Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-11-10

Metoda Colina Rose - na czym polega metoda Colina Rose?

Idąc za ciosem, Rose opracował m.in. programy efektywnego uczenia się, wprowadzone później przez brytyjskie Ministerstwo Oświaty w niemal połowie szkół. Rose napisał też program dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (2-6lat) znany jako FUNdamentals (w Polsce: Zabawy fundamentalne), a dorosłym zaproponował program “Master It Faster”, który włączany jest do programów szkoleniowych największych gigantów światowej gospodarki.

Metoda Colina Rose na czym polega

Metoda Colina Rose oparta jest na koncepcji inteligencji wielorakiej, opracowanej przez Howarda Gardnera z Uniwersytetu Harvarda, zakładającej, że nauka języka (i w ogóle uczenie się) jest najbardziej efektywna, kiedy zaangażowane są w nią wszystkie zmysły. Oczywiście chodzi o to, że u każdego ucznia inny zmysł ma przewagę - jedni są wzrokowcami, inni słuchowcami, a jeszcze inni kinestetykami ("ruchowcami"). Pierwsi najlepiej zapamiętują widząc, drudzy - słysząc, a trzeci - będąc w nieustannym ruchu. Wiedząc, że tylko 20% ludzi potrafi nauczyć się języka „po staremu”, wkuwając gramatykę i teorię języka, Rose zaproponował całkiem nową metodę, która uwzględnia najnowsze odkrycia związane z funkcjonowaniem naszego mózgu.

Odkąd wiemy, że inteligencja to dużo więcej niż proste IQ, a każdy człowiek dysponuje całym wachlarzem różnych typów inteligencji - mało tego: posiada inną ich kombinację, nauka języków obcych uległa rewolucyjnym zmianom.

Metoda nauki angielskiego Colina Rose odrzuca tradycyjną metodykę szkolną, w ramach której promuje się tylko 2 z 8 inteligencji Gardnera: matematyczno-logiczną i językową i zakłada indywidualne podejście do nauki.

Gardner wyróżnił:

 • inteligencję przestrzenno-wizualną
 • inteligencję muzyczną
 • inteligencję interpersonalną
 • inteligencję intrapersoną
 • inteligencję ruchową
 • inteligencję matematyczno-logiczną
 • inteligencję językową
 • inteligencję przyrodniczą

Przed rozpoczęciem kursu uczeń badany jest specjalnym Testem Wielorakich Inteligencji, dzięki czemu udaje się ustalić jaką ma kombinację typów inteligencji, a następnie dobrać stosowny dla niego sposób nauczania.

Szybki angielski metoda Colina Rose zasady

W procesie uczenia się języka obcego, obok koncepcji inteligencji wielorakiej, Rose wykorzystał także:

 • wiedzę o działaniu dwóch półkul naszego mózgu (w oparciu o teorię Rogera Sperry, noblisty z 1981 roku);
 • wiedzę polisensoryczności (wielozmysłowości) - aktywacja wszystkich zmysłów sprawia, że nowa wiedza dociera do naszego mózgu za pomocą wielu kanałów i tym samym szybciej się utrwala.

Ucząc się metodą Colina Rose wykorzystujesz cały mózg - to tzw. „whole-brain learning”.

Metoda Colina Rose doskonale sprawdza się zarówno w zajęciach stacjonarnych jak i na platformach internetowych. W obu relacjach lektor/native speaker może dobrać dla każdego kursanta inne metody pracy oraz inne zadania, mając na uwadze jego kombinację typów inteligencji.

Co równie ważne, metoda Colina Rose szybki angielski zakłada, że nie chodzi o to, żeby kursant spędzał na nauce jak najwięcej czasu, ale żeby ten czas był jak najbardziej owocny. Dlaczego? Bo kiedy uczysz się w sposób, dopasowany do Twojego mózgu, a 100% czasu poświęcasz autentycznej komunikacji w języku obcym, zamiast wkuwaniu na pamięć i wypełnianiu zeszytów ćwiczeń, postępy przychodzą dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych szkolnych metod.

Metoda Colina Rose - angielski łatwy w przyswajaniu jak nigdy dotąd

Decydując się na naukę angielskiego metodą Colina Rose, zyskujesz:

 • autentyczne umiejętności komunikacyjne,
 • łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy i w zapamiętywaniu,
 • możliwość uczenia się zgodnie ze swoimi indywidualnymi predyspozycjami,
 • szybkie efekty uczenia się słówek i struktur gramatycznych,
 • możliwość uczenia się stacjonarnego oraz on-line w czasie, który ci najbardziej odpowiada.

Metoda Colina Rose to metoda szyta na miarę każdego kursanta!

Podsumowanie

Nauka języka angielskiego metodą Colina Rose jest bardzo efektywna. Pozwala ona nie tylko odkryć swój styl przyswajania nowych wiadomości, ale także wykorzystać do maksimum możliwości swojego mózgu. Jeśli przyklejono Ci łatkę językowego beztalencia, to znaczy, że ktoś nie zadał sobie trudu, aby odkryć, w jaki sposób należy Cię uczyć! Nie potrzebujesz poznawać teorii języka angielskiego, zależy Ci na byciu maksymalnie komunikatywnym. Metoda Colina Rose angielski odczarowuje - pokazuje, że nie ma kiepskich uczniów, są tylko kiepsko dobrane metody nauczania. I to w czasach, w których tak dużo już wiemy o funkcjonowaniu naszego mózgu i o różnych stylach przyswajania wiedzy!

Colin Rose studiował ekonomię międzynarodową, ale jego zainteresowania pochłonęły ostatecznie badania dotyczące tego, w jaki sposób ludzie uczą się i zapamiętują. Na podstawie tych badań w 1976 roku Rose napisał książkę „Accelerated Learning” ("Przyspieszone uczenie się"), a następnie założył organizację Accelerated Learning Systems, która zasłynęła stworzeniem bardzo udanej serii domowych kursów językowych (osoby anglojęzyczne bardzo szybko przyswajały sobie język francuski, niemiecki, hiszpański i włoski).

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem