Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2023-01-23

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Metoda Leitnera – szybkie i trwałe zapamiętywanie słówek

W nauce każdego języka, w tym również angielskiego, warto wykorzystać najskuteczniejsze metody, które nie tylko ją przyspieszą, ale także sprawią, że przyswajanie nowych słówek, pojęć i zasad gramatycznych stanie się znacznie przyjemniejsze. Właśnie w tym miejscu należy wspomnieć o metodzie Leitnera, która polega na powtarzaniu materiału na tyle często, aby dobrze go zapamiętać i utrwalić, ale jednocześnie na tyle rzadko, aby nie tracić czasu na zbędne powtórki. Zatem konieczne jest skupianie się na konkretach i odpowiedniej częstotliwości nauki, która okaże się dla nas optymalna. W efekcie więcej czasu poświęcimy na to, co sprawia nam najwięcej trudności, a to, co już zdążyliśmy przyswoić, nie zostanie zapomniane już po chwili. Idealnym przykładem metody niemieckiego dziennikarza naukowego Sebastiana Leintera są fiszki.

Na czym polega metoda fiszek?

Co to fiszki? To skuteczna metoda nauki języka, która polega na skorzystaniu z niedużych karteczek, na których zapisane są słówka w języku polskim na jednej stronie, a na drugiej jego tłumaczenie po angielsku. Karteczki mogą być uzupełnione rysunkami. Ponadto bardzo ważny jest sposób ich przechowywania, gdyż konieczne jest korzystanie z kilku przegródek. W pierwszej odkładane będą nowe karteczki, przygotowane do nauki, w drugiej te, których aktualnie się uczymy, dlatego wymagają powtarzania, a w trzeciej te już zapamiętane.

Co musisz mieć, żeby zacząć naukę języka obcego za pomocą fiszek?

Do przygotowania fiszek wystarczą niewielkie karteczki, długopis i opakowanie, które pozwoli na wygodne ich przechowywanie. Z jednej strony zapisz słówko w języku polskim, a z drugiej jego znaczenie w języku angielskim. W ten sposób odwracając strony, możesz szybko uczyć się nowych słów, pojęć czy istotnych dla Ciebie haseł. Tekst możesz uzupełnić obrazkiem, co jest znakomitym rozwiązaniem dla wzrokowców, gdyż rysunek będzie kojarzył się z danym słowem, co ułatwi jego zapamiętanie.

Samodzielne przygotowanie fiszek daje mnóstwo frajdy i jednocześnie pozwala zapisać w notatkach to, co sprawia nam największą trudność, a możliwość ich personalizacji jest ogromną zaletą takiego rozwiązania. Jeśli jednak nie masz na to czasu, to zawsze możesz kupić gotowe fiszki dostępne na rynku, w których możesz otrzymać plik pustych karteczek do uzupełnienia, sprzedawanych w kompaktowym pudełeczku lub już zapisanych, zgodnie z wybraną tematyką.

Warunki efektywnej nauki angielskiego z fiszkami

Aby nauka angielskiego z fiszkami okazała się efektywna, wydajna i satysfakcjonująca należy wiedzieć, jak właściwie je wykorzystać. Przede wszystkim należy:

  • być systematycznym,
  • przyswajać niewielki materiał w jednym czasie,
  • powtarzać mądrze, wykorzystując przegródki, w których oddzielnie odłożone zostaną fiszki do przyswojenia, zapamiętane i wymagające powtórki,
  • analizować swoje postępy na bieżąco.

Fiszki do nauki języka angielskiego – podstawowa czy wspierająca metoda nauki języka? 

Warto wiedzieć, że fiszki to uniwersalna metoda nauki języka angielskiego. Co to oznacza? Nic innego jak to, że doskonale sprawdzą się dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają naukę i uczą się podstaw, jak i tych zaawansowanych, poszukujących metod wspierających. Czy na samych fiszkach można opierać całą naukę języka angielskiego? Jest to metoda, która nie tyle uczy, ile umożliwia aktywne powtarzanie materiału, co jest atrakcyjne dla większości z nas, gdyż pozwala uniknąć nudy podczas nauki. Ponadto fiszki można także wykorzystać jako świetną okazję do wspólnej zabawy w szerszym gronie.

Jak skutecznie łączyć naukę angielskiego online z metodą fiszek?

Warto wykorzystać maksymalny potencjał fiszek podczas uczęszczania na korepetycje czy kursy. Wśród nich można wybrać między innymi angielski online, którego można uczyć się zdalnie. W ramach fiszek warto tworzyć notatki z konkretnych lekcji lub tematów i mieć możliwość szybkiej powtórki świeżo przyswojonej wiedzy. Jesteśmy przekonani, że umiejętnie wykorzystując fiszki, język angielski stanie się dla Ciebie dużo łatwiejszy, a sama nauka przyjemniejsza.

Nauka słówek angielskich – fiszki, z których możesz korzystać zawsze i wszędzie

Jak widzisz, opisywana metoda jest niezwykle skuteczna i efektywna, jeśli tylko dobrze ją wykorzystasz. Ponadto, zabierając ze sobą fiszki, angielski nie będzie przeszkodą podczas porozumiewania się na mieście w obcym kraju, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie, również podczas wyjazdów wakacyjnych. Zatem jeśli je przygotujesz samodzielnie lub kupisz gotowe fiszki, z pewnością przydadzą Ci się przez wiele lat, a ich kompaktowy format nie zabierze dużo miejsca w torebce czy plecaku.

Większość osób, planujących lub już uczących się języka angielskiego, poszukuje metod, które przyspieszą i ułatwią jego przyswojenie. Jedną z nich są fiszki do nauki angielskiego. Czy słyszałeś/-aś o takim rozwiązaniu? Jeśli nie, to koniecznie musisz je poznać, a jeśli tak, to dowiedz się już dziś, jak je wykorzystać, aby nauka była jak najbardziej efektywna. Metoda fiszek sprawi, że Twoja nauka nabierze rozpędu, a Ty z każdym dniem zauważysz jej rezultaty.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem