Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2022-09-07

Ile trwa nauka angielskiego - w jakim czasie możemy nauczyć się języka?

Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, ile czasu zajmuje nauka języka angielskiego tak naprawdę i co wpływa na ilość czasu, jaką trzeba faktycznie poświęcić na osiągnięcie poszczególnych poziomów znajomości języka, zapraszamy do lektury. Oprócz odpowiedzi na te pytania doradzamy również, jak przyspieszyć naukę i na co zwrócić uwagę wybierając kurs angielskiego. 

Nauka języka angielskiego – ile trwa nauka angielskiego na poszczególnych poziomach?

Prędkość, z jaką przyswajamy wiedzę, jest inna dla każdej osoby, dlatego nie da się jednoznacznie określić, ile czasu zajmuje nauka jezyka angielskiego - każdy przypadek będzie nieco inny. Niemniej jednak można w pewnym przybliżeniu wskazać, ile trwa nauka języka angielskiego dla każdego z powszechnie stosowanych poziomów zaawansowania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że istniejących zestawień tego typu jest wiele i w każdym z nich przyjęte ramy czasowe są nieco inne.

Dla przykładu, ustalenia komisji egzaminacyjnej Cambridge English Language Assessment (CELA) są następujące:

 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu A1 - ok. 80-120 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu A2 - ok. 180-200 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu B1 - ok. 350-400 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu B2 - ok. 500-600 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu C1 - ok. 700-800 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego do poziomu C2 - 1000-1200 godzin

W ujęciu Education First (EF) przedziały czasowe potrzebne do opanowania angielskiego są inne. Poniższe zestawienie pokazuje, ile czasu zajmuje nauka angielskiego według tej organizacji:

 • ile trwa nauka angielskiego od podstaw do A1 - 70 godzin
 • ile trwa nauka jezyka angielskiego od A1 do A2 - 150 godzin
 • ile czasu trwa nauka angielskiego od A2 do B1 - 300 godzin
 • ile zajmuje nauka języka angielskiego od B1 do B2 - 200 godzin
 • ile czasu trwa nauka języka angielskiego od B2 do C1 - 200 godzin
 • ile trwa nauka angielskiego od C1 do C2 - 200 godzin

Co ważne, w przypadku, gdy osoba ucząca się angielskiego zna tylko jeden język, który mocno różni się od angielszczyzny, należy powyższe szacunki zwiększyć o około 50%.

Rada Europy z kolei przyjmuje jeszcze inne kryteria czasowe:

 • ile trwa nauka angielskiego na poziomach A1, A2 i B1 - ok. 120 godzin na jeden poziom
 • ile czasu zajmuje nauka języka angielskiego na poziomach B2, C1 i C2 - ok. 240 godzin na każdy poziom

Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na to, ile zajmuje nauka angielskiego

Na tempo, w jakim poznajesz angielski, ma wpływ wiele czynników, ale największe znaczenie ma Twój bieżący poziom znajomości języka oraz czas, który poświęcasz na naukę angielskiego. Spory wpływ na efekty nauki mają również Twoje zaangażowanie i systematyczność - bez odpowiedniej motywacji oraz regularnych ćwiczeń (nie tylko z lektorem czy korepetytorem, ale też samodzielnie) efekty będą dalekie od ideału.

Pamiętaj też, że wbrew temu, co twierdzą reklamy, nie istnieje żadna cudowna metoda błyskawicznej nauki angielskiego, a tym bardziej taka, która pozwoli Ci opanować ten język (czy dowolny inny język obcy) bez żadnego wysiłku z Twojej strony. Zwłaszcza, jeśli nie znasz nawet podstaw i dopiero poznajesz angielski.

Nie znaczy to jednak, że nie istnieje żaden sposób na przyspieszenie tempa nauki - kilka najbardziej efektywnych podajemy poniżej. Weź jednak pod uwagę, że metody te nie wtłoczą w magiczny sposób wiedzy do Twojej głowy. Jeśli z nich skorzystasz, na pewno pomogą Ci uczyć się angielskiego skuteczniej, szybciej, a przede wszystkim przyjemniej. 

Co zrobić, żeby przyspieszyć naukę angielskiego?

Nie jest żadną tajemnicą, że właściwa motywacja potrafi zdziałać prawdziwe cuda i ten fakt warto wykorzystać podczas nauki angielskiego. Dla przykładu, jeśli musisz w krótkim czasie opanować angielski na tyle, żeby móc się w nim porozumiewać, świadomość tego może być nieco przytłaczająca. Wystarczy jednak, że jasno określisz sytuacje, w jakich będziesz najczęściej używać angielskiego, eliminując z zakresu nauki słownictwo, zwroty czy wyrażenia niezwiązane z daną dziedziną. Takie ograniczenie materiału sprawi, że Twoja nauka angielskiego w wybranym zakresie będzie trwała krócej, a mniej materiału do opanowania to również mniejsze obciążenie psychiczne.

Bardzo pomaga także postawienie sobie jasnego, konkretnie wyznaczonego celu, do którego będziesz w trakcie nauki dążyć. To pozwala nie tylko mierzyć postępy, ale też motywuje do nauki, ponieważ widzisz, ile już umiesz, a ile jeszcze przed Tobą. Pamiętaj tylko, żeby cele wyznaczać realistycznie i nigdy ogólnikowo.

Stały kontakt z językiem angielskim to także świetny pomysł na przyspieszenie nauki. Spróbuj po prostu zanurzyć się w tym języku: czytaj wiadomości ze świata po angielsku, oglądaj filmy czy seriale w języku angielskim (z polskimi napisami), próbuj myśleć po angielsku, a jeśli możesz, jak najwięcej rozmawiaj po angielsku - najlepiej z native speakerami, ale nie tylko. W tym przypadku najważniejsze jest pokonanie bariery językowej i obawy przed mówieniem po angielsku. 

Podsumowanie

To, ile trwa nauka języka angielskiego, w dużej mierze zależy od Ciebie. To Twój wysiłek i czas, jaki poświęcisz na naukę, mają kluczowe znaczenie dla efektów. A jeśli nie masz z kim rozmawiać po angielsku, zapraszamy na jeden z naszych kursów języka angielskiego - szkoły Speak Up to nie tylko native speakerzy i zajęcia w fantastycznej atmosferze, ale także nielimitowany dostęp do materiałów edukacyjnych, elastyczne godziny zajęć i nowoczesna, autorska metoda nauki o gwarantowanej skuteczności. Zapraszamy! 

Jak dużo czasu zajmuje nauka angielskiego? Ile trwa opanowanie tego języka na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację? Czy rzeczywiście da się poznać angielski w dwa tygodnie czy to jedynie marketingowy slogan? Te pytania zadaje sobie każdego dnia wiele osób w trakcie poszukiwania kursu języka angielskiego dla siebie.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem