworzenie pozytywnych skojarzeń

Wielu dorosłych ma przykre wspomnienia z lekcji języka obcego w szkole. Wkuwanie list słówek na pamięć, klasówki i stres. W efekcie z dużą niechęcią i nieufnością podchodzą do kursów angielskiego, a sam język po prostu źle im się kojarzy, co na pewno nie ułatwia jego opanowania. Zapewnienie dziecku kontaktu z angielskim w przyjaznych warunkach i umożliwienie mu poznawanie języka w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego, czyli przez zabawę, daje szansę na stworzenie pozytywnych skojarzeń, które zaprocentują w przyszłości - nauka angielskiego w starszym wieku będzie po prostu łatwiejsza.

Wykorzystanie plastyczności mózgu

Małe dzieci cieszą się niezwykłą plastycznością mózgu. Dzięki temu bez trudu wychwytują subtelne różnice pomiędzy dźwiękami, a jednoczesne przyswajanie dwóch, a nawet trzech różnych języków obcych nie jest dla nich problemem - dowodem są na to umiejętności językowe dzieci, których rodzice pochodzą z różnych krajów, a mieszkają w jeszcze innym. We wczesnym dzieciństwie nasze mózgi po prostu chłoną wiedzę jak przysłowiowe gąbki.

Ułatwienie na przyszłość

Nauka angielskiego od wczesnego dzieciństwa gwarantuje zdobycie solidnych podstaw, utrwalenia bazy słownictwa i rozwinięcie intuicji lingwistycznej. Umysł od dzieciństwa przyzwyczajony do dźwięków i struktury języka angielskiego szybciej przyswaja go również na późniejszych etapach nauki. Kontakt z angielskim od wczesnego dzieciństwa sprawia, że dalsza nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Lepszy akcent

Jak już wspomnieliśmy, małe dzieci mają niezwykle wyczulony słuch na dźwięki charakterystyczne dla każdego języka. Jeśli sam uczyłeś się angielskiego, na pewno pamiętasz, ile trudu kosztowało Cię prawidłowe wypowiedzenie takich słów jak “thirtieth” czy “though”. Osoby, które osłuchują i oswajają się angielskim od najmłodszych lat, nie mają takich problemów, a ich wymowa jest nieporównywalnie lepsza od rówieśników, którzy nie mieli takiej możliwości. 

Rozumienie ze słuchu

Umiejętność zrozumienia native speakerów ze słuchu to prawdziwa bolączka większości Polaków. Wymaga ona praktyki i jak największego kontaktu z “mówioną” formą języka angielskiego. Warto dodać, że im wcześniej młody człowiek może ćwiczyć tę umiejętność, tym lepsze efekty osiąga. 

Brak blokady językowej

Największą i najważniejszą korzyść wynikającą z wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego zostawiliśmy na koniec. Większość osób, które zaczynają uczyć się języka angielskiego w wieku dorosłym, ma mniejsze lub większe problemy z blokadą językową. Maluchy bardzo rzadko miewają takie trudności, a przyzwyczajone do mówienia po angielsku - nie rozwijają jej także w przyszłości. Dla nich posługiwanie się językiem obcym to czysta zabawa, a ćwiczenie dialogów stanowi jedną z wielu angażujących aktywności. 

Jak znajomość języka angielskiego może pomóc twojemu dziecku w przyszłości?

Dobra znajomość języka angielskiego nie wyróżni już nikogo na rynku pracy, ale… jest niezbędna. Dokładnie tak, jak umiejętność pisania, czytania, liczenia lub obsługi komputera. To kwalifikacje z kategorii koniecznych, bez których trudno znaleźć satysfakcjonujące stanowisko. Nawet oferty pracy z francuskim, niemieckim czy innym językiem zawierają w sobie wymóg znajomości angielskiego na poziomie minimum B1/B2. 

Angielski znacznie podnosi też komfort podróżowania. Umożliwia komunikację w niemal każdym zakątku świata, a na pewno na lotniskach i miejscach popularnych wśród turystów. Znając angielski, czujemy się w trakcie podróżowania pewniej i bezpieczniej. 

Umiejętność posługiwania się angielskim zwiększa też poczucie własnej wartości - nie należymy do mniejszości, której nie udało się go opanować. Podnosi poziom niezależności i umożliwia znajdowanie i weryfikowanie informacji w różnych źródłach, co jest niezwykle cenne w czasach, gdy fake newsy stają się prawdziwą plagą. 

Nauka języka angielskiego dla dziecka to nie tylko korzyści językowe

Nauka języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie daje znacznie więcej niż tylko korzyści językowe. Pozytywnie wpływa na rozwój mózgu, poszerza horyzonty i sprzyja większej otwartości na świat. Umożliwia nawiązanie wartościowych znajomości i rozbudza ciekawość świata. Czy to nie wystarczający powód, aby zachęcić dziecko do poznawania angielskiego?

Podsumowanie 

Czy wciąż warto inwestować w lekcje angielskiego dla dzieci? Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię, że tak - to zdecydowanie trafiony pomysł! Kursy angielskiego dla dzieci, zarówno te online, jak i stacjonarne zapewniają wspaniały kapitał na przyszłość, świetną zabawę i znaczne ułatwienie nauki w późniejszym wieku. Dlaczego warto postawić na angielski? Bo to pewny start dla Twojego dziecka!

Trudno znaleźć rodzica, który nie zdawałby sobie sprawy z tego, jak ważna i przydatna jest znajomość języków obcych. Kilkanaście lat temu wybór języka był sprawą oczywistą, prym wiódł angielski. W ostatnim czasie można było zaobserwować zmiany trendów, a na popularności zaczęły zyskiwać języki bardziej egzotyczne. Czy wciąż warto stawiać na naukę angielskiego od wczesnego dzieciństwa? Odpowiadamy!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem