Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-07-28

Jak poprawić czytanie po angielsku?

Po co czytać po angielsku? - korzyści

“Czytanie angielskiego? Czy to na pewno dobry pomysł i czy dam radę?” Jeśli masz tego typu wątpliwości, spieszymy je rozwiać. Czytanie tekstu po angielsku to nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bardzo skuteczna droga do podniesienia swojego poziomu znajomości tego języka. Nauka angielskiego przez czytanie ma przynajmniej kilka zalet:

Czytanie po angielsku - Nauka w kontekście

Dłuższy tekst: książka, opowiadanie lub choćby artykuł zapewniają czytelnikowi szeroki kontekst. To sprawia, że czytając, wiele słów poznajesz właśnie z kontekstu, dzięki czemu zapamiętujesz je szybciej, skuteczniej i na dłużej. Eksperci językowi są zgodni, że nauka nowego słownictwa w kontekście to najlepsza możliwa metoda jego poznawania. 

Myślenie po angielsku

Czytanie obszernych tekstów stanowi świetną gimnastykę dla mózgu. Uaktywniają się jego obszary odpowiedzialne za abstrakcyjne myślenie, wyobraźnię i pamięć. Jeżeli czytasz w języku obcym, mózg otrzymuje dodatkową dawkę treningu. Im częściej będziesz to robił, tym sprawniej Twój umysł będzie operował “po angielsku”, ponieważ po prostu do tego przywyknie. Czytanie angielskich tekstów to fantastyczny sposób na eliminację języka polskiego z procesu nauki i na to, żeby zacząć myśleć po angielsku.

Utrwalenie struktur w języku angielskim

Podczas czytania książek lub artykułów regularnie napotkasz często używane zwroty i struktury gramatyczne. Dzięki temu szybko i skutecznie je zapamiętasz. Co ważne, dobrze zrozumiesz ich znaczenie i sposób użycia dzięki kontekstowi, a utrwalone - łatwo zastosujesz je samodzielnie w praktyce. 

Poszerzenie zakresu słownictwa - czytanie angielski

Nawet czytają po polsku, masz szansę rozwinąć swoje słownictwo. Dokładnie tak samo działa to w przypadku czytania po angielsku. Każda kolejna strona książki lub przeczytany artykuł wzbogaca znany przez Ciebie zakres słownictwa angielskiego. Pamiętaj, że nie musisz sprawdzać każdego niezrozumiałego słówka, ale te, z którymi to zrobisz i te, które zrozumiesz z kontekstu, mają szansę zamieszkać w Twojej pamięci długotrwałej. 

Kontakt z autentycznym angielskim

Czytanie po angielsku ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli wybierzesz materiały autentyczne, np. powieści, artykuły BBC,  czy nawet coś lżejszego, wprost z serwisów lifestylowych, zapewnisz sobie sporą dawkę kontaktu z “prawdziwym” angielskim. Takim, jakiego faktycznie używają native speakerzy. Dotyczy to szczególnie wyrażeń mocno nieformalnych. 

Dobierz odpowiednie teksty do swojego poziomu umiejętności

Naukę czytania po angielsku warto rozpocząć od dokładnego określenia swojego poziomu językowego. Bezpłatny test możesz wykonać TUTAJ. Dlaczego to takie istotne? Jeśli zaczniesz od tekstów, które są dla Ciebie zdecydowanie zbyt trudne, niewiele skorzystasz. Czytanie czegoś, co jest na zbyt niskim poziomie, nie pomoże Ci natomiast rozwinąć się językowo.

Najlepszą opcją jest stosowanie zasady L+1. “L” pochodzi od angielskiego słowa language (język) i reprezentuje poziom, na którym obecnie jesteś. “+1” to dodanie jednego stopnia trudności. W praktyce chodzi o to, aby teksty, które zamierzasz czytać, były dla Ciebie w miarę zrozumiałe - niekoniecznie we wszystkich szczegółach, lecz przynajmniej w ogólnym przekazie, a jednocześnie oferowały możliwość poznawania nowego słownictwa i rozwoju językowego.

Zatem, co czytać po angielsku i jak robić to we właściwy sposób? Oto nasza lista polecanych pozycji i sprawdzone rady doświadczonych lektorów.

Jakie teksty warto czytać po angielsku na początek?

Przygodę z czytaniem po angielsku warto rozpocząć już na starcie nauki. Na tym etapie jest, co prawda, jeszcze za wcześnie na mierzenia się z autentycznymi artykułami lub powieściami Tolkiena, lecz wszystkie inne korzyści wciąż obowiązują!

Na poziomie początkującym na pewno warto sięgnąć po wersje uproszczone, tzw. readersy. Znajdziesz je w ofercie większości wydawnictw. Najczęściej każdy poziom operuje określoną ilością słów. Nie wahaj się skorzystać z możliwości ich czytania już od pierwszych tygodni nauki!

W miarę postępów w nauce wybieraj wersje coraz bogatsze. To doskonały sposób na przekonanie się, że robisz postępy!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

 

Jakie teksty dla średnio zaawansowanych?

Po osiągnięciu poziomu B1 spróbuj swoich sił w czytaniu prawdziwych artykułów w internecie. Wybieraj tematykę, która jest Ci bliska i jesteś nią zainteresowany. Dzięki temu czytanie będzie po prostu przyjemniejsze i nie będziesz postrzegał go jako nauki, ale stanie się jedną z czynności, które wykonujesz dla przyjemności. Zmuszanie się do czytanie czegoś, co jest nudne, tylko dlatego, że jest po angielski to kiepski pomysł.

Osoby na poziomie średnio zaawansowanym mogą też spokojnie sięgnąć po “normalne”, nieuproszczone książki po angielsku. Nawet, jeśli nie zrozumiesz wszystkiego, ogólny sens powinien być dla Ciebie zrozumiały. 

Jakie teksty dla zaawansowanych?

Na poziomie zaawansowanym możesz poczuć prawdziwą radość z czytania w oryginale. Subtelne niuanse, zabawne gry słów, odniesienia kulturowe - to te wszystkie smaczki, które sprawiają, że tak wiele bywa utracone w procesie przekładu, nawet jeśli jest on bliski doskonałości. 

Na poziomie C1 i C2 nie obowiązują Cię już żadne ograniczenia. Możesz śmiało sięgać po literaturę każdego rodzaju - od literatury faktu i opracowania naukowe poprzez prozę aż po poezję i inne dowolne formy liryczne. Zdecydowanie warto czytać artykuły dobrej jakości w czasopismach typu The Guardian, The Independent czy New York Times, szczególnie te opatrzone znakiem “long read”. 

Jak nauczyć się czytać po angielsku - sprawdzone sposoby

Czytanie angielskiego stanie się jeszcze przyjemniejsze i zaprowadzi Cię do upragnionego celu jeżeli zapamiętasz i będziesz stosował kilka zasad. 

Właściwe nastawienie - cierpliwość przede wszystkim!

Dobre nastawienie to często połowa sukcesu - ta reguła sprawdza się także w przypadku czytania po angielsku. Zanim otworzysz swoją pierwszą książkę w języku Szekspira, powinieneś uświadomić sobie kilka rzeczy. Po pierwsze, na pewno czytanie po angielsku nie będzie dla Ciebie tak proste, jak po polsku. Będziesz robił to wolniej, będziesz musiał bardziej się skupiać i najprawdopodobniej i tak nie zrozumiesz wszystkiego w 100%. 

Przyjmij to do wiadomości, zaakceptuj i nie spodziewaj, że będzie inaczej. (Jeśli nie napotkasz żadnych nowych słówek, oznacza to, że wybrałeś zbyt łatwą lekturę!) Realistyczne oczekiwania pomogą Ci odnaleźć pokłady cierpliwości. To nie wyścigi - czytanie ze zrozumieniem, zwłaszcza w języku obcym, wymaga czasu, praktyki i skupienia.

Nie sprawdzaj każdego słowa!

Zwalcz chęć zrozumienia każdego słowa w tekście. Jeśli wiesz, co się dzieje w danym momencie akcji lub rozumiesz przekaz autora artykułu, poprzestań na tym. Inaczej trudno będzie Ci zacząć myśleć po angielsku. Jeśli dane słowo lub wyrażenie jest niezbędne do zorientowania się, o czym jest mowa, skorzystaj ze słownika angielsko-angielskiego. Pamiętaj, Twoim celem jest eliminacja języka polskiego z całego procesu!

Pomiń nudne opisy!

Nie czytaj czegoś, co jest dla Ciebie nieciekawe. Dotyczy to zarówno całych książek i artykułów, jak i ich fragmentów. Nużą Cię opisy przyrody albo uzbrojenia wojsk w scenie bitwy? Pomiń je bez wyrzutów sumienia. Czytanie, po angielsku czy nie, to czynności, która powinna nieść relaks i przyjemność, a nie kojarzyć się z karą. 

Rób notatki

Znaczenie części słówek i wyrażeń będziesz musiał sprawdzić w słowniku. Te zapisuj w notatniku, a w ostateczności - na marginesie strony. Pamiętaj, żeby za jakiś czas do nich wrócić i je powtórzyć. Dzięki temu szybko je zapamiętasz i nie sprawią Ci trudności, gdy natkniesz się na nie następnym razem. 

Zadbaj o skupienie

Czytanie wymaga skupienia. Czytanie w języku obcym wymaga go dwa razy więcej. Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki do wykonywania tej czynności. Wyłącz telewizor, wycisz telefon, szczególnie powiadomienia z mediów społecznościowych. Niech w tle nie gra radio. Poświęć pełną uwagę tekstowi i daj się “wciągnąć”. Jeśli okaże się to pomocne - czytaj na głos lub półgłosem. Ważne, aby Twoja koncentracja nie była zakłócana hałasem lub komunikatami w języku innym niż angielski. 

Jak utrzymać motywację do czytania?

Dzięki silnej motywacji potrafimy dokonywać rzeczy niemożliwych. Jak jednak sprawić, aby nie okazała się ona przysłowiowym słomianym zapałem i utrzymała się przez dłuższy czas?  W przypadku czytania po angielsku to nie takie trudne. Wystarczy ustalić cel, opracować plan, wybierać odpowiednie teksty i regularnie sprawdzać, jakie poczyniliśmy postępy.

Ustal konkretny cel - dlaczego chcesz poprawić umiejętność czytania

To pierwszy, a jednocześnie najłatwiejszy krok w utrzymaniu motywacji do czytania języka angielskiego. Teoretycznie, to dość oczywiste, dlaczego chcesz to robić. Warto jednak ująć swój cel w słowa, a nawet go zapisać, np: “Chcę poprawić umiejętność czytania po angielsku, ponieważ dzięki temu szybciej pokonam barierę językową.”, “Chcę poprawić umiejętność czytania po angielsku, ponieważ dzięki temu szybciej i łatwiej znajdę materiały potrzebne mi do pracy….. zdam egzamin FCE, .... zdobędę lepszą pracę…., zacznę lepiej zarabiać…., .... zacznę myśleć po angielsku, …” Zapisz swój cel na kartce i umieść w widocznym miejscu.

Regularność w czytaniu tekstów po angielsku

Drugim ważnym elementem jest systematyczność. Postaraj sobie wyrobić nawyk czytania po angielsku codziennie, przynajmniej 15 minut. To wystarczająco długo, aby zobaczyć rezultaty i wystarczająco krótko, abyś nie mógł zrezygnować, tłumacząc się brakiem czasu. Regularny kontakt z językiem sprawia, że uczysz się szybciej i bardziej efektywnie.

Wybieraj tematy do czytania, które Cię interesują

Już o tym wspomnieliśmy, lecz warto zrobić to jeszcze raz. Wybieraj tematykę, która jest dla Ciebie atrakcyjna. Czytanie będzie wtedy jeszcze przyjemniejsze, łatwiej też zapamiętasz nowe słownictwo. Interesujące tematy pozwalają również utrzymać wysoki poziom skupienia - nie będziesz błądził myślami gdzie indziej i będziesz żywo zainteresowany tym, co czytasz. 

Co jakiś czas sprawdzaj swoje postępy

Mierzenie wyników to świetny sposób na utrzymanie motywacji. Jak sprawdzać poczynione postępy w przypadku czytania? To całkiem łatwe. Raz na jakiś czas sięgaj po ten sam tekst, najlepiej taki, który był dla Ciebie trudny. Przekonaj się, że po pewnym okresie regularnego czytania, zrozumienie go, nie sprawia Ci już problemów. Możesz także wykorzystać wspomniane wcześniej readersy, czyli uproszczone wersje znanych książek. Przejście na wersję o większej ilości słów to jasny znak, że robisz postępy!

Jakie materiały czytać online po angielsku?

Najłatwiejszy dostęp do tekstów w języku angielskim oferuje w tej chwili Internet. Znajdziesz w nim artykuły, felietony, wywiady, opowiadania, a nawet całe książki w języku angielskim. Warto to wykorzystać. Czytanie po angielsku online możesz ćwiczyć, szukając materiałów do pracy lub poszerzając wiadomości o swoim hobby. Śledź anglojęzyczne wpisy w mediach społecznościowych, plotki o gwiazdach i wiadomości ze świata, np. na stronie BBC. Wybierz to, co miałbyś ochotę przeczytać po polsku. 

Na poziomie początkującym dobrym pomysłem jest sięgnięcie po materiały online przygotowane z myślą o osobach uczących się, np. na stronie News in Levels lub Easy Reading Texts. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że możesz jednocześnie czytać/śledzić wzrokiem tekst i odsłuchiwać jego nagrania. Dzięki temu poznajesz i osłuchujesz się z prawidłową wymową.

Podsumowanie

Wygodny fotel, aromatyczna kawa i świetna książka… Czyż nie brzmi to wspaniale? Jeśli dodatkowo lektura jest w języku angielskim, dobre samopoczucie wzrasta o satysfakcję, że dajesz radę to robić! 

Chciałbyś dołączyć do osób mówiących dobrze po angielsku? Sprawdź ofertę szkoły Speak Up! U nas znajdziesz: elastyczny grafik, zajęcia z lektorem online i przez telefon oraz ćwiczenia multimedialne na nowoczesnej platformie e-learningowej. W Speak Up sam kierujesz swoim programem nauki! Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

 

Chińczycy mawiają: “Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.” Czytanie książek to jedna z największych i najłatwiej dostępnych przyjemności. A gdyby tak połączyć je z dodatkową korzyścią i wykorzystać czytanie do nauki angielskiego? Co i jak czytać po angielsku dla jak najlepszych efektów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem